مسایل بین‌المللی

بدرود رفیق دیمیتریس، مبارز، کمونیست، انترناسیونالیست!

حزب تودهٔ ایران روز جمعه ۳۱ خردادماه از درگذشت رفیق “دیمیتریس کریستوفیاس”، دبیرکل پیشین “آکل” (حزب زحمتکشان ترقی‌خواه قبرس)، رئیس جمهور سابق قبرس، مطلع شد. او مبارزی بود که تمامی طول عمر خود را از نوجوانی تا لحظه مرگ درخدمت مردم قبرس زیست. او کمونیست و انترناسیونالیستی سرشناس  بود.

رفیق کریستوفیاس در ۱۹۴۶ در خانواده‌ای از طبقه کارگر در شهر کایرنیا متولد شد.از دوره تحصیلات دبیرستانی به عرصه مبارزه پای گذاشت و در ادامه به سازمان جوانان کمونیست، ادون، پیوست. او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در اتحاد شوروی به‌پایان رساند. رفیق دیمیتریس در ادامه فعالیت‌های خستگی‌ناپذیرش ابتدا به‌رهبری سازمان جوانان ادون و سپس به‌عضویت کمیته مرکزی آکل نائل آمد. او در ۱۹۸۹ به‌سمت دبیرکلی آکل انتخاب شد و تا زمانی که از سوی مردم  به‌مقام ریاست جمهوری انتخاب شد، در سمت دبیرکلی حزب هم انجام وظیفه می‌کرد. او تنها کمونیستی است که در کشورهای اتحادیه اروپا با رأی مردم به سمت ریاست جمهوری کشورش انتخاب شد. رفیق دیمیتریس هیچ‌گاه نظر‌گاهش را در مردود شمردن سیاست‌های اقتصاد نولیبرالی پنهان نکرد و در دوره ریاست‌جمهوری‌اش در جهت منافع مردم قبرس و اروپا و در تقابل با طرح‌های نولیبرالی سرمایه‌داری کلان و بانک‌ها مبارزه کرد.                      

هدف عالی رفیق دیمیتریس در مبارزه سیاسی تا آخرین روزهای حیاتش خاتمه دادن به اشغال نیمهٔ شمالی جزیره قبرس از سوی ارتش ترکیه بود که از ۱۹۷۴ تا کنون ادامه یافته است.                                 

نقش برجسته رفیق دیمتریس کریستوفیاس در مبارزات مردم قبرس علیه اشغال و طرح‌های امپریالیستی و همچنین در راه صلح و رفاه در منطقه خاورمیانه و شرق مدیترانه بود. از طرف کمیته مرکزی حزب توده ایران پیام تسلیتی به‌مناسبت درگذشت رفیق کریستوفیاس به کمیته مرکزی آکل ارسال شد. در این پیام، تسلیت هواداران، اعضا و کمیته مرکزی حزب توده ایران به خانواده رفیق دیمیتریس کریستوفیاس، مردم قبرس، و رهبری حزب آکل آمده و یاد رفیق که همواره در مبارزه در راه آزادی، حقوق دموکراتیک و رفاه توده‌ها پیشگام بود گرامی داشته شده است. 

 به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۸۰، دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا