مسایل بین‌المللی

کوبایی‌ها رئیس‌جمهور جدیدشان را برگزیدند

میگل دیاز کانل، رئیس‌جمهور و رئیس جدید شوراهای دولتی و هیئت وزیران کوبا در مجمع ملّی آن کشور سخنرانی کرد و تداوم سیاست‌های انقلابی به‌ویژه در ارتباط با زندگی مردم کوبا را تشریح کرد. ۶۰۵ نمایندهٔ مجلس ملّی قدرت خلقی کوبا در صبح روز چهارشنبه ۲۹ فروردین رفیق میگل دیاز کانل را به سمت ریاست‌جمهوری کوبا انتخاب کردند. با این انتخاب، نسل تازه‌ای از رهبران حزب کمونیست کوبا برای هدایت انقلاب کوبا پا به میدان گذاشتند. رئیس‌جمهور جدید کوبا که ۵۷ سال دارد، در سخنرانی خود اعلام کرد که ویژگی دورهٔ جدید در کشور ”مُدرنیزه کردن الگوی اقتصادی و اجتماعی “کشور خواهد بود.

او همچنین پیمان بست که انقلاب سوسیالیستی کوبا را که شش دهه پیش با رهبری فیدل کاسترو و برادرش رائول کاسترو آغاز شده بود، به پیش ببرد. رفیق رائول کاسترو تا سال ۲۰۲۱ در سمت دبیرکل حزب کمونیست کوبا انجام وظیفه خواهد کرد. در ادامه، ترجمهٔ گزارش ”گرانما “نشریهٔ  حزب کمونیست کوبا دربارهٔ این انتخابات مهم در کشور کوبا را برای اطلاع خوانندگان نامهٔ مردم منتشر می‌کنیم.

*****

 

نوزدهم آوریل (۳۰ فروردین) نه‌فقط مصادف با روز تاریخی نخستین شکست امپریالیسم یانکی در قارهٔ آمریکاست، بلکه روزی است که کوبا شاهد آغاز کار دولت جدیدی است که نمایانگر تداوم میراث نسل تاریخی خالق انقلاب کوبا توسط نسل‌‌های جدید است. رفیق میگل دیاز کانل نخستین سخنرانی خود را در مقام رئیس شوراهای دولتی و هیئت وزیران کوبا، بالاترین مقام رهبری کشور، ارائه داد.

رفیق کانل سخنان خود را با ارج نهادن به رهبری ژنرال رائول کاسترو، صاحب بالاترین تعداد آرای دریافتی در انتخابات اخیر برای رهبری شورا، آغاز کرد و از وی با عنوان فرماندهٔ انقلاب نام برد “که بودن در حضورش، فرصتی است برای در آغوش گرفتن  تاریخ.” او همچنین به “تلاش‌های شوم  برای نابود کردن ما” توسط کسانی اشاره کرد که قادر به نابود کردن “ایمان ما” نبوده‌اند. او با  اعلام آغاز رسمی دوران زمامداری خود، تأکید کرد که روند انتخابات به پایان رسیده است و مردم کوبا که به طور گسترده‌ای در انتخابات مشارکت کرده‌اند از اهمیت تاریخی خود آگاه‌اند. آنها نمایندگان خود را بر اساس ظرفیت و توان منطقهٔ خود، بدون هیچ‌گونه تبلیغات پُرهزینهٔ رسانه‌یی، فساد، یا عوام‌فریبی انتخاب کرده‌اند.

شهروندان، افرادی فروتن و سخت‌کوش را به نمایندگی واقعی خود انتخاب کرده‌اند که در تدوین و اجرای سیاست‌های کشور شرکت خواهند کرد. به نظر وی، “این روند به تقویت وحدت در کوبا کمک کرده است.” او در مورد انتظارات مردم از این دولت تأکید کرد که شورای ملّی جدید باید “در پیوند دائمی با مردم شریف کشور، به عمل، تولید، و کار خستگی‌ناپذیر خود” ادامه دهد.

او همچنین افزود که تمام کوبا را می‌توان در مجلس ملّی کشور دید، که در آن زنان در مواضع کلیدی در دولت اشتغال دارند. با این حال، او هشدار داد که اگر در حال یا آینده، فاقد تعهد باشیم، اصلاً اهمیتی نخواهد داشت که این مجمع تا چه حد نمایندهٔ کل جمعیت کشور است. موجودیت شوراهای دولتی  و هیئت وزیران در گرو ارتباط دائمی با مردم است.

پرچم انقلاب به دستان جوان‌تری سپرده شده است

میگل دیاز کانل اشاره کرد که در پایان کنگرهٔ قبلی حزب، ژنرال رائول کاسترو اعلام داشت که نسل او پرچم انقلاب و سوسیالیسم را به نسل‌های جوان‌تر تحویل خواهد داد. این تأکیدی است بر اهمیت وظایف مهمی که مردم به قانونگذاران واگذارده‌اند و به همین دلیل، این وظایف باید به بهترین صورت اجرا شود. رئیس‌جمهور جدید کوبا اعلام کرد: “من این مسئولیت را با این اعتقاد می‌پذیرم که همهٔ ما انقلابی‌ها، در هر سنگری که باشیم، به فیدل و رهبر فعلی روند انقلابی، رائول، وفادار خواهیم ماند.”

وی سپس تأکید کرد که مردان و زنانی که انقلاب را رقم زدند “راهگشای ما به جمعی متشکل از رفقای متحدند.” او همچنین تأکید کرد که اتحاد نابودنشدنی حزب دستاوردی دیگری است حاصل تلاش برای ساختن کشوری بهتر، و نه محصول پراکندن دیگران، و به همین دلیل، “رائول در پیشاپیش پیشگامان سیاسی قرار دارد. او در صدر مجمع می‌ماند تا به مثابه مرجعی برای آموزش انقلابی، برای مقابله با امپریالیسم، همچون روز نخست و همراه با سلاح خود، برای لحظهٔ کارزار آماده باشد.” رائول در چارچوب کار انقلابی و سیاسی، نماد میراث مقاومت و تلاش برای پیشرفت مستمر کشور است، زیرا همان‌طور که در زمان درگذشت فرمانده فیدل کاسترو در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ (۵ آذر ۱۳۹۵) گفت: “احساس وظیفه را مقدّم بر حس رنج قرار می‌دهم.”

وی همچنین ضمن برشماری دستاوردهایی مانند آزادی ۵ کوبایی قهرمان، مدیریت چارچوب روابط دیپلماتیک با ایالات متحد آمریکا، و میزبانی مذاکرات صلح کلمبیا، به بیان فرازهایی از زندگی رائول کاسترو پرداخت.

 

وظایف و تعهدات جدید

رفیق دیاز کانل خاطر نشان کرد که “من از نگرانی‌ها و انتظارات موجود در زمانی چون لحظهٔ کنونی آگاه هستم، امّا از قدرت و خرد مردم، رهبری حزب، اندیشه‌های فیدل، حضور رائول و ماچادو، و احساسات مردمی نیز آگاهی دارم، و در پیشگاه این مجمع اعلام می‌کنم که رفیق رائول در رأس تصمیم‌گیری‌های حال  و آیندهٔ کشور خواهد بود.

من تأیید می‌کنم که سیاست خارجی کوبا بدون تغییر باقی خواهد ماند. کوبا شرطی را قبول نخواهد کرد و تغییرات ضروری، همچنان توسط مردم کوبا انجام خواهد شد.” او همچنین از همهٔ افراد، در هر سطح از مسئولیت رهبری اجتماعی، به ویژه از عموم مردم، درخواست حمایت کرد و گفت: “ما باید روند رهبری فزایندهٔ جمعی همراه با تقویت مشارکت مردم را همچنان ادامه دهیم.” رئیس‌جمهور تازهٔ کشور تأکید کرد: “من نیامده‌ام که وعده‌ای بدهم، همچنان که انقلاب نیز در همهٔ این سال‌ها چنین نکرد.

من آمده‌ام تا برنامه‌ای را که ما با رهنمودهای ویژهٔ سوسیالیسم و انقلاب تنظیم کرده‌‌ایم، اجرا کنم.” او خطاب به دشمنان روند انقلابی گفت: “در اینجا برای روند تحوّلی که دستاوردهای انقلاب را نادیده بگیرد یا از بین ببرد جایی نیست.

ما بی‌واهمه و بدون عقب‌نشینی، با حفظ حاکمیت ملّی، استقلال، اقتدار، و برنامه‌های توسعه و پیشرفت، به جلو خواهیم رفت.” وی افزود: “به کسانی که ناآگاهانه یا مُغرضانه تعهد ما را به زیر علامت سؤال می‌برند می‌گوییم که انقلاب ادامه دارد و خواهد داشت. جهان پیام غلطی دریافت کرده است که عمر انقلاب با عمر چریک‌های آن به پایان می رسد.”

 

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۵۰، ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا