مسایل بین‌المللی

حزب تودهٔ ایران کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین توسط ارتش اسرائیل را محکوم می‌کند

حملهٔ مرگبار نظامیان اسرائیل به تظاهرکنندگان غیرمسلّح فلسطینی که در روز ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) در اعتراض به ادامهٔ اشغال اراضی فلسطینی تظاهرات مسالمت‌‌آمیزی را در طول مرزهای نوار غزه با اسرائیل سازمان داده بودند، به کشته شدن ۱۷ نفر و زخمی شدن بیش از ۴۰۰ نفر فلسطینی منجر شد. این تظاهرات از ۴۲ سال پیش هر سال به مناسبت ”روز زمین“ در روز ۳۰ مارس برگزار می‌شود.

در سال ۱۹۷۶/۱۳۵۵، در چنین روزی، ۶ شهروند فلسطینی (سه زن و سه مرد) در تظاهراتی که به دعوت حزب کمونیست اسرائیل در اعتراض به اشغال اراضی فلسطین و سیاست‌های استعماری اسرائیل برگزار شده بود، توسط ارتش اسرائیل کشته شدند. امسال، با توجه به سیاست‌های ارتجاعی ترامپ در اعلام اورشلیم (قدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و نیز طرفداری کشورهای امپریالیستی از ادامهٔ سیاست‌های دولت راست افراطی و ارتجاعی نتانیاهو، نیروهای سیاسی فلسطینی برگزاری اعتراضی توده‌یی به مدّت  شش هفته‌ را تدارک دیده و اعلام کرده بودند. از ویژگی‌های این تظاهرات متحدانه، مسالمت‌آمیز بودن کامل و برگزاری آن زیر پرچم فلسطین بدون حضور پرچم‌ها یا پلاکاردهای نیروهای سیاسی و نظامی بود. این تظاهرات با عنوان “راه‌پیمایی بازگشت” در منطقه‌ای در داخل نوار غزه و در نزدیکی خط مرزی با اسرائیل برگزار شد. با این حال، این حرکت مردمی مسالمت‌آمیز مورد حملهٔ مسلّحانهٔ وحشیانهٔ‌ نیروهای نظامی اسرائیل قرار گرفت. در پی کشته شدن ۱۷ تن و مجروح شدن بیش از ۴۰۰ تن از تظاهرکنندگان، و از جمله یک جوان ۱۶ ساله، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز شنبه را روز عزای عمومی اعلام کرد.

حزب تودهٔ ایران که همواره از حقوق قانونی و برحق مردم فلسطین مطابق با قطعنامه‌های متعدد مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرده است، این تازه‌ترین جنایت آشکار نیروهای نظامی دولت اسرائیل در تیراندازی به تظاهرکنندگان فلسطینی و کشتن ۱۷ تن در نخستین روز تظاهرات را قاطعانه محکوم می‌کند. ما ضمن همدردی با مردم فلسطین و نیروهای ترقی‌خواه این کشور اشغال‌شده، و به‌ویژه حزب مردم فلسطین، خواستار محکومیت اقدام نظامی جنایتکارانهٔ اسرائیل توسط سازمان ملل متحد هستیم. ما تنها راه‌ جلوگیری از وقوع چنین جنایت‌هایی را حل مسئلهٔ فلسطین بر پایهٔ ایجاد دولت مستقل فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی و در محدودهٔ مرزهای پیش از ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی اورشلیم شرقی و بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین‌های خود می‌دانیم. ما خواستار پایان یافتن اشغال استعمارگرانهٔ سرزمین‌های فلسطینی در کرانهٔ غربی و نوار غزه هستیم.

 

حزب برادر، حزب مردم فلسطین، در آستانهٔ برگزاری تظاهرات شش هفته‌یی به مناسبت ”روز زمین “در مرز نوار غزه با اسرائیل، بیانیه‌ای منتشر کرده بود که ترجمهٔ آن را برای خوانندگان نامهٔ مردم منتشر می‌کنیم.

 

در چهل و دومین سالگرد روز جاودانهٔ ”زمین“

حزب مردم فلسطین توده‌های مردم فلسطین را به اتحاد و مبارزه در مقابله با نقشه‌های ”پاک‌سازی “دعوت می‌کند.

حزب خلق فلسطین توده‌های مردم فلسطین را در هر کجا که هستند، به برگزاری بزرگداشت چهل و دومین سالگرد ”روز زمین “با تأکید بر عشق به سرزمین خود و آمادگی برای هرگونه فداکاری در مقابله با نقشه‌های ”پاک‌سازی بر اساس انکار حقوق برحق مردم فلسطین و در رأس آنها حق تعیین سرنوشت و برپایی دولت مستقل با پایتخت قدس و حق بازگشت برای همهٔ پناهندگان فلسطینی “دعوت کرد.

حزب در بیانیه‌اش در این باره اعلام کرد: ”روز زمین در تاریخ ۳۰ مارس ۱۹۷۶ در اعتراض به مصادرهٔ زمین‌ها و یهودی کردن آنها، با خون شهیدان ما درآمیخت. در آن روز، رویارویی و مبارزهٔ خلق ما، و در پیشاپیش آن حزب کمونیست [اسرائیل]، با سیاست‌های نژادپرستانهٔ اشغالگران و گسترش اعتراض‌ها در سراسر سرزمین‌های اشغالی، به شهادت و مجروح شدن تعدادی از فرزندان خلق انجامید و به سَمبُل وحدت خلق فلسطین در هر کجا که حضور داشت، مبدل گردید.»

حزب ما با تأکید بر هم‌زمانی روز ”زمین “با افزایش توطئه‌ها برای پاک‌سازی کامل مسئلهٔ ملّی فلسطین و از بین بردن نمایندگی سیاسی آن سازمان آزادی‌بخش فلسطین، تلاش فزاینده برای حفاظت از این نهاد سیاسی را بیش از پیش ضروری دانست.

تدوین استراتژی فلسطینی برای اتحاد کلیهٔ مردم فلسطین و نمایندگی آنها توسط سازمان آزادی‌بخش فلسطین با طرح سیاسی یگانه‌ای که شامل حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین خود و تعیین سرنوشت خود و برپایی دولت فلسطین با پایتخت قدس است، از جمله ضروری‌ترین اقدامات است.

حزب در خصوص استراتژی آیندهٔ فلسطینی‌ها، بر موضوع پایه‌گذاری ائتلاف‌های جدید به منظور فراهم آوردن امکان استفاده از این ائتلاف‌ها توسط سازمان آزادی‌بخش فلسطین با هدف مقابله با سیاست‌های تحریک‌آمیز و وقیحانهٔ حکومت آمریکا- که به طور کامل جانبدار اشغالگران و سیاست‌های تروریستی و خونین آنان است- تأکید کرد. در این خصوص، توجه به صف‌بندی‌های جدید جهانی با مرکزیت چین و روسیه و بعضی از کشورهای اروپایی حائز اهمیت بسیار است.

مبارزه با اشغالگران و متحدان آنها و ناکام گذاشتن نقشه‌های آنان، به ارتقا و تقویت اتحاد نیروها و تلاش برای رویارویی با خطرهای پیشِ رو، تعمیق و توسعهٔ مبارزهٔ ملّی با تمام اشکال آن، و افزایش توان مقاومت در این مرحله نیاز دارد. حزب همچنین خواهان تعیین مرزهای کشور فلسطین با پایتخت قدس، و اعلام آن توسط رهبران فلسطینی به مثابه کشوری تحت اشغال است، و تلاش برای متقاعد کردن جامعهٔ جهانی برای اعتراف به تحت اشغال بودن کشور فلسطین را مطالبه می‌کند.

حزب نسبت به خطر سوء‌استفادهٔ ایالات متحد آمریکا از اوضاع انسانی نابسامان توده‌های مردم در نوار غزه و تلاش برای رودررو قرار دادن مردم با رهبران فلسطینی هشدار می‌دهد و بر ضرورت اقدام رهبران فلسطینی در تأمین نیازمندی‌های مردم و بهبود اوضاع معیشتی آنان تأکید می‌کند. توده‌های مردم در نوار غزه نقشی اساسی در حفظ دلبستگی به سرزمین و ناکام گذاشتن طرح ”معاملهٔ قرن “دارند، همان‌گونه که در سال ۱۹۵۵ طرح آمریکایی ”تابعیت “را ناکام گذاردند. رها کردن توده‌ها سبب می‌گردد که آنها صید آسانی برای توطئه‌گران شوند.

در پایان، حزب مردم فلسطین گرم‌ترین درودها را به توده‌های مردم در هر جایی که بزرگداشت ”روز زمین “را برگزار می‌کنند، تقدیم می‌کند.

حزب ما اعضا و هواداران خود را به مشارکت و حضور فعالانه در برگزاری مراسم گرامیداشت ”روز زمین “و تظاهرات و راه‌پیمایی‌های ”بازگشت “که در روز ۳۰ مارس برگزار می‌شود، دعوت می‌کند.

حزب با تأکید بر تدوام ”روز زمین “به مثابه چراغ راهنما در راه رسیدن به حقوق برحق مردم فلسطین، و پیشاپیش آن حق بازگشت و تعیین سرنوشت و برپایی دولت مستقل فلسطین با پایتخت قدس، اعتقاد راسخ دارد که ”زمین “جوهر مبارزه با اشغالگران است.

 

۳۰ مارس ۲۰۱۸  / ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۴۸، ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا