اعلامیه ها

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کارگری کمونیستی جهان در اعتراض به سیاست الحاق دائمی مناطق اشغالی فلسطین به اسرائیل!

در شامگاه شنبه ۱۷ خردادماه ۹۹ هزاران نفر از شهروندان عرب و یهودی اسرائیل در اعتراض به سیاست‌ فاجعه‌بار الحاقِ دائمی سرزمین‌های اشغالی فلسطینی به اسرائیل به‌وسیلهٔ دولت راست افراطی حاکم در تل‌آویو و حامیانش در کاخ سفید آمریکا تظاهراتی گسترده در میدان “رابین” در قلب تل‌آویو برگزار کردند.

این تظاهرات به‌ابتکار نیروهای چپ و مدافع حق تعیین سرنوشت خلق فلسطین و هوادار استقرار کشور مستقل فلسطینی در چارچوب راه‌حل وجود دو کشور- راه‌حلی دائمی برای مسئله فلسطین بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل- ازجمله جبههٔ دموکراتیک برای صلح و برابری (“هداش”) که شماری از سیاستمداران و اعضای کمونیست که در کنِسِت (پارلمان اسرائیل) زیر این نام فعالیت‌های پارلمانی می‌کنند، سازمان داده شده بود.

 

به‌ابتکار حزب مردم فلسطین و حزب کمونیست اسرائیل، ۵۰ حزب کمونیست و کارگری در سراسر جهان از بیانیه‌ای با عنوان: “اشغالگری، ترور است؛ اشغال و الحاق سرزمین، نژادپرستی است” حمایت کردند. متن این بیانیه مهم همراه با نام حزب‌های امضا کنندهٔ آن در زیر می‌آید:

 

روز ۶  ژوئن ۲۰۲۰/ ۱۷ خردادماه مصادف با پنجاه‌وسومین سالگرد آغاز جنگ تجاوزکارانه اسرائیل در سال ۱۹۶۷ (خردادماه ۱۳۴۶) بود که در جریان آن کرانه غربی، نیمه شرقی اورشلیم و نوار غزه و همچنین ارتفاعات جولان در سوریه و تمامی شبه‌جزیره سینا در مصر به‌اشغال اسرائیل درآمد.

این سالگرد امسال درحالی فرامی‌رسد که دولت اسرائیل رسماً اعلام کرده است قصد دارد الحاق اراضی اشغالی فلسطین در کرانه باختری را با حمایت دولت آمریکا همچون بخشی از طرح فاجعه‌بار “معامله قرن” دونالد ترامپ، اجرا و نهایی کند. اهمیت این حرکت در این است که چنین اقدامی تداوم اشغالگری اسرائیل، تشدید طرح پروژه ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین، و ایجاد رسمی رژیمی آپارتاید را باعث خواهد شد. این‌همه به‌این معنا خواهد بود که حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین از طریق تأسیس کشور مستقل فلسطینی در چهارچوب مرزهای موجود در پیش از ۴ ژوئن ۱۹۶۷ و با پایتختی اورشلیم  شرقی و حق بازگشت آوارگان مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی، منتفی خواهند بود.

کابینه جدید نتانیاهو و دولت ترامپ به‌منظور به‌وجود آوردن شرایط لازم برای اجرای طرح‌های سلطه‌جویانه  اسرائیل با ادامه دادن به درگیری‌ها، منطقه را به آستانه یک فاجعه‌ سوق می‌دهند. دولت‌های نتانیاهو و ترامپ هم‌زمان بر سکوت جامعه جهانی در قبال این جنایات (که جنایاتی جنگی‌اند) تکیه می‌کنند، سکوتی که ناشی از نگرانی مردم جهان و عطف توجه‌شان  به بیماری همه‌گیر کرونا و پیامدهای گسترده آن بر بهداشت جهانی، جامعه‌ها و اقتصاد جهان است.

ما حزب‌های کارگری و کمونیستی امضا کنندهٔ این بیانیه، از نیروهای مترقی و ضد امپریالیستی در سراسر جهان می‌خواهیم تا به مبارزه بر ضد سیاست‌های جنایتکارانه اسرائیل و حمایت بی‌شرمانه امپریالیسم آمریکا از آن ادامه دهند. اسرائیل و امپریالیسم با از بین بردن حقوق مردم فلسطین و جلوگیری از اجرای قوانین بین‌المللی خواهان دستیابی به امنیت و کسب ثبات در منطقه‌اند.

نابود باد  اشغالگری!

پیش  به سوی  مبارزه  مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت!

۱.‌ حزب کمونیست آلبانی

۲.‌ حزب دموکراسی و سوسیالیسم الجزایر

۳.‌ حزب کار اتریش

۴.‌ حزب کمونیست استرالیا

۵.‌ حزب تریبون ترقیخواه بحرین

۶.‌ حزب کمونیست بلژیک

۷.‌ حزب کار گران بلژیک

۸.‌ حزب کمونیست بوهم و موراوی

۹.‌ حزب کمونیست در برزیل

۱۰.‌ حزب کمونیست برزیل

۱۱.‌ حزب کمونیست بریتانیا

۱۲.‌ حزب کمونیست نوین بریتانیا

۱۳.‌ حزب کمونیست کانادا

۱۴.‌ کمونیست‌های کاتالونی

۱۵.‌ حزب کمونیست شیلی

۱۶.‌ حزب کمونیست کوبا

۱۷.‌ آکل (حزب مترقی زحمتکشان قبرس)

۱۸.‌ حزب کمونیست در دانمارک

۱۹.‌ حزب کمونیست فنلاند

۲۰.‌ حزب کمونیست فرانسه

۲۱.‌ حزب کمونیست آلمان

۲۲.‌ حزب کمونیست یونان

۲۳.‌ حزب کمونیست هند (مارکسیست)

۲۴.‌ حزب تودهٔ ایران

۲۵.‌ حزب کارگران ایرلند

۲۶.‌ حزب کمونیست اسرائیل

۲۷.‌ حزب کمونیست ایتالیا

۲۸.‌ حزب کمونیست، ایتالیا

۲۹.‌ حزب کمونیست اردن

۳۰.‌ حزب کمونیست مکزیک

۳۱.‌ حزب سوسیالیست مردمی- مجمع سیاسی ملّی (مکزیک)

۳۲.‌ حزب کمونیست نروژ

۳۳.‌ حزب مردم فلسطین

۳۴.‌ حزب کمونیست پاراگوئه

۳۵.‌ حزب کمونیست پرو

۳۶.‌ حزب کمونیست فیلیپین (PKP-1930)

۳۷.‌ حزب کمونیست لهستان

۳۸.‌ حزب کمونیست پرتغال

۳۹.‌ اتحادیهٔ حزب‌های کمونیست اتحاد شوروی

۴۰.‌ حزب کمونیست‌ صربستان

۴۱.‌ حزب کمونیست اسپانیا

۴۲.‌ حزب کمونیست کارگران اسپانیا

۴۳.‌ حزب کمونیست سری‌لانکا

۴۴.‌ حزب کمونیست سودان

۴۵.‌ حزب کمونیست آفریقای جنوبی

۴۶.‌ حزب کمونیست سوآزیلند

۴۷.‌ حزب کمونیست ترکیه

۴۸.‌ حزب کمونیست اوکراین

۴۹.‌ حزب کمونیست ایالات متحد آمریکا

۵۰.‌ حزب کمونیست نوین یوگسلاوی

 به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۱۰۵، ۱۹ خرداد ۱۳۹۹
 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا