کارگران و زحمتکشان

حزب توده ایران محاکمه فعالان کارگری و رسانه ای را بشدت محکوم می کند!

پس از گذشت ماه ها از دستگیری شماری از فعالان سندیکایی و تعدادی از فعالان عرصه رسانه ای، دستگاه قضایی بیدادگر رژیم ولایت فقیه روز شنبه ۱۲ مرداد ماه اولین جلسه دادگاه اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، علی نجاتی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی فرد به عنوان متهمان پرونده هفت تپه امروز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار کرد.

اسماعیل بخشی و علی نجاتی از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، سپیده قلیان فعال کارگری و امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، ‌امیر امیرقلی و عسل محمدی‌ از نویسندگان نشریه‌ی اینترنتی گام می باشند. بعلاوه هنوز تعدادی از بازداشت کنندگان مراسم روز جهانی کارگر در زندان بسر می برنند و رژیم مانع آزادی آنها می شود. 

صبح امروز همزمان با برگزاری نخستین روز این دادگاه نمایشی شماری از خانواده ها و دیگر فعالان اجتماعی در برابر ساختمان شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی گردهم آمده بودند که در همان ساعات اولیه با یورش نیروهای امنیتی طبق گزارش های منتشره حداقل ۶ تن دستگیر و روانه زندان شده اند. 

جریان این بیدادگاه بار دیگر نشان می دهد که در سیستم قضایی رژیم ولایت فقیه نه تنها حقوق متهمان رعایت نمی شود، بلکه دفاع از بدیهی ترین حقوق طبقه کارگر و زحمتکشان جرم شناخته شده و با انگ اخلال در امنیت ملی با آن برخورد سرکوبگرانه صورت می گیرد. بیش تر وکلای دو تن از سندیکالیست های این پرونده خواستار تشکیل علنی دادگاه شده بودند. این خواسته از سوی قوه قضاییه بی پاسخ ماند. وکلای این «متهمان» برای تنویر افکار عمومی و نظارت جامعه بر روند دادرسی خواهان برگزاری علنی دادگاه شده بودند.

بر اساس حقوق بنیادین کار، منشور جهانی حقوق سندیکایی و مقاوله نامه های معتبر بین المللی، کارگران و سندیکالیست ها به دلیل حضور در اعتصاب نباید دستگیر و زندانی شود. برگزاری دادگاه امروز ۱۲ مرداد ماه گواه دیگری بر نقض خشن حقوق سندیکایی کارگران و زحمتکشان مهین ماست. هیچ کارگری را نمی توان به علت نمایندگی کارگران در امور صنفی، فعالیت سندیکایی سازماندهی اعتصاب از کار اخراج، تحت فشار قرار داده یا دستگیر و به محاکمه کشاند. در مورد فعالان رسانه ای نیز باید با صراحت تاکید نمود که آنها قربانی سرکوب آزادی های دمکراتیک فردی و اجتماعی شناخته شده بویژه آزادی بیان و اندیشه هستند.

نمایش رژیم ولایت فقیه در خصوص فعالان کارگری و رسانه ای با برپایی چنین بیدادگاه هایی، بخشی از راهبرد ارگان های امنیتی برای تهدید، مهار، و سرکوب مبارزات جنبش کارگری و سندیکایی در شرایط حساس کنونی محسوب می شود. حزب توده ایران برپایی دادگاه نمایشی برای فعالان کارگری و رسانه ای را به شدت محکوم کرده و این اقدام را در راستای ایجاد فضای ارعاب، تهدید و سرکوب اعتراضات مردمی ارزیابی می کند. رژیم ناتوان از تامین منافع ملی و معیشت مردم و برای پنهان ساختن  شکست سیاست های ضد ملی  و ماجراجویانه خود با اعمال چنین سیاست هایی جنبش مردمی را مورد حمله قرار می دهد. 

حزب ما خواهان آزادی بی قید و شرط همه فعالان کارگری، رسانه ای، فعالان صنفی و اجتماعی و پایان دادن به محاکمه های ناعادلانه است . ما با قاطعیت از حقوق سیاسی ـ صنفی طبقه کارگر و زحمتکشان از جمله حق اعتصاب و حق برخورداری از سازمان های صنفی، سندیکاهای مستقل و نیز حقوق دمکراتیک مانند آزادی بیان و اندیشه دفاع کرده و می کنیم. 

 

کارگران و فعالان رسانه ای را آزاد کنید

برگزاری دادگاه های نمایشی محکوم است

نه به استبداد مذهبی، نه به تحریم و مداخله امپریالیسم

هر چه گسترده تر باد همبستگی گردان های جنبش مردمی در مبارزه علیه رژیم ولایت فقیه

نان، کار، آزادی

 

حزب توده ایران ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا