مسایل سیاسی روز

ادامهٔ‌ همبستگی نیروهای مترقی و حزب های کارگری و کمونیستی جهان

بیانیهٔ شورای جهانی صلح دربارهٔ اعتراض‌های اجتماعی اخیر در ایران

پیام کمیتهٔ اجرایی مرکزی، حزب کمونیست کانادا

پیام همبستگی کمونیست‌های کاتالونیا

بیانیهٔ شورای جهانی صلح دربارهٔ اعتراض‌های اجتماعی اخیر در ایران

شورای جهانی صلح همبستگی فعالانهٔ خود را با مردم ایران، و به‌ویژه زحمتکشان، جوانان و زنان ابراز می‌کند که در مبارزه در راه تحقق صلح، حقوق دموکراتیک مردم، و عدالت اجتماعی در ایران شرکت دارند. ما حمایت خود را از اعتراض‌هایی که به علّت افزایش مفرط قیمت سوخت صورت گرفت اعلام می‌کنیم. این اعتراض‌ها نشان‌دهندهٔ معضل‌های اجتماعی انباشته شده [در جامعه] است.

شورای جهانی صلح به‌شدّت بیمناک و نگران خشونت مستبدانهٔ پلیس علیه تظاهرکنندگان است که به کشته شدن صدها نفر و زخمی شدن عدهٔ زیادی منجر شده است. شورای جهانی صلح این اقدام‌های سرکوبگرانه را محکوم می‌کند، خواستار آزادی تظاهرکنندگان ۱۵ نوامبر/ ۲۴ آبان [به بعد] است، و از حق هر ملّت در دفاع از حقوق اجتماعی‌اش و خواست‌هایش علیه هرگونه سرکوب حمایت می‌کند.

شورای جهانی صلح به‌شدّت نگران تلاش‌های نیروهای خارجی برای سوءاستفاده از این اعتراض‌ها به منظور مداخله در امور داخلی کشور ایران است، که از دید ما غیرقابل‌قبول است. به همین ترتیب، شورای جهانی صلح تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران و هیاهوی آمریکا و اسرائیل و متحدانشان در مورد جنگ [علیه ایران] و به دنبال بهانه گشتن برای حمله به ایران را محکوم می‌کند. فقط خود مردم ایران حق دارند که آزادانه در مورد سرنوشت و آیندهٔ خود تصمیم بگیرند.

۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ (۳۰ آذر ۱۳۹۸) آتن، یونان

 

پیام کمیتهٔ اجرایی مرکزی، حزب کمونیست کانادا

 

حزب کمونیست کانادا همبستگی کامل خود را با مبارزات گستردهٔ مردم ایران در راه حفظ صلح، تحقق حقوق بشر و حقوق دموکراتیک و عدالت اجتماعی، ابراز می‌کند. در عین حال، ما خواهان پایان دادن به تحریم‌های امپریالیسم آمریکا و تهدیدِ جنگ [با ایران] هستیم که فقط به زحمتکشان ضربه می‌زند و نه به رهبران حکومت سرکوبگر [ایران].

در ماه نوامبر [آبان]، پس از اعلام تصمیم دولت به حذف یارانهٔ سوخت که به افزایش ۲۰۰درصدی قیمت سوخت [بنزین] انجامید، آن هم در زمانی که تحریم‌های آمریکا به تورّم و بیکاری گسترده‌ای منجر شده است، صدها هزار نفر از مردم ایران در صد شهر کشور، در ۲۳ استان از ۳۱ استان کشور، دست به تظاهرات زدند.

پس از آنکه علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی [ولایت فقیه] دستور در هم کوبیدن این جنبش اعتراضی را داد، نیروهای امنیتی فقط در روز ۱۶ نوامبر [۲۵ آبان] هزار نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز را دستگیر کردند. گزارش‌های تأیید شده حاکی از آن است که دست‌کم ۱۴۳ تظاهرکننده در ۲۱ شهر کشور در چند روز نخست این سرکوب کشته شدند. تعداد کشته‌شدگان اکنون صدها نفر برآورد می‌شود، که شامل کسانی است که نیروهای امنیتی به سر یا بالاتنهٔ آنها مستقیم شلیک کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، بیشتر از ۳۷۰۰ نفر زخمی، و بیشتر از ۷۰۰۰ نفر دستگیر شده‌اند و از سرنوشت صدها نفر اطلاعی در دست نیست. تصمیم دولت به قطع کامل اینترنت خانگی و موبایل به مدّت یک هفته، تحت نظارت فعال نهادهای امنیتی کشور صورت گرفت. مقام‌های مسئول ایران هشدار دادند که اگر کسی بخواهد با استفاده از وسایل دیگر، این قطعی اینترنت را دور بزند و اطلاعاتی را دربارهٔ تظاهرات به دیگران بفرستد، بازداشت و به جرم خیانت محکوم خواهد شد، که حکم آن می‌تواند اعدام باشد.

همهٔ نیروهای چپ و ترقی‌خواه ایران، از جمله رفقای ما در حزب تودهٔ ایران، از این تظاهرات مردمی و خواست‌های برحق مردم برای تغییر پشتیبانی کرده‌اند. ما با مبارزهٔ شجاعانهٔ مردم ایران علیه اقدام‌های سرکوبگرانهٔ مقام‌ها و نهادهای ایران ابراز همبستگی می‌کنیم، و خواهان آزادی فوری همهٔ زندانیان سیاسی هستیم.

ما ضمن اینکه در کنار دیگران به خشونت اعمال شده علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ایران اعتراض می‌کنیم، نسبت به “مداخلهٔ انسان‌دوستانه” امپریالیستی نیز هشدار می‌دهیم. زمینهٔ این مداخله را دونالد ترامپ با تصمیم به بیرون رفتن از توافق برجام فراهم کرد که ایران و کشورهای ۵+۱ (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، به‌علاوهٔ آلمان)، همراه با اتحادیهٔ اروپا، بر سر آن به توافق رسیده بودند. ترامپ نه‌فقط از برجام بیرون رفت، بلکه تحریم‌های یکجانبه‌ای را بر ایران تحمیل کرد که دشواری‌های اقتصادی ایران را تشدید کرد. دور انداختن برجام [توسط آمریکا] ایران را منزوی‌تر و نیروهای امنیتی آن را تقویت کرد.

در این مقطع زمانی حسّاس، حمایت از هرگونه مداخلهٔ آمریکا به معنای حمایت از نقشه‌های امپریالیستی برای تحمیل سلطهٔ آمریکا بر ایران از راه استقرار نسخهٔ تازه‌ای از رژیم خشن و سرکوبگر شاه در آن کشور است. همان‌طور که در کشورهای دیگر دیده‌ایم، دخالت نظامی آمریکا صلح و پایداری به همراه نمی‌آورد، ولی این احتمال را تقویت می‌کند که جرقهٔ جنگ گسترده‌تری را در خاورمیانه بزند، و حتّی این خطر وجود دارد که به برخورد هسته‌یی فاجعه‌باری منجر شود.

همبستگی بین‌المللی واقعی به معنای قرار گرفتن در کنار جنبش‌های توده‌یی مردم ایران در پیکارشان در راه صلح، حقوق بشر، دموکراسی، و عدالت اجتماعی است. مردم ایران خودشان با تلاش قهرمانانهٔ خود، آزادی خودشان را به دست خواهند آورد. در روند ادامهٔ این مبارزه، حزب کمونیست کانادا به همبستگی خود با آن ادامه می‌دهد.

 

کمیتهٔ اجرایی مرکزی، حزب کمونیست کانادا

۱۲ دسامبر ۲۰۱۹ [۲۱ آذر ۹۸]

 

پیام همبستگی کمونیست‌های کاتالونیا

با مبارزهٔ مردم ایران

 

ما در هفته‌های اخیر خبرهای مربوط به تظاهرات وسیع مردم ایران در اعتراض به افزایش بدون اعلام قبلی بهای بنزین به میزان ۳۰۰ درصد از سوی دولت که با سرکوبی بی‌سابقه‌ مقامات ایرانی مواجه شده است را دنبال کرده‌ایم. به‌گزارش رسانه‌ها در تظاهرات مردمی در بیش از ۱۰۰ شهر در ۲۳ استان کشور و در اقصی نقاط ایران صدها هزار نفر شرکت داشته‌اند.

تصمیم دولت به افزایش قیمت بنزین در شرایطی گرفته و اجرا شد که تأثیر تحریم‌های ایالات متحده اقتصاد ایران را فلج کرده است، و با درنظر گرفتن اینکه سیاست‌های دولت تورم و نرخ بیکاری را بالاتر خواهد برد، این کارگران هستند که به فقر شدیدتر محکوم خواهند شد.

ما مطلع شده‌ایم که علی خامنه‌ای، ولی فقیه رژیم، در روز ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان‌ماه ۹۸) دستور رسمی سرکوب شدید جنبش اعتراضی مردم را صادر کرده است. علاوه بر این، در ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان‌ماه ۹۸)، هزار نفر از اعتراض کنندگان دستگیر شده بودند.

به‌گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۲۰۸ نفر از اعتراض کنندگان در ۲۱ شهر ایران کشته شده‌اند، اگرچه تعداد واقعی کشته‌ها احتمالاً از این رقم بسیار فراتر می‌تواند ‌باشد. برخی گزارش‌ها حاکی از این حقیقت‌اند که بیش از ۲۵۰ نفر کشته شده‌اند. طبق گزارش‌های معتبر، به‌دلیل سرکوب گسترده و هماهنگ ناشی از سیاست دولت در مقابله با اعتراضات، ۳۷۰۰ نفر زخمی و بیش از ۷۰۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند. حتی موارد شلیک پلیس به معترضان نیز گزارش شده است. 

کمونیست‌های کاتالونیا از طریق این پیام انزجار عمیق‌شان را از رژیم تئوکراتیک در ایران اعلام کرده و هم‌زمان همبستگی همه‌جانبه‌مان را با حزب توده ایران و مردم ایران ابراز می‌داریم. ما همچنین تلاش‌های دخالت‌جویانه امپریالیسم را که تنها هدف آن بی‌ثبات کردن وضعیت در خاورمیانه و منطقه خلیج‌فارس در راستای منافع استراتژیکش است، محکوم می‌کنیم.

 

دفتر روابط بین‌المللی حزب کمونیست‌های کاتالونیا

 

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۳، دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا