مسایل سیاسی روز

سازمان‌های صلح اروپا سیاست‌های تحریک‌آمیز آمریکا نسبت به ایران را محکوم کردند!

قطعنامه مهم نشست در دفاع از صلح: نه به جنگ با ایران

همایش منطقه‌یی شورای جهانی صلح در اروپا که هر سال در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می‌شود امسال در روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه مه (۵ و ۶ خرداد) در لندن برگزار شد. شورای صلح و همکاری پرتغال و مجمع صلح بریتانیا ادارهٔ این نشست را به عهده

داشتند.
سازمان‌های هوادار صلح از بریتانیا، پرتغال، یونان، قبرس، ترکیه، اسپانیا، ایتالیا، بلژیک، جمهوری چک، صربستان، آلمان، ایرلند، و سوئیس، و مهمانانی از سازمان‌های هواخواه صلح آمریکا و ایران در این همایش شرکت داشتند.

نمایندگان شرکت‌کننده در این همایش شرایط بسیار حاد و خطرناک ناشی از تجاوزگری رو به رشد امپریالیسم در سراسر جهان و به‌ویژه در خاورمیانه را مورد بحث و بررسی قرار دادند. نمایندگان سازمان‌های صلح اروپا همچنین در مورد سازمان‌دهی یک همایش و راه‌پیمایی گسترده در مخالفت با طرح‌های تجاوزگرانهٔ امپریالیسم، با شعار محوری ”صلح آری، نه به ناتو “در اواسط ماه تیر جاری هم‌زمان با برگزاری نشست سالانهٔ سران دولت‌های عضو پیمان تجاوزگر ناتو، و نیز برگزاری تظاهراتی علیه استفادهٔ بریتانیا از پایگاه‌های نظامی در قبرس در سوّمین هفتهٔ خرداد تصمیم‌هایی گرفتند. معاون دبیرکل کودیر (کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران)، که به دعوت شورای جهانی صلح در این همایش شرکت کرده بود، از جانب نیروهای مدافع صلح در ایران در جلسهٔ گشایش این همایش در مورد تهدیدهای بسیار خطرناک امپریالیستی علیه کشورمان سخنرانی کرد.

معاون دبیرکل کودیر در سخنان خود شرایط ایران و منطقه را بسیار حساس دانست و تصمیم تحریک‌آمیز دونالد ترامپ در مورد خروج آمریکا از برجام را که در هماهنگی با دولت‌های اسرائیل و عربستان سعودی اتخاذ شده است، محکوم کرد. او در ادامهٔ سخنرانی خود، ضمن دادن توضیح دربارهٔ ماهیت رژیم حاکم بر ایران، بر ضرورت بسیج گسترده‌ترین جنبش صلح در کشورهای جهان برای جلوگیری کردن از به راه افتادن جنگی جدید و اعمال تحریم های اقتصادی گسترده علیه ایران تأکید کرد.  نشست سازمان‌های صلح کشورهای اروپایی پس از شنیدن گزارش نمایندگان سازمان‌های عضو، در مورد تنظیم و تصویب چند قطعنامه و برنامهٔ عمل برای یک سال آینده بحث، تصمیم‌گیری، و برنامه‌ریزی کرد. این همایش در ادامهٔ تصمیم‌گیری‌های خود، در پاسخ به درخواست نمایندهٔ کودیر قطعنامهٔ صریحی را دربارهٔ تهدید خطرجنگ و تحریم‌های همه‌جانبهٔ دولت آمریکا علیه ایران صادر کرد.

 

متن این قطعنامه را در ادامه می‌خوانید. 

در دفاع از صلح: نه به جنگ با ایران

 

در جلسهٔ سازمان‌های اروپایی عضو شورای جهانی صلح که روز ۲۶ مه ۲۰۱۸ [۵ خرداد ۱۳۹۷] در لندن برگزار شد، وضعیت خطرناک ایجاد شده در خاورمیانه پس از اعلام غیرمسئولانهٔ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در خروج یک‌طرفهٔ دولت آمریکا از توافق هسته‌یی 1+۵ با ایران، بررسی شد.

هم‌صدا با بیانیهٔ اخیر شورای جهانی صلح (۷ مه) در مورد نگرانی از احتمال وقوع جنگی تازه در خاورمیانه و درگیر شدن ایران، جلسهٔ سازمان‌های اروپایی عضو شورای جهانی صلح نیز نگرانی جدّی خود را نسبت به پیامد موضع‌گیری‌ها و اقدام‌های دولت آمریکا در ارتباط با توافق هسته‌یی برجام با ایران ابراز کرد. حملهٔ مصون از مجازاتِ نیروهای نظامی اسرائیل در دو ماه گذشته به هدف‌هایی در داخل سوریه، که غیرقانونی و ناقض منشور سازمان ملل متحد است، مایهٔ نگرانی ماست. اگر موج جاری رخدادها بی‌درنگ متوقف و معکوس نشود، وقوع احتمالی یک جنگ فاجعه‌بار جدید، با پیامدهایی پیش‌بینی‌ناپذیر برای صلح و پایداری منطقه، خطری واقعی و عظیم است، که واقعاً جای نگرانی دارد.

روز دوشنبه ۲۱ مه [۳۱ اردیبهشت]، مایک پومپئو وزیر امور خارجهٔ آمریکا اشاره‌ای جدّی و صریح به قصد دولت آمریکا در اعمال گسترده‌ترین و ضربه‌زننده‌ترین تحریم‌ها علیه ایران کرد که مقیاس آن، به گفتهٔ خودش، ”در تاریخ بی‌سابقه “خواهد بود. همهٔ نشانه‌ها حاکی از آن است که آمریکا، به ترغیب و پشتوانه متحدانش در خاورمیانه، یعنی دولت‌های اسرائیل و عربستان سعودی، که دوّمی ظاهراً بودجهٔ این ماجراجویی بسیار خطرناک را تأمین می‌کند، مصمّم به برداشتن گام‌هایی به سوی ”تغییر رژیم “در ایران است. ارزیابی ما این است که این گام‌ها و آن هدف نهایی غیرقانونی و کاملاً مخالف منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی است.

با توجه به این وضعیت، جلسهٔ سازمان‌های اروپایی عضو شورای جهانی صلح فراخوان آن شورا به نیروهای صلح‌دوست در سراسر جهان را تکرار می‌کند و از آنها می‌خواهد که برای برقراری و حفظ صلح در خاورمیانه بکوشند تا بتوان تلاش‌های آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی برای به راه انداختن جنگی تازه در آن منطقه را بی‌درنگ متوقف کرد. ما مجدداً بر حمایت خود از پیکار در راه صلح و ترقی در خاورمیانه تأکید می‌کنیم.

ما دوباره تأکید می‌کنیم که راه انداختن جنگ با ایران، به مبارزهٔ مردم ایران در راه صلح، استقلال، حقوق مردم، حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی ضربه خواهد زد. ما اعلام می‌کنیم که آیندهٔ ایران و نظام سیاسی آن موضوعی است که مردم ایران و فقط خود آنها باید دربارهٔ آن تصمیم بگیرند. مردم ایران با مداخلهٔ خارجی در کشورشان- به هر دستاویز و بهانه‌ای که باشد- مخالف‌اند.

۲۶ مه ۲۰۱۸ [۵ خرداد ۱۳۹۷]

 به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۵۳، ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا