مسایل سیاسی روز

حزب تودۀ ایران حملهٔ تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را محکوم می‌کند

بر اساس گزارش رسانه‌ها، در نیمروز جمعه ۲۴ اسفند ۹۷ در جریان حملهٔ تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ در جنوب نیوزیلند، ۵۰ نفر کشته و نزدیک به ۵۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند که بار دیگر جهانیان را تکان داد. این حمله در حالی صورت گرفت که مسلمانان شهر برای ادای نماز جمعه به مسجد رفته بودند. بسیاری از کشته و زخمی‌شدگان از مهاجران و پناهندگان بودند. یک پدر و پسر از یک خانوادهٔ پناهندهٔ سوری که از جنگ گریخته بودند نیز در میان کشته‌شدگان بودند.

قاتل و تروریست اصلی، که ظاهراً‌ با همدستی دو سه نفر دیگر این جنایت را تدارک دیده بود، مرد ۲۸ ساله‌ای اهل استرالیاست که خود را از سفیدپوستان برترپندار و ملی‌گرای افراطی می‌داند و اسلحه‌ای هم که داشته است، قانونی بوده و او مجوّز حمل آن را داشته است. قاتل از زمان رسیدن به نخستین مجسد به نام النور، از طریق دوربینی که به خود وصل کرده بود، همهٔ لحظه‌های تیراندازی و قتل عبادت‌کنندگان را به طور زنده در شبکه‌های مجازی پخش کرد که صحنه‌هایی بسیار دلخراش بود.

خانم جاسیندا آردِرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، پس از اطلاع از حمله به این دو مسجد، گفت: ”روشن است که این عمل را فقط می‌توان حمله‌ای تروریستی خواند. تا آنجا که ما می‌دانیم، به نظر می‌آید که این حمله به‌دقت طرح‌ریزی شده بوده است. اینها افرادی‌اند که من آنها را دارای دیدگاه‌های افراطی می‌دانم، که جایی در نیوزیلند، و در واقع در جهان، ندارد.“

تروریسم در هر شکل و با هر انگیزه‌ای تهدیدی جدّی نسبت به آرامش و صلح و امنیت ملّت‌هاست و سبب تشدید جوّ ناامنی و تنفر و رودررویی می‌شود که می‌تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد. انواع خودبرترپنداری و دگرهراسی- از نژادگرایی گرفته تا خارجی‌هراسی- که اغلب آغشته به نفرت و خشونت است و مدّتی است در جهان بروز کرده است، پدیده‌ای نگران‌کننده است که باید در برابر آن ایستاد و آن را متوقف کرد. حزب تودهٔ ایران بر اساس اصول انسانی و مبارزاتی‌اش که به آنها اعتقاد دارد، با تروریسم مخالف است. ما حملهٔ تروریستی اخیر به عبادت‌کنندگان در دو مسجد در نیوزیلند را قاطعانه محکوم می‌کنیم و با بازماندگان این حملهٔ خونین ابراز همبستگی می‌کنیم.

 

نامۀ مردم، شمارۀ ۱۰۷۳، ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا