کارگران و زحمتکشان

واگذاری شستا: درآمدزایی دولت با غارت دارایی زحمتکشان

کارگران با پرداخت بخش قابل‌توجهی از دستمزد ناچیزشان به‌عنوان حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی، صاحبان اصلی تأمین اجتماعی هستند. مطابق گزارش ۳۱ فروردین‌ماه خبرگزاری ایلنا، درحال‌حاضر دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است و بدون پرداخت ریالی از بدهی‌اش به این سازمان، تمامی بیمارستان‌ها و امکا‌ن‌های درمانی کارگران در سازمان تأمین اجتماعی را دراختیار خود گرفته است.

در شرایطی که با خط فقر حدود ۹ میلیون تومان در ماه اکثریت بازنشستگان تأمین اجتماعی مستمری‌ای ماهیانه کمتر از ۲ میلیون تومان دریافت می‌کنند و به پرداخت هزینه بیمه تکمیلی نیز مجبور هستند، روحانی، رئیس جمهور رژیم غارتگر ولایی روز ۲۷ فروردین‌ماه با ترفند “شفاف‌سازی” امور سازمان تأمین اجتماعی، از خصوصی‌سازی ۱۰ درصد از دارایی‌های کارگران در شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) خبر داد. روحانی گفت: “ما امروز بزرگ‌ترین عرضه سهام اولیه را در بورس داریم، این… یکی از نکاتی [است] که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند” [!].

 همان روز، یعنی ۲۷ فروردین‌ماه، وزیر کار، شریعتمداری، در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و با تأکید بر “همفکری با نمایندگان مجلس… عرضهٔ سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را اقدامی بسیار مهم و تاریخی” دانست. هم‌زمان با اظهارات وزیر کار و در ارتباط با درمان بیماران کرونایی، مدیرعامل تأمین اجتماعی نیز گفت: “از ظرفیت مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی به‌طورکامل استفاده شد.” در صورتی که روز ۲۳ فروردین‌ماه ما شاهد اخراج گستردهٔ پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی بودیم و روز ۲۸ فروردین‌ماه معاون درمان وزارت بهداشت در این مورد گفت: “در وزارت بهداشت حق مداخله در قوانین بیمارستان [خصوصی] را نداریم. ” اگر در سه دهه‌ اخیر خصوصی‌سازی منابع ملی کشور توزیع رانت و تقسیم اموال زحمتکشان بین وابستگان رژیم، نهادهای انگلی، و بورژوازی بوروکراتیک بوده است، با تشدید تحریم‌های امپریالیستی و خودداری رژیم از گرفتن مالیات از پایگاه طبقاتی‌اش و خودداری از کاستن شیب افزایش بودجه نهادهای انگلی، خصوصی‌سازی لگام‌گسیخته را نیز برای تأمین کسری بودجه‌اش برگزیده است. خصوصی‌سازی اموال کارگران در تأمین اجتماعی نمونه‌ای از این غارتگری رژیم است. واگذاری شستا به‌معنای حراج دارایی زحمتکشان و پایمال کردن حقوق و دستاوردهای تاریخی آنان است. فراموش نکنیم که شستا با ۱۸۷ شرکت زیرمجموعه‌اش فقط در طول سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به‌صورت نقدی برای سازمان تأمین اجتماعی سود داشته است. بر پایه آخرین آمارهای رسمی، نزدیک به ۴ میلیون بازنشسته از سازمان تأمین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند. واگذاری شستا و کاهش حداقل دستمزد کارگران و زحمتکشان اهرم درآمدزایی دولت در سال جهش تولید ولی فقیه است!

  به نقل از ضمیمهٔ کارگری «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۳۲، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا