مسایل بین‌المللی

بیانیۀ مشترک حزب‎های کمونیست امریکای جنوبی دربارۀ کووید- ۱۹

به مناسبت گسترش کووید- ۱۹ حزب‎های کمونیست امریکای جنوبی امروز (۳۰ مارس ۲۰۲۰) بیانیۀ مشترکی صادر کردند و نقش تعیین‎کنندۀ کارگران بخش بهداشت و سایر بخش‎ها را در مبارزه با همه‎گیری ویروس کرونا برجسته کردند.

متن کامل بیانیه:

ما حزب‎های کمونیست در امریکای جنوبی با غرور طبقاتی نقش تعیین‎کنندۀ کارگران بخش‎های مختلف و به‎طورعمده بخش بهداشت را در نبرد با بیماری همه‎ گیر کووید- ۱۹ که جهان را ویران می‎کند، برجسته می‎کنیم.

ما از برگزاری کنفرانس تلفنی وزیران بهداشت و وزیران امور خارجی جامعۀ کشورهای امریکای لاتین و کارائیب (CELAC) که توسط ریاست نوبتی آن، مکزیک فراخوانده شده است، استقبال می‎کنیم، با توجه به این‎که این یگانه فضایی است که همۀ کشورهای «امریکای ما» می‎توانند با حضور ارزشمند کوبا، پیشگام جهان در نوآوری پزشکی و بیوشیمیایی و اخلاق اومانیستی، و هم‎چنین سازمان بهداشت پان‎امریکا و هیئت بلندپایۀ جمهوری خلق چین گردهم آیند.

پاندمی کووید- ۱۹ به ‎طرز‎غم‎انگیزی کاستی‎های اساسی در سیستم‎های بهداشت عمومی در اکثر کشورهای منطقه را نشان می‎دهد که پیش از ظهور ویروس کرونا شناخته شده بودند. این کاستی‎ها نتیجۀ سیاست‎های ضد مردمی است که دولت‎ها در خدمت سرمایه‎های بزرگ برای سوداگری و خصوصی‎سازی مراقبت‎های بهداشتی به‎کار می‎برند و از سودآوری گروه‎های انحصاری حمایت می‎کنند.

افزون‎براین، این سیاست‎ها ظرفیت‎های علمی و تکنولوژیکی موجود برای تأمین نیازهای پیش‎گیرانه و مراقبت گسترده از مردم را تضعیف کرده است. تجربۀ کنونی ماهیت ضد اجتماعی و انگلی نئولیبرالیسم و برتری مداخلۀ دولت در حوزه‎های حیاتی هر ملتی و برنامه‎ریزی براساس نیازهای مردم را برجسته می‎کند، هم‎چنین ثابت می‎کند که آن‎ها را نمی‎توان با منطق مسکین سرمایه‎داری اداره کرد. این امر مسایل بهداشتی، ارائۀ مراقبت‎های اولیه و پیش‎گیری، بیمارستان‎های مناسب، آزمایشگاه‎های مجهز، پزشکان و پرستاران، داروها، دستگاه‎های تنفسی، آزمایش‎ها و معاینه‎ها و هر آن‎چه را که برای تأمین نیازهای مداوم و فوری مردم مورد نیاز است، دربرمی‎گیرد.

ما تضمین حقوق کارگران، بیکاران، نیمه‎شاغلان و فقیرترین قشرهای اجتماعی را به‎عنوان یک حرکت انسانی و حمایتی که درعین‎حال حفظ اساس فعالیت‎های اقتصادی را تضمین می‎کند، ضروری می‎دانیم. باید پرداخت دستمزد و همین‎طور حداقل دستمزد برای کلیۀ کارگران غیررسمی تضمین شود. این‎ها [کارگران و قشرهای کم‎درامد] نباید هزینۀ بحران را بپردازند. به این منظور، سیاست‎های ریاضت مالی باید معکوس شود و دولت باید مسئولیت‎های فوق‎العاده‎ای برای حفظ فعالیت اقتصادی، ازجمله تضمین سهم سیستم‎های بانکی مالی به‎عهده بگیرد.

لازم است یک‎بار و برای همیشه به تحریم و سایر اقدام‎های سرکوبگرانه و یکجانبه علیه کوبا و ونزوئلا و نیکاراگوئه که در این اوضاع بحرانی خصلت خودپسندانه، تبعیض‎آمیز و ناعادلانۀ آن‎ها برجسته‎تر است، پایان داده شود. در همین راستا، ما به سخنان رییس جمهور آرژانتین، آلبرتو فرناندز که افزون ‎بر اتخاذ مجموعه‎ای از اقدام‎های مناسب در این موقعیت اضطراری، به‎طورشایسته و درخور در این زمینه صحبت کرده است، ارج می‎نهیم.

ضروری است که به‎طورقطعی و فوری بدهی‎های کشورهای ما به صندوق بین‎المللی پول و بانک‎های بین‎المللی نزول‎خور بخشیده شود.

ما به پزشکان و پرستاران، کارکنان بیمارستان‎ها و واحدهای درمانی که درحال ‎مبارزه با مشکلات بزرگی هستند، سپاس صمیمانۀ خود را ارسال می‎کنیم. ما همبستگی خود را با همۀ کسانی‎که مبتلا به کووید- ۱۹ هستند، ابراز می‎کنیم و برای آنان بهبودی سریع آرزو می‎کنیم.

ما به کشورهایی مانند چین، کوبا و روسیه که با آسیب‎دیده‎ترین کشورها درحال انجام اقدام‎های همبستگی مانند ارسال مواد محافظت‎کننده، دستگاه‎های تهویه و متخصصان حوزۀ بهداشت هستند، درود می‎فرستیم. اقدام‎هایی که با اقدام‎های ایالات متحد امریکا مغایر است. ایالات متحد و ناتو که هم‎چنان مصرانه به نقل‎و‎انتقال نیروهای نظامی خود ادامه می‎دهند، همان‎طور که به‎تازگی در چندین کشور در اروپا انجام دادند، از بودجه‎های هنگفت نظامی پشتیبانی می‎کنند که مغایر با سلامت و رفاه اجتماعی است.

ما برای دگرگونی‎های بنیادی که از اتحاد کارگران و خلق‎ها حاصل می‎شود، مبارزه می‎کنیم. موضع ما بر احساس مسئولیت و انسانیت استوار است. ما برای مبارزه در جهت اقدام‎های فوری برای حمایت از سلامت و حفظ حقوق همۀ خلق‎ها در همۀ گوشه‎های کرۀ زمین حضور داریم.

 

حزب کمونیست آرژانتین

حزب کمونیست بولیوی

حزب کمونیست برزیل

حزب کمونیست برزیلی

حزب کمونیست کلمبیا

حزب کمونیست شیلی

حزب کمونیست اکوادور

حزب کمونیست پاراگوئه

حزب کمونیست پرو

حزب کمونیست پرو- میهن سرخ

حزب کمونیست اوروگوئه

حزب کمونیست ونزوئلا  

سایت حزب تودهٔ ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا