کارگران و زحمتکشان

توده ای ها در مراسم اول ماه مه، ‌روز جهانی کارگر

گزارش اول ماه مه در برلین

امسال هم طبق روال هرساله، راهپیمایی سالگرد اول ماه مه، روز جهانی کارگر، از ایستگاه “هاکشر مارکت” شروع شد. احزاب، سندیکاها و تشکل‌های مختلف، با حمل پلاکاردهایی که خواست‌های بی‌درنگ زحمتکشان و همچنین شعارهایی در افشای سیاست‌های دولت آلمان بر آن‌ها نوشته بود در این راهپیمایی شرکت و صدای اعتراض خود را به‌نمایش گذاشتند. موج جمعیت شرکت‌کننده در راهپیمایی که جوان، پیر، زن و مرد از همه ملیت‌ها و کشورها را در بر داشت با سرودهای منادی همبستگی و انترناسیونالیسم پرولتری همراه بود. موج غلتان جمعیت در صف‌هایی به‌هم‌پیوسته گویی تجسم زنده و پرشور شعار آموزگار اندیشمند طبقه کارگر جهان کارل مارکس بود که صلا درداده بود: “پرولتاریای جهان متحد شوید!”

رفقای حزب تودۀ ایران در برلین نیز با حمل پلاکاردهایی با شعارهای: “آزادی برای زندانیان سیاسی و عقیدتی”، “خجسته باد اول ماه مه” و جز این‌ها، در این راهپیمایی شرکت داشتند. راهپیمایی اول ماه مه تا میدان “براندنبورگ” ادامه داشت. در این میدان، غرفه‌های مختلف با برپایی میزهای کتاب مشغول بحث و گفت‌وگو و فروش غذاهای مختلف بودند. برخی از رفقای برلین نیز از صبح بسیار زود برای برپایی چادر حزب عازم میدان براندنبورگ شده بودند. چادر حزب با پوسترهای آزادی زندانیان سیاسی، آزادی، عدالت، صلح و طرد رژیم ولایت فقیه، پوسترهای اول ماه مه و دیگر شعارهای حزب، تزیین شده بود و جلوه خاصی به چادر می‌داد. پوستر بزرگی هم همراه با عکس و اسامی رفقای شهید، به‌مناسبت ۳۰ مین سالگرد فاجعه ملی- قتل‌عام زندانیان سیاسی- بسیاری از بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار می‌داد و رفقا با پاسخ به سؤال‌ها و افشای این جنایت کم‌نظیر، گوشه‌هایی از وحشیگری رژیم جهل و جنایت را برای آنان توضیح می‌دادند.

در چادر حزب، کتاب‌های حزب، که بسیاری‌شان از انتشارات جدید حزب بود، روی میز چیده شده بودند. “نامه مردم” به‌مناسبت اول ماه مه که با قطع بزرگ و رنگی چاپ شده بود جلوه‌ای خاص داشت. “توده اینفو”، به زبان آلمانی، در اختیار دیدار کنندگان آلمانی و دیگر علاقه‌مندان قرار می‌گرفت. رفقای مسئول میز با روی گشاده به استقبال دیدارکنندگان می‌شتافتند و به سؤال‌های‌شان پاسخ می‌دادند. رفقای مسئول میز برای بسیاری از جوانان علاقه‌مند، با حوصله موضع‌گیری‌های حزب را در مسائل مختلف داخلی، منطقه‌ای و جهانی توضیح می‌دادند. چادر حزب مثل هرسال محل تجمع بسیاری از رفقا و دوستداران و ایرانیان علاقه‌مند بود.

 

برپایی چادر حزب در شهر کلن، به‌مناسبت روز جهانی کارگر

با طلوع خورشید اول ماه مه، و برپا شدن چادرها در هوی‌مارکت در مرکز شهر کلن، یادمان روز جهانی کارگر، میراث ارجمند مبارزه قهرمانانهٔ زنان کارگر نیویورک در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، در سال جدید آغاز شد. تکان تکان بادکنک‌ها و پرچم‌های رنگین و صدای انواع و اقسام موسیقی صلای جشن و شادی بود. محوطه‌یی در این میدان برای برپایی چادرهای حزب‌ها و سازمان‌های مختلف سندیکایی و سیاسی آلمانی و ملت‌های دیگر، دکه‌های فروش نوشیدنی‌ها و غذاها به‌مناسبت جشن جهانی کارگران اختصاص می‌یابد. در این محوطه چادر حزب تودهٔ ایران به‌همت رفیق مسئول چادر و دیگر رفقای کلن بر پا شد که بر سر در آن پرچم قرمز با آرم گل‌سرخ محصور با خار سیاه، لوحه‌یی چاپی پرس شده با نایلون در بر دارنده پیشنهادهای حزب برای اتحاد نیروها در جبههٔ واحد ضد دیکتاتوری و فراخوان برای آزادی همهٔ زندانیان سیاسی در ایران در اهتزاز بود، و بر آستانه‌اش نیز میزی جا داشت پوشیده از انتشارات جدید حزب با جلدهایی زیبا و مطالبی روشنگر، شماره‌های مختلف ”نامهٔ مردم “، ارگان حزب، شماره‌های مخلف ”توده اینفو “، گزیدهٔ مطالب نامهٔ مردم به‌زبان آلمانی، و اعلامیه‌هایی در ارتباط با مطالب مهم سیاسی و اجتماعی روز ایران و منطقه و جهان به‌فارسی و آلمانی. در طول روز، رفیق مسئول چادر و دیگر رفقای کلن، پرشور، اعلامیه‌های حزب و جزوه‌های ”توده اینفو “را بین دیدارکنندگان توزیع می‌کردند. هم‌وطنان ایرانی هم مانند همیشه با علاقه از چادر حزب دیدن کردند و با کنجکاوی و دقت کتاب‌های جدید و نشریات حزب را از نظر گذراندند و بعضی‌هایشان را هم خریدند. دو تن از زحمتکشان هم‌وطن و هوادار حزب نیز به این مناسبت کمک مالی‌شان را در اختیار مسئول چادر حزب قرار دادند و بدین وسیله نسبت به حزب طبقهٔ کارگر ایران احساسات صمیمانه‌شان را ابراز داشتند.

 

گزارش اول ماه مه در شهر فرانکفورت

شهر فرانکفورت در روز اول ماه مه شاهد مراسم باشکوه جشن کارگران و اشتراک اراده و ابراز همبستگی کارگران و زحمتکشان آلمانی و خارجی بود.

مراسم اول ماه مه، همچون سال‌های پیش، از طرف سندیکای مرکزی آلمان سازمان‌دهی و برگزار شد. مراسم جشن روز جهانی کارگر در بر دارندهٔ برنامه‌هایی مختلف بود، از سخنرانی گرفته تا برنامه‌های متعدد هنری. محل میتینگ در این روز مملو از کارگران و زحمتکشان آلمانی و خارجی و  دریایی از پرچم‌های سرخ و پلاکاردهای مختلف بود. کارگران و زحمتکشان آلمانی و خارجی به‌مناسبت این سالگرد تاریخی در محیطی پرشور و رزم‌جویانه عزم و قدرت خویش را به‌نمایش گذاشتند. غرفه‌هایی مختلف از سوی تشکل‌ها و سازمان‌های مترقی برپا شده بود و هر یک با جشن جهانی کارگران همیاری و همدلی داشتند. هواداران و اعضای حزب تودهٔ ایران در این جشن بزرگ بین‌المللی شرکت داشتند و همبستگی بین‌المللی خویش را به‌نمایش گذاشتند.

کتاب‌های حزبی، شماره‌های مختلف نامه مردم و اعلامیه‌های حزبی به زبان آلمانی روی میز حزب تودهٔ ایران در معرض دید حاضران قرار داشت. در کنار میز حزب بین ایرانیان و هواداران حزب توده ایران بحث‌ها پیرامون مسائل ایران و منطقه و جهان گرم بود و ضمن بیان نظرات خویش به تبادل‌نظر نیز  می‌پرداختند. هواداران حزب سعی می‌کردند با تزیین میز حزب و برجسته ‌ساختن شعارهایی همچون آزادی برای زندانیان سیاسی، مهم‌ترین خواست‌های کارگران و زحمتکشان را در معرض دید همگان قرار دهند.

ایرانیان بسیاری نیز در قالب‌های سازمانی یا فردی در جشن کارگران شرکت داشتند و در این جشن بزرگ بین‌المللی مخالفت خود را با حاکمیت سرمایه به‌نمایش گذاشتند.

هم‌وطنان ما در کنار دیگر ملت‌ها توانستند روز پرباری را در مبارزه با ستم، تبعیض و نژادپرستی سپری کنند و بار دیگر امسال نیز این فرخنده روز را جشن بگیرند.

 

برپایی چادر حزب در هامبورگ،

واحد هامبورگ حزب تودهٔ ایران امسال به‌رغم باد و بارندگی شدید در روز “اول ماه مه”، روز جهانی کارگر، با برپایی چادر و میز کتاب حزب در کنار حزب‌های چپ و مترقی شرکت کننده در محل بارمبک ” Museum der Arbeit” فعالانه شرکت کرد.
راهپیمایی به‌مناسبت روز جهانی کارگر از ساعت ۱۱ صبح از ایستگاه “اولسدورف” شروع شد و با استقبال وسیع شرکت کنندگان ادامه یافت. انبوه پلاکاردها و شعارها از دفاع از صلح و در محکومیت زیاده‌خواهی و جنگ طلبی ترامپ و متحدان اروپایی حکایت داشت. راهپیمایان همچنین در محکومیت رجب طیب اردوغان و کشتار مردم بی‌دفاع عفرین به‌وسیلهٔ نیروهای ارتش ترکیه و بمباران مناطقی از سوریه از سوی آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل به‌بهانهٔ انهدام پایگاه‌های نظامی و تسلیحاتی شعار سرمی‌دادند. آنان ضمن دفاع قاطع از دستاوردهای طبقه کارگر که با یورش بی‌سابقهٔ سرمایه‌داری حاکم بر کشورهای اروپایی بیش از پیش مورد هجوم و تهدید واقع می شوند، هجوم‌ها و تهدیدهای سرمای‌داری را تقبیح و محکوم کردند. راهپیمایان اول ماه مه در هامبورگ،  پس از یک ساعت به بارمبک، یعنی محل برپایی جشن روز جهانی کارگر، رسیدند. بر میز نشریات و کتاب حزب در چادر حزب، تازه ترین کتاب‌های منتشر شده از سوی انتشارات حزب تودهٔ ایران و بیش از ده عنوان “توده اینفو” برای آلمانی زبان‌ها و اعلامیه‌های حزب به زبان فارسی و از جمله اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی به‌مناسبت روز جهانی کارگر و نسخه‌هایی از ده شمارۀ آخر “نامه مردم”- ارگان مرکزی حزب چیده شده بودند. پوسترها و پلاکاردهایی  گوناگون در محکومیت سیاست‌های ضد ملی و ضد مردمی رژیم ولایت فقیه و افشای آن‌ها، آذین ویژهٔ میز و چادر حزب در سالگرد این مناسبت تاریخی بود که زحمت سازمان‌دهی آن‌ها را مسئول چادر حزب کشیده بود  و مورد توجه و استقبال بازدید کنندگان قرار گرفت .امسال هم به‌رسم هر ساله مسئول غرفۀ حزب با چای ، کیک و قهوهٔ داغ از دیدارکنندگان از چادر حزب استقبال می‌کرد.

 

مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر در شهر وین

هواداران حزب در اتریش، امسال نیز در روز اول ماه می، مانند هر سال، در برنامه بزرگداشت روز جهانی کارگر که از سوی حزب کمونیست اتریش برگزار می شود، شرکت کردند. این برنامه همانند هر سال با راه پیمایی از کنارِ مجسمه‌هایِ یادبودِ قربانیانِ فاشیسم در بخش یک وین، آغاز و سپس با گردهم‌آیی و سخنرانی در برابر پارلمان اتریش به پایان می‌رسد.

از دسامبر سال گذشته میلادی و با روی کار آمدن دولت دست راستی اتریش که ائتلافی از دو حزب او-فا-پ (ÖVP)، حزب راست محافظه‌کار و اف-پ-او(FPÖ) ، حزب راستِ افراطی، است، سیاست‌هایی در این کشور به پیش برده می‌شوند که هر چه بیشتر در جهت پیشبرد منافع ثروتمندان و سرمایه‌داری بزرگ‌اند. بار اصلی مالی این سیاست ها را نیز باید لایه‌های فرودست و ضعیف جامعه بردوش گیرند: از جمله با کاستن تسهیلات اجتماعی برای بیکاران و همچنین پناهندگان

در کنارپیشبرد این سیاست‌ها و همچنین سیاست‌هایی جدید برای کنترل هر چه بیشتر جامعه (از راه نصب دستگاه‌های جدید فیلم برداری و حتی استفاده از فیلم‌های خصوصی گرفته شده، کنترل مکالمه‌های تلفنی، کنترل نامه‌های پستی و …)، دولت دست راستی جدید اتریش، در جهت عوام-فریبی، با تزویر، موضوع‌های حاشیه‌ای جامعه را نیز به موضوع‌های متن و کلیدی جامعه تبدیل می‌کند، همانند، پررنگ کردن مبارزه با اسلام یا مبارزه با روسری دختران در مدرسه یا پررنگ کردن نسبت بزه‌کاری در میان مهاجران و … 

از همین روی درون‌-مایهِ کانونی مراسم امسال را نیز موضوع‌هایی برجسته، چون پیکار برای عدالت اجتماعی،  مقابله با دستبرد به تسهیلات اجتماعی، مبارزه با خط-کشی میان انسان‌ها بر اساس دین و ملیت آنان، مبارزه با افزایش ساعت کار، پشتیبانی از پناهجویان و پناهندگان و … را  تشکیل می دادند. یکی از شعارهای جالب حزب کمونیست اتریش که بر روی یک پرچم بزرگ از سوی چندین رفیق اتریشی حمل می‌شد، چنین بود: ”اگر زندگی پناهجویان خوب بگردد، زندگی همه ما هم خوب خواهد گشت. “

مراسم امسال با شرکت گسترده‌تر مردم نسبت به سال‌های گذشته انجام شد. به نظر می‌رسد که با نیرومندتر شدن نیروهای راست در اتریش، نیروهای مخالف نیز، متشکل ‌تر می‌شوند ولایه‌های گسترده‌تری از مردم برای هم‌آوردی با نیروهای راست، به مبارزه اجتماعی روی می‌آورند.  رفقای توده‎ای امسال نیز در این برنامه، به ویژه در جلوی پارلمان با برپایی میز کتاب، فروش کتاب و پخش ده ها اعلامیه به زبان‌های فارسی و آلمانی (توده اینفو) نقشی پررنگ داشتند. در این روز بازدید کنندگان مختلف، به ویژه ده ها تن از هم‌میهنان ایرانی، رفقا و شهروندان اتریشی، رفقای عراقی و افغانی از میز کتاب حزب ما بازدید کردند ودرخلال بحث‌ها و گفتگوهای دوستانه با رفقای توده ای، با نظرات حزبمان پیرامون مسائل ایران و جهان آشنا شدند. 

در اثر پشتکار رفقا توده ای، هم اکنون سال هاست که محل برگزاری میز کتاب حزب در روز اول ماه می در وین، در چارچوب برنامه حزب کمونیست اتریش، در جلوی پارلمان این کشور، به محل گردِهم آمدنِ بخشی از ایرانیان ساکن وین، با اندیشه‌های سیاسی گوناگون بدل شده است.

 

جشن اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در تورنتو کانادا

روز شنبه، ۲۷ آوریل، تورنتوی کانادا شاهد برگزاری جشن اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در سالن مرکز اتحادیه کارگران فلزکار کانادا بود. این جشن هرساله در پی ماه‌ها تدارک از سوی کمیته متحد اول ماه مه در این مرکز برگزار می‌شود.  این جشن تنها یکی از برنامه‌هایی است که به‌وسیلهٔ نیروهای چپ در روزهای حول‌وحوش اول ماه مه برگزار می‌شود. یکی دیگر از برنامه‌ها که مورد پشتیبانی کمیته متحد اول ماه مه نیز هست، برنامه راهپیمایی اول ماه مه است که امسال برخلاف سال‌های قبل نه در مرکز شهر، بلکه در مناطق محروم شهر تورنتو برگزار شد.

امسال در کمیته متحد اول ماه مه بیش از سی حزب و گروه سیاسی، فعالان اجتماعی و همچنین گروه‌های فرهنگی و هنری ازجمله حزب کمونیست کانادا و همچنین تشکیلات حزب تودهٔ ایران در کانادا شرکت داشتند. همچنین حزب تازه تأسیس چپ ایران (فداییان خلق) نیز در این برنامه شرکت فعال داشتند. برنامه‌هایی با محتوای چپ- برخلاف گرایش سال‌های دهه ۱۹۹۰ میلادی- با وجود بحران وسیعی که نظام سرمایه‌داری را در سراسر جهان در برگرفته، از استقبال بیشتری از طرف مردم قرار می‌گیرند. محل جشن به‌شکل زیبایی با شعارهایی در بزرگداشت اول ماه مه و همچنین پرچم‌های گروه‌های فعال در کمیته متحد اول ماه مه و همین‌طور تصاویری از رهبران فقید جنبش انقلابی جهانی همچون لنین و دیگران تزئین شده بود.

برنامه جشن امسال بعد از خوشامدگویی از سوی مجریان برنامه، طبق روال سال‌های اخیر، با سخنان یکی از بومیان کانادا و در احترام به این ملت که از ساکنان اولیه کانادا بوده‌اند، گشایش یافت. در این برنامه، سخنرانان معروفی همچون جان کلارک، رهبر گروه اتحاد علیه فقر ، سام گیندن، از مشاوران رهبران سابق اتحادیه کارگران اتومکانیک کانادا، و همچنین رفیق فرح مالک،  از رهبران حزب کمونیست کانادا، حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند.

 

گزارش مراسم اول ماه مه، در نروژ

در روز اول ماه مه در نروژ، طبق سنت هرساله، سازمان جوانان حزب کمونیست نروژ همراه با حزب کمونیست نروژ با برگزاری مراسم یادبود بر سر مزار شهدای این حزب در اسلو و سخنرانی و شعرخوانی در این زمینه، به پیشواز روز جهانی کارگر می‌روند و گردهم می‌آیند. بر اساس برنامه همیشگی، تدارک و سازمان‌دهی مراسم اول ماه مه را سندیکای مرکزی آل – او برعهده داشت. طبق این سنت، همه صنوف، سندیکاها، احزاب، سازمان‌ها و انجمن‌ها می‌توانند همراه با بیان خواست‌هایشان در راهپیمایی به‌مناسبت روز جهانی کارگر شرکت کنند. شعارهای امسال حزب کمونیست نروژ ازجمله از این قرار بودند:

– فقر، غارت، فاشیسم و جنگ – مبارزه علیه امپریالیسم!؛ هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در خاک نروژ نمی‌خواهیم – سلاح هسته‌ای ممنوع! نروژ باید از ناتو خارج شود! مانور نظامی ناتو “تریدنت جانکشر” ممنوع!؛ – کار حق انسان‌هاست! قانون کار باید طبق قانون اساسی اجرا شود! حق کار ثابت – شرکت‌های کاریابی ممنوع باید گردد! در بعدازظهر این روز، حزب کمونیست نروژ در دفتر مرکزی ارگان حزب خود در اسلو، با رفقای احزاب برادر از کشورهای کوبا، ونزوئلا، شیلی، بولیوی و حزب توده ایران برنامه گردهمایی اجرا کردند. رفیق مسئول بخش خارجی حزب کمونیست نروژ در سخنرانی‌اش از شرکت فعال همه احزاب برادر در این روز همبستگی جهانی قدردانی کرد و به روابط تنگاتنگ بین‌المللی ارج گذاشت. در بخشی از این گردهمایی نقطه نظرات حزب برادر دربارهٔ مسائل روز ایران و خاورمیانه ابراز شد و در این‌باره به گفتگو  پرداخته شد.

 

گزارش مراسم اول ماه مه – دانمارک

مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان دانمارک علیه سیاست‌های ریاضت اقتصادی و تدارک سندیکاهای کارگری برای برگزاری یک اعتصاب سراسری، مراسم روز جهانی کارگر در این کشور را تحت تأثیر قرار داده بود. به‌این دلیل، رسانه‌های همگانی بیش از سال‌های گذشته بر موضوع اول ماه مه تمرکز کرده و خبرهای مربوط به مذاکرات میان سندیکاهای کارگری و کارفرمایان را پوشش می‌دادند.  امسال نیز رفقای توده‌ای با تدارک و آمادگی در مراسم روز جهانی کارگر در شهر کپنهاگ حضور فعال یافتند. پیش از آغاز مراسم رسمی اول ماه مه (یک هفته قبل از ۱۱ اردیبهشت‌ماه)، سایت رسمی اتحادیه سراسری سندیکاهای دانمارک با نام بردن از شرکت‌کنندگان در مراسم مرکزی اول ماه مه، به معرفی آن‌ها پرداخته بود. در این سایت، در بخش غرفه‌های همبستگی، نام حزب ما درج شده بود که با انتخاب گزینه نام حزب، صفحه حزب تودهٔ ایران گشوده می‌شد و مواضع حزب ما در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گرفت. به‌این ترتیب، بخش قابل‌توجهی از حزب‌ها، سازمان‌ها، انجمن‌های مردمی و سندیکاهای کارگری توانستند با مواضع حزب توده ایران دربارهٔ مسائل مختلف ازجمله حوادث منطقه و مبارزات مردم ایران به‌ویژه زحمتکشان آشنا شوند. 

در روز برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، غرفه حزب در قلب چادرهای همبستگی برپا شده بود. این غرفه با نشان، سمبل و شعارهای حزب تزیین شده بود. اعلامیه کمیته مرکزی به‌مناسبت اول ماه مه، نسخه‌های متعدد نامه مردم، کتاب و نشریات حزب به علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان ایرانی و دانمارکی ارائه می‌شد. هم‌چنین طرح‌ها، نقاشی‌ها و شعرهای رفیق هنرمند حزبی در چادر حزب موردتوجه بسیار قرار گرفت. در چادر حزب، پوستری از مارکس به‌مناسبت ۲۰۰ سالگی تولد او نصب شده بود. در درون و بیرون غرفه حزب توده ایران، بحث‌هایی پرحرارت درخصوص مسائل ایران، جهان و همچنین ارائهٔ توضیح دربارهٔ مواضع حزب، در جوی دمکراتیک و دوستانه، جریان داشت. استقبال و بازدید از غرفه حزب توده ایران در مراسم اول ماه مه شهر کپنهاگ، به‌ویژه از سوی هم‌میهنان، چشم‌گیر بود.

 

بزرگداشت اول ماه مه، شهر استکهلم – سوئد

 روز اول ماه مه در کنار تندیس “لامانو” گردهم آمده‌ایم. تندیس لامانو، یادمان تمامی داوطلبان مبارز و جانباز سوئدی است که در جنگ داخلی اسپانیا در دهه ۱۹۳۰ در پشتیبانی از جمهوری‌خواهان و بر ضد فرانکوی فاشیست جنگیدند. در این مکان، هرساله در روز اول ماه مه، اتحادیه سراسری کارگران سوئد (LO) ، بخش استکهلم، از تمامی جریان‌هایی که نیروی داوطلب به اسپانیا فرستادند، ازجمله حزب کمونیست سوئد، دعوت به‌عمل می‌آورد که یاد مبارزان و جانبازان را گرامی بدارند. ارکستر قبل از همه آمده و جا گرفته است، مارش‌های ماه مه را می‌نوازد، و همه را به سوی خویش فرامی‌خواند. از همه سو می‌آیند.

با سرهایی پرشور، از هر ملیتی، لبخند به‌لب و سرودخوان. پرچم‌های سرخ به‌اهتزاز درآمده‌اند. در اینجا، هوا ابری، بارانی و سرد است، ولی قلب‌های‌مان از همدیگر گرما می‌گیرند. خروشی می‌شویم در دل دریای پرتلاطم انبوه شرکت‌کنندگان روز جهانی کارگر. پرچم حزب در دستان رفیق کارگرمان بر فراز جایگاه به‌اهتراز درمی‌آید. آوای درودها و سرود تبریک اول ماه مه در فضا موج می‌زند. دست‌ها به گرمی یکدیگر را می‌فشارند. گویی تمامی جهان در یکجا گرد آمده است، از آسیا تا آفریقا، از اروپا تا آمریکای لاتین. آغوش است که باز می‌شود و آغوشی دیگر را در بر می‌گیرد. حضور جوانان واقعاً چشمگیر است. رفیق شل بیگدن (Kjell Bygden) از جانب حزب کمونیست سوئد در سخنانش ازجمله گفت: “فاشیسم را نمی‌توان ساده کرد و گفت فقط راسیسم [نژادپرستی] است. رسانه‌های بورژوازی و آکادمیسن‌هایش تلاش می‌کنند کاپیتالیسم و فاشیسم را از هم جدا کنند و برای مثال می‌گویند که هسته حرکت‌های فاشیستی، مخالفت با یهودیان بوده است، که این‌گونه نبوده است، بلکه حرکت فاشیستی اساساً حرکتی ضد کمونیستی بوده است. …” پس از اتمام مراسم، رفقا به سوی محل تظاهرات مستقل حزب کمونیست سوئد و احزاب برادر همراه با شعارهایی مشخص همچون: “شش ساعت کار روزانه با حقوق کامل”، “دفاع از حق اعتصاب کارگران”، “نه به ناتو و نه به میلیاردها کرون بودجه نظامی” و “سوسیالیسم از آنِ آینده است”، به‌راه افتادند تا در یکی از میدان‌های مرکزی استکهلم-میدان “هوتوریت” تجمع کنند.

امسال جشن اول ماه مه مصادف بود با ۲۰۰ سالگی تولد کارل مارکس. یاد این اندیشمند بزرگ تاریخ و کار سترگ وی که راهنمای طبقه کارگر جهانی قرار گرفته، از سوی سخنرانها گرامی داشته شد. شکوه همبستگی کارگری، امسال هم با سخنرانی رفقای حزب کمونیست یونان، انجمن رسوکال (شبکه همبستگی کمونیستهای آمریکای لاتین)، حزب توده ایران واحد سوئد و اتحادیه جهانی کارگران (سوئد) به نمایش گذاشته شد. بارش باران مدتی است که قطع شده و حالا خورشید از پس ابرها بیرون  میآید و گرمای مطبوعی به گستره شهر میپراکند. زمانی  که نوبت به سخنرانی رفیق توده ای ما، رسید، ایشان بعد از ادای احترام، طبق هماهنگیهای از قبل انجام شده، ابتدای سخنرانی خود را با زبان فارسی آغاز کرد. رفیق بیان کرد: «طبقه کارگر ایران به عنوان بخش جداییناپذیر جنبش جهانی کارگران و زحمتکشان، همراه و همدوش شما علیه ستم، استثمار، بیعدالتی، جنگ و تجاوز میرزمد. کارگران ایران رزمنده جنبشی هستند که امروز در چهار گوشه جهان، امپریالیسم، ارتجاع و جنگافروزی را به مصاف طلبیده و آیندهای نو را برای بشریت نوید میدهند. پیام ما روشن است: آینده به سوسیالیسم تعلق دارد.» سپس رفیق ما فرازهایی از اعلامیه اوّل ماه مه  کمیته مرکزی حزب توده ایران را به زبان سوئدی به سمع حاضران رساند.
جشن روز جهانی کارگر طبق روال همیشه، با سرود انترناسیونال و مشتهای گره کرده کمونیستها و تجدید عهد با آرمانهای طبقه کارگر جهانی با موفقیت و شکوه بپایان میرسد.

بزرگداشت اول ماه مه، شهر گوتنبرگ – سوئد
امسال نیز بروال سال های گذشته، رفقای واحد حزبی شهر گوتنبرگ، در مراسم جشن روز جهانی کارگر در این شهر شرکت کردند. مراسم اول ماه مه امسال نیزهمچون دو سال گذشته با همکاری سازمان های حزب کونیست سوئد، حزب کمونیست عراق، سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و حزب توده ایران در گوتنبرگ، در چارچوب «شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی»، تدارک و برگزار شد. در اعلامیه این شبکه بمناسبت اول ماه مه، به ناتوانتر شدن نظام سرمایه داری سوئد در بر آوردن نیازهای اساسی مردم این کشور، و افزایش شکافهای طبقاتی در بخش بهداشت و درمان، آموزش و مراقبت از سالمندان، اشاره می شود. دراین اعلامیه، ضمن محکوم کردن حمله موشکی کشورهای امپریالیستی ایالات متحده امریکا ، فرانسه و انگلستان به سوریه، به حق مردم سوریه در مبارزه برای احقاق حقوق خود و استقلال کشورشان و تعیین سرنوشت خود  بدون دخالت خارجی، تاکید شده است. در پایان اعلامیه خواسته های  زیر به مناسبت اول ماه مه امسال، برجسته شده است:
ـ ۶ ساعت کار در روز؛
ـ نه به افزایش سن بازنشستگی؛
ـ دفاع از حقوق کارگران از جمله حق اعتصاب؛
ـ نه به ناتو، آری به سیاست عدم پیوستن به اتحادیه های نظامی؛
ـ در خواست برای امضاء قراردادهای خلع سلاح هسته ای.
چادر و میز کتاب حزبمان  که از ساعات آغازین بامداد این روز، در کنار چادر رفقای حزب کمونیست عراق، حزب کمونیست سوئد و رفقای حزب نوبنیاد چپ ایران (فداییان خلق)، در میدان راه آهن شهر برپا شده بود، مورد استقبال گرم رفقا و دوستداران حزب و بازدید کنندگان سوئدی، قرار گرفت. چادر حزب ما و حزب کمونیست سوئد امسال، علاوه بر پذیرایی از رفقای ایرانی و سوئدی، پذیرای رفقایی از حزب کمونیست شیلی و حزب کمونیست یونان نیز، بودند. رفقای ما، ضمن بحث و گفتگو با بازدیدکنندگان به تشریح مواضع حزبمان در مورد مهمترین مسائل روز ایران، منطقه و جهان پرداختند.
رفقای ما علاوه بر پخش اعلامیه حزب بمناسبت اول ماه مه به زبان های فارسی و سوئدی بین بازدید کنندگان، ضمن ملاقات و گفتگو با مسئولین سایر احزاب و سازمانهای ایرانی شرکت کننده در مراسم در این محل، اعلامیه حزب و ضمیمه های کارگری نامه مردم را، در اختیار آنها قرار دادند.
در خاتمه، رفقای ما همراه دوستداران حزب به صفوف راهپیمایان پیوسته و تا مرکز شهر راهپیمایی کرده و به سخنان سخنرانان این روز، گوش فرا دادند.

مراسم بزرگداشت اول ماه مه، شهر مالمو – سوئد
در مالمو رفقای حزب در تظاهرات اول ماه مه شرکت کردند و سپس طی سنت هرساله در همکاری با رفقای حزب کمونیست سوئد غرفه اول ماه مه را در مرکز شهر برپا کردند.

به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۵۱، ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا