اعلامیه ها

پیام همبستگی نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران با حزب کمونیست سودان

رفقای عزیز

پلنوم کمیته مرکزی حزب توده ایران گزارش تحولات سیاسی هفته‌های اخیر در سودان و به‌ویژه تظاهرات اعتراضی مردم و زحمتکشان سودان در مخالفت با سیاست‌های اقتصادی ویرانگر رژِیم دیکتاتوری حاکم، و تهاجم خشن نیروهای امنیتی به حزب کمونیست سودان و دستگیری رفقای رهبری حزب برادر را موردتوجه قرار داد. نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط تمامی زندانیان سیاسی و به‌ویژه رفیق محمد مختار الخطیب، رهبر حزب کمونیست سودان، و دیگر رفقای عضو هیئت سیاسی و کمیتۀ مرکزی حزب، و همچنین همه آنانی که در روزهای اخیر و در جریان موج اعتراض‌ها بر ضد مشقت‌های اقتصادی و معیشتی دستگیر شده‌اند، است.

کمیته مرکزی حزب توده ایران ضمن محکوم کردن اقدام رژیم دیکتاتوری اسلام‌گرای سودان، و یورش به حزب کمونیست سودان و بازداشت رفقای رهبری حزب برادر و ایجاد تضییقات در رابطه با شرایط نگهداری آن‌ها، به‌ویژه نگرانی شدید خود در مورد انتقال برخی رهبران حزب برادر به زندان‌های منطقه دارفور در غرب سودان اعلام می‌کند. این زندان‌ها که در «زالینغ» و «شالا» قرار دارند فاقد پایه‌ای‌ترین شرایط زیستی و بهداشتی برای پذیرش بازداشت شدگان است و این می‌تواند تهدیدهایی جدی برای سلامتی رفقای دربند سودانی باشد.

نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران همبستگی همه‌جانبه حزب ما را با جنبش اعتراضی مردم سودان بر ضد سیاست‌های اقتصادی ریاضتی تحمیل‌شده از سوی دولت دیکتاتوری عمرالبشیر، اعلام می‌کند. حزب تودهٔ ایران در مبارزه طبقه کارگر و زحمتکشان سودان بر ضد دولت واپس‌گرای و اسلام‌گرای حاکم، در کنار حزب کمونیست سودان – حزب طبقهٔ کارگر و زحمتکشان سودان- ایستاده است.

ما از خواست‌های برحق حزب کمونیست سودان برای دفاع از صلح، رعایت حقوق بشر، دموکراسی، و عدالت اجتماعی، و همچنین آزادی فوری و بدون قیدوشرط همهٔ زندانیان سیاسی حمایت می‌کنیم.

ما از مقام‌های مسئول رژیم سودان می‌خواهیم به حقوق قانونی بازداشت‌شدگان که به‌لحاظ بین‌المللی درمورد  تمامی کشورها ضرورت اجرایی دارند احترام بگذارند و دسترسی کامل آنان را  به وکلا و مشاوران حقوقی مورد تأییدشان تسهیل و تضمین کنند.

حزب تودهٔ ایران، دولت سودان را فرامی‌خواند که به تعهدات خود در چارچوب قوانین و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی جامه عمل پوشانده و به آزادی تجمع، آزادی بیان، حق تشکل و سازمان‌دهی و اعتراض صلح‌آمیز، یعنی حقوقی که پشتوان بین‌المللی دارند، احترام بگذارد.

پلنوم حزب تودهٔ ایران، بار دیگر، بر همبستگی فعال خود با حزب کمونیست سودان و همه آنانی که برای تغییرهای ترقی‌خواهانه و بنیادین در سودان مبارزه می‌کنند، تأکید ورزید.

 

پیروز باد مبارزهٔ مردم سودان  در راه  صلح، دموکراسی، و عدالت اجتماعی

پایدار باد همبستگی بین‌المللی

 

نشست کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

۲۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶

 

به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۵، ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا