مسایل بین‌المللی

بزرگداشتِ نودونهمین سالگرد قتل رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکِنِشت در برلین

 در دومین یکشنبه از آغاز هرسال، سالروز ترور دو تن از مخالفان سرسخت شرکت آلمان در جنگ و از بنیان‌گذاران حزب کمونیست آلمان، یعنی رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت، باشکوهی هرچه تمام برگزار می‌شود. این دو چهرهٔ درخشان جنبش کمونیستی جهان از سوی “یگان‌های آزاد” وابسته به دولت “سوسیال دمکرات” آلمان به قتل رسیدند.                                     

برگزاری این تظاهرات به بزرگ‌ترین گردهمایی نیروهای چپ در برلین تبدیل شده است. از بیشتر شهرهای آلمان و از کشورهای اروپایی نیز در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. حزب کمونیست آلمان (دِ کا پِ)، و دیگر گروه‌های چپ و مدافعان محیط زیست آلمان در اعلامیه‌های‌شان به‌این مناسبت مردم را به شرکت در مراسم راهپیمایی بزرگداشت این دو جان‌باختهٔ راه صلح و سوسیالیسم دعوت کردند. اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران، همچون سال‌های گذشته، با شرکت در این راهپیمایی با حمل پلاکاردهایی با آرم حزب تودهٔ ایران و شعارهایی چون: “آزادی همهٔ زندانیان سیاسی”، در این راهپیمایی باشکوه شرکت کردند و خاطرهٔ آنان را گرامی داشتند. در سرآغاز مراسم راهپیمایی، از هر جانب چهارراه معروف به “دروازهٔ فرانکفورت” (محل شروع حرکت راهپیمایان)، گروه‌گروه دختران، پسران، جوانان و سالمندان، در دسته‌هایی چندنفره در حالی‌که پلاکاردهایی با تصویرها و شعارهایی متنوع بر سر دست داشتند وارد خیابان اصلی می‌شدند و به جمع راهپیمایان می‌پیوستند و در کنار هم همچون امواج رودی جوشان و رنگین جریان می‌یافتند. پلاکارد عظیم حزب کمونیست آلمان که شعار “ما شما را فراموش نخواهیم کرد!” بر آن نقش شده بود، پیشاپیش صف‌های راهپیمایان در اهتزاز بود. بر روی دیگر پلاکاردها، مطالباتی که از بحران ساختاری نظام سرمایه‌داری حکایت داشت و درعین‌حال به راه برون‌رفت از آن نیز ‌اشاره می‌کر‌د، چنین نقش بسته بود: “علیه جنگ‌های امپریالیستی در منطقه و جهان”؛ “علیه بیکاری”؛ “علیه اخراج‌ها”؛ “علیه بدتر شدن شرایط کار و دوران بازنشستگی”؛ “علیه آلودگی محیط زیست”؛ و “علیه همهٔ نابرابری‌های اجتماعی موجود”.  در برخی دیگر از پلاکاردها راه‌حل‌هایی رادیکال‌تر برای فردایی بهتر و زیباتر بازتاب داده شده بودند: “در آلمان دمکراتیک مشکلی نداشتیم!”؛ “اگر کرهٔ زمین با جنگ یا ویرانیِ محیط زیست از بین نرود”؛ “سوسیالیسم اجتناب‌ناپذیراست!”؛ “سوسیالیسم تنها راه رهایی” و “یا سوسیالیسم یا بربریت!”                       

حضور و شرکت جوانان- که هرسال بر تعدادشان افزوده می‌شود- در راهپیمایی بزرگداشت یاد و خاطرهٔ رُزا و کارل امسال نیز چشمگیر بود. آنان پیش از شروع راهپیمایی (ساعت ۱۰صبح)، در گروه‌هایی جداگانه اما هماهنگ و منظم، موزیک‌های رزمی خود را به‌نوا درآوردند و با خواندن ترانه‌هایی انقلابی، میهن‌پرستانه و نیز سرود انترناسیونال، توجه‌ها را به سوی خود جلب می‌کردند.

راهپیمایان رو به سوی “آرامگاه سوسیالیست‌ها” [محلهٔ “لیشتن‌برگ”]، خیابان “فرانکفورتر الی” را  طی کردند و در نهایت سکوت وارد بنای یادبود شده و با نهادن گل‌های میخک در اطراف لوح  یادبود که جملهٔ “شما را هرگز فراموش نخواهیم کرد! ” روی آن حک شده است، به خاطرهٔ شکوهند این جان‌باختگان راه صلح و بهروزی انسان‌ها ادای احترام کردند.                                        

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۳، ۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا