مسایل سیاسی روز

برگزاری نشست کارگروه تدارک همایش سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری جهان

حمایت نشست نمایندگان حزب‌های کمونیست جهان در ازمیر، ترکیه، از قطعنامهٔ پیشنهادیِ حزب تودهٔ ایران در مورد بسیج نیروها و سازمان‌های مدافع صلح در کشورهای جهان به منظور مقابله با سیاست‌های تحریک‌آمیز امپریالیسم آمریکا و متحدانش در خاورمیانه بر ضد ایران و خطر وقوع جنگی جدید در خلیج فارس

ازمیر، خرداد ۱۳۹۸
نشست کارگروه تدارک همایش سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری جهان در روز شنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد ۱۳۹۸) در شهر ساحلی ازمیر در ترکیه برگزار شد که نمایندگان ۲۵ حزب از آسیا، آفریقا، اروپا، و آمریکای لاتین در آن شرکت داشتند. دستور کار این نشست شامل این موارد بود:
* بحث و تصمیم‌گیری دربارهٔ کشور و حزب میزبان بیست‌ویکمین همایش حزب‌های کمونیست و کارگری که قرار است در پاییز امسال برگزار شود
* برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش و مسائل محوری تدارک برگزاری همایش، و
* بررسی برخی از موضوع‌های مهم مرتبط با این همایش بین‌المللی، از جمله بررسی و تصویب برخی از ابتکارهای پیشنهادی حزب‌های برادر.
نمایندهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران نیز که عضو کارگروه است به دعوت مشترک حزب‌های کمونیست ترکیه و یونان که نامزد برگزاری بیست‌و‌یکمین نشست‌های حزب‌های کمونیست و کارگری جهان بودند، در نشستِ ازمیر شرکت کرد.
در نشست کارگروه، نمایندگان حزب‌های کمونیست و کارگری از برزیل، چین، کوبا، جمهوری دموکراتیک خلق کره، جمهوری چک، یونان، مجارستان، هند (دو حزب)، ایران (حزب تودهٔ ایران)، قبرس، لبنان، نپال، فلسطین، پرتغال، فدراسیون روسیه، اسپانیا (دو حزب)، آفریقای جنوبی، ترکیه، اوکراین، ویتنام، سوریه، ایتالیا، و فرانسه شرکت داشتند.
در نخستین جلسهٔ کارگروه، موضوع تعیین میزبان بیست‌ویکمین همایش مورد بحث قرار گرفت. ابتدا نمایندگان حزب کمونیست سوریه (متحد) و همچنین حزب کمونیست ترکیه که نامزدی خود را از قبل اعلام کرده بودند، سرفصل‌های برنامه‌های پیشنهادی خود برای سازمان‌دهی همایش سالانهٔ حزب‌های برادر را به اطلاع شرکت‌کنندگان رساندند. در ادامهٔ کار این جلسه، نمایندگان حزب‌های حاضر به بررسی جنبه‌های گوناگون این برنامه‌های پیشنهادی پرداختند. با توجه به شرایط امنیتی حاکم در سوریه، عدم امکان سفر نمایندگان برخی از حزب‌های کمونیست و کارگری به سوریه، و همچنین درک اهمیت تمرکز همایش آتی بر روی موضوع‌های حادی که در آن همایش باید مورد توجه و بحث قرار گیرد، نشست ازمیر کارگروه تصمیم گرفت که 21مین همایش بین‌المللی سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر و به میزبانی مشترک دو حزب کمونیست ترکیه و حزب کمونیست یونان که روابط نزدیکی با هم دارند برگزار شود. در مورد موضوع اصلی و محوری 21مین همایش حزب‌های کمونیست و کارگری جهان، پس از بررسی پیشنهادهای ارائه شده، حزب‌های حاضر در این نشست موضوع “صدمین سالگرد بنیادگذاری بین‌الملل کمونیستی – مبارزه برای صلح و سوسیالیسم ادامه دارد” را تصویب کردند.
در جریان کار نشست ازمیر، نمایندگان حاضر در نشست، دربارهٔ تحوّل‌های جاری در عرصهٔ بین‌المللی و منطقهٔ‌ خاورمیانه تبادل‌نظر کردند. نشست کارگروه تصویب کرد که در سال آینده گروهی از نمایندگان حزب‌های برادر برای اعلام همبستگی با مردم و نیروهای ترقی‌خواه سوریه، به نمایندگی از طرف همهٔ حزب‌های برادر از این کشور بازدید کنند.
به ابتکار نمایندهٔ حزب تودهٔ ایران، و در هماهنگی و مشورت با حزب‌های میزبان نشست کارگروه در ازمیر، بحثی مهم و تأثیرگذار دربارهٔ شرایط خطرناک و تهدیدآمیز در منطقهٔ خلیج فارس انجام شد. در این بحث، نمایندهٔ حزبمان به شرایط دشواری که به دلیل اِعمال تحریم‌های اقتصادی و بانکی- به‌ویژه توسط آمریکا- بر زندگی مردم و زحمتکشان کشور تحمیل شده است، و همچنین به پیامدهای ناگوار سیاست‌های تهدیدآمیز دولت ترامپ در برخورد با ایران اشاره کرد، و حزب‌های کارگری و کمونیستی جهان را به بسیج همه‌جانبهٔ افکار عمومی و به‌ویژه جنبش‌های صلح در جهان برای مقابله با سیاست‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش در منطقه فراخواند.  نمایندهٔ حزبمان در سخنان خود، تحلیل حزب تودهٔ ایران را از شرایط کنونی در منطقهٔ خاورمیانه، هدف امپریالیسم آمریکا و متحدانش در خاورمیانه- و به‌ویژه اسرائیل و عربستان سعودی- توضیح داد و ضمن ابراز نگرانی نسبت به فعالیت‌های تشنج‌آفرین آمریکا و متحدانش، تأکید کرد که در صورت ادامه یافتن این سیاست‌ها، خطری عاجل صلح جهانی، و استقلال و حاکمیت ملی کشور ایران را به طور جدّی تهدید می‌کند. نمایندهٔ حزبمان با اشاره به اینکه دولت آمریکا سعی خواهد کرد که متحدانی از اروپا را به پیوستن به طرح‌های ماجراجویانهٔ آمریکا در برخورد با ایران ترغیب کند، بر اهمیت تمرکز توجه کمونیست‌ها و صلح‌طلبان جهان به جلوگیری از شکل‌گیری ائتلاف‌هایی از این قبیل را تأکید کرد.
نشست ازمیر در ادامهٔ کار خود طرح قطعنامه‌یی در ارتباط با سیاست‌های تحریک‌آمیز و خطرناک دولت آمریکا و متحدانش در خاورمیانه- از جمله اسرائیل و عربستان سعودی- را مورد بررسی قرار داد. نشست کارگروه متن نهایی این طرح را تصویب کرد که سپس به امضای حزب‌های کمونیست کارگری جهان برسد و منتشر شود. این متن در حال حاضر در اختیار حزب‌های برادر گذاشته شده و تا کنون بیش از ۴۰ حزب آن را امضا کرده‌اند.
در بخشی از دستورکار کارگروه نیز بحث و بررسی در زمینهٔ بهبود و تقویت فعالیت‌های مشترک در چارچوب برنامهٔ عمل تصویب شده در بیستمین همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در آتن در نظر گرفته شده بود که با شرکت فعال نمایندگان حاضر و رسیدن به نتایجی مفید انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا