مسایل سیاسی روز

بسیج همه‌جانبه حزب‌های کمونیست و کارگری جهان مبارزه در راه صلح، علیه جنگ، تحریم‌های امپریالیستی و دیکتاتوری

افزایش تنش‌های خطرناک در منطقه و رویدادهای پرشتابِ میهن ما به‌ویژه پس از خیزش مردمی آبان‌ماه ۹۸ در رابطه با سیاست‌های ضد مردمی رژیم حاکم و رخدادهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران، با دقت و توجه بسیار زیاد از سوی تمام رسانه‌های بین‌المللی ازجمله در رسانه‌های ترقی‌خواه و مطبوعات جنبش جهانی کارگری و کمونیستی پیگیری می‌شود.  در این زمینه انتشار مواضع و سیاست‌های حزب توده ایران در روزنامه‌ها، نشریات، و سایت‌های حزب‌های برادر کمونیستی و کارگری، امکان آشنایی بخش‌های مهمی از افکار عمومی کشورهای مختلف را از واقعیتِ رویدادها در منطقه و ایران فراهم کرده و می‌کند.

این مسئله از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که حزب‌های کمونیست پرقدرت جهان همچنین در جنبش‌های صلح توده‌ای در کشورهایی نظیر بریتانیا، پرتغال، یونان، هند، فرانسه، قبرس، سودان، و جمهوری چک دارا نفوذ قابل‌توجهی دارند و امکان این را دارند که در شرایط ضرور شعارهای مبارزاتی ما در این زمینه‌ها را در سطح  وسیعی مطرح کنند. تا کنون ده ها حزب کمونیست و انقلابی جهان از کوبا، اکوادور، پر تغال، اسپانیا گرفته تا لبنان، سری لانکا و روسیه در بیانیه هایی سیاست خطرناک جنگ طلبان در آمریکا و منطقه را محکوم کرده اند.

انگلستان- روزنامه مورنینگ استار، نشریه وابسته به حزب کمونیست بریتانیا، در ۲۰ روز اول ماه ژانویه ۲۰۲۰ بیش از ۳۰ مطلب و ازجمله سه سرمقاله‌اش را به انتشار بیانیه‌ها و اظهارنظرهای حزب ما در مقاطع کلیدی اختصاص داد. بیانیه‌های کمیته مرکزی حزب توده ایران را در رابطه با تهدید صلح در خلیج‌ فارس، در رابطه با حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، و در رابطه با تظاهرات دانشجویان و مردم در محکوم کردن برخورد رژیم با مسئله سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، منتشر و منعکس کرد. انتشار دو مقاله مفصل افشاگرانه در رابطه با شرایط خطرناک کشورمان و ضرورت حمایت از مبارزه مردم ایران برای صلح، دموکراسی، و تغییرات دموکراتیک، تأثیر مهمی در آشنایی جنبش کارگری و سندیکایی بریتانیا با مبارزه حزب ما و جلب حمایت آن‌ها داشته است. تیراژ بالای روزنامه مورنینگ استار و صفحات فیسبوکی این نشریه و حزب کمونیست بریتانیا که ده‌ها هزار طرفدار دارند، گزارش‌های خبری و تحلیل‌های سیاسی و اجتماعی حزب توده ایران را به میان ده‌ها هزار فعال جنبش چپ می‌برد.

ائتلاف ضد جنگ بریتانیا که یکی از پرقدرت‌ترین جنبش‌های ضد جنگ در جهان است، در سه هفته اخیر با سازمان دادن کارزارهایی در سراسر بریتانیا، با تهدیدهای آمریکا به حمله به ایران مخالفت و آن را تقبیح کرده است. جرمی کوربین، رهبر چپ و مترقی حزب کارگر، در روز شنبه ۱۱ ژانویه / ۲۱ دی‌ماه در تظاهراتی که در لندن در ارتباط با سیاست‌های تهدیدآمیز آمریکا علیه سازمان‌دهی شده بود شرکت و سخنرانی کرد. همزمان نماینده حزبمان به‌دعوت ائتلاف ضد جنگ در تظاهراتی در میدان “سنت پیترز” در مرکز شهر منچستر در رابطه با شرایط خطرناک منطقه، سیاست‌های خطرناک و تهدیدآمیز آمریکا به‌دلیل مواضع دونالد ترامپ و سیدعلی خامنه‌ای، و ضرورت مخالفت با راه‌حل‌های جنگ‌طلبانه سخنرانی کرد.

 

در یونان، حزب کمونیست  این کشور مبارزه پرشور و مؤثری علیه سیاست‌های جنگ‌طلبانه ایالات ‌متحده در رابطه با ایران و عراق و تحولات جاری در این دو کشور سازمان داده است. در روز ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی‌ماه، نمایندگان رهبری حزبمان با هیئت نمایندگی حزب کمونیست یونان متشکل از رفیق “دیمیتریس کوتسومپاس”، دبیرکل حزب برادر، و رفیق ذیسی لومبرایز، مسئول شعبه آموزش و تکنولوژی، و دو عضو بوروی حزب برادر در اروپای غربی ملاقات و در رابطه با شرایط نگران کننده منطقه و سیاست‌های جنگ‌طلبانه ایالات متحده تبادل نظر کردند. در این دیدار، ضرورت کارزار گسترده جنبش صلح را ضد این سیاست‌ها در سراسر جهان مورد تأکید قرار دادند. رفیق امیدوار پیامدهای سیاست‌های ارتجاعی و ضد مردمی رژیم ولایت فقیه را برای رفقای حزب برادر توضیح داده و مبارزه مردم میهن‌مان با رژیم سرکوبگر و ارتجاعی را مورد تأکید قرار داد. روزنامه ریزوس پاتسیس، ارگان حزب کمونیست یونان، خبر ملاقات و گفتگوی هیئت رهبری حزب کمونیست یونان و هیئت نمایندگی حزب توده ایران را منتشر کرده است. به‌ابتکار حزب کمونیست یونان در هفته گذشته بیانیه مشترک حزب‌های کارگری و کمونیستی جهان سازمان دهی و تهیه شد. این بیانیه مشترک تا کنون از حمایت ۵۸ حزب  برخوردار شده  است.

 

حزب کمونیست فرانسه در روز ۳ ژانویه / ۱۳ دی‌ماه، با انتشار بیانیه مهمی به‌قلم فابین روسل، دبیر ملی برادر، افکار عمومی فرانسه را در رابطه با اقدام‌های تحریک‌آمیز و خطرناک ایالات متحده آگاه و ضرورت مخالفت با طرح‌های مداخله‌جویانه آمریکا و ناتو را مطرح کرد. در روز ۹ ژانویه/۲۳ دی‌ماه،  فابین روسل و دو عضو کمونیست منتخب مجلس سنای فرانسه، در نامه‌ای به ماکرون رئیس‌جمهور این کشور، او را فراخواندند تا از موقعیت فرانسه در مقام عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، به‌منظور جلوگیری از دامنه‌دار شدن درگیری‌های نظامی بین ایران و آمریکا استفاده کند. در این نامه، رفقای فرانسوی به رئیس‌جمهور هشدار دادند که نباید اجازه دهد که نیروهای نظامی فرانسه به‌منزلهٔ بخشی از نیروهای تحت فرمان ناتو در هیچ عملیات نظامی در رابطه با بحران کنونی علیه ایران شرکت کنند.

 

 بیانیهٔ حزب کمونیست فرانسه: ترور ژنرال ایرانی در عراق، اعلان جنگ واقعی از سوی دونالد ترامپ

 

دونالد ترامپ در تنش‌آفرینی‌ای تازه، ترور ژنرال قاسم سلیمانی، مقامی مهم در رژیم ایران و مسئول عملیات نظامی برون‌مرزی و نماینده همه‌جانبه ایران در عراق را سازمان دهی کرد. این عمل جنون‌آمیز می‌تواند به رویدادهایی جبران‌ناپذیر منجر شود.  دولت آمریکا با نقض یک‌جانبه توافق هسته‌ای و تحمیل تحریم به ایران ابتدا تصمیم گرفت صلحی شکستنی  را در هم خرد کند. اکنون تهدید می‌کند این منطقه از جهان را صحنه جنگی تازه‌ می‌سازد، جنگی که از آن مردم‌ همیشه زیان خواهند دید.

این گزینهٔ رئیس جمهور آمریکا برآمد یک‌رشته تنش‌ها، تحریک‌ها از جانب همه طرف‌های متخاصم است. ولی این گزینهٔ دولت آمریکا به شرکت فعالانه در تشدید خشونت‌ها موجب افزایش تنش‌های موجود می‌شود. آمریکا همچنین به افزودن سربازانی جدیدی به جمع ۱۴ هزار سرباز حاضر در صحنه تصمیم گرفته است! این تحرک و تجهیز جنگی، در خاورمیانه‌ای که چهل سال جنگ کمرشکن را از سر گذرانده و برای مردم عراق نیز که چندین سال برای پایان دادن به سیستم فاسد سیاسی‌ای فرقه‌ای تحمیل شده از سوی ایالات متحده درگیر مبارزات اجتماعی‌اند فاجعه‌ای تازه است که به ترویج مداخله‌گری خارجی کمک می‌کند. بالا گرفتن کنونی تنش‌ها می‌تواند متحد شدن شبه‌نظامیان طرفدار حکومت ایران را موجب شود که عمدتاً مسئول کشتار تظاهرکنندگان‌اند و به رئیس جمهور برهم صالح فشار می‌آورند تا کاندیدای آنان را به پست نخست‌وزیری بگمارد. من به‌نمایندگی از طرف حزب کمونیست فرانسه بمباران آمریکائی به‌دستور ترامپ که عراق زخم دیده را به میدان جنگ تازه‌ای تبدیل می‌کند را محکوم می‌کنم. من همچنین از دولت فرانسه می‌خواهم که این بالا گرفتن اخیر تنش‌ها را محکوم کرده و بدون تأخیر برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل به‌منظور جلوگیری از افزایش بیشتر این رودند خواستار گردد.

حزب کمونیست فرانسه از مردم عراق که همه مداخله‌جویی‌های خارجی را طرد می‌کنند و برای رهایی از شر رهبران و سیستمی که کشور را به ورطه جنگ و ویرانی کشانده مبارزه می‌کنند، پشتیبانی می‌کند. حزب کمونیست عراق ندای تمامی مردم عراق برای استقلال، امنیت، ثبات، و صلح که آمریکا و ایران می‌خواهند آن را خفه کنند با شجاعت و متهورانه انتقال می‌دهد. 

 حزب کمونیست فرانسه همه تلاش خود را به‌کار خواهد گرفت تا شرکت جستن کشورمان در /تشنج‌زدایی و/ یافتن راه‌حل‌هایی سیاسی در این تشدید خطر جنگ را تضمین کند شرکت نماید و مهم‌تر اینکه از درگیر شدن آتی كشورمان از طرف ناتو در جنگی تازه مانع شود.

فابین روسل، دبیر ملی حزب کمونیست فرانسه، پاریس، ۳ ژانویه ۲۰۲۰ / ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸

 

حزب زحمتکشان مترقی قبرس (آکل) ، با ترجمهٔ همه بیانیه‌های حزب توده ایران و ازجمله بیانیه مشترک حزب ما با حزب کمونیست بریتانیا و حزب کمونیست آمریکا به زبان یونانی و انتشار آن در روزنامه هاراوگی، ارگان مرکزی آکل که در تیراژی بالا در قبرس منتشر می‌شود، مردم و زحمتکشان قبرس را در جریان تحولات خطرناک منطقه و مواضع حزب توده ایران قرار داد. فراکسیون قدرتمند حزب آکل در پارلمان این کشور با استفاده از خاک قبرس و پایگاه‌های نظامی انگلستان در این کشور در عملیات علیه ایران مخالفت کرده است.

حزب کمونیست سودان، با ترجمه بیانیه کمیته مرکزی حزب ما به‌زبان عربی و انتشار آن در نشریه المیدان، ارگان حزب برادر، مردم و نیروهای دموکراتیک سودان را در جریان تحولات ایران قرار داد. حزب کمونیست سودان بیانیه‌‌های توده ایران به‌زبان عربی را به‌صورتی جداگانه برای همه حزب‌های کمونیست و چپ در کشورهای عربی فرستاده است..

 

حزب‌های کمونیست در کشورهای اسکاندیناوی- نروژ، دانمارک، سوئد- در هفته‌های گذشته مواضع و برخی بیانیه‌های حزب ما را به‌شکل وسیع منتشر کرده‌اند. پس از خیزش مردمی آبان‌ماه ۹۸ و به‌دنبال ترور قاسم سلیمانی به‌وسیلهٔ دولت آمریکا، روزنامه “آزادی” (Friheten)، ارگان حزب کمونیست نروژ، در شماره ۱، ژانویه ۲۰۲۰، متن بیانیهٔ کمیته مرکزی حزب توده ایران درخصوص ترور قاسم سلیمانی را منتشر کرد. حزب کمونیست نروژ با بیان اینکه با ترجمه متن این بیانیه به نروژی و انتشار آن نقطه‌نظرهای حزب توده ایران و مدافعان صلح در ایران را در اختیار خوانندگان و علاقه‌مندان نروژی قرار می‌دهد، بر توجه آنان به این نقطه‌نظرها تأکید کرد. پیش از این رفقای حزب کمونیست نروژ بیانیه کمیته مرکزی را در صفحه‌های اینترنتی حزب‌شان ازجمله فیس‌بوک حزب برادر بازتاب داده بودند. به‌علاوه، حزب کمونیست در دانمارک نیز با انتشار همین بیانیه (یعنی بیانیه کمیته مرکزی زیر عنوان: “ضرورت تشدید تلاش‌ها به‌منظور حفظ صلح در منطقه و مقابله با سیاست‌های ماجراجویانه و خطرناک امپریالیسم آمریکا”) در سایت رسمی‌اش، سایت کمونیست، از موضع‌گیری‌های اصولی و انقلابی حزب ما تمجید کرده و آن‌ها را مبنای سنجش صحیح رویدادهای مرتبط با ایران و تنش‌های فزاینده میان آمریکا و ایران معرفی کرد. حزب کمونیست در دانمارک همچنین مواضع حزب و این بیانیه را در اختیار سازمان‌ها، نهادها، و کمیته‌های مردمی و صلح‌طلب کشور دانمارک، قرار داد.

حزب کمونیست سوئد نیز در سایت نشریه ارگان خود به‌نام “هدف” (Riktpunkt)، بیانیه حزب زیر عنوان: “رژیم دروغ‌گو، جنایتکار، و بی‌کفایت ولایت ‌فقیه سد راه آزادی، عدالت اجتماعی، و پیشرفت میهن ماست” را منتشر کرد. انتشار بیانیه حزب ما در سایت حزب کمونیست سوئد با استقبال خوانندگان، محفل‌ها، و نهادهای صلح‌طلب و مترقی کشور سوئد روبرو گردید. همبستگی حزب‌های کارگری و کمونیستی با مردم ایران در مبارزه‌شان با دیکتاتوری حاکم و تحریم‌های امپریالیستی و نیز حمایت قاطعانه حزب‌های برادر از بانگ صلح‌طلبانهٔ حزب توده ایران، مردم ایران، و مردم منطقه در افشای برنامه‌های تجاوزکارانه امپریالیسم آمریکا و هم‌زمان با آن، افشای فریبکاری رژیم ولایت‌فقیه از اهمیتی جدی برخوردار بوده است و در آگاهی افکار عمومی جهان از واقعیت‌های رویدادها در کشورمان و منطقه و بازتاب‌شان نقشی ‌توجه‌برانگیز داشته است.

 

بیانیهٔ حزب کمونیست پاکستان

اقدام بی‌شرمانه آقای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، در به‌قتل رساندن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی و همراهانش از طریق حمله هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) در بغداد، عراق، بسیار هولناک و ناقض همه قوانین بین‌المللی و حاكمیت ملی این كشور است که رژیم بی‌خرد ایران با پرتاب (شلیک) چند موشک به پایگاه نظامی آمریکا در خاک عراق به آن پاسخ داد. داشت. انگیزه اصلی آقای ترامپ شعله‌ور کردن جنگ ویرانگر دیگری در خاورمیانه بود. حزب کمونیست پاکستان این جنون تحریک و برانگیختن  جنگ از سوی امپریالیسم آمریکا و حاکمان افراط‌گرای مذهبی ایران را به‌شدت محکوم می‌کند. ما بر این باوریم که این تحولات شوم، موجی از تشنج و وحشت را در تمامی منطقه از خلیج‌فارس گرفته تا پاکستان و افغانستان به‌حرکت درآورده است. بسیار مهم است که اکنون همه گروه‌های صلح‌طلب جامعه در کل منطقه باید بر ضد این آشوب قریب‌الوقوع اعتراض نشان دهند. 

درحال‌حاضر، مردم ایران متأسفانه مجبورند بهای بیشتری برای سیاست‌های ناکام رژیم مذهبی حاکم در سرزمین‌شان بپردازند. تحریم‌های پیشنهادی اقتصادی جدید ایالات متحده، دشواری‌های معیشتی مردم ایران را عمیق‌تر خواهند ساخت زیرا بیکاری و تورم به‌شدت افزایش می‌یابند و راه برای غارتگران و استثمار سیستم امپریالیستی هموارتر می‌شود. درصورت وقوع جنگ در منطقه، بیشترین فایده از آنِ مجتمع‌های تولیدی نظامی خواهد بود که با هزینه و زیان برای مردم زحمتکش منطقه پرداخت خواهد شد.  سیاست‌های رژیم حاکم در ایران، مردم این کشور را به‌رغم داشتن ثروت فراوان نفت، در بحران فقر و فلاکتی عمیق و شدید قرار داده است. موج جدید تحریم‌های ایالات متحده، رنج بیشتر مردم ایران را موجب خواهد شد. مردم ایران و آمریکا باید علیه رژیم‌های کشور خود به‌خاطر صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم برخیزند. حزب کمونیست پاکستان از ژنرال‌های نظامی پاکستان می‌خواهد که اجازه ندهند ایالات متحده و سلاطین فاشیست مذهبی عربستان سعودی از پاکستان برای حمله به ایران استفاده کنند. حزب کمونیست پاکستان راهپیمایی مسالمت‌آمیزی در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰/ ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۸ در همبستگی با مردم ایران برگزار کرد.

هیئت سیاسی حزب کمونیست پاکستان

 

حزب کمونیست ایرلند

۴ ژانویه ۲۰۲۰ / ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۸

حزب کمونیست ایرلند با مردمان زحمتکش عراق و ایران در این مقطع‌زمانی  بسیار بحرانی حیات‌شان، همبستگی‌اش را ابراز می‌دارد.

اقدام‌های امپریالیسم آمریکا در خاورمیانه- و اخیراً در عراق و قتل ژنرال سلیمانی در فرودگاه بغداد- جهان را به آستانه احتمال درگیری‌ای هسته‌ای سوق می‌دهد. نزدیک به دو قرن است که قدرت‌های امپریالیستی ازجمله: ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، و آلمان، چیزی جز جنگ‌های مداوم، نسل‌کشی، و وحشیگری به جهانیان نداده‌اند. وقت آن است که به فرمانروایی ترور امپریالیستی پایان دهیم.

سکوت دولت ایرلند در قبال قتل سلیمانی به‌وسیلهٔ رژیم آمریکا جای تعجب ندارد. از گسیل هزاران سرباز نیروی ویژه رژیم ایالات متحده به خاورمیانه که از طریق فرودگاه شانون  گذشته‌اند و می‌گذرند، بدون شک چند دلاری عاید می‌شود.

 

حزب‌های کارگری و کمونیستی جهان با مردم ایران در مبارزه علیه دیکتاتوری حاکم و تحریم‌های ضد بشری و  امپریالیستی آمریکا ابراز همبستگی کرده‌اند. حمایتِ قاطعانه حزب‌های کارگری و کمونیستی جهان  از بانگ صلح‌طلبانهٔ حزب توده ایران و مردم ایران و مردم منطقه و همچنین در افشای برنامه‌های تجاوزکارانه امپریالیسم آمریکا و فریبکاری رژیم ولایت ‌فقیه از اهمیتی جدی برخوردار بوده و در آگاهی افکار عمومی جهان نقشی مؤثر داشته است.

به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۵، ۳۰ دی ۱۳۹۸
 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا