مسایل سیاسی روز

پرچم رزم توده‌ها در قلب جشنواره آوانته در اهتزاز است!

* امسال با توجه به مصادف بودن جشنواره آوانته با سی‌امین سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، غرفه حزب توده ایران با پوسترها و بنرهایی در ارتباط با این رخداد خونین تاریخ معاصر میهن‌مان تزئین شده بود.

* غرفه حزب توده ایران همراه با دو پوستر دیواری در بزرگداشت دویست‌مین سالگرد تولد کارل مارکس، و پوسترهایی با مضمون خاتمه دادن به موج اعدام‌ها در ایران، ضرورت پیگرد آمران و مجریان فاجعه ملی سال ۱۳۶۷ نیز “پایان دادن به همه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران” تزئین شده بود.

* نماینده حزب در میزگرد بحث درباره تحولات خاورمیانه!

* هزاران فعال کمونیست و چپ پرتغالی از غرفه حزب توده ایران که مشرف بر محل برگزاری جلسه‌های عمومی در رابطه با مسائل بین‌المللی و در کنار و همسایگی غرفه‌های حزب کمونیست فرانسه، آکل قبرس، حزب کمونیست بولیوی، حزب کمونیست کوبا قرار داشت، بازدید کردند.                                                                           

جشنواره روزنامه “آوانته”، ارگان حزب کمونیست پرتغال، که از موفق‌ترین جشنواره‌های سیاسی- اجتماعی در قاره اروپا است، طبق سنت هرساله با شکوهی بی‌نظیر در روزهای ۱۶ تا ۱۸ شهریورماه (۷ تا ۹ سپتامبر)، در پارکی وسیع در ساحل رودخانه تاگوش در نزدیکی لیسبون برگزار شد. صدها هزار تن از مبارزان مدافع صلح و سوسیالیسم، زحمتکشان پرتغال، زن و مرد که در بین‌شان حضور جوانان و دانشجویان چشمگیر بود، در این جشن شرکت داشتند. جشنواره آوانته که سازمان‌دهی و تدارک عملی و فنی عظیمی می‌طلبد، با بسیج هزاران رفیق کارگر و جوان کمونیست و کار جمعی داوطلبانه آنان در طول تابستان شکل می‌گیرد و از نظر تأثیر بر کارزار سیاسی حزب و “ائتلاف اتحاد دموکراتیک” آن بی‌همتا است. حمایت سیاسی از جشنواره آوانته از جانب بسیاری از فعالان و حامیان ائتلاف انتخاباتی حزب کمونیست و حزب سبزهای چپ پرتغال جنبه‌ مهم دیگری از این جشنواره است. در طول سه روز برگزاری جشنواره صدها نفر به عضویت در حزب و سازمان جوانان کمونیست پرتغال پذیرفته شدند.

حضور ۵۷  هیئت نمایندگی از حزب‌های کمونیست، جنبش‌های آزادی‌بخش و نیروهای ترقی‌خواه از کشورهای مختلف به این جشنواره خصلتی انترناسیونالیستی داده بود. هزاران دختر و پسر جوان در همه عرصه‌های این جشنواره از فعالیت سیاسی گرفته تا ابتکارهای هنری بی‌نظیر فعال بودند  و جذابیت مبارزه برای سوسیالیسم را به‌نمایش می‌گذاشتند. در حقیقت گوشه‌گوشه این جشنواره از جوانان و تمایل‌شان برای شرکت در مبارزه در مسیر صلح و سوسیالیسم نشان داشت. 

غرفه حزب توده ایران در قلب “صحنه بین‌المللی” در محوطه جشنواره، پیام‌رسان مبارزه مردم زحمتکش و طبقه کارگر ایران در راه صلح، دموکراسی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر و بر ضد تحریم‌های امپریالیستی بود. غرفه حزب توده ایران که با آرم بزرگ حزب و ده‌ها پوستر گویا و زیبا با شعارهایی مرتبط با خواست‌ها و مبارزه زحمتکشان و مردم ایران آراسته بود، در همسایگی غرفه‌های حزب کمونیست فرانسه، حزب کمونیست بولیوی، آکل قبرس و حزب کمونیست کوبا قرار داشت. مصادف بودن برگزاری امسال جشنواره آوانته با سی‌امین سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، غرفه حزب پوسترها و بنرهایی در رابطه با این رخداد خونین تاریخ معاصر میهن‌مان به‌نمایش گذاشته بود. بنری بزرگ با شعار: “مبارزه ما برای صلح، دموکراسی و سوسیالیسم است! نه به: جنگ، تحریم‌های اقتصادی و مداخله خارجی در ایران!” بر سردرِ غرفه حزب بازدید کنندگان را درون‌مایه ترقی‌خواهانه، انقلابی و میهن‌دوستانه مبارزه حزب توده ایران را برجسته می‌کرد.

هیئت نمایندگی حزب در جشنواره، با کمک رفقای حزب‌های برادر، نشریه‌های حزب دربارهٔ تحولات و اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران به‌زبان‌های انگلیسی و پرتغالی در اختیار بازدیدکنندگان غرفه و شرکت‌کنندگان در جشنواره قرار می‌دادند.                         

با کمک ارزشمند حزب کمونیست پرتغال یک اعلامیه دوصفحه‌ای به‌زبان پرتغالی با عنوان: “حزب توده ایران، ۷۷ سال مبارزه در راه صلح، دموکراسی و سوسیالیسم” که درباره فعالیت‌ها و موضع‌گیری‌های سیاسی حزب و تحلیل حزب از اوضاع کنونی ایران و تاریخچه‌ای کوتاه و نکته‌هایی عمده درمورد حیات مبارزاتی کمونیست‌های ایران در نزدیک به یک‌صد سال اخیر را  دربر داشت، بین هزاران بازدیدکننده جشنواره توزیع شد. غرفه حزب همچنین با ارائه نشریه‌های انگلیسی‌زبان “توده نیوز” (گزینهٔ مقاله‌های “نامه مردم” و اعلامیه‌های کمیته مرکزی حزب توده ایران) و “ایران امروز” (نشریه کمیته دفاع از حقوق مردم ایران، دربردارنده اعلامیه‌های همبستگی سندیکاهای بزرگ اروپا با مبارزه زحمتکشان کشور در زندان و در آزادی) به علاقه‌مندان کنکاش در مسائل ایران، به کانونی برای بحث درباره این مسائل نیز درباره مسائل خاورمیانه تبدیل شده بود. غرفه حزب در طول مدت جشنواره مورد بازدید رفقای هیئت‌های نمایندگی حزب‌های برادر حاضر در فستیوال قرار گرفت. هیئت نمایندگی حزب‌مان نیز در خلال دیدار از غرفه‌های حزب‌های برادر، با دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، رفیق جرونیمو دو سوزا، و همچنین اعضای هیئت سیاسی حزب برادر ملاقات و درباره تحول‌های سیاسی در کشور و به‌ویژه تهدیدهایی که به‌دلیل سیاست‌های ارتجاعی دولت دونالد ترامپ متوجه ثبات و تمامیت ارضی میهن‌مان شده‌اند، گفتگو کرد. نماینده کمیته مرکزی حزب‌مان به‌دعوت حزب کمونیست پرتغال در جلسه ملاقات و تبادل‌نظری همه‌جانبه‌ با رفیق “کارلوس گونگالوز”، عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست پرتغال، در ارتباط با تحول‌های سیاسی اخیر ایران، حمله خونین موشکی سپاه پاسداران به حزب‌های دموکرات کردستان در ایران هم‌زمان با برگزاری جشنواره، اعدام زندانیان سیاسی و به‌ویژه در زمینه کارزار نیروهای مردمی میهن‌مان به‌منظور افشای جنبه‌های مختلف فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی، ماهیت ارتجاعی رژیم حاکم بر ایران، تشدید حملات رژیم به فعالان کارگری کشور، تحول‌های سیاسی ماه‌های اخیر در خاورمیانه و ضرورت مبارزه برای حفظ صلح و همچنین درباره زمینه‌ گسترش و تعمیق رابطه متقابل میان دو حزب گفت‌وگو  کردند. دفتر بین‌المللی کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال اخیراٌ در نامه‌ای به کمیته مرکزی حزب توده ایران از شرکت هیئت نمایندگی حزب‌مان و همچنین برپایی غرفه فعال آن در جشنواره تشکر کرده است و سهم حزب ما را در موفقیت این پروژه عظیم موردتوجه  قرار  داده است. 

                     

نماینده حزب در میزگرد بحث درباره تحولات خاورمیانه!

در دومین روز جشنواره به‌دعوت حزب کمونیست پرتغال نماینده حزب‌مان در میزگردی با موضوع محوری “خاورمیانه، تجاوزگری امپریالیستی، مبارزه برای صلح و حق حاکمیت ملی” شرکت کرد. نمایندگان حزب کمونیست لبنان، جبهه خلق برای آزادی فلسطین و حزب کمونیست ترکیه ازجمله سخنرانان این میزگرد بودند. در این جلسه که صدها تن در آن حضور داشتند، نماینده حزب‌ درباره اوضاع حساس و تهدیدآمیز منطقه، سیاست‌های امپریالیستی به‌منظور شکست مبارزه خلق‌ها در راه صلح و حاکمیت ملی و ادامه سیاست  تعمیق تسلط هژمونیک بر منابع اولیه و اقتصاد ملی کشورهای خاورمیانه سخن گفت. او با ارائه تحلیل حزب، از ادامه درگیری‌های خونین و مخرب در سوریه، یمن و افغانستان و طرح‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش به‌هدف گسترش نظامی‌گری و دست زدن به جنگ‌های خانمان‌سوز دیگر در منطقه ابراز نگرانی کرد. رفیق حزبی اهمیت و ضرورت مبارزه برای صلح و احتراز از وارد شدن به درگیری‌های نظامی را در راستای مصالح عالیه طبقه کارگر و زحمتکشان میهن ارزیابی کرد و بر سیاست حزب برای برپایی جبهه متحد و وسیع همه نیروهای مدافع صلح، آزادی، استقلال میهن و فراخوان دادن برای آن تأکید ورزید.

هیئت نمایندگی حزب توده ایران در مراسم افتتاحیه و اختتامیه با شکوه فستیوال شرکت و در جایگاه ویژه مهمانان بین‌المللی قرار داشت. مراسم باشکوه اختتامیه جشنواره که در حضور پنجاه هزار عضو و هوادار حزب کمونیست پرتغال و دیگر شهروندان ترقی‌خواه این کشور برگزار شد، بازتاب مبارزه همه‌جانبه‌ای است که از سوی حزب کمونیست و چپ ترقی‌خواه پرتغال بر ضد امپریالیسم و سرمایه‌داری انحصاری اتحادیه اروپا سازمان داده شده است. رفیق جرونیمو دو سوزا، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال که نماینده پارلمان این کشور نیز است، در سخنرانی مفصل و مهم خود که از سوی خبرگزاری‌های اصلی پرتغال به‌طور هم‌زمان مخابره و پخش می‌شد، به اهمیت جشنواره آوانته در مبارزه حزب، اوضاع حساس و تهدیدآمیز بین‌المللی، ضرورت بسیج وسیع‌ترین نیروها به‌منظور دفاع از صلح و حمایت از مبارزه ضدامپریالیستی، خطر آغاز جنگ‌های ویرانگر جدید و همچنین در ارتباط با مبارزه سیاسی چندوجهی حزب کمونیست پرتغال در مسیر دموکراسی واقعی و سوسیالیسم، چگونگی تعامل سیاسی حزب کمونیست با حزب سوسیالیست این کشور که کنترل دولت را به‌دست دارد سخن گفت.

 

سخنرانی پایانی جشنواره آوانته!                                                    

طبق برنامه هرساله در شامگاه روز سوم جشنواره ده‌ها هزار کمونیست و ترقی‌خواه پرتغالی برای برگزاری مراسم رسمی اختتامیه جشنواره با پرچم‌ها و شعارنوشته‌های خود سرودخوانان در میدان بزرگ پارک محل برگزاری جمع شدند. این مراسم نقطه اوج این جشنواره بزرگ، به‌یادماندنی و بین‌المللی و نمایشی پررنگ از توانایی‌های نظری و عملی حزب کمونیست پرتغال است. مراسم پس از حضور نمایندگان حزب‌های کمونیست و ترقی‌خواه از سراسر جهان، اعضای رهبری سازمان جوانان و همچنین کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال در روی سکوی عظیم مراسم با سخنان نماینده سازمان جوانان کمونیست پرتغال که نقشی پررنگ و بی‌بدیل در تدارک و برنامه‌ریزی جشنواره دارد و سپس سخنرانی رفیق سردبیر نشریه آوانته، ارگان حزب کمونیست پرتغال آغاز شد. سخنران اصلی مراسم، رفیق جرونیمو دو سوسا، دبیرکل محبوب حزب، تحلیلی همه‌جانبه از مبارزه کمونیست‌های پرتغالی برای صلح، دموکراسی واقعی و سوسیالیسم ارائه داد. در سطرهای زیر فرازهایی از این سخنرانی مهم که جنبه‌های بین‌المللی، ملی و تشکیلاتی حزب کمونیست پرقدرت پرتغال را در برمی‌گرفت، می‌خوانید:

“در سالی که دویستمین سالگرد تولد کارل مارکس را جشن گرفتیم، آثار و آموزه‌های این آموزگار مبارزان جنبش طبقه کارگر حضور مهمی در برنامه جشنواره ما دارد و این تائید می‌کند که میراث او در عمل و برنامه‌های حزب کمونیست پرتغال در مبارزه برای سوسیالیسم و کمونیسم همچون پروژه‌ای جایگزین آینده بشریت در قبال سرمایه‌داری منعکس شده است.

 در مقابل ده‌ها هیئت نمایندگی بین‌المللی که ما همین‌جا به آن‌ها به حضورشان خوش‌آمد می‌گوییم، اصول‌مان در مقام یک حزب انترناسیونالیست را دوباره مورد تأیید قرار می‌دهیم و آن‌ها را برای تقویت همبستگی احزاب کمونیست و نیروهای ضد امپریالیست در جهانی که ویژگی‌هایی نگران‌کننده و خطرناک را نشان می‌دهد، فرامی‌خوانیم.

ریشه اصلی تمام مشکلات بسیار جدی‌ای که امروزه بر حیات بشریت تأثیر گذاشته و می‌گذارد، همین سرمایه‌داری و ماهیت استثماری، سرکوبگر، غارتگر و تهاجمی آن است. بحران‌های اقتصادی، درگیری‌ها، جنگ‌ها و فاجعه‌‌هایی که در جهان به‌وجود آمده‌اند از این سرمایه‌داری و تناقض‌های عمیق ذاتی آن نشأت می‌گیرند.

واضح است که سرمایه‌داری به مشکلات بشریت پاسخ نمی‌دهد. جهان می‌تواند با سطح فعلی توسعه تکنولوژیکی و علمی در صلح و آرامش زندگی کند و به همه نیازهای اساسی مردم پاسخ دهد. اما در حقیقت ما روندی معکوس را شاهدیم: سیستم موجود، از پیشرفت علم و تکنولوژی برای بهره‌برداری و سرکوب استفاده می‌کند، جهان را به سوی رشته‌ای از بحران‌ها و درگیری‌های ممتد می‌کشاند که می‌تواند به فاجعه منجر شود.                                  “

تحولات جهان ماهیت مخرب سرمایه‌داری‌ای را که در بحران قرار دارد نشان می‌دهد. یک مشخصه جهان امروز فرایند پیچیده صف‌آرایی نیروها در سطح بین‌المللی است که پیامدهایی مهم در روابط بین‌المللی را می‌تواند به‌همراه داشته باشد. کاهش نسبی قدرت و نفوذ برخی از قدرت‌های امپریالیستی- به‌ویژه ایالات‌متحده- هم‌زمان با توسعه ناهمگون و تضادهای بین‌امپریالیستی، درحال سرعت گرفتن و شدت یافتن است. درعین‌حال، کشورهایی مانند جمهوری خلق چین، که یکی از مهم‌ترین هدف‌های استراتژیک امپریالیسم است، خود را در صحنه بین‌المللی تثبیت می‌کنند.

در این زمینه است که باید از ساده‌سازی و ساده‌انگاری مکانیکی خودداری کرد. واقعیت این است که امپریالیسم در هر زمان برای حفظ تسلط هژمونیک خود تلاش می‌کند. علاوه بر تهاجم ضد اجتماعی، حمله چندجانبه وحشیانه‌ای در جریان است که از هیچ وسیله و سلاحی به‌منظور دستیابی به هدف‌هایش روی‌گردان نیست. کل زرادخانه اقتصادی، سیاسی و نظامی بر ضد همه نیروهایی به‌کار گرفته شده است که سلطه امپریالیستی را رد می‌کنند، آن را زیر سؤال قرار می‌دهند یا مایل‌اند خویش را از حیطه سلطهٔ  قدرتمند حاکمیت اقتصادی، مالی، تجاری و ژئواستراتژیک امپریالیستی جدا نگه‌دارند.

قدرت‌های امپریالیستی، به‌ویژه ایالات‌متحده، و همچنین اتحادیه اروپا و ناتو با توسل به برتری نظامی، کنترل رسانه‌ها و شبکه‌های سیستم‌های امنیتی و مخفی، به منطق اهریمنی جنگ، مسابقه تسلیحاتی، مداخله‌جویی‌های متعدد و بی‌توجهی عریان به قانون‌های  بین‌المللی روی آورده‌اند.

جهان درواقع با وضعیتی بسیار پیچیده و خطرناک مواجه است. اما جهان به آخر نرسیده است. مبارزه کارگران و خلق‌ها در گوشه‌وکنار جهان  یک واقعیت است.

حزب‌های کمونیست، نیروهای انقلابی و پیشرفته از سراسر جهان که بسیاری‌شان بر روی این سکو در کنار ما هستند، در این مبارزه شرکت دارند. به همۀ آن‌ها همبستگی‌مان را ابراز و تهنیت‌مان را اعلام می‌کنیم و به ایفای نقش در تقویت جنبش کمونیستی و انقلابی بین‌المللی، در همکاری با آن‌ها به‌منظور انسجام و وسعت بخشیدن به جبهه گسترده ضد امپریالیستی در راه  صلح، برای حقوق مردم، پیشرفت، همکاری و دوستی بین خلق‌ها، بر آمادگی‌مان تأکید می‌ورزیم.

امروز بیش از هر زمان دیگر، عبارت معروف مانیفست حزب کمونیست: ٬پرولتاریای جهان، متحد شوید٬، کاملاٌ قابل‌درک است. جهان به یک جایگزین نیاز دارد، یعنی ساختمان یک جامعه جدید، سوسیالیسم و کمونیسم. جایگزینی که با مبارزه و اقدام روزانه حزب‌های ما و تمام نیروهای انقلابی برای متجلی و جاری ساختن حقوق کارگران و مردم ساخته شده است.

در پرتغال، این مبارزه‌، داشتن سیاستی میهن‌پرستانه و چپ و برای بر سر کار آوردن دولتی برای اجرای آن است، دولتی که مسئله اصلی و تعیین‌کننده‌اش حل مشکلات جدی و پیگیری آن  در سطح کشور و همچنین بهبود شرایط زندگی و کار مردم و زحمتکشان پرتغال است.  در این شرایط زمانی نامطمئن، خطرناک، که هم خطر عقب‌گرد هم شکست و هم امکان پیشرفت وجود دارد، حزب کمونیست پرتغال نبرد بی‌پایانش را همراه و همدوش با کارگران و مردم، در مقاومت، مبارزه برای هر حق و برای هر پیشرفت و راه گشودن به جلو ادامه  خواهد داد. ما هر اقدامی، هر ابتکاری، هر مبارزه‌ای را که بتوانیم در خدمت به روند مبارزه طولانی به‌منظور رهایی اجتماعی در پیش خواهیم گرفت. با درنظر گرفتن و پیش‌بینی آینده مبارزه مردم پرتغال، عمل جنبش کارگری، مبارزه همه کارگران، از فرایند فراموش‌نشدنی انقلاب آوریل ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و ارزش‌های آن که الهام‌بخش دموکراسی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیشرفته بر پایه استقلال ملی است حمایت می‌کنیم، و راه به سوی یک جامعه جدید، سوسیالیسم و کمونیسم را نشان می‌دهیم.”

 

  به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۶۱،‌ دوشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۷  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا