اعلامیه ها

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران دربارهٔ طرح ترامپ برای پایمال کردن حقوق ملّت فلسطین

حزب تودهٔ ایران آنچه را که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به همراهی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸،  با عنوان ”معاملهٔ قرن“-  برای حل‌وفصل نهایی مسئلهٔ فلسطین رونمایی کردند،  توطئه خطرناکی برای رسمی نمودن اشغال دائمی سرزمین های مردم فلسطین توسط رژیم نژاد پرست اسرائیل می داند و آنرا شدیداً محکوم می کند.

این ”توافق“ جانبدارانه که بدون مشارکت مردم و نیروهای سیاسی فلسطین و فقط با مشارکت طرف اسرائیلی در دو سال گذشته تهیه شده است، با نقض قوانین بین‌المللی، و از آن مهم‌تر، نادیده گرفتن همهٔ تلاش‌هایی که در دهه‌های گذشته در عرصهٔ بین‌المللی برای حل‌وفصل عادلانهٔ مسئلهٔ کشور و ملّت فلسطین صورت گرفته است، از جملهٔ قطعنامه‌های سازمان ملل متحد که حقوق بنیادین ملّت فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند، در واقع توافقی برای پایمال کردن آشکار حقوق مردم ستم‌دیدهٔ فلسطین است که بیشتر از هفتاد سال در سخت‌ترین شرایط در اردوگاه‌های پناهندگان کشورهای گوناگون و نیز در سرزمین های خود زیر بار غیر انسانی ترین تحریم‌ها و نظارت‌های انتظامی-نظامی اسرائیل زندگی می‌کنند. تلاش دولت ترامپ برای پایمال کردن حقوق ملّت فلسطین و جانبداری از دولت راست‌گرا و نژادپرست نتانیاهو، با اقدام‌های یکجانبه‌ای برخلاف قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت شروع شد که از آن جمله‌اند: اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، پذیرش ”قانونی“ بودن شهرک‌های اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی، قطع کمک‌های مالی آمریکا به نهاد امدادرسانی به پناهندگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل متحد، و به رسمیت شناختن الحاق بلندی‌های جولان اشغال شده در خاک سوریه به کشور اسرائیل.

در طرح جدید دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو- که یکی به خاطر سوء استفاده از قدرت در کنگره آمریکا استیضاح شده است و دیگری با پروندهٔ اختلاس و کلاهبرداری سنگینی در کشورش رو به روست- بخش‌های دیگری از کرانهٔ غربی رود اردن نیز به اسرائیل واگذار شده است و از حق پناهندگان فلسطینی به بازگشت به سرزمین خود هیچ صحبتی نشده است. این طرح ارتجاعی گام بلند دیگری است به منظور از بین بردن حق فلسطینی‌ها برای داشتن کشور و دولت مستقل خود. اجرای این طرح، که به‌حق مورد مخالفت فلسطینی‌ها و ملت‌های منطقه قرار گرفته است، نه‌فقط مسئلهٔ فلسطین را حل نمی‌کند، بلکه کانون تنش و تشنج را همچنان در منطقهٔ خاورمیانه روشن نگه می‌دارد. این طرح حتّی در خود اسرائیل نیز مورد مخالفت بخش قابل‌توجهی از ساکنان این کشور قرار گرفت که مخالفت خود را با تظاهرات اعتراضی خیابانی و با شعار ”آپارتاید را دوباره به عظمت نرسانید“ نشان دادند.

حزب تودهٔ ایران بار دیگر این تعرض هدفمند و ضد انسانی دولت ترامپ و دولت نژاد پرست اسرائیل به حقوق مردم فلسطین برای داشتن دولتی مستقل را بشدت محکوم می کند و معتقد است که همه نیروهای صلح دوست در منطقه و جهان و مدافع حقوق مردم فلسطین باید هم صدا با ملت ستم دیده این کشور صدای اعتراض خود را علیه این توطئه بلند کنند. شایسته است که همهٔ دولت‌ها و نیروهایی که مدافع صلح و حقوق ملّت فلسطین بر پایهٔ قطعنامه‌ها و توافق‌های تا کنونی هستند، در این برههٔ حساس همبستگی خود را با پیکار مردم فلسطین برای دستیابی به حقوق خود و زندگی شایسته در سرزمین و کشور خود ابراز کنند و از هیچ اقدامی برای افشای ”معاملهٔ قرن“ ترامپ – نتانیاهو و پیشبُرد آرمان فلسطین فروگذار نکنند.

حزب توده ایران

۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸

  به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۶، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا