کارگران و زحمتکشان

گام به گام در کنار مبارزه قهرمانانه و پرشور کارگران، زحمتکشان و معلمان کشور!

هم‌صدا و متحد از ادامه اعتصابِ کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز حمایت کنیم! برخوردِ امنیتی و اعمال فشار بر کارگران محکوم و مردود است

ادامهٔ اعتصاب کارگران: خصوصی سازی را متوقف کنید، کارگران زندانی را آزاد کنید!

حزب توده ایران سرکوب، تهدید و پیگردِ کارگران و فرهنگیان را به‌شدت محکوم می‌کند!

هم‌صدا و متحد از ادامه اعتصابِ کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز حمایت کنیم! برخوردِ امنیتی و اعمال فشار بر کارگران محکوم و مردود است

در بیستمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه، کارگران و خانواده‌هایشان باردیگر در خیابان‌های شهرستان شوش به‌ راهمپیمایی پرداخته و خواستار آزادی نماینده کارگران و خبرنگار زن زندانی شدند. در شهر اهواز نیز اعتصاب کارگرانِ گروه صنعتی پولادِ اهواز هم‌چنان ادامه دارد و کارگران برای چندمین بار در سطح شهر به‌راهپیمایی دست زدند.

راهمپیمایی کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از آن انجام می‌شود که رییس هیاتِ اعزامی وزارت کار پایان اعتصاب، آغاز فعالیتِ کارخانه و حل مطالبه‌های کارگران را اعلام کرده‌بود. اما کارگران با رد این ادعا یک‌صدا و متحد خواستار خلع‌ید از بخش خصوصی و بازگشت این مجتمع راهبردی به‌بخش دولتی و اعمالِ نظارتِ کارگری در امر تولید هستند. رژیم تاکنون فقط با پرداخت یک ماه مزد معوقه کوشیده‌است که صدای اعتراضات را خاموش و درمیانِ کارگران با شایعه‌پراکنی، تفرقه ایجاد نماید. درعین حال با خواست کارگران مبنی بر آزادیِ دو تن از بازداشت شدگان مخالفت می‌شود. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاریِ وزارت کار در این زمینه با صراحت اظهار داشته: “بحثِ ادامه بازداشتِ کارگری که روز پنج‌شنبه آزاد نشده، امنیتی است . . . بایستی ماموران تحقیقات لازم را در رابطه با ایشان انجام دهند.” هم‌چنین شایانِ ذکراست وکیل کارگران آزادشده نیز تصریح نموده کارگران با قرار کفالت آزاد شده‌اند و روندِ رسیدگی به پرونده‌های آنان ادامه خواهدداشت.

به‌این ترتیب قوه قضاییه دست در دستِ ارگان‌های اطلاعاتی اعتصاب را موضوع امنیتی تلقی کرده و ازاین طریق به‌اعمالِ فشار علیه کارگران و نمایندگانِ آنها می‌پردازد. به‌علاوه مطابقِ گزارش‌های اولیه امروز شنبه 3 آذرماه نیروهای انتظامی با کارگرانِ گروه ملی صنعتی پولاد اهواز برخورد خشونت‌آمیز داشته و تعدادی از کارگران مورد ضرب و شتم قرارگرفته‌اند. رژیم ولایت‌فقیه می‌کوشد با توطئه و به‌هر وسیله ممکن صدای اعتراضات کارگرانِ نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز را خاموش سازد. باید با اتحادِ عمل، همبستگی و حد اعلای هوشیاری این توطئه را ناکام و خنثی ساخت. همبستگی زحمتکشان و همه نیروهای ترقی‌خواه و ملی برای ادامهٌ مبارزه و تحقق خواسته‌های کارگرانِ اعتصابی ضرورتِ تام و تمام دارد.

حزب توده ایران برخورد امنیتی و کاربرد خشونت علیه کارگران را به‌شدت محکوم کرده و با تاکید بر حقوق مسلمِ زحمتکشان ازجمله و به‌ویژه حق اعتصاب، خواهان پایان دادن به برخوردهای امنیتی، مختومه اعلام‌کردنِ پروندهٌ همه کارگرانِ بازداشتی و آزادیِ همه کارگران و خبرنگارِ زن دربند است. حزب ما از خواسته‌های کارگران ازجمله توقف خصوصی‌سازی قاطعانه پشتیبانی کرده و با تمام توان درکنارِ آنها ایستاده و خواهد ایستاد.

درود پر شور بر کارگرانِ نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی پولاد اهواز

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زحمتکشان، زنان، دانشجویان، نیروهای مترقی و آزادیخواه میهن با همه توان از اعتصابِ کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی پولاد اهواز حمایت کنید

خصوصی‌سازی را متوقف کنید، کارگران می‌توانند و باید در کنترل و نظارت بر تولید مشارکت داشته‌باشند

نه به استبداد مذهبی، نه به تحریم و مداخله خارجی

هرچه گسترده‌تر باد همبستگی گردان‌های جنبش مردمی در مبارزه علیه رژیم ولایت‌فقیه

کار، نان، آزادی

حزب تودۀ ایران

۳ آذرماه ۱۳۹۷

 

ادامهٔ اعتصاب کارگران: خصوصی سازی را متوقف کنید، کارگران زندانی را آزاد کنید!

بر اساس آخرین گزارش‌ها، و با وجود اعلام و انتشار خبر اولیهٔ آزادی همهٔ کارگران بازداشت شدهٔ نیشکر هفت تپه، کماکان پنج تن از کارگران در زندان هستند و دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی شوش همراه با نهادهای امنیتی از آزادی آنها خودداری کرده و این کارگران تا اطلاع ثانوی در بازداشت بسر خواهند برد. هدف اصلی رژیم چه از طریق هیئت وزارت کار که به منطقه اعزام شده، چه از راه توطئه دستگاهای امنیتی و قضایی جلوگیری از ادامهٔ اعتصاب و ژرفش مبارزه و پیوند اعتراض‌ها به یکدیگر است.

توصیهٔ امروز شورای امنیت ملی به قوهٔ قضائیه در خصوص «تعامل» با کارگران نشان دهندهٔ هراس عالی‌ترین نهادها و مقاماتِ حکومتی از گسترش مبارزه و اعتصاب کارگری و فراگیر شدن آن است.

در هفدهمین روز اعتصاب خیابان‌های اهواز و شوش بار دیگر شاهد حضور گسترده و یک پارچهٔ کارگران و حمایت مردمی از آنها بود. در شهر اهواز ده‌ها دانشجوی دانشگاه چمران به نشانهٔ حمایت از اعتصاب به صف راهپیماییِ کارگران پولاد اهواز پیوستند. در شهرستان شوش نیز اکثریت اهالی شهر با شرکت در تحصن و راهپیماییِ کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و خانواده‌هایشان پشتیبانی خود را از اعتراض کارگران به نمایش گذاشتند. علاوه بر این در برخی واحدهای صنعتی کشور مانند مپنا و هپکو، گروهی از کارگران در اقدام‌هایی اعتراضی همبستگی خود را با برادران و خواهران کارگر خویش در نیشکر هفت تپه و پولاد اهواز اعلام نمودند. همچنین جمعی از وکلای متعهد و آزادی خواه دادگستری با انتشار نامه‌ای تاکید کرده‌اند که حاضر هستند با افتخار وکالت کارگران در بند نیشکر هفت تپه را بر عهده بگیرند. مطالبهٔ کارگران مبنی بر آزادی کارگران زندانی و توقف خصوصی سازی از حمایت گستردهٔ اجتماعی برخوردار شده و می‌شود. ارتقا سطح همبستگی میان گردان‌های جنبش مردمی یکی از دستاوردهای پُر ارزش این اعتصاب در مقیاس جنبش همگانی ضد استبدادی قلمداد می‌گردد. باید با تلاش خستگی ناپذیر این دستاورد را حفظ و تقویت نمود.

مبارزهٔ کارگران نیشکر هفت تپه و گروه صنعتی پولاد اهواز علیه خصوصی سازی، مبارزه‌ای به‌حق به ضد برنامهٔ تعدیل ساختاری و آزاد سازی اقتصادی است که محتوای برنامه‌های راهبردی رژیم ولایت فقیه را تشکیل می‌دهد.

حزب تودهٔ ایران ضمن حمایت همه جانبه و قاطعانه از کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه و گروه ملی پولاد اهواز، دانشجویان مبارز، زنان آزادی خواه و همهٔ نیروهای مترقی، ملّی و میهن‌پرست کشور را به حمایت از مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان فرا می‌خواند.

زنان آزاده در نبرد برای محو تبعیضِ جنسیتی و تامین برابری حقوق، کارگران متحد شما هستند، از مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان پشتیبانی کنید

جوانان و دانشجویان انقلابی و ترقی خواه برای تقویت جنبش ضد استبدادی و تامین عدالت اجتماعی، حقوق و آزادی‌های دمکراتیک و استقلال ملّی از جنبش کارگری و پیکار زحمتکشان حمایت کنید

کارگر زندانی آزاد باید گردد

خصوصی سازی را متوقف کنید، کارگران می‌توانند و باید در کنترل و نظارت بر تولید مشارکت داشته باشند

نه به استبداد مذهبی، نه به تحریم و مداخلهٔ خارجی

پیش بسوی مبارزهٔ متحد و سازمان یافتهٔ کارگران، دانشجویان و زنان میهن ما علیه رژیم ولایت فقیه

کار، نان، آزادی

حزب تودهٔ ایران، ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۷

 

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

حمایت از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و پولاد اهواز وظیفهٔ همهٔ نیروهای مترقی میهن ماست

بر پایهٔ گزارش‌های انتشار یافته، به دنبال ادامهٔ اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، نیروهای امنیتی تمامی نمایندگان مجمع کارگری، چند تن از فعالان سندیکایی و همچنین یک خبرنگار زن حاضر در تجمع‌های اعتراضی اخیر را بازداشت کرده‌اند. پرونده کارگران بازداشت شده در دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی به‌عنوان یک پرونده امنیتی تحت بررسی قرار می‌گیرد. بازداشت و افزایش اعمال فشار به کارگران اعتصابی به هدف پایان دادن به این اعتراض صورت گرفته بود. امّا با راهپیمایی کارگران و خانواده‌هایشان در پانزدهمین روز اعتصاب و تجمع در برابر فرمانداری شهرستان شوش و سپس دادگاه این شهرستان، ترفند رژیم ولایت فقیه برای خفه کردن و خاموش ساختن صدای حق طلبانه کارگران ناکام ماند.

طنین شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد و نیز پشتیبانی ستایش برانگیز گروهی از فرهنگیان برخی شهرهای کشور، حمایت کارگران و فعالان کارگری کارخانه هپکو اراک و اعلام حمایت جمعی از وکلای مستقل و شجاع دادگستری استان خوزستان نشانهٔ سرشت مردمی و ریشه‌های ژرف نارضایتی در جامعه و همچنین ارتقا سطح همبستگی در میان طبقه کارگر و همهٔ زحمتکشان فکری و یدی میهن ما در این مرحلهٔ حساس و بغرنج است.

رژیم ولایت فقیه می‌کوشد با پیگرد و بازداشت فعالان اعتصاب علاوه بر جلوگیری از تداوم مبارزه، جوّ رعب و وحشت ایجاد کرده و از این طریق جنبش سندیکایی زحمتکشان را زیر فشار گرفته و آنرا کنترل نمایند. همزمان با بازداشت کارگران اعتصابی یک هیئت از وزارت کار برای بررسی وضعیت مجتمع نیشکر هفت تپه به شهرستان شوش اعزام شده است. یکی از آماج‌های هیئت مذکور پایان دادن به اعتصاب با ایجاد تفرقه در بین کارگران است. حزب تودهٔ ایران با تاکید دوباره به پشتیبانی از مبارزهٔ حق طلبانهٔ کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان بدون استثنا است. کارگران و زحمتکشان میهن ما با تهدید و سرکوب از مبارزهٔ به حق خود دست نخواهند کشید.

 تهدید و سرکوب مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان را متوقف نخواهد کرد

کارگر زندانی آزاد باید گردد

خصوصی سازی را متوقف کنید، کارگران می‌توانند و باید در کنترل و نظارت بر تولید مشارکت داشته باشند

حقوق سندیکایی احیا باید گردد

پیش به سوی مبارزهٔ متحد و سازمان یافتهٔ کارگران و زحمتکشان علیه رژیم ولایت فقیه

نان، کار، آزادی

حزب تودهٔ ایران ۲۸ آبان ۱۳۹۷

حزب توده ایران سرکوب، تهدید و پیگردِ کارگران و فرهنگیان را به‌شدت محکوم می‌کند!

درپی ادامه اعتصاب متشکلِ کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، از نخستین ساعاتِ روز شنبه ۲۶ آبان ماه یگان‌های ضدشورش و نیروهای امنیتی به‌هدف جلوگیری از گسترشِ اعتصاب واردِ محوطه این مجتمع شده‌اند. گزارش‌های انتشاریافته به‌نقل از کارگرانِ اعتصابی حاکی از حضور نیروهای انتظامی، یگانِ ضدِ شورش و واحدهای امنیتی در سطح شهرستان شوش و مجتمع نیشکر هفت‌تپه است. کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه خواهانِ دریافت معوقه‌های مزدی، توقف خصوصی‌سازی و بازگشتِ این واحد صنعتی راهبردی به بخش دولتی هستند. رژیم در مقابلِ  این خواست‌های به‌حق کارگران مقاومت می‌کند و درعمل مدافع منافع کلان‌سرمایه‌داران است. حضور نیروهای ضدشورش قدرت‌نماییِ پوشالی درمقابل هزاران کارگر و خانواده‌های گرسنهٌ آنهاست و درعین حال ثابت می‌کند رژیم ولایت‌فقیه نه مایل و نه قادر به برآورده ساختن خواست و حقوقِ زحمتکشان است.

پیش ازاین، در روزهای گذشته به‌دنبال برگزاریِ موفقیت‌‌آمیزِ دور دوم تحصنِ سراسری آموزگاران و دبیران، ارگان‌های امنیتی در برخی استان‌ها تعدادی از فرهنگیان و فعالان صنفی آنها را احضار، تهدید و بازداشت کردند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیانِ ایران دراین زمینه با انتشار اطلاعیه‌ای به‌تاریخ ۲۴ آبان ماه تاکید کرده‌است: “دستِ کم تاکنون ۳۰ فعال صنفی ازجمله اسکندر لطفی بازرس شورای هماهنگی احضار  و بازجویی شده‌اند و بیش از ۵۰ نفر پیامِ تهدید دریافت نموده‌اند . . . تاکنون دست‌کم ۱۲ معلم بازداشت شده‌اند . . .”. اعمال فشار، ایجاد جو رعب و وحشت، پیگرد و سرکوب سیاستِ شناخته‌شدهٌ رژیم ولایت‌فقیه در برابرِ مردمِ حق‌طلب و زحمتکشانِ کشور بوده‌ و هست. حزب توده ایران پیگرد، تهدید، بازداشت و سرکوبِ کارگران و زحمتکشان را به‌شدت محکوم می‌کند. ما خواستارِ توقف فوریِ تمامی اقدام‌های سرکوبگرانه علیه کارگران، فرهنگیان و دیگر مردمِ معترض هستیم. تداومِ مبارزه، اتحادعمل و همبستگی پاسخ شایسته و موثر به‌سیاستِ سرکوب و تهدیدِ رژیم ولایت‌فقیه دراین مرحلهٌ حساس است. باید یکپارچه و سازمان‌یافته مبارزه علیه استبدادِ مذهبی را تشدید کرد.

اعتصاب و اعتراض حق همه زحمتکشان است.

به‌سیاستِ اعمالِ فشار و سرکوب زحمتکشان پایان دهید!

کارگران و زحمتکشان از اعتصاب و اعتراض‌های کارگرانِ هفت‌تپه، کارگران گروه ملی فولاد اهواز و فرهنگیان کشور حمایت کنید!

کارگران و معلمان دربند را آزاد کنید!

با سازماندهیِ اعتراض‌های پراکنده به مقابله با رژیم ولایت‌فقیه برخیزیم!

کار، نان، آزادی!

حزب توده ایران، ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۷

 

پیروزباد مبارزه زحمتکشان میهن علیه فقر، ستم و استبداد مذهبی

پیش به سوی تشدید مبارزه و سازماندهی اعتراض های پراکنده

هزاران تن از کارگران دو واحد بزرگ صنعتی کشور، کارگران گروه ملی فولاد ایران و مجتمع نیشکر هفت تپه بار دیگر دست به اعتصاب زده و خواستار تحقق مطالبه های به حق خود شده اند. 

کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز نزدیک به یک هفته است که با اعتصاب، راهپیمایی و تجمع در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، خواهان رسیدگی به وضعیت خود به ویژه دریافت دستمزد معوقه و تامین مواد اولیه برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه هستند. آنها همچنین به عدم واریز حق بیمه کارگران به صندوق تامین اجتماعی که موجب تمدید نشدن دفترچه های بیمه خدمات درمانی گردیده، معترض اند. این برای چندمین بار در طول ماه های گذشته است که کارگران این واحد مهم و راهبردی دست به اعتصاب می زنند و هر بار با قول و وعده کارفرما، مسئولین استانداری و وزارت کار با دریافت فقط بخشی از مطالبات خود مجددا دوباره مشغول کار می شوند. همزمان با کارگران فولاد اهواز، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز بار دیگر با سازماندهی اعتصاب، خواستار دریافت معوقه های مزدی و پایان دادن به روند خصوصی سازی این مجتمع تولیدی شدند. توقف و پایان دادن به برنامه خصوصی سازی، خلعیت از مالکیت بخش خصوصی و بازگشت این مجتمع به بخش دولتی، پرداخت به موقع دستمزد ها، انعقاد قرارداد مستقیم و رسمی با کارگران، حذف شرکت های پیمانکاری استخدام نیروی انسانی، واریز مبلغ معوقه بیمه به صندوق سازمان تامین اجتماعی و یکپارچه سازی این شرکت در پوشش بخش دولتی از خواست های کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه است.

کارگران نیشکر هفت تپه مانند مورد مشابه یعنی کارگران گروه ملی فولاد اهواز به دفعات اعتصاب کرده و با قول مسئولان بی آنکه مشکل آنها به طور واقعی حل گردد، به کار بازگشته اند. اعتراض های کارگران این دو واحد صنعتی و تولیدی از نمونه های درخور توجه مبارزه طبقه کارگر و زحمتکشان میهن ما علیه برنامه های ویرانگر اقتصادی نظیر آزاد سازی و خصوصی سازی است. این مبارزه دلیرانه تاکنون در مقاطع مختلف تداوم یافته است، این حرکات اعتراضی بیش از پیش اهمیت اتحاد عمل، همبستگی و سازماندهی را برجسته می سازد. تنها با نیروی متحد و متشکل و تشکل مستقل طبقاتی یعنی سندیکاها می توان رژیم را وادار به عقب نشینی نمود و در راه تامین و تضمین حقوق کارگران گام به پیش برداشت.

علاوه بر این، نکته بسیار مهم در مرحله حساس کنونی عبارت از این واقعیت است که می باید اعتراض های پراکنده را در پرتو اتحاد عمل فراگیر به یکدیگر پیوند زده و از این راه علیه فقر، سرکوب، برنامه های ضد مردمی اقتصادی و استبداد مذهبی یکپارچه مبارزه نمود.
 همزمان با این دو اعتصاب، تحصن سراسری فرهنگیان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه جریان داشت و اکنون ده ها اعتصاب بزرگ و کوچک در سراسر کشور در جریان است. همه این اعتراض ها را باید به هم متصل ساخت و با ارتقا سطح همبستگی و سازماندهی و تعیین شعارهای صحیح و گزینش رهبری و مرکز هدایت مورد اعتماد و واقعی که از میان زحمتکشان و مبارزان راستین جنبش انتخاب شده باشند رژیم ولایت فقیه را به چالش طلبیده و توطئه های آن را برای انحراف،  مهار و سرکوب جنبش زحمتکشان ناکام گذاشت. در عین حال نباید فراموش کنیم در دوره بازگشت تحریم ها و تلاش امپریالیسم آمریکا برای اثر گذاری در صحنه سیاسی کشور که  یکی از هدف‌های اصلی آن تضعیف و حذف نیروهای راستین مترقی و آزادی خواه از معادلات سیاسی است، وظایف پیش گفته اهمیت دو چندان می یابد.

حزب توده ایران با تمام توان در راه تحقق خواست های آنی و آتی ، صنفی و سیاسی طبقه کارگر و زحمتکشان میهن مبارزه کرده و می کند. حزب ما از اعتصاب کارگران گروه صنعتی ملی فولاد اهواز و کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و خواست های به حق آنها همه جانبه حمایت می کند.
احیای حقوق سندیکایی خواسته مبرم کارگران میهن ماست 
نه به سرکوب و استبداد مذهبی، نه به تحریم و مداخله خارجی 
کارگران و زحمتکشان با اتحاد و همبستگی در راه تامین حقوق صنفی و سیاسی خود علیه رژیم ولایت فقیه مبارزه کنید

نان، کار، آزادی

حزب توده ایران،  بیست و پنجم آبان۱۳۹۷

 

متحد و یکپارچه از مبارزه فرهنگیان حمایت کنیم!

با فراخوانِ شورای هماهنگیِ تشکل‌های صنفی فرهنگیان، دور تازه تحصن سراسریِ آموزگاران و دبیران آغاز شده‌است. پس از برگزاری موفقیت‌آمیزِ تحصن سراسری معلمان در مهرماه، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیانِ ایران با تاکید براینکه رژیم ولایت‌فقیه “تمایلی به‌حل مشکلات ندارد”، با صدور فراخوانِ مجدد همه فرهنگیانِ سراسرِ کشور را به برگزاری تحصن سراسری در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه دعوت نموده‌است. دراین فراخوان که به تاریخ ۱۷ آبان ماه انتشار یافته‌بود، یادآوری می‌شود: “دولتیان نه تنها به مطالبات بی‌توجه هستند بلکه فراتر از آن درحال اجرایی نمودنِ طرح ضدآموزشی و ضدمعلمی موسوم به طرح معلمِ تمام‌وقت هستند، طرحی که قراراست بیشتر از گذشته معلمان را با دستمزد و حقوق پایین استثمار نماید. نهادهای امنیتی و حراست‌ها نیز همچنان برمدارِ گذشته خط پرونده‌سازی و سرکوبِ فعالان را ادامه می‌دهند . . . شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان به مطالبات فرهنگیان و اعتراضات مدنی آنها مخصوصاً تحصن گستردهٌ مهرماه به‌تمام فرهنگیان ایران مجدد فراخوان می‌دهد در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ضمن حضور در مدرسه از رفتن به کلاس‌ها خودداری نمایند و در دفتر مدارس تحصن کنند.”

دربخش دیگر فراخوان خواسته‌های فرهنگیان در چهار بند مورد تاکید قرارگرفته‌است: “شورای هماهنگی دراین راستا اهدافِ تحصن آبان ماه را به‌شرح زیر اعلام می‌دارد: ۱- تامین و تضمینِ بودجه عادلانه برای اجرای قانونِ مدیریتِ خدماتِ کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیانِ شاغل و بازنشسته و اجرای اصل 30 قانون اساسی، آموزش رایگان؛ ۲- اجرای فاز دوم رتبه‌بندی؛ ۳- توقف طرح معلمِ تمام‌وقت؛ ۴- توقف روندِ پرونده‌سازی و سرکوبِ معلمان و آزادیِ معلمانِ دربند . . . پیشنهاد می‌کنیم برای نشان‌دادنِ حسن نیت معلمانِ زندانی را آزاد کنید و روندِ پرونده‌سازی برای فعالان را متوقف کنید . . . ما باور داریم تمام مطالباتِ فرهنگیان قابل تحقق و قانونی است پس اعلام می‌کنیم درصورت ادامه روندِ فعلی اعتراضات در ماه‌های آینده به‌هر طریق ممکن ادامه می‌یابد.” دورِ نوین تحصن سراسری فرهنگیان در وضعیتی برگزار می‌شود که باتوجه به وخامت اوضاع اقتصادی و ادامهٌ اجرای برنامه‌های ویرانگر نظیر خصوصی‌سازی و آزادسازیِ اقتصادی هم‌زمان با بازگشتِ تحریم‌‌های یک‌جانبه و مداخله‌جویانه آمریکا، نارضایتی و اعتراض در جامعه به‌ویژه درمیان طبقه کارگر و زحمتکشان ژرفش و گسترش بیشتری یافته‌است. به‌موازات و هم‌زمان با آغاز تحصن سراسریِ فرهنگیان، کارگران پالایشگاه کرمانشاه، کارگران گروه ملی صنعتی پولادِ اهواز، کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و کارگران و کارکنانِ شمار دیگری از واحدهای تولیدی – خدماتی نیز در اعتصاب و اعتراض به‌سر می‌برند. حزب توده ایران ضمن حمایت قاطع و همه‌جانبه از مبارزه فرهنگیان و دور دوم تحصنِ آنها برضرورتِ اتحادعملِ گسترده به‌هدفِ پیوندِ اعتراض‌ها و اعتصاب‌های جداگانه به یکدیگر تاکید کرده و یگانه راهِ موثر برای تامینِ منافعِ کارگران و زحمتکشان فکری و یدی کشور در اوضاع حساس کنونی را تشدیدِ مبارزه در تمامی سطوح همراه با اتحادعملِ فراگیر ارزیابی می‌کند.

باید با تمامِ توان در راه اتصال و پیوندِ اعتراض‌ها به یکدیگر بکوشیم و با پرهیز از تفرقه، با شعارهای صحیح و مبتنی بر منافع توده‌های زحمتکش و نیازهای مرحله کنونی، نارضایتی و اعتراض‌ها را سازماندهی نماییم. دراین مرحله باید با صفی واحد و متشکل به‌رویارویی با استبدادِ مذهبی برخاست.

پیروز باد مبارزه دلیرانهٌ فرهنگیان ترقی‌خواه کشور

پیش به‌سوی اتحادعمل فراگیر به‌هدف مبارزهٌ متشکل علیه استبداد مذهبی

نه به استبداد و سرکوب، نه به تحریم و مداخله خارجی

نان، کار، آزادی

حزب توده ایران، ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۷

  به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۶۵،‌ دوشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۷

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا