مسایل سیاسی روز

بیانیۀ حزب تودۀ ایران: تهدید، سرکوب و خشونت وحشیانه پاسخ سران رژیم ضدمردمی به مردم جان به لب رسیده

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه رژیم ولایت فقیه و دستگاه عمده ظلم و سرکوب در میهن ما در روزهای اخیر ضمن اشاره به تظاهرات مردم تهران و بسته شدن بازار، که پایگاه سنتی رژیم بوده است، در رابطه با بحران ناشی از سقوط ارزش برابری ارز ملی در مقابل دلار از جمله گفت: “ما به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و با این افراد برخورد می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که این کار به عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور مجازات سنگینی دارد و اگر مصداق افساد فی الارض باشد طبق قانون اعدام برایشان در نظر می‌گیریم”.

بشنوید

علی خامنه ای، ولی فقیه رژیم نیز در دیداری با  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و دیگر مدیران ارشد قضایی، روز ششم تیرماه از جمله گفت: “”تبلیغات علیه قوه قضائیه به‌گونه‌ای است که یک قاتل بی‌رحم که چند جوان حافظ امنیت را به قتل رسانده و در یک فرآیند قانونی و منصفانه چند ماهه به جرم وی رسیدگی و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده می شود و قوه قضائیه دلسوز و پیگیر حقوق مظلومین، ظالم و متجاوز معرفی می‌شود”. البته نیاز به توضیحی نیست که براساس بسیاری شواهد این دادگاه و حکم صادره در  آن نه تنها منصفانه نبود، بلکه به گفته زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث، که ساعاتی پس از اعدام موکل اش بازداشت شد، حکم اعدام او و نحوه دفن جنازه اش همه غیرقانونی بود.

همه شواهد بر این دلالت دارند که در دو ماهه اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تلاش های دولت دونالد ترامپ و متحدان ارتجاعی آن در منطقه برای تحمیل دور دیگری از تحریم های اقتصادی و انزوای جهانی بر رژیم، بحران همه جانبه اقتصادی – سیاسی عمیق تر شده است.  گزارش های مستند شاهدی بر موج جدید و گسترده تعطیلی کارخانه ها و بیکاری فزاینده کارگران، گرانی کالاهای ضروری برای زندگی روزانه، و حمله های گسترده مقام های امنیتی- قضایی به شهروندان و به ویژه زنان زحمتکش، دانشجویان و  کارگران آگاه و معترض می باشد. 

همچنین در دو روز اخیر گزارش های متعددی از اعتراض های مردم خرمشهر نسبت به بی آبی منتشر شده است که با یورش وحشیانه و مسلحانه مزدوران رژیم به جمع اعتراض کنندگان و تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد. گزارش ها حاکی از زخمی شدن شماری و دست‌کم کشته شدن یکی از شهروندان است. بر اساس گزارش‌ها میزان سختی آب شبکه آبرسانی خرمشهر و آبادان در سه روز گذشته به “شش برابر” حد مجاز رسیده که عملا آب آشامیدنی در این منطقه را غیرقابل استفاده کرده است.

اعتراض فزاینده طبقه‌ها و لایه‌‌های مختلف زحمتکشان به بحران شدید اقتصادی و بی آبی خصوصاً در جنوب کشور،  به ظلم شدید دستگاه های حاکمه و بی‌عدالتی اقتصادی، به‌روال معمول، با چوب و چماق و تکفیر و سرکوب خشن و خونین مواجه می‌شود. لازم به تذکر است که پیش از حوادث روزهای اخیر تهران و خرمشهر نیروهای انتظامی و امنیتی در یورشی وحشیانه به کارگران اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز ده‌ها کارگر را بازداشت و روانه زندان شدند. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، همچون دیگر زحمتکشان، تأمین امنیت شغلی، حفظ و ادامه کار این مرکز تولیدی مهم که در آن مشغول به‌کارند، و همچنین دریافت دستمزدهای معوقه‌شان را خواستار بودند.  

نظام سیاسی حاکم بر میهن ما، نظامی متکی بر استبداد مطلق قرون وسطایی است و همه نهاد ها و ارگان های قانون گذار، اجرایی و قضایی تنها وظیفه شان حفظ “نظام” پوسیده و ضد مردمی و اجرای بی چون و چرای  فرامین ولی فقیه است. از خیزش مردم جان به لب رسیده از ظلم و استبداد و محرومیت و گرسنگی در هشتاد شهر کشور، در دی ماه ۱۳۹۶،‌چند ماهی بیشتر نگذشته است و به رغم همه تلاش های رژیم هر روز اعتراض های مردمی به ادامه روند کنونی در گوشه ای سربلند می کند و رژیم ضدمردمی را به چالش می کشد. تجربه ماه های اخیر نشان داده است که سرکوب خشن دستگاه های امنیتی نتوانسته است جو بحرانی کشور را آرام کند و ثبات را برای رژیم ایجاد نماید.  تلاش در راه هماهنگ کردن اعتراض های مردمی و ایجاد ساختارهای اجتماعی‌ای هدفمند و مردم محور، اتحادیه‌های صنفی مستقل و تشکل‌های مدنی با هدف دفاع از صلح و دموکراسی ، و برای مبارزه مستقیم با دیکتاتوری راه نجات کشور از خطر مداخله خارجی و حرکت به سمت پایان دادن به حاکمیت ظلم، جهل و استبداد در میهن ماست.

 

حزب تودۀ ایران

۱۱ تیرماه ۱۳۹۷

 

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۵۵، ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۷

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا