مسایل بین‌المللی

همبستگی با رفیق «کمال اوکایان»، دبیرکل حزب کمونیست ترکیه

از طریق دفتر بین‌المللی حزب کمونیست ترکیه مطلع شدیم که، رفیق کمال اوکایان، دبیرکل حزب برادر، به‌دلیل اینکه در ۶ مردادماه ۱۳۹۴ (۲۸ ژوئیه سال ۲۰۱۵) گویا مقاله‌یی “افتراآمیز” بر ضد اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، نوشته است، در آخرین روزهای دی‌ماه جاری، از سوی دادگاه‌های ترکیه به ۱۱ ماه و ۲۰ روز حبس محکوم شده است. با این حکم، عدهٔ اعضای کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست ترکیه که به‌دلیل نوشته‌های سیاسی‌شان زندانی شده‌اند، به چهار نفر افزایش یافته است.

رژیم اقتدارگرا در ترکیه قصد دارد رهبران حزب کمونیست ترکیه را، همانند هزاران نفر دیگر، به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی‌شان مجازات کرده و به سکوت وادار کند.                                                                                  

دولت ترکیه، علاوه بر این محکومیت، موارد متعدد قضایی‌ای دیگر را نیز بر ضد کمال اوکایان دنبال می‌کند تا حزب کمونیست ترکیه را تهدید و به گوش به‌فرمان بودن رژیم وادارد. همچنین در چند هفته گذشته، حمله به اعضای حزب کمونیست ترکیه که در شهرهای مختلف ترکیه نشریات حزبی را توزیع می‌کردند، افزایشی چشمگیر داشته است. حزب کمونیست ترکیه اطلاع پیدا کرده است که شورای‌عالی انتخابات نیز برای جلوگیری از شرکت حزب در انتخابات، تلاش‌هایی را سازمان داده است.

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، روز ۲۹ دی‌ماه (۱۹ ژانویه ۲۰۱۸) در پیامی مبنی بر ابراز همبستگی‌ با رفقای حزب کمونیست ترکیه در رابطه با صدور حکم جبارانهٔ زندان برای رفیق اوکایان، اقدام سرکوبگرانه و ضد قانونی دولت ترکیه را محکوم کرد. همچنین در این پیام، کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در رابطه با تحول‌های سیاسی ترکیه و تلاش‌های آشکار دولت اسلام‌گرای اردوغان در تهدید و ارعاب رهبری حزب برادر در ترکیه، رفیق اوکایان و همچنین هزاران ترقی‌خواه دیگر در ترکیه نگرانی‌اش را ابراز کرد.

در پیام حزب تودهٔ ایران به رفقای ترکیه‌ای گفته می‌شود: “ما معتقدیم که اقدام‌های خصمانهٔ رژیم اردوغان، برنامه و گرایش اسلام‌گرایان دست‌راستی در ارتباط با تحول‌های آینده در درون کشور ترکیه و نقش آن در سراسر منطقه را به‌وضوح نشان‌ می‌دهند. …  ما به شما اطمینان می‌دهیم که همبستگی‌مان با مبارزه‌تان کامل و تمام عیار خواهد بود.”

 

در نامه‌یی به‌قلم رفیق کمال اوکایان خطاب به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در ۲ بهمن‌ماه ۹۶ (۲۲ ژانویه ۲۰۱۸)، رهبر حزب برادر اظهار داشت:

 “به‌نمایندگی از طرف حزب کمونیست ترکیه از همبستگی و واکنش حزب تودهٔ ایران نسبت به تصمیم دادگاهی که من را به حبس محکوم کرده است- که این فقط جزئی کوچک از جرم‌هایی که رژیم حاکم  بر ضد مردم زحمتکش ترکیه مرتکب می‌شود و بی‌عدالتی در قوه قضائیه است- می‌خواهم مراتب تشکر خود را ابراز کنم.” او در ادامه نوشت: “حزب کمونیست ترکیه در تمام طول تاریخ خود به‌طور سیستماتیک آماج انواع مختلف اقدام‌های سرکوبگرانه بوده است، گرچه نوع و شکل این سرکوبگری‌ها یا هویت مجریان آن‌ها تغییر کرده است.”  رفیق اوکایان در پایان نامه‌اش به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، با اشاره به تصمیم حزب کمونیست ترکیه به مقابله با سیاست‌های سرکوبگرانهٔ رژیم حاکم، نوشت: “همان‌طور که می‌دانید حزب کمونیست ترکیه حزبی است که نوع کشوری را که در آن مبارزه می‌کند به‌خوبی می‌شناسد و به‌اندازهٔ کافی توانایی تحمل رویارویی با چنین چالش‌هایی را دارد. در خلال پنج ماه گذشته، حزب باهدف جذب تعداد بیشتر اعضا و مرکزهای تولیدی‌ای افزون‌تر به کار تشکیلاتی، به‌طور سیستماتیک بسیج شده است. در همین مقطع، دفترهای جدید حزب را در ۱۳ محل مختلف دایر کردیم، ازجمله در برخی منطقه‌ها که نیروهای محافظه‌کار در آن‌ها بسیار قوی‌اند. مصمم هستیم که تا اواخر ماه مه ۲۰۱۸، دفترهای حزب را در حداقل ۲۰ شهر یا منطقه دیگر دایر کنیم.”  رفیق اوکایان در ادامه یادآور شد: “ما بر پایهٔ مشروعیت تاریخی‌مان، تجربهٔ غنی مارکسیسم-لنینیسم، طبقه کارگر ترکیه و دوستی و همبستگی پرولتری جنبش کمونیستی بین‌المللی، به حرکت‌مان ادامه خواهیم داد.

با درودهای رفیقانه،  کمال اوکایان، دبیرکل کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست ترکیه                                                  

 

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۴، ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا