مسایل بین‌المللی

در همبستگیِ همه‌جانبه با حزب کمونیست سودان

حزب تودهٔ ایران، در راستای همبستگی کامل با جنبش اعتراضی مردم سودان بر ضدِ سیاست‌های اقتصادی ریاضتی تحمیل‌شده از سوی دولت اسلام‌گرا و دیکتاتوری عمرالبشیر، از کارزار بین‌المللی برای آزادی رفیق “محمد مختار الخطیب”، دبیرکل حزب کمونیست سودان، و رفقای رهبری حزب برادر و دیگر زندانیان سیاسی، حمایت کرد!

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، در دو پیام- در روزهای ۲۵ و ۲۷ دی‌ماه- خطاب به کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان، همبستگیِ حزب، ترقی‌خواهان و زحمتکشان میهن‌مان را با مبارزهٔ مردم زحمتکش سودان بر ضد سیاست‌های اقتصادی ریاضتی رژیم اسلام‌گرا و دیکتاتوری این کشور اعلام کرد. حزب ما در پیام همبستگی‌اش با مبارزهٔ مردم سودان بر ضدِ تحمیل این سیاست‌ها و در آستانهٔ تظاهرات سازمان‌دهی شده در مرکز خارطوم، پایتخت سودان، در روز ۲۶ دی‌ماه، گفت: “حزب تودهٔ ایران و نیروهای مترقی ایران در اعتراض‌های صلح‌آمیز توده‌ای در خارطوم در کنار حزب کمونیست سودان – حزب طبقهٔ کارگر و زحمتکشان سودان- ایستاده‌اند. ما از خواست‌های برحق حزب کمونیست سودان که به‌نمایندگی از سوی مردم سودان در مطالبهٔ صلح، رعایت حقوق بشر، دموکراسی، و عدالت اجتماعی مطرح شده‌اند، و همچنین از خواست آزادی همهٔ زندانیان سیاسی‌ای که از سوی دولت واپس‌گرای سودان در بند رژیم خودکامه گرفتارند، حمایت می‌کنیم.”

حزب تودهٔ ایران، همچنین بار دیگر از رژیم سودان می‌خواهد که به آزادی تجمع، آزادی بیان، حق تشکل و سازمان‌دهی و اعتراض صلح‌آمیز، یعنی حقوقی که پشتوان بین‌المللی دارند، احترام بگذارد.                         

با اعلام خبر دستگیری رفیق محمد مختار الخطیب، دبیر سیاسی (دبیرکل) حزب کمونیست سودان، در ساعت ۳ بامداد روز ۲۷ دی‌ماه در محل اقامت ایشان در خارطوم، کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، در پیام جدیدی، اقدام دولت سرکوبگر سودان را محکوم کرد و آزادیِ فوری و بدون قیدوشرط او و دیگر زندانیان کمونیست را خواستار شد. طبق بیانیه‌های منتشرشده از طرف حزب کمونیست سودان، درجریان تظاهرات موفق روز ۲۶ دی‌ماه، در خارطوم، نزدیک به ۶۰ تن از فعالان سیاسی، ازجمله سه تن از اعضای هیئت سیاسی حزب، پنج تن از اعضای کمیتهٔ مرکزی و نیز رفیقی فعال در تحریریهٔ نشریه “المیدان”، روزنامهٔ ارگان حزب به‌زبان عربی، دستگیر شده‌اند.                             

در پیام کمیته مرکزی حزب تودهٔ ایران در ۲۷ دی‌ماه تأکید می‌شود: “حزب تودهٔ ایران دوش به دوش حزب کمونیست سودان – حزب طبقهٔ کارگر و زحمتکشان سودان- ایستاده است. … ما آزادی فوری و بدون قیدوشرط تمامی زندانیان سیاسی و به‌ویژه رفیق محمد مختار الخطیب، رهبر حزب کمونیست سودان، و رفیق صدیق یوسف، عضو هیئت سیاسی حزب، و همچنین همه آنانی که در روزهای اخیر و در جریان موج اعتراض‌ها بر ضد مشقت‌های اقتصادی و معیشتی دستگیر شده‌اند، خواهانیم. ما از مقام‌های مسئول سودانی می‌خواهیم به حقوق قانونی بازداشت‌شدگان که به‌لحاظ بین‌المللی درمورد تمامی کشورها ضرورت اجرایی دارند احترام بگذارند و دسترسی کامل آنان را  به وکلا و مشاوران حقوقی مورد تأییدشان تسهیل و تضمین کنند. به‌علاوه، همراه با نگرانی نسبت به سلامت بازداشت‌شدگان، اقدام مؤثر  مقام‌های رسمی برای دسترسی آنان به پزشک، دارو  و مراقبت‌های پزشکی را خواهانیم. حزب تودهٔ ایران، بار دیگر، بر همبستگی‌اش با حزب کمونیست سودان و همه آنانی که برای تغییرهای ترقی‌خواهانه و بنیادین در سودان مبارزه می‌کنند، تأکید می‌ورزد.

پیروز باد مبارزهٔ مردم در راه  صلح، دموکراسی، و عدالت اجتماعی.

پایدار ‌باد همبستگی بین‌المللی پرولتری.

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۳، ۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا