مسایل سیاسی روز

همبستگی بین‌المللی پُرطنین با جنبش اعتراضی مردم ایران

  • فراخوان مشترک ۲۸ حزب کمونیست جهان
  • پارلمان اروپا
  • نامهٔ اتحادیهٔ کارکنان دولتی بریتانیا
  • بیانیهٔ ”یونایت“ در همبستگی با مردم در ایران
  • نامهٔ اتحادیهٔ مدیران مدرسه و زنان آموزگار بریتانیا دربارهٔ حق آزادی بیان در ایران
  • نامهٔ اتحادیهٔ استادان دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا به سفیر ایران
  • بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات با جوانان و دانشجویان ایران
  • بیانیه ی مشترک در کانادا، در همبستگی با مردم ایران 

تحولات سریع سیاسی در کشورمان در هفته‌های اخیر بار دیگر ضرورت مبرم و فوری سازمان‌دهی وسیع‌ترین جنبش همبستگی با جوانان، زنان، و زحمتکشانی را که در خیابان‌های نزدیک به صد شهر ایران به میدان مقابله‌ای نابرابر با گزمگان رژیم اسلام‌گرای حاکم برخاسته‌اند، نشان داد. فعالان و طرفداران حزب تودهٔ ایران دوش به دوش نیروهای چپ و دموکرات میهن که از سوی ترقی‌خواهان کشورهای جهان حمایت می‌شوند، در کوشش برای بسیج گستردهٔ افکار عمومی و به‌ویژه جلب حمایت نهادهای بین‌المللی، حزب‌های چپ و مترقی و سندیکاهای بزرگ در محکوم کردن بازداشت هزاران تن از تظاهر کنندگان، بازداشت و تحت شکنجه قرار دادن فعالان دانشجویی در شکنجه‌گاه های قرون وسطایی رژیم، و به خاک و خون کشیدن فعالان اجتماعی، ابتکارهای گوناگونی را در سراسر جهان سازمان دادند. 

در قبرس، روزنامهٔ ارگان حزب زحمتکشان مترقی قبرس (آکل) که با نام “هاراوگی” و در سطح وسیع به زبان یونانی منتشر می شود، در دو هفتهٔ گذشته هر روز صفحاتی را به تحولات جاری ایران و تحلیل‌های حزبمان اختصاص داد. «ادون»، سازمان جوانان پُرقدرت چپ در قبرس، بیانیه‌ای در دفاع از تظاهرات اعتراضی مردم و دانشجویان و جوانان، و محکوم کردن بازداشت‌ها صادر کرد که در مطبوعات آن کشور منتشر شد. در کانادا، نشریهٔ “صدای خلق” ضمن انتشار مطلبی دربارهٔ تظاهرات اعتراضی اخیر، اعلامیهٔ حزب ما را نیز منتشر کرد. روزنامهٔ چپ‌گرای «مورنینگ استار» چاپ لندن و همچنین سایت اینترنتی حزب کمونیست ترکیه به زبان انگلیسی نیز به طور شایسته و تاثیرگذاری تحلیل‌ها و دیدگاه‌های حزب ما دربارهٔ رخدادهای اخیر را منتشر کردند.

انتشار بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات، و همچنین فراخوان مشترک حزب‌های کمونیست جهان در همبستگی با مردم ایران و محکوم کردن سیاست‌های رژیم ولایی، انتشار صدها مقاله، بیانیهٔ مطبوعاتی، و گزارش‌ها و خبرهای موثق دربارهٔ آنچه در ایران و در زندان‌های رژیم می‌گذرد، رژِیم ولایی را سراسیمه کرده است. برگزاری تظاهرات اعتراضی در مقابل سفارتخانه‌های رژیم در شهرها و پایتخت‌های کشورهای جهان، آن‌چنان تأثیربخش بوده است که در برخی موارد باعث خروج دیپلمات‌های رژِیم  از این کشورها شده است. حزب تودهٔ ایران مقام‌های رسمی بسیاری از کشورهای جهان و از جمله اعضای پارلمان‌ها را در جریان جنایت‌های رژیم ولایی گذاشته است. مراجعهٔ سفیران رژیم به برخی از حزب‌های کشورهای اروپایی و تلاش برای ارائهٔ تصویری مخدوش و جعلی از تظاهرات اعتراضی اخیر و شرکت‌کنندگان در آن، در واقع نمایشی از دستپاچگی عاملان رژیم و موفقیت و کارایی جنبش همبستگی است. اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران بر پایهٔ تجربه‌های غنی گذشته، با مراجعهٔ به احزاب سیاسی مترقی و آزادی‌خواه، سازمان‌های سندیکایی مترقی، نهادهای مردمی و اجتماعی، و توضیح دادن شرایط کنونی کشور، توانسته‌اند که صدای فعالان دانشجویی و بازداشت‌شدگان در تظاهرات اعتراضی اخیر را به گوش محافل شناخته‌شده و تأثیرگذار بین‌المللی برسانند. سندیکاهای بزرگ اروپا مستقیماً رئیس‌جمهور و سفیران رژِیم ولایی در کشورهای اروپایی را خطاب قرار داده و آنان را به تعهد به رعایت پیمان‌های مهم جهانی در زمینهٔ حقوق بشر، حق سازمان دادن تظاهرات مسالمت‌آمیز، و حق آزادی بیان و تشکل فراخوانده‌اند.

انتشار مصاحبه‌های رفیق امیدوار، سخنگوی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، با ارگان‌های مطبوعاتی حزب کمونیست ترکیه و همچنین با روزنامهٔ المیدان، ارگان مرکزی حزب کمونیست سودان، که به چندین زبان و از جمله انگلیسی، ترکی، یونانی، و عربی منتشر شد، در امر روشنگری تحولات کشور و بازتاب دادن خواست‌های مردم ایران و راه‌حل‌های بحران سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی موجود تأثیر چشمگیری داشته است. در گزارشی که می‌خوانید، گزیده‌ای از فعالیت‌های همبستگی با مردم ایران را برای اطلاع خوانندگان نامهٔ مردم منتشر می‌کنیم.

*****

 

فراخوان مشترک ۲۸ حزب کمونیست جهان

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که در ادامه می‌خوانید.

ما ضمن همبستگی با مردم ایران، مخالف هرگونه مداخلهٔ خارجی در امور داخلی ایران هستیم. حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ این بیانیه تحولات اخیر ایران را که در جریان آن ده‌ها هزار نفر در بسیاری از شهرهای ایران به سیاست‌های رژیم اسبتدادی حاکم اعتراض کردند، با نگرانی دنبال کرده‌اند. هدف حرکت‌های اعتراضی اخیر، اعتراض به سیاست‌های ویرانگر اقتصادی رژیم، نقض بی‌رحمانهٔ حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، زیر پا گذاشتن پیمان‌های سازمان جهانی کار (ILO) در مورد حقوق کارگران، و فساد گسترده در کشور بود. قربانیان اصلی سیاست‌های رژیم، جوانان و از جمله بیش از پنج میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکارند. اعتراض‌کنندگان به طور عمده جوان و از میان تنگدستان و مناطق کارگری‌اند که خواستار تغییرهای بنیادی اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی و خواهان اشتغال، دستمزد عادلانه، عزت و کرامت، احترام، و عدالت‌اند.

گزارش‌های موثقی مبنی بر استفادهٔ نیروهای امنیتی و شبه‌نظامی رژیم  از شیوه‌های وحشیانه برای در هم کوبیدن این تظاهرات مسالمت‌آمیز به دست ما رسیده است. دست‌کم ۲۰ تظاهرکننده کشته و بیش از ۳۷۰۰ نفر دستگیر و زندانی شده‌اند. نيروهای امنيتی در مناطق گوناگون کشوربا حمله و اشغال دانشگاه‌ها، سعی به جلوگیری از پیوستن دانشجویان به این تظاهرات کردند. تعداد قابل توجهی از دانشجویان هم که در تظاهرات اعتراضی حضور نداشتند، در خانه یا دانشکده‌های خود دستگیر شدند. مقام‌های ایران ادعا کرده‌اند که این اقدام غیرقانونی “پیشگیرانه” بوده است.

مردم ایران همراه با نیروهای ترقی‌خواه ایران قاطعانه و بارها اعلام کرده‌اند که بر اساس تجربهٔ تاریخی خودشان و فاجعه‌های سال‌های اخیر در خاورمیانه، هرگونه مداخلهٔ خارجی در امور داخلی ایران تحت هر بهانه را مردود می‌شناسند و بر این باورند که آیندهٔ ایران باید فقط توسط خود مردم ایران رقم بخورد.

ما نیز بر این باوریم که تحقق خواست‌های معترضان در امر صلح، پیشرفت، و عدالت اجتماعی، بهترین تضمین برای حفظ استقلال ایران و اقتدار واقعی مردم است. این تنها راه مطمئن برای جلوگیری از دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی کشور و اتحاد محکم مردم ایران در برابر دسیسه‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش، به‌ویژه دولت اسرائیل و رژیم‌های ارتجاعی حوزهٔ خلیج فارس و عربستان سعودی است.

حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ این بیانیه در حمایت از مبارزهٔ مردم ایران در راه دستیابی به صلح، پیشرفت، و عدالت اجتماعی، توافق و هم‌نظری خود را بر این مفاد اعلام می‌دارند:

* محکوم کردن استفاده از اقدام‌های سرکوبگرانه علیه معترضان غیرنظامی، که منجر به قتل دست‌کم ۲۲ نفر و بازداشت هزاران نفر از معترضان و فعالان شده است،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای انتشار نام همهٔ دستگیرشدگان تظاهرات اخیر به همراه محل حبس آنان، و درخواست آزادی فوری همهٔ کسانی که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای فراهم آوردن امکان دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل و مشاور حقوقی مورد نظر خود،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای پایان دادن به هرگونه شکنجه،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای بیرون بردن همهٔ نیروهای نظامی و امنیتی از محوطهٔ دانشگاه‌ها،

* حمایت از خواست‌های معترضان برای پایان دادن به خصوصی‌سازی، بیکاری، و فساد، که همگی از پیامدهای سیاست‌های نولیبرالی ریاضتی رژیم حاکم است،

* مردود شماردن هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ایران، و تأکید بر اینکه آیندهٔ ایران باید منحصراً توسط مردم ایران تعیین شود.

حزب‌هایی که از این فراخوان مشترک حمایت می‌کنند:

حزب زحمتکشان مترقی قبرس (آکل)

حزب کمونیست بوهم و موراوی (جمهوری چک)

حزب کمونیست یونان

حزب کمونیست هند

حزب کمونیست هند (مارکسیست)

حزب تودهٔ ایران

حزب کمونیست لبنان

حزب کمونیست اسپانیا

حزب کمونیست فدراسیون روسیه

حزب کمونیست آفریقای جنوبی

حزب کمونیست ترکیه

حزب کمونیست اوکراین

حزب کمونیست ایالات متحده

حزب کمونیست بریتانیا

حزب کمونیست عراق

حزب کمونیست آلبانی

حزب مردم فلسطین

حزب کمونیست ایرلند

حزب کمونیست آلمان

حزب کمونیست بلغارستان

حزب تریبون دموکراتیک بحرین

حزب کارگر ایرلند

حزب کمونیست مالتا

حزب کمونیست جدید هلند

حزب کمونیست پاراگوئه

حزب کمونیست پاکستان

حزب کمونیست استرالیا

حزب کمونیست استونی

 

(این فهرست از روز دوشنبه ۲ بهمن ماه برای امضای حزب‌ها دیگر همچنان باز است.)

 

یادداشت همبستگی حزب کمونیست یونان

 

حزب کمونیست یونان همبستگی انترناسیونالیستی خود را با حزب تودهٔ ایران و مردم ایران که برای احقاق حقوق خود به پا خاسته‌اند اعلام می‌کند، و سیاست‌های ضدمردمی، اقتدارگرایی حکومت ایران، و اقدام‌های سرکوبگرانهٔ ٔدولت ایران را محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری معترضان بازداشت‌شده است.

زنده باد همبستگی بین المللی!

پارلمان اروپا

عصر روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی پارلمان اروپا دربارهٔ تظاهرات اعتراضی اخیر در ایران و اقدام حکومت ایران به سرکوبِ آن، جلسه‌ای عمومی داشت. در این جلسه عمومی پارلمان اروپا که نزدیک به ۳۰ نماینده از فراکسیون‌های گوناگون سیاسی در آن سخنرانی کردند، نمایندهٔ فراکسیون نمایندگان چپ و کمونیست و سبز پارلمان اروپا در سخنان خود به حزب تودهٔ ایران اشاره کرد و بخشی از تحلیل این حزب در ارتباط با اعتراض‌های توده‌یی اخیر در ایران را مورد تاکید قرار داد. رفیق ژوآ پیمنتا لوپز، نمایندهٔ پرتغالی کمونیست پارلمان اروپا، اظهار داشت که اوضاع در ایران نشان از وجود تضادها و عدم ثبات شرایط بین‌المللی دارد.

رفیق پرتغالی در سخنرانی کوتاه خود اظهار داشت:

“آنانی که در تظاهرات شرکت داشتند از فقرزده‌ترین بخش‌های جامعه برخاسته‌اند. اینها کسانی‌اند که از تغییرهای اعلام شده توسط دولت در تدوین بودجهٔ سال آیندهٔ کشور بیشتر زیر فشار قرار خواهند گرفت. واکنش آنها واکنشی طبیعی علیه نابرابری‌های عمیق و گسترده در جامعهٔ ایران است، جامعه‌ای که به دلیل پیامدهای سیاست‌های نولیبرالی حاکم و همچنین تحریم‌های اعمال شده توسط امپریالیسم آمریکا، به‌شدّت آسیب دیده است و زیر فشار است.

…واکنش مقام‌های رژیم ایران، که یک رژیم دین‌سالار است، بی‌سابقه نیست. این رژیمی است که حزب کمونیست (توده) ایران را غیرقانونی اعلام کرده است. مشخص است که دولت آمریکا سعی می‌کند که از وضعیت موجود برای توجیه مداخلهٔ خود در مسائل داخلی ایران استفاده کند.

ما همبستگی خود را با مردم ایران که برای احقاق حقوق خود و بهبود شرایط زندگی خود مبارزه می‌کنند، اعلام می‌کنیم، و هر گونه اقدام دخالت‌جویانهٔ خارجی را رد می‌کنیم.” جالب توجه است که در این نشست پارلمانی، که بیش از ۲۵ نفر در آن پشت تریبون رفتند و صحبت کردند، معدودی از راست‌گراترین نمایندگان پارلمان اروپا از فراکسیون حزب‌های محافظه‌کار و طرفدار سیاست آمریکا در حمایت از سازمان مجاهدین خلق و “شورای ملّی مقاومت” آن خواهانِ دخالت در ایران و پایان دادن به سیاست حمایت اتحادیهٔ اروپا از ”برجام“  سخن گفتند.

 

پیام  همبستگی حزب کمونیست اردن

 

رفقای گرامی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

با درودهای رفیقانه،

حزب کمونیست اردن و توده‌های هوادار، جنبش مردمی و موج اعتراضی را که از تاریخ ۲۸ دسامبر در ده‌ها شهر ایران با انگیزه‌های اقتصادی و معیشتی و خواستِ آزادی‌های عمومی دنبال می‌شود، به‌دقت پیگیری کردند.  جنبش توده‌یی علیه سیاست‌های حکومت ایران، به‌خصوص در زمینه‌های اقتصادی است که سبب بیکاری وسیعی در ایران شده و اکثریت جوانان قربانی این قبیل سیاست‌ها بوده‌اند.

ما ضمن ارج‌گذاری به نقش حکومت ایران در مبارزه با نیروهای تاریک‌اندیش و تکفیری در منطقه که مستقیماً منطقهٔ عربی ما را هدف قرار داده‌اند و هم‌سویی سیاست‌های این حکومت با محور مقاومت علیه ائتلاف امپریالیتسی-صهیونیستی و ارتجاع، به‌شدّت سیاست‌های حکومت تهران در پیش گرفتن شیوه‌های سرکوب و برخورد خودسرانه در مقابل شهروندان و بازداشت هزاران تن از تظاهرکنندگانی را که با خواستِ بهبود وضعیت معیشتی به خیابان‌ها آمدند، محکوم می‌کنیم.

ما از حکومت تهران می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به شیوه‌های پلیسی پایان دهد و کلیهٔ بازداشت‌شدگان را فوراً آزاد کند، و به پیگرد شهروندان شریف و در پیشاپیش آنها رفقای ما در حزب تودهٔ ایران پایان دهد.

ما همبستگی کامل خود را با رفقای کمونیست ایرانی در حزب تودهٔ ایران اعلام می‌کنیم، و خواهان راه‌اندازی فراخوان همبستگی با حزب تودهٔ ایران در مبارزه برای دستیابی به آزادی‌های سیاسی و عمومی و پذیرش وجود نظریات مخالف در ایران [توسط حکومت] و توقف اِعمال سیاست حذفِ برنامه‌ریزی شدهٔ مخالفان هستیم.

فرج اطمیزه، دبیرکل – اَمّان، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۸ [۲۷ دی ۹۶]

 

بیانیهٔ جنبش ترقی‌خواه کویت در خصوص آزادی بازداشت‌شدگان جنبش مدنی در ایران

جنبش ترقی‌خواه کویت همواره بر همبستگی با جنبش‌های مردمی در منطقهٔ خلیج فارس با هدف دستیابی به خواست‌های عادلانه برای زندگی بهتر و کسب حقوق دموکراتیک تأکید داشته است و دارد.

بنابراین، جنبش ما برحق بودن خیزش اخیر توده‌های مردم را در ده‌ها شهر ایران در اعتراض به روش‌های غیردموکراتیک رژیم حاکم بر ایران و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی سرمایه‌داری را که به اکثریت مردم ایران زیان وارد کرده است، درک می‌کند.

همبستگی ما با جنبش‌های مردمی ایران در هفته‌های اخیر ما را وامی‌دارد که خواهان توقف سرکوب فعالان مدنی شرکت‌کننده در این جنبش‌ها باشیم که به کشته شدن دست‌کم ۲۲ نفر و بازداشت شدن ۳۷۰۰ فعال و معترض منجر شده است. ما مصرّانه آزادی بازداشت‌شدگان تظاهرات و اعتراض‌های اخیر و اعلام محل حبس آنها، و تضمین شرایط قانونی برای رسیدگی به اتهام‌های آنها بدون اعمال شکنجه، در دادگاه‌های عادلانه را از حکومت ایران خواستاریم.

ما بر پاسخ‌گویی به خواست‌های برحق مردم ایران که در جنبش‌های اعتراضی اخیر مطرح شده است تأکید می‌کنیم.

کویت، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۷ دی ۱۳۹۶)

 

پیام  همبستگی حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا

 

آزادی و عدالت برای مردم ایران

از اواخر دسامبر ۲۰۱۷ [اوایل دی ۹۶] مردم ایران دست به تظاهرات اعتراضی علیه سیاست‌های واپسگرایانهٔ رژیم دین‌سالار [ولایی] آن کشور زده‌اند. حزب کمونیست آمریکا همبستگی قلبی و صمیمانهٔ خود را با مبارزات کارگران، جوانان، و مردم ایران اعلام می‌کند. موارد نارضایتی طبقهٔ کارگر ایران و متحدان آن متعدد است؛ از جمله، وخامت روزافزون سطح زندگی اقتصادی، فساد سیاسی، و نقض جدّی حقوق کار و بشر توسط صاحبان قدرت در تهران. اعتراض‌های اخیر با سرکوب خشن و شدید مقام‌های کشور روبه‌رو شده است، و از جمله دست‌کم ۲۲ نفر کشته شده و در حدود ۳۷۰۰ نفر دستگیر شده‌اند، و دستگیری‌ها همچنان ادامه دارد. حزب کمونیست آمریکا در دفاع و حمایت از خواست‌های زیر در کنار مردم ایران قرار دارد:

· پایان دادن به سرکوب توده‌هایی که برای تحقق خواست‌های عادلانه‌شان تظاهرات می‌کنند

· دولت باید نام همهٔ دستگیرشدگان و محل حبس آنها را منتشر کند. همهٔ زندانیان باید فوری آزاد شوند، در غیر این صورت، باید به بازداشتگاه‌های رسمی منتقل شوند.

· حق کامل دسترسی به وکیل و رسیدگی قانونی و به‌موقع به وضعیت همهٔ دستگیرشدگان

· پایان دادن به شکنجه و آزاد کردن همهٔ زندانیان

· بیرون بردن نیروهای امنیتی، از جمله نیروهای نظامی، از محوطهٔ دانشگاه‌ها

· پایان دادن به سیاست‌های ضدکارگری

 

پیام همبستگی المسار تونس

 

رفقای عزیز،

فرصت را مغتنم می‌شماریم و همبستگی حزب “المسار” تونس را با حزب برادر، حزب تودهٔ ایران، رهبری و مجموعهٔ فعالان حزب، اعلام می‌کنم. ما همچنین همبستگی همه‌جانبهٔ خود با نیروهای دموکراتیک و پیشرو  را که همدوش و همراه با نیروهای مقاوم مردم ایران برای بهبودی شرایط اقتصادی و تضمین حقوق و آزادی‌های برحق و قانونی خود مبارزه می‌کنند، اعلام می‌کنیم.

 دکتر عبدالعزیز مساعودی،‌ مسئول روابط بین‌المللی

 

*****

چندین اتحادیهٔ صنفی نیز با مبارزهٔ مردم ایران و به‌ویژه دانشگاهیان و دانشجویان و جوانان و کارگران ایران ابراز همبستگی کرده‌اند که در اینجا چهار نمونهٔ آنها را منتشر می‌کنیم.

”یونایت“ که اتحادیه‌ای ترقی‌خواه و چپ‌گراست، بزرگ‌ترین اتحادیهٔ بریتانیا است که یک میلیون و ۸۰۰هزار عضو دارد. هر چهار اتحادیه عضو همبستهٔ کمیتهٔ دفاع از حقوق از مردم ایران ”کودیر“ هستند و به دعوت آن به جنبش همبستگی با مردم ایران پیوسته اند.

 

نامهٔ اتحادیهٔ کارکنان دولتی بریتانیا به:

 

جناب ریاست جمهوری اسلامی ایران، دکتر حسن روحانی

من از طرف ۱٫۳ میلیون عضو اتحادیهٔ کارکنان دولتی بریتانیا «یونیسون» که در خدمات دولتی کار می‌کنند، نگرانی عمیق خود را نسبت به سرکوب اعتراض‌های اخیر توسط دولت ایران ابراز می‌کنم. این طور که معلوم است، این تظاهرات به طور عمده ناشی از نگران برحق مردم ایران، به‌ویژه جوانان، در مورد بیکاری گسترده، حقوق و دستمزدهای عقب‌افتاده، کاهش درآمدها، و افزایش فزایندهٔ قیمت کالاهای اساسی بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بیشتر از ۱۰۰۰ نفر در تظاهرات دستگیر شده‌اند، که دست‌کم سه نفر از آنها پس از دستگیری و بازداشت، در زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند. «یونیسون» از دولت ایران می‌خواهد که اعتراض‌کنندگان بازداشت شده را بی‌درنگ آزاد کند و در مورد کسانی که در جریان حرکت‌های اعتراضی و در مدّت بازداشت جان خود را از دست داده‌اند، به طور کامل و بی‌طرفانه تحقیق کند تا عاملان به سزای عمل خود برسند. ”یونیسون“ همچنان نگران پایمال شدن حقوق کارگران در ایران است و از دولت ایران می‌خواهد که مطابق با پیمان‌های کلیدی سازمان جهان کار، حق آزادی تجمع و تشکل و حمایت از فعالان سندیکایی و کارگران را تضمین کند.

ما به‌ویژه نگران ممنوع بودن فعالیت سندیکاهای مستقل و زندانی شدن بسیاری از رهبران سندیکایی، از جمله رضا شهابی، خزانه‌دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، هستیم. «یونیسون» از دولت ایران می‌خواهد که ممنوع بودن فعالیت سندیکاهای مستقل را لغو کند، و با رفع اتهام از همهٔ کسانی که به خاطر فعالیت‌های برحق سندیکایی مجازات شده‌اند، آنها را آزاد کند.

با احترام، دِیو پرنتیس، دبیرکل

جمعه ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ [۲۲ دی ۱۳۹۶]

رونوشت:

جناب آیت‌الله خامنه‌ای، ولایت فقیه جمهوری اسلامی ایران

آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و جناب بوریس جانسون، وکیل مجلس و وزیر امور خارجهٔ بریتانیا

 

بیانیهٔ ”یونایت“ در همبستگی با مردم در ایران

طی تظاهرات اعتراضی سراسری ۲۸ دسامبر تا ۸ ژانویه (۷ تا ۱۸ دی)، زحمتکشان ایران و به‌ویژه جوانان برای دفاع از حقوق بشر و حقوق دموکراتیک و عدالت اجتماعی به خیابان‌ها آمدند و خواستار تغییرهای اقتصادی، اجتماعی، و سیاسی‌ای شدند که سال‌هاست خواهان آن بوده‌اند و هنوز عملی نشده است. پاسخ حکومت ایران به این تظاهرات، سرکوب و اعمال زور مفرط بوده است. ”یونایت“ استفاده از شیوه‌ها و برخوردهای زورگویانه علیه تظاهرکنندگان مدنی را محکوم می‌کنند. این برخوردها تا کنون به مرگ دست‌کم ۲۲ نفر و دستگیر و بازداشت شدن هزاران نفر از فعالان شده است. بسیاری از بازداشت‌شدگان در سلول انفرادی حبس هستند و ما جداً نگران وضعیت کنونی و آیندهٔ آنها هستیم. ”یونایت“ از مقام‌های ایران می‌خواهد که نام همهٔ دستگیرشدگان در تظاهرات اعتراضی اخیر و محل حبس آنها را منتشر کند. ما از حکومت ایران می‌خواهیم که همهٔ بازداشت‌شدگان را به بازداشتگاه‌ها و زندان‌های رسمی کشور منتقل کند، و امکان دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل مورد نظر خودشان را تأمین و تضمین کند. ما خواهان پایان دادن به همهٔ اشکال شکنجه، آزادی فوری همهٔ دستگیرشدگان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی، و بیرون بردن همهٔ نیروهای امنیتی و نظامی از محوطهٔ دانشگاه‌ها هستیم. ”یونایت“ از خواست‌های تظاهرکنندگان برای پایان دادن به سیاست‌های ریاضتی اقتصاد نولیبرالی حکومت ایران که به بیکاری و فساد منجر شده است حمایت می‌کند. «یونایت» به همبستگی با جنبش در راه صلح، حقوق بشر و دموکراتیک، و عدالت اجتماعی در ایران ادامه خواهد داد.

لِن مک‌کلاسکی، دبیرکل

۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ [۲۸ دی ۹۶]

 

نامهٔ اتحادیهٔ مدیران مدرسه و زنان آموزگار بریتانیا دربارهٔ حق آزادی بیان در ایران

 

جناب آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن،

من این نامه را از طرف اتحادیهٔ معلمان بریتانیا (NASUWT) به شما می‌نویسم. به طوری که ما باخبر شده‌ایم، [در جریان رخدادهای اخیر در ایران] مقام‌های ایران بیشتر از ۲۰۰۰ نفر، از جمله در حدود ۱۰۰ دانشجو را که به طور خاص مورد هدف حکومت ایران بوده‌اند، دستگیر کرده‌اند. صدها نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند و بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۲۰ نفر توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشته شده‌اند.

یادآوری می‌کنیم که مطابق مادهٔ ۱۹ عهدنامهٔ حقوق مدنی و سیاسی و مادهٔ ۱۰ پیمان اروپایی دربارهٔ حقوق بشر، ایران موظف به تضمین حق آزادی بیان است. بنابراین، ما از دولت شما می‌خواهیم که به دستگیری‌ها و سرکوب فعالان کارگری در ایران پایان دهد. به‌علاوه، ما خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط همهٔ فعالان کارگری بازداشت شده و همهٔ زندانیان سیاسی در ایران هستیم.

سپاسگزار خواهم بود اگر شما به ما اطلاع دهید که نگرانی ما را به آگاهی دولت متبوع خود رسانده‌اید. منتظر دریافت پاسخ به‌موقع و فوری شما هستیم.

با احترام، کریس کیتس، دبیرکل

۱۰ ژانويه ۲۰۱۸ [۲۰ دی ۱۳۹۶]

 

نامهٔ اتحادیهٔ استادان دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا به سفیر ایران

 

آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران،

من این نامه را از طرف بیشتر از ۱۰۰هزار عضو اتحادیهٔ دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا (UCU) به شما می‌نویسم تا نگرانی جدّی خود را نسبت به بازداشت‌های اخیر دانشجویان و فعالان در جریان تظاهرات ضددولتی در جمهوری اسلامی ایران ابزار کنم.

بر اساس گزارش‌های موجود، بیشتر از ۲۰۰۰ نفر دستگیر و بازداشت شده‌اند که در حدود ۱۰۰ نفر از آنها دانشجو هستند. شمار بزرگی از دستگیرشدگان در زندان‌هایی بازداشت هستند که به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان معروف‌اند. بسیاری از بازداشت‌شدگان از تماس با خانواده و وکیل محروم‌اند. گزارش اخیر عفو بین‌الملل مبنی بر اینکه دست‌کم پنج نفر در بازداشت جان خود را از دست داده‌اند به‌ویژه موجب نگرانی ما شده است.

اتحادیهٔ دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا از مقام‌های ایران می‌خواهد که به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام بگذارند، تحقیق شفاف، مستقل، و بی‌طرفانه‌ای را دربارهٔ مرگ این پنج نفر در بازداشت انجام دهند، و حافظ صدها بازداشت‌شده در برابر شکنجه و بدرفتاری باشند.

با احترام،، سالی هانت

دبیرکل

۱۰ ژانويه ۲۰۱۸ [۲۰ دی ۱۳۹۶]

 

بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات با جوانان و دانشجویان ایران

 

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی خود را با جوانان، دانشجویان، و مردم ایران که اکنون با سرکوب، خشونت، و اذیت و آزار نیروهای پلیس و شبه‌نظامی کشورشان روبرو هستند اعلام می‌کند و از آنها حمایت می‌کند.

در دو هفتهٔ گذشته، مردم ایران و به‌ویژه جوانان علیه سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی رژیم ایران، و در راه احقاق حقوق خود دست به تظاهرات زده‌اند و مبارزه‌ای دشوار را در خیابان‌های بیشتر از ۷۰ شهرِ کشور به پیش برده‌اند. پیامدهای سیاست‌های رژیم ایران، گرانی قیمت کالاهای مورد نیاز مردم، بیکاری فراگیر، خصوصی‌سازی گسترده، و فقر مفرط در مقیاس سراسر کشور بوده است. تظاهرکنندگان به نقض حقوق بشر و حقوق دموکراتیک مردم ایران اعتراض دارند، و نیز با سیاست‌های ضدمردمی و قوانین ضدکارگری مخالفت می‌کنند.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات به‌کارگیری شیوه‌های خشن بازجویی از قبیل شکنجه برای در هم کوبیدن حرکت عظیم جوانان و دانشجویان را محکوم می‌کند. کافی است اشاره کنیم که تا کنون دست‌کم ۲۲ نفر در این حرکت‌های اعتراضی کشته و بیشتر از ۱۵۰۰ نفر دستگیر شده‌اند.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات ازمقام‌های ایران می‌خواهد که نام کسانی را که در تظاهرات اعتراضی اخیر دستگیر و بازداشت شده‌اند، و نیز محل حبس آنها را منتشر کند. فدراسیون جهانی جوانان دموکرات، همراه و همگام با جوانان ایران، خواستار پایان دادن فوری به شکنجهٔ بازداشت‌شدگان و آزادی همهٔ کسانی است که توسط نیروهای انتظامی و امنیتی دستگیر شده‌اند. فدراسیون همچنین خواستار بیرون بردن واحدهای امنیتی و نظامی از داخل محوطهٔ دانشگاه‌های ایران است.

به‌علاوه، فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی کامل خود را با سازمان عضو خود، سازمان جوانان توده، و حمایت همه‌جانبهٔ خود از این سازمان عضو را اعلام می‌کند. سازمان جوانان توده در خیابان‌های ایران به بسیج جوانان ترقی‌خواه و مردمی ایران یاری می‌رساند. همچنین، فدراسیون جهانی جوانان دموکرات از جوانان جهان و سازمان‌های عضو فدراسیون می‌خواهد که همبستگی خود را با مبارزهٔ جوانان و مردم ایران و حمایت کامل خود را از این مبارزه در راه صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، عدالت اجتماعی، و مقاومت در برابر طرح‌ها و توطئه‌های امپریالیسم آمریکا، دولت ارتجاعی اسرائیل، و رژیم ارتجاعی عربستان سعودی اعلام کنند.

پیروز باد مبارزه در راه صلح و ترقی!

پیروز باد مبارزهٔ مردم ایران در راه آزادی، دموکراسی، و عدالت اجتماعی!

زنده‌باد همبستگی انترناسیونالیستی و ضدامپریالیستی!

 

دفتر مرکزی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

بوداپست، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ [۲۱ دی ۹۶]

 

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۳، ۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ 

 

در آخرین لحظاتی که نامه مردم آماده چاپ می شد بیانیه مشترک رفقای حزب کمونیست کانادا، حزب تودۀ ایران، رفقای سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و اتحاد فداییان خلق ایران -طرفداران وحدت چپ در کانادا که به زبان انگلیسی منتشر شده بود نیز به دستمان رسید که در اینجا ترجمه این بیانیه را نقل می کنیم.

 

بیانیه ی مشترک در کانادا، در همبستگی با مردم ایران 

در همبستگی با مردم ایران

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی، زمانیکه مردم در سراسر جهان برای جشن سال نو اماده می شدند، ایران در اعتراض به هر چه بیشتر خراب شدن شرایط زندگی به اعتراض برخواست و اعتراضها با سرعت به چالش علیه رژیم دینی ولایت فقیه تبدیل شد. افزایش قیمت اجناس ضروری روزمره، دستمزدهای پرداخت نشده، فقر رو به افزایش، نرخ بالای بیکاری بخصوص در بین جوانان ( در بعضی نقاط کشور این نرخ بالای ۵۰ درصد است)، اعتیاد رو به افزایش به الکل و مواد مخدر، فساد نهادینه شده، اختلاس از موسسات مالی، و بسیاری دیگر از بیماریهای اجتماعی-اقتصادی ازعلتهای فوری و اصلی اعتراضات بودند ولی علتها محدود به اینها نمی شدند. مردم ایران نزدیک به چهار دهه با رژیمی دیکتاتوری و سرکوبگر روبرو بوده اند. این رژیم روند زندگی عادی را در ایران بر هم زده است و مسائلی ورای صرفا مسائل اقتصادی ایجاد کرده است. جای تعجب نیست که اعتراضات به سرعت سیاسی شده است و شعارها ولی فقیه (آیت الله خامنه ای) و کلیت رژیم از جمله دولت را نشانه گرفته است.
ایالات متحده امریکا، اسرائیل و دیگر رژیمهای ارتجاعی متحد انها درمنطقه خاورمیانه، بخصوص عربستان سعودی، سعی در استفاده از اعتراضات اخیر مردم ایران بمثابه فرصتی در جهت اهداف و دستور کار خود دارند تا منطقه را بطور کامل زیر یوغ خود در آورند و هر صدای ناهماهنگ با صدای خود را خاموش کنند.
یکی از اعضاء مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در جریان و بعد از اعتراضات اخیر بیش ٣۵۰۰ نفر بازداشت شده اند. در اخبار نیز امده است که در جریان اعتراضات حداقل ۲۴ نفر کشته شدند و تا به حال حداقل پنج نفر از جوانان دستگیر شده جان خود را در در زندانها از دست داده اند. سابقه جمهوری اسلامی ایران در برخورد با اعتراضات و دستگیر شدگان بسیار سیاه است. در جریان اعتراضات سال ٨٨ معترضین در اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند و کسانی که دستگیر شدند مورد رفتارهای ناروا از جمله تجاوز جنسی قرار گرفتند. ما سازمانهای امضاء کننده زیر تقاضا داریم که:
• حقوق مردم ایران مبنی بر اعتراضات صلح امیز به رسمیت شناخته شود. این حق غیر قابل انکار مردم جهان است که در محیطی امن و به دور از خطر بتوانند به اعتراض بپردازند.
• شکایات مردم ایران مورد توجه قرار گیرد و در رفع انها اقدام شود. مردم ایران حق دارند که از استانداردهای زندگی قابل قبولی برخوردار باشند و در شرایط مناسبی زندگی کنند.
• همه دستگیر شدگان اعتراضات اخیر باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

حزب کمونیست کانادا
تشکیلات حزب توده ایران در کانادا
سازمان اتحاد فداییان خلق ایران -طرفداران وحدت چپ در کانادا
سازمان فداییان خلق ایران -اکثریت در کانادا
اول بهمن ۱۳۹۶

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا