اعلامیه ها

پیام نشست وسیع کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران به رزمندگان توده‌ای!

رفقا،

نشست وسیع کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران گرم‌ترین درودهای خود را به شما رزمندگان راستین راه طبقهٔ کارگر و زحمتکشان،‌ مبارزان راه رهایی زنان میهن از ستم جنسیتی، پیکارگران تحقق حقوق ملی خلق‌های تحت ستم و برپایی ایرانی مستقل، صلح‌دوست، آزاد و دموکراتیک تقدیم می‌کند. نشست وسیع کمیتهٔ‌ مرکزی حزب ما در شرایطی برگزار شد که ایران دوران بسیار پرحادثه و مهمی را پشت سر می‌گذارد.

اعتراض‌های گستردهٔ‌ مردمی در بیش از صد شهر کشور در آبان ۹۸، که به خاطر افزایش قیمت بنزین و در واقع به دلیل تشدید بحران همه‌جانبهٔ اقتصادی، گسترش بی‌سابقهٔ فقر و محرومیت، و ظلم و فساد روزافزون دستگاه‌های حکومتی به مردم صورت گرفت،‌ و در پی آن، اعتراض‌های مردم به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و کشته شدن ۱۴۷ تن از هم‌میهنان ما و شماری از خدمه و مسافران غیرایرانی این هواپیما و دروغ‌گویی سران جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایت هولناکی که پدافند هوایی سپاه پاسداران مرتکب شده بود، در کنار وضعیت بسیار نگران‌کنندهٔ شیوع گستردهٔ ویروس کووید-۱۹ و پنهانکاری تبهکارانهٔ رژیم ولایی به دلایل سیاسی- که می‌تواند جان شمار کثیری از هم‌میهنان ما را با خطرهایی جدّی روبرو کند- و ادامهٔ جوّ خفقان و سرکوب در ایران، بی‌شک همگی نشانگر این واقعیت است که میهن ما در شرایط بسیار بحرانی و ویژه‌ای قرار گرفته است.

 رفقا!

نشست وسیع کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران همچنین در شرایطی برگزار شد که بیش از ۳۷ سال از یورش وحشیانهٔ نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی به حزب تودهٔ ایران می‌گذرد. انتشار اسناد گوناگون در سال‌های اخیر، که ما شماری از آنها را در نشریهٔ مرکزی حزب نامهٔ مردم» منتشر کردیم، روشن می‌کند که همان‌طور که حزب ما در آن سال‌ها اشاره کرده بود، سازمان‌های امنیتی جمهوری اسلامی در یورش به تشکیلات حزب ما از کمک سازمان امنیت بریتانیا “اِم‌آی۶” و همکاری سازمان امنیت آمریکا “سیا” برخوردار بودند. یورش به حزب تودهٔ ایران با هدف نابودی کامل حزب و حذف آن از صحنهٔ‌ مبارزهٔ‌ سیاسی کشور صورت گرفت و با دستگیری بیش از ده‌هزار توده‌ای، از جمله شماری از برجسته‌ترین اندیشمندان، سندیکالیست‌ها، افسران مترقی،‌ نویسندگان، مترجمان، هنرمندان، و فعالان و رهبران جنبش‌های زنان و دانشجویی کشور،‌ ادامهٔ‌ حیات و فعالیت عادی حزب ما را با خطرهایی جدّی روبرو کرد. کارزار گستردهٔ‌ تبلیغاتی جمهوری اسلامی برای بی‌اعتبار کردن رهبران وقت حزب، به راه انداختن نمایش‌های تلویزیونی ضدانسانی از قربانیان شکنجه، که در کمال تأسف با استقبال شماری از نیروهای سیاسی آن مقطع تاریخی روبرو شد،‌ و همچنین کارزار گستردهٔ ضداطلاعاتی، دروغ‌پراکنی، و تلاش برای نفوذ در سازمان‌های حزبی و مختل کردن روند بازسازی حزب و رهبری آن که با همّت رفقایی که از یورش رژیم جان سالم به در برده بودند در جریان بود،‌ از جمله دشواری‌های عظیمی بود که حزب ما با آن مواجه شد.

سی و هفت سال پس از آن یورش جنایتکارانه،‌ و سپس فروپاشی اتحاد شوروی و کشورهای سوسیالیستی در اروپای شرقی، که مدافعان سرمایه‌داری آن را “پایان تاریخ”‌ و به‌خاک‌سپاری مارکسیسم و لنینیسم اعلام کردند، و در پی آن شمار بسیاری از نیروهای اردوگاه چپ به دنبال سراب “سرمایه‌داری با چهرهٔ‌ انسانی”‌ اردوگاه مبارزهٔ جهانی کار با سرمایه را ترک کردند و به “راه سوّم” درغلتیدند،‌ حزب ما با اتکا به مبارزهٔ‌ پُرشور تک‌تک شما توانست ققنوس‌وار از خاکستر حملهٔ‌ بهمن ۶۱ برخیزد و به گواهی دوست و دشمن، و به‌رغم تشدید حمله‌های تبلیغاتی دستگاه‌های امنیتی رژیم ولایت فقیه، بار دیگر به  تأثیرگذارترین نیروی سیاسی چپ در ایران تبدیل شود. درست به همین علت است که تلاش‌های حکومت جمهوری اسلامی و دستگاه‌های امنیتی آن در ۳۷ سال گذشته برای ضربه زدن به حزب ما دمی متوقف نشده است. در کنار گسست‌های دردناک در صفوف حزب،  تلاش‌هایی مانند کارزار گستردهٔ تبلیغاتی برای بی‌اعتبار کردن سیاست قاطع و پیگیر حزب در مبارزه با رژیم ولایت فقیه، زیر ضربه بردن رهبری حزب، و به راه انداختن نشریه‌ها و سایت‌های اینترنتی تقلبی با استفاده از عناوین گمراه‌کننده، بخشی از برنامه‌های مخالفان و دستگاه‌های اطلاعاتی حکومت ولایی برای نابود کردن حزب ما و به سرانجام رساندن برنامه‌ای بوده است که در بهمن ۱۳۶۱ آغاز شد.

رفقا!

نشست وسیع کمیتهٔ مرکزی حزب در ارزیابی شرایط مشخص کشور به این نتیجه مهم رسید که تجربه‌های سال‌های اخیر مبارزهٔ‌ دلیرانهٔ مردم با حکومت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که فقط با اعتراض‌های خیابانی نمی‌توان رژیم ولایت فقیه را با چالشی جدّی روبرو کرد و راه را برای حذف کامل ولایت فقیه از نظام سیاسی کشور و حرکت به سمت استقرار حکومتی ملی و دموکراتیک باز کرد. نشست وسیع کمیتهٔ ‌مرکزی حزب همچنین بر این اصل مهم تأکید کرد که به‌رغم وجود نشانه‌های نیرومندی از وضعیت انقلابی در کشور، این وضعیت بدون تدارک و ایجاد شرایط لازم ذهنی نمی‌تواند به صورتی خودبه‌خودی به انقلاب و پیروزی جنبش مردمی منتهی شود. برای تحقق این پیروزی، باید تمام تلاش‌ها را روی ارتقای کیفیت سازمان‌دهی جنبش مردمی و حرکت به سوی ایجاد جبهه‌ای وسیع از همهٔ نیروهای ضداستبداد متمرکز و متوجه کرد. بدیهی است که در شرایط دشوار کنونی و همه‌گیری گستردهٔ کووید-۱۹ در کشور،‌ همهٔ توان ما و نیروهای مترقی یکپارچه متوجه یاری‌رسانی به فعالیت‌های بهداشتی و درمانی در این شرایط خطیر و نجات مردم از این فاجعهٔ هولناک است.

نکتهٔ دیگری که نشست وسیع کمیتهٔ مرکزی حزب ما به آن توجه داشت این بود که رخدادهای دو سال اخیر نشانگر بی‌اعتباری بیش از پیش رهبری جمهوری اسلامی و در رأس آن علی خامنه‌ای، ولی فقیه رژیم است. شکست سنگین خامنه‌ای و اعوان و انصارش در انتخابات فرمایشی مجلس شورای اسلامی ۹۸، به‌رغم تلاش‌های گستردهٔ او و دیگر سران حکومت برای شرکت مردم در این نمایش انتخاباتی که با مخالفت و پاسخ قاطع مردم و نیروهای مترقی روبرو شد، در کنار اتخاذ سیاست‌های خارجی ماجراجویانه توسط رهبری رژیم، دخالت گسترده‌اش در امور قوای سه‌گانه قانون‌گذاری (مجلس)، اجرایی (دولت) و قضایی، که برگماری جنایتکاری همچون رئیسی به ریاست قوهٔ‌ قضایی از آخرین نمونه‌های آن بود،‌ اِعمال سیاست‌های اقتصادی ایران بَر باد ده بر اساس الگوی نولیبرالیسم اقتصاد سرمایه‌داری که از سوی دفتر رهبری به دولت و نهادهای دیگر ابلاغ می‌شود، و بالاخره هدایت تمام نیروهای امنیتی و سرکوبگر کشور توسط دستگاه رهبری رژیم ولایی، که از جمله در آبان ۹۸ مرتکب جنایت‌های هولناکی شدند، بیش از پیش بر این واقعیت تأکید دارد که با ادامهٔ این رهبریِ بی‌کفایت و ضدمردمی نمی‌توان ایران را از مهلکهٔ خطرناک کنونی به سلامت به در برد.

 

رفقا!

نشست وسیع کمیتهٔ‌مرکزی حزب تصمیم گرفت که باید کار تدارک هفتمین کنگرهٔ حزب را آغاز کرد و در این راه تصمیم‌های مشخصی گرفت. کار تدارک و برگزاری هفتمین کنگرهٔ حزب در این شرایط بسیار حساس ایران و جهان بدون شرکت فعال و هدفمند همهٔ اعضا، هواداران، و دوستان حزب ممکن و موفق نخواهد بود. تصمیم نشست وسیع کمیتهٔ مرکزی حزب بر این بود که در کار مهم تنظیم برنامهٔ جدید حزب و دیگر اسناد کنگره باید از تمام نیروهای توده‌ای در هر کجا که هستند حداکثر استفاده را کرد. کمیسیون تنظیم اسناد و برنامه در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد و به اطلاع اعضا، هواداران، و دوستان حزب خواهد رساند.

با درود به خاطرهٔ‌ تابناک همهٔ رزمندگان توده‌ای و همهٔ مبارزانی که در راه تحقق حقوق طبقهٔ کارگر و زحمتکشان و برقراری آزادی، دموکراسی،‌صلح، و عدالت اجتماعی جان باختند!

پیش به سوی تدارک و برگزاری موفق هفتمین کنگرهٔ حزب تودهٔ ایران!

 

نشست وسیع کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران

اسفند ۱۳۹۸

به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۱۰۰، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا