کارگران و زحمتکشان

از مبارزۀ زحمتکشان دیگر کشورها

اعتراض کارگران و سندیکاهای کارگری آلمان به حکمی غیرقانونی علیه حق اعتصاب

تعرض به حقوق سندیکایی کارگران ترکیه – به پیگرد و بازداشت سندیکالیست‌های ترکیه پایان دهید!

صدور یک چنین حکمی واقعاً غیر قابل باور است. بنا بر حکم صادره از طرف اداره فدرال حمل و نقل باری آلمان در ۱۴ اوت ۲۰۱۸ / ۲۳ مردادماه ۱۳۹۷، به کارفرمایان این حق داده شده است تا به‌منظور شکستن اعتصاب به کارگرانی که در اعتصاب شرکت نکرده و یا با آن همراهی نداشتند پاداش پرداخت شود. با این وجود، کارفرما‌ها باز هم به تعهد خود پایبند نیستند و در پرداخت این پاداش تبعیض قائل می‌‌شوند. تبعیض قائل شدن و تفرقه انداختن بین کارگران شیوه‌ای است شناخته شده که به‌دلیل رشد مبارزات کارگری قابل درک است. این سیاست کارفرمایان اقدامی است برای شکستن اعتصاب و ایجاد اختلاف در صفوف کارگران.

ما بنا بر دلایل زیر از حق خود دفاع خواهیم کرد:

۱.‌ حق اعتصاب هنوز هم بنابر بند ۳ ماده ۹ بخشی اساسی‌ از حقوق اولیه کارگران محسوب می‌‌شود که از اعتبار قانونی بالایی برخوردار است. حق برخورداری از سندیکا و اعتصاب دو مقوله به‌هم پیوسته‌اند که به‌لحاظ تاریخی‌ و تجربی از یکدیگر‌ جدایی‌ناپذیرند. این دو مقوله نمی‌توانند چه از نظر مفهومی و چه از نظر قانونی ازهم جدا باشند.

۲. کارفرمایان هم برای دفاع از منافع‌شان از ابزار‌هایی خاص خودشان برخوردارند. آنان می‌‌توانند از ورود اعتصاب کنندگان به کارخانه جلوگیری کنند یا کارگران جدیدی برای شکستن اعتصاب استخدام کنند یا اینکه به اعتصاب کارگران با بی‌‌تفاوتی برخورد کنند مانند رفتاری که شرکت “آمازون” به‌مدت چهار سال با اعتصاب کنندگان کرد.

۳. مطابق قانون، کارفرمایان حق ندارند برای شکستن اعتصاب از کارگران پیمانی با قرارداد‌های موقت استفاده کنند، زیرا اعتصاب حق قانونی کارگران است و این گونه اقدام‌ها خلاف قانون به‌حساب می‌‌آیند.                    

۴. و حالا با این حکم، حق اعتصاب کارگران به‌عنوان اختلال در کار کارخانه محسوب خواهد شد و در عوض حق پرداخت پاداش از طرف کارفرمایان برای شکستن اعتصاب حقی‌ قانونی به‌حساب خواهد آمد. با این قضاوت ناعادلانه نمی‌توان مدعی مشارکت اجتماعی کارفرمایان شد. این حکم نقض قانون است. بنابر بند ۳ ماده ۹ قانون یاد شده، اقداماتی که بخواهند حق و حقوق کارگران را محدود یا موانعی بر سر راه آن‌ها ایجاد کنند، اقداماتی غیر قانونی به حساب خواهند آمد.

۵. ما نه‌تنها با قضاوتی غیر قانونی بلکه با صدور حکمی بر خلاف منافع و بر ضد دستاورد‌های طبقه کارگر روبروئیم. در سده نوزدهم [میلادی] می‌‌توانستند از این‌گونه صحبت‌ها بکنند، اما با وجود قوانین معتبر ملی‌ در آلمان و حقوق به‌رسمیت شناخته شده بین‌المللی و وجود کنوانسیون دفاع از حقوق انسان‌ها دیگر امکان عملی شدن این‌گونه تصمیم‌ها وجود ندارد و اجازه انجام آن‌ها هم  داده نخواهد شد.

صرف‌نظر از اینکه اداره حمل و نقل باری آلمان استدلال‌هایی غیرمنطقی و کاملاً غیرواقعی‌ کرده است ولی‌ این پرسش همچنان به‌جای خود باقی است که، چه عواملی باعث صادر شدن یک چنین حکمی شده است. این روند مانند جریان رشد و بزرگ شدن لوزه یا گواتر است که گلو را می‌فشارد و راه نفس را می‌گیرد. شاکیان اعتصاب شکن‌ها نبودند، بلکه کارگران اعتصابی‌ای بودند که با حمایت سندیکا اقامه دعوا کردند و اجرای عدالت بین اعتصاب کنندگان و اعتصاب شکن‌ها را خواستار شدند. حاصل استدلال های پوچ و بی‌پایه به قضاوتی چنین ناعادلانه منجر شده است.  تا زمانی که پرداخت پاداش برای اعتصاب شکن‌ها- مانند دادن پست‌هایی خاص به آنان- برقرار بود کارفرمایان توانستند به نتیجه دلخواه خود برسند. البته تبعیض قائل شدن بین اعتصاب شکن‌ها از سوی کارفرمایان نیز موضوع توجه‌برانگیز دیگری است. تا زمانی که این حق برای کارفرما جهت شکستن اعتصاب محفوظ است، حق اعتصاب برای کارگران نیز پا بر جا خواهد بود. البته نیازی به اثبات قانونی این حق کارگران نیست. این حقی‌ است قانونی و اثبات شده. در واقع صدور این حکم به‌منزله اعمال فشار و تهدید کارگران و سندیکا‌هاست که از منافع کارگران حمایت می‌‌کنند. در این مورد به‌خصوص صحبت از مبارزه برای دفاع از حق نیست، بلکه صحبت از روندی بی‌‌معنی و بی‌‌حاصل از طرف کارفرمایان است.

 

برگردان به فارسی[به‌نقل از: تارنمای حزب کمونیست آلمان (د کا پ)، نشریه “عصر ما”، بخش اجتماع و سرمایه، ۲ شهریورماه ۱۳۹۷].

 

تعرض به حقوق سندیکایی کارگران ترکیه

به پیگرد و بازداشت سندیکالیست‌های ترکیه پایان دهید!

 

اعتراض دفتر اروپایی “فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری” به دستگیری “اوزقور قارابولوت”، رئیس اتحادیهٔ مترقی کارگران ساختمانی ترکیه!

به‌نمایندگی از طرف دفتر اروپایی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری آزادی سریع اوزقور قارابولوت، رئیس اتحادیه مترقی کارگران ساختمانی ترکیه، وهمه کارگران اعتصابی زندانی معترض به شرایط غیرانسانی و برده‌گونه کار در کارگاه ساختمان‌ سازی فرودگاه جدید استانبول را خواستاریم.

ما تعرض به حقوق کارگران در فرودگاه جدید استانبول را محکوم کرده و از مبارزات آنان برای دستیابی به شرایط کاری شرافتمندانه و مطلوب حمایت می‌کنیم.

دفتر اروپایی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷

 

ترجمه: http://www.wftucentral.org/european-regional-office-of-wftu-solidarity-for-the-arrest-of-ozgur-karabulut-president-of-progressive-union-of-construction-workers-in-turkey/

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۳،‌ دوشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۷ 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا