کارگران و زحمتکشان

گردهمایی اعتراضی بازنشستگان کشور

گروهی از بازنشستگان در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی، سرکوب و کاهش درآمدهای خود با فراخوان تعدادی از تشکل‌ها روز ۲۸ خردادماه در مقابل مجلس گردهم آمدند و یک‌صدا خواستار تحقق مطالبه‌های به‌حق‌شان گردیدند. با وجود افزایش نرخ تورم و سیر صعودی قیمت کالاها و خدمات همگانی، میزان مزد و مزایای بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی با نرخ تورم انطباق پیدا نکرده و دولت و مجلس مانع از افزایش عادلانه و واقعی مزد و درآمد زحمتکشان بوده و هستند.

علاوه بر این، رژیم ولایت‌فقیه با تدوین طرح اصلاح پارامتریک قوانین تأمین اجتماعی، یورشی دیگر به حقوق و منافع زحمتکشان شاغل و بازنشسته را تدارک دیده است. صندوق‌های بازنشستگی مطابق طرح دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی ولی ‌فقیه به‌حراج گذاشته ‌شده و در لیست واگذاری‌ها قرار دارند. بازنشستگان به‌درستی با این طرح به‌شدت مخالف بوده و تأکید می‌کنند که صندوق‌های بازنشستگی اعم از لشکری و کشوری، فولاد و تأمین اجتماعی به ‌کارگران، کارمندان و کارکنان کنونی و بازنشسته تعلق دارد و دولت نمی‌تواند با حمایت مجلس این صندوق‌ها را به ‌سوداگران بازار واگذار کند.

در گردهمایی روز ۲۸ خردادماه بازنشستگان ضمن محکوم کردن هرگونه مداخله خارجی و تحریم، توقف برنامه خصوصی‌سازی را خواستار شدند. عمده مطالبه‌های بازنشستگان در این گردهمایی عبارت بودند از: ترمیم سطح مزد و ارتقای آن به‌میزان عادلانه، توقف طرح اصلاح پارامتریک قانون بازنشستگی و جایگزینی آن با طرح درآمدزای واقعی از محل اخذ حق بیمه واقعی کارفرمایان و دولت برای صندوق‌های بازنشستگی، تعیین مزد مناسب برای زندگی شایسته، ایجاد تشکل‌های صنفی و سندیکایی و پایان دادن به‌سرکوب فعالان کارگری- صنفی و اجتماعی. تأمین زندگی شایسته برای بازنشستگان که از پدیدآورندگان نعمت‌های مادّی و معنوی میهن ما محسوب می‌شوند از اولویت‌های مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی است. این دومین گردهمایی اعتراضی بازنشستگان بود. بازنشستگان به‌خوبی آگاه‌اند که بدون مبارزه متحد و متشکل امکان تأمین حقوق و منافع آنان وجود ندارد. همه نیروهای ترقی‌خواه کشور ما از حقوق بازنشستگان و مبارزهٔ  تحسین‌برانگیز آنان حمایت کرده و می‌کنند. دست‌ها از صندوق‌های بازنشستگی کوتاه!

 به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۲۱، ۳ تیر ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا