مسایل سیاسی روز

فراخوان مشترک پنجاه و دو حزب کمونیست جهان

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان در روز ۲  بهمن ماه (۲۲ ژانویه) بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که تا این لحظه مورد حمایت ۵۲ حزب کمونیست جهان قرار گرفته است. در ادامه متن این بیانیه مهم و همچنین اسامی حزب های کمونیست کارگری حمایت کننده آن منتشر می شود.

ما ضمن همبستگی با مردم ایران، مخالف هرگونه مداخلهٔ خارجی در امور داخلی ایران هستیم

حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ این بیانیه تحولات اخیر ایران را که در جریان آن ده‌ها هزار نفر در بسیاری از شهرهای ایران به سیاست‌های رژیم اسبتدادی حاکم اعتراض کردند، با نگرانی دنبال کرده‌اند. هدف حرکت‌های اعتراضی اخیر، اعتراض به سیاست‌های ویرانگر اقتصادی رژیم، نقض بی‌رحمانهٔ حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، زیر پا گذاشتن پیمان‌های سازمان جهانی کار (ILO) در مورد حقوق کارگران، و فساد گسترده در کشور بود. قربانیان اصلی سیاست‌های رژیم، جوانان و از جمله بیش از پنج میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکارند. اعتراض‌کنندگان به طور عمده جوان و از میان تنگدستان و مناطق کارگری‌اند که خواستار تغییرهای بنیادی اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی و خواهان اشتغال، دستمزد عادلانه، عزت و کرامت، احترام، و عدالت‌اند.

گزارش‌های موثقی مبنی بر استفادهٔ نیروهای امنیتی و شبه‌نظامی رژیم  از شیوه‌های وحشیانه برای در هم کوبیدن این تظاهرات مسالمت‌آمیز به دست ما رسیده است. دست‌کم ۲۰ تظاهرکننده کشته و بیش از ۳۷۰۰ نفر دستگیر و زندانی شده‌اند. نيروهای امنيتی در مناطق گوناگون کشوربا حمله و اشغال دانشگاه‌ها، سعی به جلوگیری از پیوستن دانشجویان به این تظاهرات کردند. تعداد قابل توجهی از دانشجویان هم که در تظاهرات اعتراضی حضور نداشتند، در خانه یا دانشکده‌های خود دستگیر شدند. مقام‌های ایران ادعا کرده‌اند که این اقدام غیرقانونی “پیشگیرانه” بوده است.

مردم ایران همراه با نیروهای ترقی‌خواه ایران قاطعانه و بارها اعلام کرده‌اند که بر اساس تجربهٔ تاریخی خودشان و فاجعه‌های سال‌های اخیر در خاورمیانه، هرگونه مداخلهٔ خارجی در امور داخلی ایران تحت هر بهانه را مردود می‌شناسند و بر این باورند که آیندهٔ ایران باید فقط توسط خود مردم ایران رقم بخورد.

ما نیز بر این باوریم که تحقق خواست‌های معترضان در امر صلح، پیشرفت، و عدالت اجتماعی، بهترین تضمین برای حفظ استقلال ایران و اقتدار واقعی مردم است. این تنها راه مطمئن برای جلوگیری از دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی کشور و اتحاد محکم مردم ایران در برابر دسیسه‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش، به‌ویژه دولت اسرائیل و رژیم‌های ارتجاعی حوزهٔ خلیج فارس و عربستان سعودی است.

حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ این بیانیه در حمایت از مبارزهٔ مردم ایران در راه دستیابی به صلح، پیشرفت، و عدالت اجتماعی، توافق و هم‌نظری خود را بر این مفاد اعلام می‌دارند:

* محکوم کردن استفاده از اقدام‌های سرکوبگرانه علیه معترضان غیرنظامی، که منجر به قتل دست‌کم 22 نفر و بازداشت هزاران نفر از معترضان و فعالان شده است،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای انتشار نام همهٔ دستگیرشدگان تظاهرات اخیر به همراه محل حبس آنان، و درخواست آزادی فوری همهٔ کسانی که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای فراهم آوردن امکان دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل و مشاور حقوقی مورد نظر خود،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای پایان دادن به هرگونه شکنجه،

* درخواست از مقام‌های حکومت ایران برای بیرون بردن همهٔ نیروهای نظامی و امنیتی از محوطهٔ دانشگاه‌ها،

* حمایت از خواست‌های معترضان برای پایان دادن به خصوصی‌سازی، بیکاری، و فساد، که همگی از پیامدهای سیاست‌های نولیبرالی ریاضتی رژیم حاکم است،

* مردود شماردن هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ایران، و تأکید بر اینکه آیندهٔ ایران باید منحصراً توسط مردم ایران تعیین شود.

حزب‌هایی که از این فراخوان مشترک حمایت می‌کنند:

۱. حزب کمونیست آلبانی

۲. حزب کمونیست آلمان

۳. حزب کمونیست آفریقای جنوبی

۴. حزب کمونیست آمریکا

۵. حزب دموکراسی و سوسیالیسم الجزایر

۶. حزب کمونیست استرالیا

۷. حزب کار اتریش

۸. حزب کمونیست اتریش

۹. حزب کمونیست اردن

۱۰. حزب کمونیست استونی

۱۱. حزب کمونیست اسپانیا

۱۲. حزب کمونیست خلق های اسپانیا

۱۳. حزب کمونیست اسرائیل

۱۴. حزب کمونیست اوکراین

۱۵. حزب تودهٔ ایران

۱۶. حزب کارگر ایرلند

۱۷. حزب کمونیست ایرلند

۱۸. حزب کمونیست ایتالیا

۱۹. حزب احیاء کمونیستی ایتالیا 

۲۰. تریبون دموکراتیک بحرین

۲۱. حزب کارگر بلژیک

۲۲. حزب کمونیست برزیل

۲۳. حزب کمونیست بریتانیا

۲۴. حزب کمونیست های بلغارستان

۲۵. حزب کمونیست بنگلادش

۲۶. حزب کمونیست پاراگوئه

۲۷. حزب کمونیست پاکستان

۲۷. حزب کمونیست ترکیه

۲۹. حزب کمونیست بوهم و موراوی (جمهوری چک)

۳۰. حزب کمونیست دانمارک

۳۱. حزب کمونیست عراق

۳۲. حزب کمونیست کانادا

۳۳. حزب سوسیالیست کارگری کرواسی

۳۴. حزب کمونیست فرانسه

۳۵. حزب مردم فلسطین

۳۶. حزب کمونیست فیلیپین (1930)

۳۷. حزب زحمتکشان مترقی قبرس (آکل)

۳۸. حزب کمونیست لبنان

۳۹. حزب کمونیست لهستان

۴۰. حزب کمونیست فدراسیون روسیه

۴۱. حزب کمونیست مالتا

۴۲. حزب کارگر مجارستان

۴۳. حزب کمونیست مکزیک

۴۴. حزب کمونیست مصر

۴۵. حزب کمونیست سوئد

۴۶. حزب کمونیست سودان

۴۷. حزب کمونیست جدید یوگسلاوی

۴۸. حزب کمونیست های صربستان

۴۹. حزب کمونیست جدید هلند

۵۰. حزب کمونیست هند

۵۱. حزب کمونیست هند (مارکسیست)

۵۲. حزب کمونیست یونان

 

نامهٔ همبستگی حزب کمونیست پرتغال به حزب تودهٔ ایران

 

رفقا،

حزب کمونیست پرتغال اعتراض‌های اخیر کارگران، جوانان، و محروم‌ترین بخش‌های مردم ایران به سیاست آزادسازی اقتصادی، گرانی قیمت کالاهای اساسی، حمله به حقوق کارگران و حقوق اجتماعی، از جمله کاهش خدمات اجتماعی توسط دولت ایران به‌ویژه در چارچوب بودجهٔ سال آیندهٔ کشور شما را دنبال کرده است. حزب کمونیست پرتغال همبستگی خود را با همهٔ آنهایی که در ایران در راه حقوق اجتماعی، حقوق کارگران، و حقوق دموکراتیک و اقتصادی مبارزه می‌کنند، و به‌ویژه با حزب تودهٔ ایران که در شرایط دشواری کار می‌کند، اعلام می‌‌کند، و در امر پیشبُرد مبارزهٔ کارگران و مردم ایران، در کنار آنها می‌ایستد.

حزب کمونیست پرتغال خبرها و گزارش‌های سرکوب تظاهرات مردم را دریافت کرده است و توسل به این اقدام‌ها و دست زدن به خشونت توسط مقام‌های ایران را محکوم می‌کند و بدین‌وسیله همبستگی خود را با قربانیان این سرکوب ابراز می‌کند. دشواری مبارزهٔ مردم ایران وقتی پیچیده‌تر می‌شود که تلاش‌های بی‌وقفه و نگران‌کنندهٔ امپریالیسم در بی‌ثبات‌سازی کشورها و مداخله در امور داخلی آنها را در نظر بگیریم. در این چارچوب، شیوه‌های تجاوزکارانهٔ خشن امپریالیسم و تهدید‌های آن نسبت به استقلال و حاکمیت ملّی کشور شما، به‌ویژه تهدیدهایی که از سوی دولت آمریکا، دولت صهیونیستی اسرائیل، و رژیم سعودی صورت می‌گیرد، خطرهای آشکاری نسبت به کشور شماست.

ما موضع حزب شما را که بر این اصل تأکید دارد که فقط و منحصراً بر عهدهٔ مردم ایران است که مبارزه برای تحقق حقوق اجتماعی، اقتصادی، و دموکراتیک خود- از جمله پایان دادن به غیرقانونی کردن توجیه‌ناپذیر حزب تودهٔ ایران و رعایت حقوق سیاسی آن- را به پیش ببرند، بسیار مهم می‌دانیم. بر این اساس، ما بر موضع خود مبنی بر محکومیت قاطع هرگونه اقدام برضد استقلال، یکپارچگی، و حق توسعهٔ اقتصادی کشور شما، از جمله تهدیدهای اخیر دولت آمریکا در مورد اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی بر کشور و ملّت ایران، مجدداً تأکید می‌کنیم.

با تأکید بر اینکه مبارزه در راه تحقق حقوق اجتماعی، اقتصادی، دموکراتیک، و فرهنگی، در راه حفظ استقلال و حاکمیت ملّی، و در راه حفظ صلح و مقابله با تهدید‌های امپریالیسم، محورها و هدف‌هایی از مبارزه‌اند که پیوند دیالکتیکی تنگاتنگی با یکدیگر دارند، ما همبستگی خود را با مردم ایران و حزب شما، و نیز با دیگر ملّت‌های منطقه که به صورت‌های گوناگون به مبارزهٔ بی‌امان خود با استراتژی جنگ و تجاوز امپریالیسم در خاورمیانه ادامه می‌دهند، اعلام می‌کنیم.

 

دبیرخانهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست پرتغال، لیسبون

۲۳ ژانویه ۲۰۱۸/ ۳ بهمن ۹۶

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۴، ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا