جوانان و دانشجویان

گزارشی از برگزاری بیستمین مجمع‌عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

نیکوزیا- قبرس- ۱۱ تا ۱۵ آذرماه ۹۸  (۲ تا ۶ دسامبر ۲۰۱۹)

هیئت نمایندگی سازمان جوانان تودهٔ ایران که  در همکاری نزدیک با رهبری فدارسیون جهانی جوانان دمکرات قرار دارد، رسماً برای شرکت در بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های این مجمع به نشست آن دعوت شده بود. سازمان جوانان تودهٔ ایران با فعالیت‌هایش تصویری از عرصه‌های عمدهٔ مبارزهٔ جوانان و دانشجویان ایران را در راه صلح، حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، حفظ محیط زیست، و زندگی‌ای در شأن  انسان و بر ضد فساد و استثمار در کشور به شرکت کنندگان توانست ارائه دهد.

سازمان جوانان توده ایران از بنیادگذاران فدراسیون جهانی جوانان دموکرات (“ف.ج.ج.د”) در ۱۰ نوامبر سال ۱۹۴۵/ ۱۳۲۴ بوده است. نمایندگان جوانان کمونیست و ترقی‌خواه از بیش از ۶۳ کشور از هر پنج قاره جهان در بیستمین مجمع “ف.ج.ج.د”  شرکت داشتند.                                                                                                                                      

پس از روز نخست نشست مجمع که به برگزاری همایش شورای مرکزی و تصویب و نهایی کردن گزارش‌های آن اختصاص داشت، جلسه افتتاحیه رسمی بیستمین مجمع عمومی “ف.ج.ج.د” در صبح روز ۱۲ آذرماه/۳ دسامبر برگزار شد. اولین سخنران اصلی این مراسم وزیر امور خارجه جمهوری قبرس بود که ابتدا به همه سازمان‌های جوانان شرکت کننده در نشست خیرمقدم گفت و حضورشان در قبرس را گرامی داشت. او با تأکید بر اهمیت ساختارهایی مانند فدراسیون جهانی جوانان دموکرات برای اتحاد در جهان و در تقابل با آن نیروهایی که هدف‌شان جدایی انداختن و برپا کردن درگیری بین ملت‌هاست، به اشغال نزدیک به نیم‌قرن قبرس اشاره کرد. او تنها راه حل این مسئله را پایان دادن به اشغال نیمهٔ شمالی جزیرهٔ قبرس از سوی ترکیه، احترام به قوانین بین‌المللی و ازجمله قطعنامه‌های سازمان ملل و عمل کردن به آن‌ها دانست. پس از آن نمایندگان “شورای جهانی صلح” و همچنین “فدراسیون دمکراتیک جهانی زنان” پیام‌های تبریک و همبستگی‌شان را به بیستمین مجمع عمومی “ف.ج.ج.د” ارائه دادند. 

                                                                                                                                                             

سخنرانی رفیق توده‌ای در جلسه افتتاحیه بیستمین مجمع

“رفقا و دوستان عزیز!

افتخار این را دارم که گرم‌ترین تبریک‌های دوستانه سازمان جوانان تودهٔ ایران را به ‌این مجمع مهم فدراسیون جهانی جوانان دموکرات تقدیم کنم.

در ابتدا اجازه می‌خواهم که به‌نمایندگی از طرف جوانان توده‌ای از رهبری فدراسیون جهانی جوانان دموکرات برای دعوت از ما برای شرکت در بیستمین کنگره و مجمع بین‌المللی فدراسیونی که بیش از هفت دهه قبل از بنیانگذارانش بوده‌ایم و تسهیل حضور ما در این مراسم سپاس‌های صمیمانه‌ام را تقدیم کنم.

ما همچنین می‌خواهیم از این تریبون از رفقای ادون، سازمان جوانان کمونیست قبرس، سازمان برادر ما در قبرس، به‌خاطر میزبانی بیستمین مجمع فدراسیون در جزیره زیبای‌شان و مهمان‌نوازی عالی آنان نسبت به همه شرکت کنندگان تشکر کنیم. من وظیفه دارم اعلام کنم جوانان توده‌ای در مبارزه برای وحدت دوباره این جزیره و بازگشت نیمه اشغالی کشور در کنار جوانان قبرس ایستاده‌اند. در انتها، سلام و درودهای خود را به همه سازمان‌های جوانان کمونیست و ترقی‌خواه جهان که در این مجمع شرکت دارند تقدیم می‌کنم. ما برای کار روزهای بعد این مجمع و تلاش مشترک‌ در کنار شما به‌منظور تدقیق، تصویب، و تصمیم‌گیری در زمینهٔ اسناد آن، و فراتر از آن، برای مبارزه طولانی و دشوارمان در مسیر  حفظ صلح، ترقی‌خواهی، و سوسیالیسم مشتاقانه به‌استقبال می‌رویم.

نمایندگان جوانان توده ایران در دهه‌های اخیر درگیر مبارزه‌ای دشوار بوده‌اند. دلیل این امر این است که سازمان ما از سوی رژیم تئوکراتیک حاکم بر ایران غیرقانونی اعلام شده است و فعالیت علنی آن در ایران ممنوع است، زیرا سازمانی کمونیستی است، زیرا از منافع جوانان طبقه کارگر پشتیبانی می‌کند، زیرا برای صلح و دموکراسی فعالیت می‌کند، زیرا علیه دیکتاتوری، تعصب و خشک‌اندیشی، و استبداد است، به‌دلیل اینکه خواهان نظمی عادلانه در زمینهٔ اقتصادی، ‌سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی هستیم، زیرا ما برای بدیل دیگری که از هرگونه تعصب طبقاتی، جنسیتی، و نژادی عاری باشد و انسان در مرکز توجه آن و دغدغهٔ اصلی‌اش باشد  مبارزه می‌کنیم.

مبارزه ما مبارزه‌ای بغرنج و خطرناک است، اما ما مصمم هستیم که آن را تا پیروزی به‌پیش برانیم. بسیاری از رفقای ما در مبارزه برای حفظ صلح، برقراری دموکراسی، آزادی، و سوسیالیسم جان‌ باخته‌اند، اما ما بسیاریم و در سنت‌های مبارزاتی طبقه کارگر کشورمان ریشه داریم که والا و معتبرند. ما از موفقیت‌مان اطمینان داریم، زیرا می‌دانیم جوانان ترقی‌خواه جهان همگی در کنار ما ایستاده‌اند، و نیز به‌این دلیل که به همبستگی بین‌المللی فدراسیون جهانی با جوانان ایران اعتماد داریم. سلام به بیستمین مجمع عمومی

زنده‌باد فدراسیون جهانی جوانان دموکرات، زنده‌باد همبستگی بین‌المللی

 

فعالیت چشمگیر هیئت نمایندگی سازمان جوانان تودهٔ ایران در طول روزهای برگزاری بیستمین مجمع “ف.ج.ج.د” نه‌فقط بر تصمیم‌های مشخص آن توانست تأثیر بگذارد، بلکه احترام و علاقه ویژه شرکت کنندگان این همایش بین‌المللی را به‌خود جلب کرد. این حقیقت که ۶۲ سازمان جوانان ترقی‌خواه و کمونیست در جریان مجمع عمومی با تصویب و انتشار بیانیه مشترکی همبستگی‌شان را با مبارزهٔ مردم ایران به‌نمایش گذاشتند، نشان‌دهندهٔ مثبت و هدفمند بودن فعالیت توده‌ای‌های جوان بوده است. آنان نه‌فقط در طول ۵ روز به‌طور خستگی‌ناپذیر از مبارزات جوانان جهان درس‌آموزی کردند، بلکه  توانستند به‌طور شایسته‌ای زندگی و مبارزه جوانان میهن‌مان در شرایط دشوار کنونی کشور را  برای جوانان جهان تصویر کنند.

رفقای جوان توده‌ای با فعالیت بسیار منظم و از پیش سازمان‌دهی شده‌شان توانستند بر مصوبات بیستمین مجمع “ف.ج.ج.د” تأثیر بگذارند. در مجموع سه پیشنهاد مشخص جوانان توده‌ای پس از بحث در جریان این همایش به‌تصویب رسید و در اسناد نهایی آن منتشر شد. در قطعنامهٔ مرتبط با مداخله‌های امپریالیستی در جهان از سوی بیستمین مجمع عمومی “ف.ج.ج.د” جوانان توده‌ای اصلاحیه‌ای که در پی می‌آید به‌تصویب رسانده و در آن گنجاندند. اصلاحیه‌ بدین مضمون است: “بیستمین مجمع عمومی ٬ف.ج.ج.د٬ همبستگی‌اش را با مبارزهٔ مردم ایران در راه صلح، حاکمیت ملی، حقوق بشر، آزادی‌های دموکراتیک، و عدالت اجتماعی ابراز می‌کند. مسیر آیندهٔ تحول‌ها در ایران و سیستم سیاسی کشور مسئله‌ای است که باید از سوی مردم ایران و تنها از سوی مردم تعیین شود. ما هرگونه مداخله خارجی در ایران را به‌هر بهانه‌ای رد می‌کنیم. ما سرکوب مردم و استفاده دولت ایران را از نیروهای مسلح بر ضد مردم  به‌شدت محکوم می‌کنیم.”

یکی از عرصه‌های موفق فعالیت توده‌ای‌های جوان در جریان بیستمین مجمع عمومی “ف.ج.ج.د”، دیدارهای رسمی دوجانبه با دیگر سازمان‌های جوانان کمونیست جهان بود که در جریان آن‌ها هر دو هیئت نمایندگی از تحولات سیاسی دو کشور و نیز فعالیت‌های کمونیست‌های جوان و چالش‌های پیشِ رو و دستاوردهای مبارزه‌شان اطلاع پیدا می‌کردند. توده‌ای‌های جوان ازجمله با بسیاری از سازمان‌های جوانان و ازجمله از هند، نپال، ایالات متحده، قبرس، لبنان، فلسطین، سودان، پاکستان، سری‌لانکا، بریتانیا، فرانسه و کانادا ملاقات و گفت‌وگو کردند.

بولتن ویژه‌ای که به زبان انگلیسی و به‌منظور توزیع میان نمایندگان مجمع عمومی تهیه شده بود، با ارائه اطلاعات دربارهٔ شرایط زندگی در میهن‌مان و ازجمله مبارزه مردم بر ضد دیکتاتوری مذهبی حاکم، دربارهٔ آنچه بر سر زنان و دختران کشورمان می‌آید، دربارهٔ وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و همچنین تاریخچه‌ای کوتاه از حیات و مبارزه سازمان جوانان توده‌ٔ ایران توجه بسیاری را جلب کرد. نشست پایانی بیستمین مجمع عمومی “ف.ج.ج.د”، در شامگاه روز ۱۵ آذرماه/ ۶ دسامبر، همراه با برپایی ضیافتی به افتخار هیئت‌های نمایندگی در ساختمان مرکزی سازمان جوانان ترقی‌خواه قبرس، “ادون”، در جمعی پرشمار از اعضا و رهبران آن برگزار شد. در این مراسم گروه‌های موسیقی جوانان قبرسی هنرنمایی کردند. در مراسمی رسمی از پایان مجمع، رفیق آندروس کیپریانو، دبیرکل آکل، و همچنین رفیقی به‌نمایندگی از طرف “ادون” که در ۸ سال گذشته در مقام پرزیدنت “ف.ج.ج.د” ایفای نقش کرده است، و “پرزیدنت” جدید “ف.ج.ج.د” که عضو رهبری سازمان جوانان کمونیست اسپانیا است، سخنرانی کردند.

 

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۳، دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا