مسایل سیاسی روز

هم‌صدا و متحد از ادامه اعتصابِ کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز حمایت کنیم! برخوردِ امنیتی و اعمال فشار بر کارگران محکوم و مردود است

در بیستمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه، کارگران و خانواده‌هایشان باردیگر در خیابان‌های شهرستان شوش به‌ راهمپیمایی پرداخته و خواستار آزادی نماینده کارگران و خبرنگار زن زندانی شدند. در شهر اهواز نیز اعتصاب کارگرانِ گروه صنعتی پولادِ اهواز هم‌چنان ادامه دارد و کارگران برای چندمین بار در سطح شهر به‌راهپیمایی دست زدند.

راهمپیمایی کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از آن انجام می‌شود که رییس هیاتِ اعزامی وزارت کار پایان اعتصاب، آغاز فعالیتِ کارخانه و حل مطالبه‌های کارگران را اعلام کرده‌بود. اما کارگران با رد این ادعا یک‌صدا و متحد خواستار خلع‌ید از بخش خصوصی و بازگشت این مجتمع راهبردی به‌بخش دولتی و اعمالِ نظارتِ کارگری در امر تولید هستند. رژیم تاکنون فقط با پرداخت یک ماه مزد معوقه کوشیده‌است که صدای اعتراضات را خاموش و درمیانِ کارگران با شایعه‌پراکنی، تفرقه ایجاد نماید. درعین حال با خواست کارگران مبنی بر آزادیِ دو تن از بازداشت شدگان مخالفت می‌شود. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاریِ وزارت کار در این زمینه با صراحت اظهار داشته: “بحثِ ادامه بازداشتِ کارگری که روز پنج‌شنبه آزاد نشده، امنیتی است . . . بایستی ماموران تحقیقات لازم را در رابطه با ایشان انجام دهند.” هم‌چنین شایانِ ذکراست وکیل کارگران آزادشده نیز تصریح نموده کارگران با قرار کفالت آزاد شده‌اند و روندِ رسیدگی به پرونده‌های آنان ادامه خواهدداشت.

به‌این ترتیب قوه قضاییه دست در دستِ ارگان‌های اطلاعاتی اعتصاب را موضوع امنیتی تلقی کرده و ازاین طریق به‌اعمالِ فشار علیه کارگران و نمایندگانِ آنها می‌پردازد. به‌علاوه مطابقِ گزارش‌های اولیه امروز شنبه 3 آذرماه نیروهای انتظامی با کارگرانِ گروه ملی صنعتی پولاد اهواز برخورد خشونت‌آمیز داشته و تعدادی از کارگران مورد ضرب و شتم قرارگرفته‌اند. رژیم ولایت‌فقیه می‌کوشد با توطئه و به‌هر وسیله ممکن صدای اعتراضات کارگرانِ نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز را خاموش سازد. باید با اتحادِ عمل، همبستگی و حد اعلای هوشیاری این توطئه را ناکام و خنثی ساخت. همبستگی زحمتکشان و همه نیروهای ترقی‌خواه و ملی برای ادامهٌ مبارزه و تحقق خواسته‌های کارگرانِ اعتصابی ضرورتِ تام و تمام دارد.

حزب توده ایران برخورد امنیتی و کاربرد خشونت علیه کارگران را به‌شدت محکوم کرده و با تاکید بر حقوق مسلمِ زحمتکشان ازجمله و به‌ویژه حق اعتصاب، خواهان پایان دادن به برخوردهای امنیتی، مختومه اعلام‌کردنِ پروندهٌ همه کارگرانِ بازداشتی و آزادیِ همه کارگران و خبرنگارِ زن دربند است. حزب ما از خواسته‌های کارگران ازجمله توقف خصوصی‌سازی قاطعانه پشتیبانی کرده و با تمام توان درکنارِ آنها ایستاده و خواهد ایستاد.

درود پر شور بر کارگرانِ نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی پولاد اهواز

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زحمتکشان، زنان، دانشجویان، نیروهای مترقی و آزادیخواه میهن با همه توان از اعتصابِ کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی پولاد اهواز حمایت کنید

خصوصی‌سازی را متوقف کنید، کارگران می‌توانند و باید در کنترل و نظارت بر تولید مشارکت داشته‌باشند

نه به استبداد مذهبی، نه به تحریم و مداخله خارجی

هرچه گسترده‌تر باد همبستگی گردان‌های جنبش مردمی در مبارزه علیه رژیم ولایت‌فقیه

کار، نان، آزادی

حزب تودۀ ایران

۳ آذرماه ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا