مسایل سیاسی روز

حملهٔ پهیادی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی و خطر برخورد نظامی در منطقه

در آخرین لحظاتی که ”نامه مردم“ آماده انتشار می شد مطلع شدیم که با حمله پهیادی به تاسیسات نفتی بقیق در عربستان سعودی که به ادعای مایک پمپئو کار ایران بوده است بار دیگر تشنج در منطقه بشدت افزایش یافت. به گزارش رویترز برخی رسانه های عراقی گزارش داده بودند که حمله روز شنبه از خاک عراق انجام شده است که با کویت هم مرز است.

روز یکشنبه نیز یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد به خبرگزاری رویترز گفت که ابعاد و دقت حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حکایت از آن دارد که از نه طرف جنوب یعنی یمن، بلکه از طرف غرب-شمال غربی انجام شده است. ترامپ نیز عصر یکشنبه در توییتی نوشت: “خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد!”.

بر اساس گزارش خبرگزاری های جهان این حملات تولید بیش از ۵ درصد نفت جهان را دچار اختلال کرد و قیمت نفت در بازارهای جهانی به میان ۲۰ درصد افزایش یافت. در پی این اختلال دونالد ترامپ دستور  آزاد کردن ذخایر استراتژیک نفتی این کشور را صادر کرد. بالا گرفتن تشنج در منطقه باردیگر خطر درگیری های نظامی را به شدت افزایش داده است. بدیهی است که چنین تحولاتی برای همه نیروهای صلح دوست منطقه بسیار نگران کننده است. حزب تودهٔ ایران بر این باور است که باید همه توان و امکانات جنبش مردمی را برای بسیج افکار عمومی و جلوگیری از درگیری های نظامی خطرناک بسیج کرد. در شرایط بسیار حساس کنونی سازماندهی یک جنبش سراسری صلح  توسط نیروهای ملی و دموکراتیک کشور نیازی عاجل است.

 به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۸۶، دوشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا