مسایل حقوق بشر

حزب تودهٔ ایران، تلاش‌های جنایتکارانه رژیم برای نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعه ملی را به‌شدت محکوم می‌کند!

هم‌میهنان گرامی

بر اساس گزارش‌های رسیده، ازجمله اطلاعیهٔ مطبوعاتی سازمان عفو بین‌الملل (۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۸)، رژیم جهل و جنایت ولایت فقیه، به‌منظور نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعهٔ ملی ۶۷ در شهرهای گوناگون، برنامه‌یی گسترده‌ را آغاز کرده است. بر اساس این گزارش‌ها، رژیم، با برنامه‌هایی مختلف ازجمله صاف کردن منطقه‌های این گورها با بولدوزر، جاده‌سازی، پوشاندن منطقهٔ گورها با آشغال و همچنین بنا کردن قبرستانی جدید روی این گورهای دسته‌جمعی، در تلاش است تا همهٔ نشانه‌های به‌جاماندهٔ از جنایاتش را در سی‌امین سالگرد فاجعهٔ ملی ، محو و پاک کند.

سازمان عفو بین‌الملل، سندهایی گوناگون از برنامه‌های رژیم در این مورد، ازجمله عکس‌های ماهواره‌ای از تخریب منطقهٔ گورها، منتشر کرده است. سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌اش در این‌باره ازجمله می‌نویسد: “در یکی از این مناطق گورهای دسته‌جمعی در شهر شمالی تبریز، مأموران رژیم روی بیش از نیمی از این منطقه را با سیمان پوشانده‌اند. … در یک اقدام تکان‌دهنده دیگر در منطقه قُروِه در کردستان مأموران رژیم با بولدوزر، تمامی سنگ قبرها و نشانه‌های دیگری را که خانواده‌های قربانیان در آنجا گذاشته بودند صاف کرده‌اند و اعلام کرده‌اند که این زمین‌های مناطق به کشاورزی اختصاص داده شده است. … ”                                                                

 روشن است که با نزدیک شدن سی‌امین سالگرد فاجعهٔ ملی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، رژیم جنایتکار ولایت فقیه، هراسان از اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی، درصدد است تا با از بین بردن نشانه‌های این گورهای دسته‌جمعی، همهٔ آثار جنایات خود را پاک کند و اجازه ندهد سی‌امین سالگرد آن به جرقهٔ برافروخته شدن آتش اعتراض‌های گسترده مردمی تبدیل شود. اشاره به این نکته مهم است که رژیم ولایت فقیه در گذشته نیز بارها تلاش کرد هم در “خاوران” و هم در دیگر شهرها (مشهد، اهواز، و جز این‌ها) برنامهٔ تخریب گورهای دسته‌جمعی فاجعهٔ ملی را پیاده کند، برنامه‌یی که، با مقاومت و ایستادگی خانواده‌های جان‌باختگان و دیگر نیروهای مترقی کشور افشا و اجرای آن متوقف شد.

پس از سپری شدن سی سال از این جنایت هولناک، سران رژیم جمهوری‌اسلامی نه‌تنها نام قربانیان این فاجعهٔ ملی را هنوز به‌طور کامل اعلام نکرده‌اند، بلکه جنایتکارانی همچون رئیسی، نیری و پورمحمدی به سازمان‌دهی این جنایات افتخار نیز کرده و می‌کنند. چنین است ماهیت رژیمی که اساس آن بر جهل و جنایت استوار است. در کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی- کشتاری که به‌فرمان خمینی و با تأیید دیگر سران رژیم و به‌وسیلهٔ جنایتکارانی همچون رئیسی، نیری، پورمحمدی، ری‌شهری، فلاحیان و دیگر دژخیمان حکومت در تهران و دیگر شهرهای میهن‌مان سازمان‌دهی و اجرا شد- میهن ما شماری از برجسته‌ترین و رشیدترین فرزندانش یعنی مبارزان راه آزادی، کادرها و فعالان جنبش‌های کارگری و زنان و دانشجویی، افسران میهن‌دوست، نویسندگان، مترجمان و هنرمندان را از دست داد. در این فاجعه که به‌فرمان رهبر و سران مستأصل رژیم برپا شد، هزاران انسان آزاده و مبارز که در برابر اندیشه‌های پوسیده و قرون‌وسطایی مشتی جنایتکار حرفه‌ای سر تسلیم فرود نیاوردند، دسته‌دسته به قتلگاه برده شدند تا حیات ننگین رژیم ولایت فقیه بتواند ادامه یابد. حزب تودهٔ ایران، در این کشتار، صدها تن از رهبران، کادرها، اعضا و هوادارانش را از دست داد. بین جان‌باختگان قهرمان حزب، شماری از زندانیان توده‌ای به‌قتل رسیدند که طولانی‌ترین زمان زندانی بودن را در تاریخ مبارزات میهن ما سپری کرده بودند، قهرمانانی که، بیش از ۲۵ سال زندان‌های شاه را تحمل کرده بودند.

حزب تودهٔ ایران، ضمن محکوم کردن تلاش‌های مذبوحانه و ضد بشری رژیم ولایت فقیه، از همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان می‌خواهد تا با اعتراض یکپارچه و گسترده‌شان، نابودی گورهای دسته‌جمعی قربانیان فاجعه ملی، گورهایی که اکنون به نمادهایی روشن از ایستادگی و مقاومت مردم ما و هزاران فرزند جان‌باختهٔ  قهرمانش تبدیل شده‌اند، را متوقف کنند.

حزب تودهٔ ایران

۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۵۰، ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا