مسایل سیاسی روز

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

بازی خطرناک آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی در منطقه

خطر درگیری نظامی با ایران جدّی است؛ باید نیروهای صلح‌طلب را بسیج کرد و به حرکت درآورد

هم‌میهنان گرامی!

با برگماری مایک پومپئو، رئیس سابق سازمان سیا، به وزارت امور خارجهٔ آمریکا، و جان بولتن به سمت مشاور امنیتی ترامپ، که هر دو از چهره‌های به‌شدّت جنگ‌طلب و از جناح نئوکان‌ها (نومحافظه‌کاران افراطی) در آمریکا هستند، و در پی آن، سفر مایک پومپئو به خاورمیانه در روزهای اخیر و دیدار او با وزیر امورخارجهٔ عربستان سعودی و نخست‌وزیر اسرائیل، تنش میان آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی از یک سو و جمهوری اسلامی از سوی دیگر ابعاد بسیار خطرناکی به خود گرفت.

در پی دیدار مایک پومپئو از اسرائیل، خبرگزاری‌های جهان روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت از حملۀ موشکی گستردهٔ اسرائیل به پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه و مراکز سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سوریه، و کشته شدن شماری از نظامیان ایرانی در این عملیات خبر دادند. به گزارش آفتاب نیوز، منابع محلی و فعالان صلح و حقوق و بشر مدعی شده‌اند که ۱۸ نیروی ایرانی در این حمله کشته و تعداد دیگری، از جمله یک فرمانده و مقام مسئول در مرکز “حیان طلال محمد”، در نتیجهٔ اصابت موشک به این مرکز واقع در شهرک سلحب و روستای نهرالبارد در حومهٔ غربی حماة زخمی شده‌اند. همچنین، بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، انفجارهای شدیدی مناطق حومهٔ الحموی و استان حلب را لرزاند که ناشی از حمله‌های موشکی به مقرّ تیپ ۴۷ در حومهٔ جنوبی حماة و مناطق دیگر در نزدیکی شهرک سلحب بود. «تشرین»، روزنامهٔ رسمی دولت سوریه، به نقل از منابع میدانی نوشته است که حملهٔ اخیر به مقرّهای نظامی در استان‌های حماة و حلب از پایگاه‌های انگلیسی و آمریکایی در شمال اردن آغاز شده و از ۹ موشک بالیستیک در آن استفاده شده است.

در پی این حمله‌های تحریک‌آمیز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر حکومت ضدمردمی اسرائیل، در نمایشی تلویزیونی که از مقرّ وزارت دفاع این کشور پخش می‌شد، مدّعی شد که ایران با دروغ گفتن به مجامع بین‌المللی همچنان برنامهٔ اتمی خود را ادامه داده است. نتانیاهو در شرایطی این ادعاها را مطرح کرد که در روزهای آینده دولت ترامپ قرار است تصمیم خود را در زمینهٔ خروج از برجام اعلام کند، و همهٔ شواهد حاکی از این است که به‌رغم درخواست کشورهای فرانسه، آلمان، و بریتانیا بر ضرورت پایبندی بر توافق‌نامهٔ برجام (و تلاش برای تغییر برخی مفاد مهم آن به ضرر منافع ایران)، دولت ترامپ بر اساس توافق‌هایی که با اسرائیل و عربستان سعودی کرده است، مصمّم است که خروج خود را از این توافق‌نامه، اعلام کند. در پی ادعاهای نخست‌وزیر اسرائیل در مورد دستیابی به مدارک متعددی حاکی از تخطّی جمهوری اسلامی از تعهدات بین‌المللی‌اش در زمینهٔ فعالیت‌های هسته‌یی، پومپئو گفت که “این مدارک دست‌کم کاملاً روشن می‌کند که حکومت ایران همواره به مردم خود دروغ گفته است.” وزیر امور خارجهٔ آمریکا در مورد واکنش دولت آمریکا به این ادعاهای اسرائیل گفت: “من این موضوع را به حقوقدانان واگذار می‌کنم، و در نهایت رئیس‌جمهوری [آمریکا] است که باید این موضوع را تشخیص دهد و در این مورد تصمیم بگیرد.”

گفتنی است که پس از این اظهارات پومپئو، دولت های بریتانیا، فرانسه، و آلمان همچنان تأکید کردند که بر تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند خواهند ماند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که نشانه‌ای از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی در سال‌های اخیر در دست ندارد. همچنین، به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی در سخنانی در قاهره گفت: «برجام بر اساس فرضیات یا اعتماد استوار نیست، بلکه بر تعهدات مشخص، راستی‌آزمایی، و نظارت دقیق توسط آژانس انرژی اتمی استوار شده است.» وی افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید ابتدا اطلاعات منتشر شده از سوی نتانیاهو را بررسی کند، زیرا که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها سازمان مسئول نظارت بر تعهدات هسته‌یی ایران است.»

بسیاری از خبرگزاری‌های جهان ضمن ارزیابی تحولات جاری در دولت ترامپ و هماهنگی هرچه بیشتر دولت اسرائیل و عربستان سعودی با آن دولت، نوشتند که خطر درگیری نظامی میان اسرائیل و ایران بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است. آموس یادلین، رئیس اطلاعات نظامی سابق اسرائیل، به گاردین گفت: “امکان شدّت گرفتن یک درگیری نظامی تمام عیار در سوریه بیشتر از هر زمان دیگری است. بدون شک ایران در حال برنامه‌ریزی برای پاسخ دادن است و ما باید صبر کنیم. “

امیر حاتمی، وزیر دفاع رژیم ولایی ایران نیز در پاسخ به ادعاهای نتانیاهو و اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل گفت: «به رژیم اشغالگر قدس و حامیان آن هشدار می‌دهم که دست از دسیسه و رفتارهای خطرناک بردارند، چرا که پاسخ ایران غافلگیر کننده و پشیمان کننده خواهد بود…»

هم‌میهنان گرامی!

میهن ما و منطقهٔ خاورمیانه و خلیج فارس بار دیگر با خطر بسیار جدّی و فوری درگیری‌های فاجعه‌بار نظامی روبه‌روست که پیامدهای بسیار دهشتناکی برای ایران و کل منطقه به همراه خواهد داشت. بی‌توجهی به این خطرات و حمایت از سیاست‌های مخرّب و مداخله‌گرایانهٔ آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی، برخلاف مدعیات برخی از نیروهای به‌اصطلاح اپوزیسیون وابسته و ضدمردمی، نه‌فقط به رهایی ایران از چنگال رژیم ولایت فقیه منجر نخواهد شد، بلکه همچون جنگ امپریالیسم برافروخته با عراق، پیامدهای بسیار مخرّبی برای میهن ما و جنبش مردمی خواهان آزادی، استقلال، و عدالت اجتماعی به همراه خواهد داشت. در شرایط حسّاس و بحرانی کنونی باید همهٔ نیروهای میهن‌دوست و صلح‌دوست در ایران و جهان را بسیج کرد و به حرکت درآورد و اجازه نداد تا مجموعه‌ای از نیروهای ارتجاعی و جنگ‌طلب در منطقه و ایران دوباره فاجعه بیافرینند. سخنان تحریک‌آمیز افرادی همچون حاتمی و برخی دیگر از سخنگویان رژیم ولایت فقیه فقط می‌تواند به سیاست تجاوزکارانهٔ نیروهای جنگ‌طلب یاری رساند.

مبارزهٔ مردم ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه و استقرار حکومت ملّی و دموکراتیک در ایران و استقرار آزادی، دموکراسی، استقلال، و عدالت اجتماعی با دخالت نظامی و مخرّب نیروهای مرتجعی همچون دولت‌های ترامپ، نتانیاهو، و بن‌سلمان امکان‌پذیر نیست. در این لحظات حساس، مهم‌ترین وظیفهٔ همهٔ نیروهای ملّی و دموکراتیک بسیج کردن و به حرکت درآوردن همهٔ نیروهای صلح‌طلب میهن و جهان برای جلوگیری از آغاز جنگی ویرانگر و فاجعه‌بار در منطقهٔ ماست.

 

کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا