کارگران و زحمتکشان

مبارزهٔ فرهنگیان کانادا در راه انعقاد قراردادهای دسته‌جمعی، تأمین امنیت شغلی، و دستمزد عادلانه!

دولت حزب دموکراتیک جدید “ان- دی- پی” استان بریتیش کلمبیا در کشور کانادا، در گزارش مالی سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹  آن، مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار بودجه مازاد اعلام کرده است. این مبلغ ۱٫۳ میلیارد دلار بیش ‌از پیش‌بینی‌های بودجه سال قبل بوده است و از افزایش درآمد از محل دریافت مالیات از افراد و شرکت‌ها به‌‌رغم بخشودگی‌های مالیاتی هنگفتی که دولت لیبرال پیشین به ثروتمندان داده بود حاصل شده است. این درآمد ناشی از رشد اقتصادی بریتیش کلمبیا است. اما آیا بخشی از این سود به فرهنگیان نیز تعلق می‌گیرد؟

دولت آقای هوگان (نخست‌وزیر)، بر اساس مصوبه مجلس، با همراهی سه عضو پارلمانی حزب سبز، بخش‌هایی از قطع بودجه برای برنامه‌های خدمات عمومی، مهدکودک، آموزش و بهداشت از سوی دولت لیبرال پیشین اجرایی شده بود را توانستند برگردانند. در نتیجه، حزب “ان- دی- پی” هنوز در صدر نظرسنجی‌های استان به‌لحاظ محبوبیت قرار دارد.

اما درعین‌حال دولت از برخورد با یک مشکل اصلی، یعنی جذب شمار بیشتر معلم برای تدریس در مدارس عمومی، عاجز مانده است. دلیل اصلی ان عجز،  پایین بودن حقوق معلم‌های این استان نسبت به دیگر استان‌ها بوده و درعین‌حال هم که هزینه زندگی در این استان بالا است.

آمار منتشر شده از سوی فدارسیون معلمان بی- سی (بی– سی– تی– اف) نشان می‌دهد که “حداقل حقوق معلم با رتبه شغلی ۵ در بین ۱۳ استان و مناطق کانادا در ردهٔ ۱۲ قرار دارد.”  میانگین حقوق سالیانه معلم‌ها در استان بی- سی بین ۴۹۳۷۶ تا ۷۸ ۷۵۷ دلار بوده است، در صورتی که در استان آلبرتا ۶۲۷۵۷ تا ۹۷۳۱۹ و در انتاریو بین ۵۲۹۶۷ تا ۹۱۳۱۵ دلار بوده است.

 با آغاز مدارس و شروع ماه سپتامبر زمان رسیدن به توافق دسته‌جمعی‌ای جدید دیگر دیر شده است. به‌نظر می‌رسد که پیشرفت کوچکی در مذاکرات  بین بی– سی– تی– اف و اتحادیه کارکنان مدارس عمومی بی– سی (که درواقع طرف دولت بی- سی است) مشاهده می‌گردد. از بحث‌های جاری در مطبوعات می‌توان نتیجه گرفت که معلم‌های استان از سنگ‌اندازی دولت، به‌خصوص از گزارش بودجهٔ مازاد در سال جاری،  به‌شدت ناراضی‌اند. 

کمونیست‌های استان بریتیش کلمبیا اخراج وزیر آموزش‌وپرورش را خواهان‌اند! 

حزب کمونیست کانادا اجرای عدالت در حق دانش آموزان  و معلم‌ها را خواستار است!

حزب کمونیست استان بریتیش کلمبیا (بی- سی) با انتشار بیانیه‌ای یادآور می‌شود که دولت حزب دموکراتیک جدید این استان سیاستی که در مورد آموزش‌وپرورش درپیش گرفته را خطری بزرگ برای منافع معلمان، کارمندان دفتری، دانش آموزان، و خانواده‌های آنان در سطح استان می‌داند. حزب از نخست‌وزیر هوگان می‌خواهد که وزیر آموزش‌وپرورش، راب فلمینگ، را با شخصی که بتواند با معلمان به توافقی مناسب برسد و طرح به‌اصطلاح “شناورسازی”  را با طرح مناسبی که پاسخگوی نیازهای دانش‌آموزان باشد جایگزین کند.

شانزده سالی که لیبرال‌ها روی کار بودند دوران سختی بود. آنان به سیستم آموزشی استان و به قراردادهای دسته‌جمعی به‌هدف لغو آن‌ها، یورش‌هایی مکرر کردند. تأکید بر شرایط آموزشی بهتر مساوی است با شرایط یادگیری بهتر، حمایت از آموزش همگانی رایگان (حمایت از معلم‌ها و کارمندان دفتری، دانش آموزان، خانواده‌های‌شان و شورای معتمدان مترقی)، اعتراض متحد و علنی به قطع بودجه توسط لیبرال‌ها، که این امر تأثیر بسیار نامطلوبی بر کسانی داشته است که به آن محتاج‌اند. این کاهش‌ها بر دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و نیز دانش‌آموزان از لایه‌های محروم و زحمتکش جامعه، فقرا، دانش‌آموزان از اقوام بومی‌های کانادا و نیز آنانی که زبان انگلیسی در خانه‌هایشان زبان اول نیست، بیشترین تأثیر منفی را می‌گذارد.

حزب کمونیست تأکید می‌کند: “سرانجام وقتی‌که در سال ۲۰۱۷ لیبرال‌ها از قدرت خلع شدند، معلمان و سایر کارمندان آموزشی انتظار به‌جایی از شورای‌عالی قضایی استان داشتند ازجمله به‌منظور پس دادن حقوق فدراسیون معلمان در مذاکره برای داشتن کلاس‌های با ظرفیت مناسب و احقاق حقوق کامل‌شان و احترام دولت دموکراتیک جدید به این حقوق و نیز قرار دادن اصلاح سیستم آموزش همگانی در اولویت برنامه‌هایش.  بعد از دو سال این دولت جدید در این مورد حداقل کارها و فقط بخش قانونی آن را انجام داده بدون اینکه بخش مخرب سیاست دولت پیشین- کمپ بل و کلارک- را اصلاح جدی بکند.

برگرفته از سایت حزب کمونیست کانادا، به تاریخ‌های ۲ مردادماه ۱۳۹۸ و ۳۱ مردادماه ۱۳۹۸ 

 http://peoplesvoice.ca/2019/07/24/bc-big-operating-surplus-but-no-deal-for-teachers/

http://peoplesvoice.ca/2019/08/22/bc-communists-demand-education-ministers-ouster

 به نقل از ضمیمهٔ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۲۵، دوشنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا