مسایل سیاسی روز

ادامهٔ‌ همبستگی حزب های کارگری و کمونیستی و سندیکاهای کارگری جهان با مبارزه مردم ایران و در محکومیت رژیم ولایت فقیه !

همبستگی حزب کمونیست هند

همبستگی حزب کمونیست آمریکا

بیانیه همبستگی ” تریبون پیشرودر بحرین “ با مطالبات و خواسته های به حق و مشروع مردم ایران

همبستگی  اتحادیه های کارگری یونیسون، اتحادیه فرهنگیان و کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال

همبستگی حزب کمونیست هند!

به کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران

 

دبیرخانهٔ حزب کمونیست هند نگرانی خود را نسبت به رخدادهای چند روز گذشته در ایران ابراز می‌کند که در آنها اعتراض‌هایی بی‌سابقه علیه افزایش قیمت بنزین  صورت گرفت که تحریم‌های غیرانسانی آمریکا نیز در آن مؤثر بوده و به تورّم فزاینده و بیکاری گسترده منجر شده است.

متأسفانه این تظاهرات مردمی با اذیت و آزار و شکنجه و حبس هزاران زندانی روبرو شد. به‌علاوه، حکومت ایران اقدام به قطع اینترنت و دیگر سامانه‌های ارتباطاتی کرده است. حزب کمونیست هند از دولت ایران می‌خواهد که گام‌های مناسب برای برآورده کردن خواست‌های برحق مردم کشور بردارد و همهٔ زندانیان سیاسی را بی‌درنگ آزاد کند. دولت ایران باید متوجه باشد که بدون داشتن حمایت توده‌یی مردم کشور نخواهد توانست دسیسه‌های امپریالیسم آمریکا را با شکست مواجه کند. حزب کمونیست هند همبستگی خود را با حزب تودهٔ ایران و مبارزهٔ این حزب و مردم ایران در راه تحقق صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی اعلام می‌کند.

پالاب سنگوپتا، دبیر شورای سراسری

مسئول شعبهٔ بین‌المللی حزب کمونیست هند

 

همبستگی حزب کمونیست آمریکا

به کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران

 

ما همبستگی خود را با مردم ایران و خواست‌های برحق آنها برای تغییر ابراز می‌کنیم. ما سرکوب مردم را محکوم می‌کنیم و از خواست‌های حزب تودهٔ ایران برای آزادی معترضان زندانی حمایت می‌کنیم.

آلوارو رودریگز،

دبیر شعبهٔ بین‌المللی حزب کمونیست آمریکا

بیانیه همبستگی ”  تریبون پیشرودر بحرین “ با مطالبات و خواسته های به حق و مشروع مردم ایران

 

تریبون پیشرو بحرین براساس اعتقاد پایدار خود در همبستگی با مبارزات مردمی و پشتیبانی از حق «آزادی بیان و عقیده»؛ سرکوب وحشیانه اعتراضات توده ای مردم ایران علیه سیاست های اقتصادی و استبداد را توسط مقامات امنیتی ایران، محکوم می نماید.

 شهرهای ایران در چند روز گذشته، شاهد موجى از اعتراض ها به افزایش قیمت ها و فساد گسترده در میان طبقه سیاسی حاکم بودند؛ توده هاى مردم با ابراز نارضایتی از شرایط زندگی طبقات فقیر و كم بضاعت، به انعکاس عواقب منفی  سیاست های غلط « سیاسی – اقتصادی» حاکمیت و تحمیل شرایط ناگوار آن بر گرده طبقات فقیر و محروم اعتراض نمودند. مقامات و مسئولان حاکم بر ایرا ن به جای پاسخگویی به خواسته ها و مطالبات قانونی و به حق مردم؛ اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز آنان را سرکوب وتعداد زیادی از تظاهرکنندگان را با گلوله های آتشین کشته و تعداد بی شماری را زخمی و بازداشت نمودند.

تریبون پیشرو در بحرین، همبستگی خودرا با مبارزات مردم ایران در راه رسیدن به آزادی و کرامت انسانی ،اعلام و خواستار تحقیقات قانونی در زمینه جنایت های مقام های امنیتی و محاکمه مسئولان کشتارهای اخیر می باشد.

تریبون پیشرو در بحرین، ۲۳/۱۱/۲۰۱۹

 

 

جناب آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران

لندن، انگلستان تاریخ: ‌۳ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آذر ۹۸)

 

من از جانب ۱٫۳میلیون عضو یونیسون [اتحادیهٔ کارکنان دولت بریتانیا] که در بخش دولتی کار می‌کنند این یادداشت را به شما می‌نویسم تا نگرانی عمیق خود را نسبت به سرکوب بی‌رحمانه و مرگبار هزاران نفر توسط دولت ایران ابراز کنم که در تظاهرات اخیر شرکت کردند تا به افزایش قیمت بنزین توسط آن دولت اعتراض کنند. نیروهای امنیتی از گلوله‌های جنگی علیه معترضان استفاده کرده‌اند. بر اساس گزارش عفو بین‌المللی، بر اثر این تیراندازی‌ها تا کنون دست‌کم ۲۰۸ نفر کشته شده‌اند. گزارش‌های معتبر تازه‌تر حاکی از آن است که تعداد کشته‌شدگان بیشتر از این است، و هزاران نفر نیز زخمی و دستگیر شده‌اند، اگرچه به علّت قطع شدن اینترنت، دسترسی به اطلاعات محدود بوده است. اتحادیهٔ کارکنان دولت بریتانیا (یونیسون) به‌کارگیری نیروی قهرآمیز بیرون از اندازه و استفاده از سلاح‌های مرگبار برای در هم کوبیدن این تظاهرات اعتراضیِ به طور عمده مسالمت‌آمیز را محکوم می‌کند و از دولت شما می‌خواهد که:

به استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان پایان دهید

حق آزادیِ تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان را رعایت کنید

هزاران نفری را که به خاطر استفاده از حق خود برای اعتراض مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌اند، فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید

امکان دسترسی به خدمات درمانی و حقوقی (وکیل) را در اختیار بازداشت‌شدگان قرار دهید. به نگرانی‌ها و خواست‌های برحق معترضان دربارهٔ سیاست‌های دولت، از جمله افزایش قیمت سوخت و نقض حقوق کارگران و حقوق بشر، رسیدگی کنید.

با احترام، دِیو پرنتیس، دبیرکل

رونوشت: حضور محترم دکتر آندرو موریسون، وزیر مسئول امور خاورمیانه و آفریقای شمالی

 

به جناب آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران

جناب آقای بعیدی‌نژاد

 

ما این یادداشت را در مقام نمایندگان اتحادیهٔ‌سراسری فرهنگیان بریتانیا به شما می‌نویسیم تا نگرانی عمیق خود را نسبت به خشونت اعمال شده توسط مقام‌های ایران در روزهای اخیر علیه شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز اخیر ابراز کنیم که خواستار لغو افزایش عظیم قیمت بنزین بودند که بدون پیش‌آگاهی اعلام شد. شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز با خشونت مفرط و سازمان‌یافتهٔ پلیس و نیروهای امنیتی در سراسر کشور روبرو شدند. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، در جریان سرکوب بی‌وقفه و بی‌رحمانهٔ معترضان صدها نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند. تعداد زیادی ناپدید شده‌اند و به علّت قطع کامل اینترنت و بسته شدن کامل راه انتشار خبرها، هیچ اطلاع رسمی در مورد نام‌های کشته‌شدگان در دسترس نیست.

ما به‌شدّت نگران نقض قوانین و معیارهای بین‌المللی در زمینهٔ حقوق بشر، دموکراسی، و حقوق سندیکایی در ایران هستیم. ما از مقام‌های ایران می‌خواهیم که:

همهٔ بازداشت‌شدگان از زمان آغاز تظاهرات را بی‌درنگ آزاد کنند، یا دست‌کم به آنها امکان و اجازهٔ دسترسی به خدمات درمانی و حقوقی بدهند،

آمار دقیق معترضان کشته و زخمی و بازداشت شده در چند روز گذشته را منتشر کنند، و با برطرف کردن علّت‌های ریشه‌یی خشم فزایندهٔ مردم، به مشکلات مردم رسیدگی کنند و خواست‌های آنها را برآورده کنند. افزایش حداقل مزد و تحکیم حق آزادی تجمع و تشکل و چانه‌زنی جمعی، عواملی بنیادی در بازتوزیع متعادل ثروت عمومی و برقراری آرامش اجتماعی است.

 

مری بوستِد و کِوین کورتنی، دبیرکل‌های مشترک

اتحادیهٔ سراسری فرهنگیان بریتانیا، ۲۹ نوامبر ۲۰۱۹

 

بیانیهٔ کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریالIndustriALL) ) در همبستگی با مردم ایران

 

۲۹ نوامبر ۲۰۱۹ / ۸ آذرماه ۹۸

سرکوب وحشیانه اعتراضات در ایران به کشته شدن دست کم ۲۵۰ نفر، زخمی شدن ۳۷۰۰ نفر، و دستگیری حداقل ۷۰۰۰ نفر منجر شده است.                                                                 

این اعتراضات از تاریخ  ۱۵ نوامبر /۲۴ آبان‌ماه و به‌دنبال افزایش قیمت سوخت که دولت یک‌شبه آن را سه برابر کرد، آغاز شد. آنچه به عنوان اعتراض اقتصادی آغاز شده بود، به‌سرعت به مجموعه‌ای گسترده از تظاهرات علیه فساد و سوءِ مدیریت دولتی تبدیل شد.

دولت با سرکوب وحشیانه، تیراندازی و ضرب و شتم معترضان واکنش نشان داد. بسیاری از کشته شدگان جوانانی  بودند که گفته می‌شود از سوی تک تیراندازها هدف قرار گرفته‌اند.  معترضان در پی تیراندازی‌ها به برپایی موانع و سنگرسازی در معابر اقدام کرده و چندین بانک، ساختمان‌های دولتی و دیگر نمادهای رژیم را به‌آتش کشیدند. رئیس جمهور حسن روحانی، ایالات متحده و دیگر عناصر خارجی را مسئول سازمان‌دهی اعتراض‌‌ها دانست.

رژیم ایران با مسدود کردن اینترنت از تاریخ ۱۶ تا ۲۷ نوامبر/۲۵ آبان‌ماه تا ۶ آذرماه، دستیابی به اطلاعات دقیق را دشوار ساخت. به‌همین دلیل، اینداستریال نتوانست با عضو ایرانی‌اش، سندیکای “کارگران فلزکار مکانیک” (UMMI)، تماس برقرار کند.  اینترنت در روز چهارشنبه این هفته ترمیم شد.

اینداستریال با ابراز همبستگی‌اش با مردم در این دوران تاریک سرکوب، از مردم ایران در مبارزه‌شان برای صلح، حقوق انسانی و دمکراتیک، و عدالت اجتماعی و اقتصادی حمایت می‌کند.

اینداستریال از دولت ایران می خواهد:

– به معترضان بازداشتی دسترسی به پرسنل پزشکی و درمانی و همچنین وکیل مدافع اجازه داده شود؛

– فوراً همهٔ معترضان بازداشتی از تاریخ جمعه ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹/۲۴ آبان‌ماه ۹۸ را آزاد کند؛

– منشاء خشونت- به ویژه دستور “شلیک به قصد کشت”- علیه معترضان شناسایی شود؛

– تعداد دقیق و هویت معترضان کشته شده، زخمی و بازداشتی در خلال روزهای گذشته، اعلام گردد.

 

 به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۲، دوشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا