اعلامیه ها

بیانیهٔ مشترک حزب تودهٔ ایران، حزب کمونیست بریتانیا، و حزب کمونیست آمریکا

ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، و ابو مهدی المهندس، رئیس کتائب حزب‌الله عراق، همراه با چند ایرانی، عراقی، و لبنانی دیگر در روز جمعه ۳ ژانویه [۱۳ دی] در بغداد، عراق، به دستور رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، نقض آشکار حاکمیت ملّی عراق و حقوق بین‌المللی است. حزب‌های ما این ترور را بی‌چون‌وچرا محکوم می‌کنند. ما همچنین تهدیدهای بعدی ترامپ علیه ایران، تهدید به حمله به ۵۲ مرکز در این کشور از جمله مراکز فرهنگی را محکوم می‌کنیم.

به‌علاوه، ما تهدید رژیم ایران به حمله به منافع و نیروهای آمریکایی در منطقه را موضعی خطرناک و غیرمسئولانه می‌دانیم که فقط باعث افزایش تنش می‌شود. حمله‌های موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه‌های آمریکا در عراق در روز ۸ ژانویه [۱۸ دی] آشکارا تنش را افزایش داد و زمینه‌ساز خطر شعله‌ور شدن جنگی تمام‌عیار با آمریکا شد. روشن است که این اقدام‌های خصمانه می‌تواند عراق را بار دیگر به میدان جنگی منطقه‌یی و بین‌المللی تبدیل کند و شمار زیادی از کشورها را به حمام خون دیگری بکشاند.

حزب‌های ما هشدار فوری می‌دهند که این رفتار غیرمسئولانه در کشاندن اوضاع به آستانهٔ فاجعه، در روندی بی‌امان، آمریکا و متحدانش از جمله بریتانیا، اسرائیل، و عربستان سعودی را، همراه با ایران و حامیان منطقه‌یی‌اش، به نقطهٔ بی‌بازگشت می‌راند، و خطر وقوع جنگی‌ تمام‌عیار در خاورمیانه و حتّی رودررویی فاجعه‌بار جهانی را افزایش می‌دهد. ما دمیدن در آتش مناقشه و درگیری توسط رسانه‌های جمعی آمریکا، بریتانیا، و ایران را محکوم می‌کنیم. هدف دروغ‌ها و تحریف‌های خصومت‌جویانهٔ این رسانه‌ها توجیه تجاوزگری دیوانه‌وار و جلب حمایت مردم برای افزایش تنش و جنگ است. ما توجه داریم که زمان اجرای ترور [سلیمانی] به‌دقت توسط رئیس‌جمهور آمریکا تعیین و حساب شده بود تا توجه مردم از مسائل داخلی منحرف شود: از استیضاح او [ترامپ] به خاطر سوءاستفاده از قدرت و ایجاد مانع در کار کنگره و مسائل اجتماعی عمده‌ای که در انتخابات پیشِ‌روی آمریکا در سال ۲۰۲۰ مطرح‌اند. رئیس‌جمهور ترامپ با این اقدام [ترور] قانون اساسی آمریکا را زیر پا می‌گذارد و نشان می‌دهد که او در پیگیری بی‌قیدوبند تأمین سرکردگی آمریکا و قدرت شخصی خودش از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد بود. این ترور و پیامدهای آن در شرایطی رخ می‌دهد که بیش از دو دهه است که به‌عمد به تنش‌ها دامن زده می‌شود. آتش‌افروزی کنونی محصول آمیزه‌ای است از سیاست‌های ماجراجویانهٔ امپریالیسم آمریکا، از جمله اعمال تحریم‌های سنگین بر ایران، بیرون رفتن از برجام، و ادامه دادن به حضور نظامی در عراق، همراه با سیاست‌ها و اقدام‌های مداخله‌گرانهٔ رژیم دین‌سالار ایران، به‌ویژه نیروی قدس آن، در سراسر منطقه. هم‌زمان، کاربست تقسیم‌بندی‌های فرقه‌یی-مذهبی در دولت‌های پیاپی عراق در شانزده سال گذشته، به حاکمیت ملّی آن کشور آسیب رسانده است. بنابراین، به منظور تنش‌زدایی و جلوگیری از تشدید بحران کنونی، و پیشگیری از وقوع برخورد نظامی فاجعه‌بار دیگری در منطقه، چه مستقیم و چه نیابتی، باید به هر تلاشی دست زد. برای این منظور، همهٔ مداخله‌های خارجی در عراق و ایران باید پایان یابد. نباید به بازیگران عمدهٔ این بحران اجازه داد که این منطقه را به جنگی خونین بکشانند که فقط در خدمت منافع نیروهای راست‌گرا و ارتجاعی‌ترین نیروهای این منطقه و ورای آن خواهد بود و فقط جیب‌های سهامداران مجتمع‌های نظامی-صنعتی عظیم جهان را پُر خواهد کرد. حتّی تهدید به جنگ، لطمهٔ دیگری است به جنبش‌های مردمی علیه فساد و سوءمدیریت، و در راه آزادی و عدالت اجتماعی، در ایران و عراق و دیگر کشورهای همسایه. این جنبش‌های مردمی تا کنون نیز با سرکوب خشن و بی‌رحمانه‌ای روبرو بوده‌اند. جنگ تمام‌عیار، باران مرگ و ویرانی را بر سر میلیون‌ها انسان بی‌گناه خواهد ریخت و پیکار درازمدّت آنها را در راه کسب حقوق بنیادین و به دست آوردن فرصتی برای آینده‌ای که خودشان برمی‌گزینند، در هم می‌کوبد. فقط در صلح است که زحمتکشان و مردم عادی کشورهایی مثل ایران و عراق می‌توانند به این پیکار ادامه دهند. حزب‌های ما از سازمان ملل متحد، نهادهای وابسته به آن، و جامعهٔ بین‌المللی می‌خواهند که راهکردهای مسالمت‌آمیزی برای حل‌وفصل مسائل جاری در این منطقه پیدا کنند. ما جنبش صلح در سراسر دنیا را فرامی‌خوانیم که تا وقت باقی است افکار عمومی را علیه جنگ بسیج کند و نیروها و دولت‌های جنگ‌طلب و خصومت‌جو را زیر فشار بگذارد که عقب‌نشینی کنند. امپریالیسم آمریکا و دیکتاتوری ایران بدون این نیروها خلع سلاح و خنثیٰ می‌شوند.

و دست آخر اینکه ما خودمان را به همبستگی گسترده با طبقهٔ کارگر و مردم ایران و عراق و پیکار دشوار آنها در روزها و ماه‌های آتی متعهد می‌دانیم و دیگران را هم به این همبستگی فرامی‌خوانیم. راه‌حل صلح‌آمیز امکان‌پذیر است. ما همه با هم، و فقط با هم، می‌توانیم این راه‌حل را پیدا و عملی کنیم.

 

حزب تودهٔ ایران، حزب کمونیست بریتانیا و حزب کمونیست آمریکا

۸ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۸ دی ماه ۱۳۹۸)

 

 به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۵، ۳۰ دی ۱۳۹۸

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا