مسایل سیاسی روز

پیام تسلیت حزب توده ایران به بازماندگان قربانیان سانحهٔ دلخراش هوایی در تهران

·       مرگ اندوهبار ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمهٔ پرواز در سانحهٔ سقوط هواپیمای اوکراینی در شروع پرواز خود از فرودگاه بین‌المللی تهران در روز چهارشنبه ۱۷ دی، افکار عمومی ایران و جهان را شوکه کرد.

·       حزب تودهٔ ایران به خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان این فاجعه صمیمانه تسلیت می‌گوید.

بشنوید

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران و جهان، یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که در حدود ساعت ۶ ونیم بامداد روز چهارشنبه ۱۷ دی فرودگاه بین‌المللی تهران را به مقصد کیف، پایتخت اوکراین، ترک کرده بود، فقط چند دقیقه پس از برخاستن از زمین، در نزدیکی شهرک جدید پرند در جنوب غربی تهران سقوط کرد که در نتیجه، همهٔ ۱۷۶ مسافر و خدمهٔ آن کشته شدند. چند ساعت پیش از این سانحهٔ فاجعه‌بار و دردناک، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ترور قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی، با پرتاب بیش از ۲۲ موشک بالیستیکی به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق حمله کرده بود. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده  ۱۴۷ نفر از قربانیان این فاجعه از هم‌ميهنان ایرانی ما بودند که شهروندان کانادا، انگلیس و آلمان محسوب می شدند. بنا به آمار دولت کانادا، ۶۳ تن از کشته‌شدگان ایرانیان مقیم یا شهروند کانادا بودند که در میان آنها دانش‌آموختهٔ دانشگاهی، دانش‌پژوه، استاد دانشگاه، مهندس، پزشک، و صاحبان کسب‌وکار دیده می‌شود. گفتنی است که مقصد نهایی بخش عمده ای از مسافران این پرواز، شهر تورنتو در کانادا بوده است. در دهه‌های اخیر، به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی-اجتماعی در ایران، موج عظیمی از نیروهای متخصص جوان و کارآمد کشور به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی مهاجرت کرده‌اند. در چند دانشگاه در ایران و کانادا که محل تحصیل و پژوهش و تدریس ده‌ها تن از کشته‌شدگان این فاجعه بوده‌اند، مسئولان و استادان و دانشجویان تأثر عمیق خود را از این فاجعهٔ اسفبار ابراز و با خانواده‌های کشته‌شدگان ابراز همدردی کردند. روز پنج‌شنبه ۱۸ دی، در چندین شهر کانادا مراسم یادبود قربانیان ایرانی و همدردی با بازماندگان آنها با حضور انبوهی از ایرانیان ساکن این شهرها و دوستان و آشنایان و همکاران ایرانی و غیرایرانی قربانیان این سانحه برگزار شد و رسانه‌های کانادا، به‌ویژه رادیو و تلویزیون دولتی آن، ساعت‌ها از برنامه‌های خود را به این فاجعه و به معرفی قربانیان ایرانی (و نیز دیگر ملیت‌ها) که ساکن کانادا هستند، و گفت‌وگو با خانواده‌ها و آشنایان آنها اختصاص دادند. در پارلمان کانادا نیز به خاطر این مصیبت، پرچم کشور به حالت نیمه‌افراشته درآمد. در شهر کیف نیز مراسمی به یادبود خدمهٔ کشته شدهٔ این پرواز برگزار شد.

حزب تودهٔ ایران مراتب تأسف عمیق خود را نسبت به این فاجعهٔ انسانی عظیم اعلام می‌کند و همدردی و تسلیت صمیمانهٔ خود را به خانواده‌ها و بازماندگان همهٔ قربانیان این سانحهٔ دلخراش و به‌ویژه هم‌میهنان تقدیم می‌کند.

اگرچه مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مدت کوتاهی پس از این سانحه اعلام کردند که علّت سقوط هواپیما نقص فنی بوده است، و عصر روز پنج‌شنبه نیز نخست‌وزیر کانادا بر اساس اطلاعاتی که به دست آن دولت رسیده است اعلام کرد که علّت سقوط هواپیما بی‌تردید برخورد موشک نظامی زمین به هوا به آن بوده، که شاید اقدامی غیرعمدی بوده است، امّا برای مشخص شدن دقیق و قطعی علّت سقوط این هواپیما، انجام تحقیق کارشناسانه و بی‌طرفانه، به دور از پیشد‌اوری‌های سیاسی، ضرورت دارد. اگر چه ربیعی سخنگوی دولت شب گذشته، زیر فشار بین المللی، اعلام کرد که جمهوری اسلامی با دیگر کشورها در زمینه علل یابی این حادثه همکاری خواهد کرد، روشن است که مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی ایران موظف‌اند که با کارشناسان و نهادهاى بين‌المللی همكارى کامل كنند و امکانات لازم مثل دسترسی به محل سانحه،‌ حفظ آثار سانحه، و جعبهٔ سیاه هواپیما و لاشهٔ آن را در اختیار کارشناسان هوانوردی ایران و دیگر کشورها و شرکت‌های مربوط، از جمله بویینگ و شرکت فرانسوی سازندهٔ‌ موتور هواپیما، قرار دهند. همچنین، ضروری است که به‌رغم قطع بودن روابط دیپلماتیک میان ایران و کانادا، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در همکاری با مقام‌ها و نهادهای دیپلماتیک کانادا، وسایل و امکانات لازم را برای شناسایی و تدفین کشته‌شدگان توسط خانواده‌های آنها فراهم کنند.

بار دیگر این فاجعهٔ اندوهبار را به بازماندگان قربانیان و به همهٔ ملّت ایران تسلیت می‌گوییم.

 

حزب توده ایران

۱۸ دی ماه ۱۳۹۸

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا