مسایل سیاسی روز

برگزاری نشست کارگروه تدارک همایش سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری جهان

حمایت اجلاس نمایندگان حزب‌های کمونیست جهان از قطعنامهٔ پیشنهادیِ حزب تودهٔ ایران در محکوم کردن طرح‌های تجاوزگرانه، غیرقانونی و تحریک‌آمیز امپریالیسم آمریکا و متحدانش در خاورمیانه بر ضد ایران و هشدار دربارهٔ خطر جنگ در منطقه

نشست کارگروه تدارک همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در روز یکشنبه، ۲۰ ماه مه ۲۰۱۸ / ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷، در آمفی‌تئاتر مجلل ستاد کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان برگزار شد و در آن نمایندگان ۲۷ حزب کمونیست و کارگری از هر پنج قاره جهان در آن شرکت داشتند. هدف از این نشست بحث و تصمیم‌گیری دربارهٔ تدارک و همچنین بررسی مسائل مرتبط با برگزاری جشن بیستمین نشست بین‌المللی بود که قرار است در سال جاری در یونان برگزار شود. نمایندهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران نیز که عضو کارگروه است به‌دعوت حزب کمونیست یونان در این نشست شرکت داشت.

کارگروه در بحث دربارهٔ مسائل تکنیکی بیستمین همایش تصمیم گرفت آن را که به‌میزبانی حزب کمونیست یونان در آتن برگزار می‌شود، به‌مناسبت فرارسیدن صدمین سال برپایی و مبارزه حزب برادر، در روزهای ۲۳ تا ۲۵ ماه نوامبر ۲۰۱۸ (۲ تا ۴ آذرماه ۹۷) برگزار کند. همچنین کارگروه تصویب کرد که مضمون بحث‌های بیستمین همایش زیر این عنوان‌ها باشد: “طبقهٔ کارگر معاصر و متحدانش: وظایف پیشاهنگ سیاسی‌اش، یعنی حزب‌های کمونیست و کارگری، در مبارزه با استثمار و جنگ‌های امپریالیستی، در دفاع از حقوق کارگران و مردم، برای صلح و سوسیالیسم”.

در جریان کار کارگروه، حزب‌های حاضر در جلسه، دربارهٔ تحول‌ها در عرصهٔ بین‌المللی و منطقه‌، تبادل‌نظر کردند. بسیاری از حزب‌ها با اشاره به تحولات نگران کننده در منطقه مدیترانهٔ شرقی و خاورمیانه، جنگ و مداخله‌های امپریالیستی، به‌ویژه بمباران سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه، و همچنین حمله جنایتکارانهٔ دولت اسرائیل به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم فلسطین، تظاهراتی که اقدام تحریک‌آمیز و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در انتقال سفارتش به بیت‌المقدس انگیزهٔ آن بود، محکوم کردند.

به‌ابتکار حزب تودهٔ ایران، در هماهنگی و مشورت با حزب‌های شرکت کننده در نشست کارگروه در آتن، قطعنامه‌یی در ارتباط با سیاست‌های تحریک‌آمیز و خطرناک دولت آمریکا و متحدانش در خاورمیانه، از جمله اسرائیل و عربستان سعودی، تهیه و در نشست به‌بحث گذاشته شد. نمایندهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در سخنانی، تحلیل حزب تودهٔ ایران از شرایط کنونی در منطقه خاورمیانه، هدف فعالیت‌های ماه‌های اخیر ایالات متحده آمریکا و متحدانش در خاورمیانه و به‌ویژه اسرائیل و عربستان سعودی، و همچنین سیاست‌های ضدملی و ضد مردمی رژیم حاکم در میهن‌مان را به حاضران و هیئت‌رئیسه نشست ارائه داد و ضمن ابراز نگرانی نسبت به فعالیت‌های تشنج‌آفرین آمریکا و متحدانش، افزود درصورت ادامه یافتن این سیاست‌ها خطراتی عاجل صلح جهانی، استقلال، حاکمیت ملی میهن‌مان را در معرض تهدیدی جدی قرار خواهد داد. رفیق حزبی در ادامه سخنانش بر ضرورت بسیج همه نیروهای دموکرات، ترقی‌خواه و طرفدار صلح در جنبشی جهانی به‌منظور مخالفت با حملهٔ نظامی به کشورمان ایران یا از سرگیری تحریم‌های اقتصادی که قربانیان آن زحمتکشان میهن‌مان خواهند بود تأکید کرد. پس از سخنان رفیق حزبی‌مان، دبیرکل حزب کمونیست سوریه، دبیر دوم کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست آفریقای جنوبی و همچنین نمایندهٔ حزب کمونیست فلسطین، در سخنان‌شان، از تصویب قطعنامه ارائه شده از سوی حزب ما به نشست حمایت کردند. در ادامه، حزب‌های شرکت کننده در نشست با امضای قطعنامه ارائه شده، تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافق‌نامهٔ پنج به‌علاوه یک (برجام) در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و تهدیدهای روزافزون ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی بر ضد ایران را محکوم کردند. به‌پیشنهاد نشست آتن، این قطعنامه به‌منظور جلب حمایت دیگر حزب‌های کمونیست جهان در هفته گذشته در اختیار آن‌ها قرار گرفت. متن این قطعنامه که امضای بیش از پنجاه حزب برادر پای آن است، در همین شمارهٔ “نامه مردم” منتشر شده است.                                

در ادامهٔ بحث‌های نشست، بسیاری از حزب‌های حاضر در جلسه بر اهمیت تظاهرات ضد امپریالیستی گسترده‌ای که در بسیاری از کشورها بر پا شد، در کنار مبارزه در راه حقوق کارگران و مردم، همان‌‌گونه که در روز اول ماه مه در بسیاری از کشورها اتفاق افتاد و برجسته شد، تأکید کردند. هم‌زمان، ضرورت تقویت همبستگی بین‌المللی با حزب‌های کمونیست و کمونیست‌هایی که در معرض پیگرد، بازداشت و شکنجه قرار دارند یا فعالیت سیاسی‌شان با ممنوعیت‌هایی به‌ظاهر قانونی اما سرکوبگرانه در کشورهای‌شان روبرویند، با پیشنهاد راهکار سازمان‌دهی واکنش‌هایی قاطع بر ضد کمونیسم‌ستیزی- کمونیسم‌ستیزی‌ای که بیانگر محدود بودن دموکراسی بورژوایی است- مورد چاره‌جویی قرار گرفت.

در بخشی از دستورکار کارگروه همچنین در زمینهٔ ارتقای فعالیت‌های مشترک- فعالیت‌های مشترکی که در چارچوب برنامه عمل مصوب در جریان نوزدهمین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در لنینگراد  که بر انجام آن قرار  گذاشته شده بود- اطلاعاتی مفید ارائه و تبادل‌نظر و بحث شد.

نمایندگان حزب‌های شرکت کننده در نشست، به‌دعوت رهبری حزب کمونیست یونان در شامگاه روز شنبه ۱۹ ماه مه / ۲۹ اردیبهشت‌ماه، در کنسرتی که به‌مناسبت صدمین سالگرد بنیان‌گذاری حزب کمونیست یونان در آمفی‌تئاتر مجلل و عظیم ستاد حزب سازمان داده شده بود شرکت کردند. در ابتدای این کنسرت که برگزار کننده اصلی آن تشکیلات کارگران صنعتی عضو سازمان حزب کمونیست یونان در منطقه آتن بود، نمایشنامه‌یی با مضمون نقش برجسته حزب کمونیست یونان در سازمان‌دهی مبارزات طبقه کارگر، اجرا شد. پس از آن، رفیق “دیمیتریس کوتسومپاس”، دبیرکل حزب کمونیست یونان، حزب برادر، سخنرانی‌ای مفصل با مضمون: “پرولتاریای صنعتی: پیشگام در مبارزهٔ طبقهٔ کارگر برای لغو بهره‌کِشی سرمایه‌داری” ایراد کرد. گروه موسیقی یونانی مشهوری که به‌دلیل حمایت از فعالیت‌ها و مبارزه نیروهای چپ با حزب کمونیست روابطی نزدیک دارد، آهنگ‌های متنوع فولکلوریک، مبارزاتی و انقلابی اجرا کرد که با استقبال نزدیک به هزار مدعو این جشن روبرو شد.                              

 به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۵۲، ۷ خرداد ماه ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا