مسایل سیاسی روز

یادمان سی امین سالگرد فاجعه ملی در تورنتو – کانادا

مراسم یادمان سی امین سالگرد به خون خفتگان خلق در جریان فاجعه ملی در سال ۱۳۶۷، در روز شنبه ، ۶ اکتبر در محل سالن گردهمایی منطقه تورن هیل (Thornhill Community Center) در تورنتوی کانادا برگزار شد. سه حزب و سازمان سیاسی ، کانون دفاع از حقوق بشر در کردستان ایران، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) – کانادا و سازمان حزب توده ایران در کانادا برگزار کنندکان این مراسم بودند.

برنامه با شعرخوانی مجری برنامه آغاز شد و سپس یک دقیقه سکوت در بزرگداشت و احترام به یاد جانباختگان فاجعه ملی اعلام شد. در ادامه اعلامیه حزب توده ایران بدین مناسبت قرائت شد. در اعلامیه حزب توده ایران از جمله امده است: “با فرارسیدن مرداد و شهریورماه ۱۳۹۷، سی سال از یکی از تکان‌دهنده‌ترین جنایت‌های سیاسی تاریخ معاصر ایران و جهان، یعنی فاجعهٔ ملی قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی، به‌فرمان مستقیم خمینی، سپری می‌شود. با گذشت بیش از سی سال از این فاجعهٔ بزرگ، برخی گوشه ‌های تاریک این جنایت، امر دهندگان، سازمان‌دهندگان و اجرا کنندگان آن روشن شده است و جای هیچ شبهه‌ای باقی نگذارده است که کشتار هزاران زندانی اسیر در تابستان ۱۳۶۷- زندانیانی که بسیاری از آنان قبلاً  در بیدادگاه‌های قوهٔ قضائیه رژیم ولایت فقیه محاکمه و به زندان محکوم ‌شده بودند- جز پاک‌سازی‌ بزرگ و خونین مخالفان سیاسی  و  تأمین دوام حکومت جمهوری‌اسلامی هدفی نداشته است.”

در ادامه برنامه رفقای نماینده کانون دفاع از حقوق بشر کردستان ایران و حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعلامیه های سازمانهای مطبوع خود را قرائت کردند.

درگوشه از پیام کانون دفاع از حقوق بشر در کردستان ایران امده است
“جمهوری اسلامی ایران با کشتار که درسال ۶۷ انجام داد بهترین فرزندان ما را از ما گرفت .در شرایط کنونی رژیم جمهوری اسلامی یران ؛ کردستان را امنیتی نمودند و کوچکترین حرکات مدنی   را در سرکوب می کنند.دراین شرایط بحرانی تمام نیروهای سیاسی باید
در کنار هم قرار گیرند و علیه این بی عدالتی ها بپا خیزند.”

در پیام حزب چپ ایران ( فداییان خلق) از جمله آمده بود: 
“سی سال از کشتار زندانیان سیاسی در زندان های جمهوری اسلامی گذشت. در این سی سال تلاش های چشم‌گیری در سراسر دنیا جریان داشته تا نگذارد که گرد فراموشی بر این جنایت بی سابقه در زندان‌های جمهوری اسلامی، بنشیند. امروز در نتیجه‌ی مبارزه‌ی مجموعه‌ی نیروهای آزادیخواه و به‌ویژه خانواده های جانباختگان بسیاری از از اقدامات پنهانی حکومتیان، بر ملا شده است. اما مبارزه برای دستیابی به حقیقت ادامه دارد. 

 در بخش دیگر بر نامه بهروز خلیق عضو هیئت سیاسی حزب چپ ایران (فدائیان خلق ) به ایراد سخنرانی خود تحت عنوان “بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری اسلامی در آینه کشتارهای دهه ۶۰ ” پرداخت.

در پایان قسمت اول برنامه، خانم سیمین و آقای قدیرپور از هنرمندان محبوب شهر تورنتو قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی را برای حضار اجرا کردند که مورد تشویق آنان قرار گرفت.

در شروع قسمت دوم برنامه آقای محسن جمال از هنرمندان و فعالین سیاسی شهر تورنتو در رابطه با برخورد به تاریخ به شکل تحلیلی به سخنرانی پرداخت. او سخنان خود را با سروده ای از خود شروع کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت. سخنران ضمن استقبال از حضور “کانون دفاع از حقوق بشر کردستان” در جمع برگزار کنندگان برنامه خواهان اتحاد تمامی خلقهای ساکن ایران برای مبارزه علیه حاکمان فعلی شد. برنامه با نواختن قطعه ای از آقای قدیرپور به پایان رسید. برگزاری سی امین سالگرد قتل جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نشانی است بر اراده قاطع برگزارکنندگان  این برنامه ها در سراسر جهان که تا روشن شدن تمامی ابعاد این جنایت موهن، مبارزه ادامه خواهد داشت.

   به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۶۲،‌ دوشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۷  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا