مسایل سیاسی روز

نمونه هایی از پیام های تبریک پرشور حزب های کارگری و کمونیستی جهان به حزب تودهٔ ایران به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

پیام حزب کمونیست فدراسیون روسیه

پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

پیام کمیته مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل) به حزب توده ایران به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست ایران

پیام حزب کمونیست فدراسیون روسیه

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

 

رفقای گرامی،

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، نخستین سازمان مارکسیست در تاریخ کشور شما را به گرمی به شما شادباش می‌گوید.

حزب کمونیست ایران از همان زمان پایه‌گذاری در سال ۱۹۲۰، و بعدها در قالب حزب تودهٔ ایران، راه درازی از مبارزه را برای صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، عدالت، و سوسیالیسم در ایران پشت سر گذاشته است. کمونیست‌های ایران، به‌رغم همهٔ دشواری‌های پیکار در خط مقدم، همچنان بهترین سنّت‌های مبارزاتی طبقهٔ کارگر در ایران را ادامه می‌دهند و پرچم سرخ سوسیالیسم را به‌رغم شرایط دشوار موجود با افتخار حمل می‌کنند. امروزه همبستگی و حمایت برای کمونیست‌های جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما همراه با حزب شما و حزب‌های کمونیست و کارگری جهان برای پیشبُرد هدف‌ها و آرمان‌های مشترکمان و رسیدن به سوسیالیسم آماده‌ایم.

ما اطمینان داریم که با وجود همهٔ دشواری‌ها، حزب شما به تقویت صفوف خود و افزایش نفوذش در کشور، و گام برداشتن در راهی که برنامه‌ریزی کرده است ادامه خواهد داد.

برای شما ادامهٔ قاطعیت انقلابی، عزم راسخ، و خوش‌بینی در مبارزه برای تحقق حقوق کارگران آرزومندیم.

 

با درودهای رفیقانه،

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست روسیه

 

 

پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

به حزب تودهٔ‌ ایران

 

 

رفقای گرامی،

 

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، حزبی که در روز ۲۳ ژوئن ۱۹۲۰ پایه‌گذاری شد و حزب تودهٔ‌ ایران ادامه دهندهٔ شایستهٔ راه آن است، حزب کمونیست پرتغال درودهای قلبی خود را به حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کند.

تاریخ کمونیست‌های ایران تاریخی طولانی و حماسی است. فعالیت کمونیست‌های ایران و سازمان‌های آنها در بیشتر تاریخ صد ساله‌شان توسط رژیم‌های دیکتاتوری ایران ممنوع بوده است و آنها مورد اذیت و آزار قرار داشته‌اند. هزاران کمونیست که اغلب مجبور به کار مخفی در شرایط دشوار بوده‌اند، به خاطر دفاع از حقوق زحمتکشان ایران به زندان انداخته و شکنجه و اعدام و ترور شده‌اند. ولی شما آموخته‌اید که چطور با این اذیت و آزارها مقابله کنید، به مبارزه ادامه دهید، به وظایف و مسئولیت‌های تاریخی کمونیست‌ها عمل کنید، و از خود به مثابه بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعهٔ ایران دفاع کنید.

حزب شما تاریخ تابناکی در دفاع از حقوق سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی مردم ایران، در سازمان‌دهی طبقهٔ کارگر، زنان، دانشجویان، و دیگر بخش‌های جامعه، و در دفاع از استقلال و حاکمیت ملّی ایران دارد. این سابقهٔ تاریخی اکنون یک بار دیگر به آزمون گذاشته شده است، چون شما در شرایطی فعالیت می‌کنید که هم‌زمان باید در مقابل اذیت و آزارها و محدودیت‌های حقوق سیاسی و اجتماعی در ایران، و تهدیدهای جدّی امپریالیسم، به‌ویژه امپریالیسم آمریکا، و اسرائیل نسبت به ملّت ایران، به مبارزه ادامه دهید. از زمان انقلاب تاریخی [بهمن ۵۷] ایران تا کنون، زحمتکشان مورد حملهٔ بی‌وقفه، و تهدید به جنگ و تجاوز و محاصره و تحریم‌های غیرقانونی قرار دارند که بیش و پیش از هر بخش دیگری از جامعه، بر زندگی آنها اثر می‌گذارد.

ویژگی سراسرِ تاریخ مناسبات میان قدرت‌های امپریالیستی و خاورمیانه، همین رفتارهای تجاوزکارانه بوده است. سرچشمهٔ رنج‌ها و مصیبت‌های ملّت‌های این منطقه، همان‌طور که در تاریخ ایران و نیز در وضعیت اسفناک مردم فلسطین به‌روشنی دیده می‌شود، عطش امپریالیسم برای دستیابی به ثروت عظیم کل این منطقه است. امروزه ملّت فلسطین پس از ده‌ها سال پیمان‌شکنی علیه آن، با مسئلهٔ الحاق یکجای یک‌سوّم سرزمین‌های کرانهٔ غربی رود اردن به خاک اسرائیل توسط دولت نتانیاهو، با حمایت دونالد ترامپ، روبروست.

خطر سرشت تجاوزکارانه و غارتگرانهٔ امپریالیسم امروز بیشتر از پیش است. بحران عمیق و ساختاری سرمایه‌داری- که هم در بحران ۲۰۰۸ و هم در پیامدهای همه‌گیری کنونی کاملاً روشن بوده است- و نیز زوال تاریخی بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین قدرت امپریالیستی، ایالات متحد آمریکا، همهٔ نوع بشر را با خطر عظیمی روبرو کرده است. در چنین پیش‌زمینه‌ای، رقابت‌های بین امپریالیست‌ها، مانند رقابت میان آمریکا و اتحادیهٔ اروپا، رو به افزایش دارد. البته قدرت‌های امپریالیستی اتحادیهٔ اروپا که یورش بی‌رحمانه‌ای به حقوق و سطح زندگی کارگران را در کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا به پیش برده‌اند- و درنده‌خویی آن را کارگران پرتغالی با تمام وجود احساس کرده‌اند- در دشمنی طبقاتی‌شان با ملّت‌هایشان، با مجموعهٔ طبقهٔ حاکم آمریکا متحدند. هم آمریکا و هم اتحادیهٔ اروپا از پذیرفتن حق حاکمیت ملّت‌ها و خلق‌های جداگانه سر باز می‌زنند. این رفتار آنها را در تجاوزگری همیشگی آنها به کشورهایی که راه استقلال را در پیش می‌گیرند، مثل سوریه، لیبی، ونزوئلای بولیواری، و دیگران، و نیز در تشدید خصومت و تجاوزگری آنها نسبت به چین و روسیه که دارند تغییرهای کیفی در توازن نیروهای اقتصادی و سیاسی در جهان به وجود می‌آورند، به‌روشنی می‌توان دید.

امروزه نشانه‌های فزاینده‌ای دیده می‌شود حاکی از آنکه بخش‌های بزرگی از طبقات حاکم امپریالیستی در صدد استفاده از زور و خشونت در واکنش به وضعیت موجودند. امروزه تهدید فاشیسم و جنگ جهانی بار دیگر بر سر کرهٔ زمین سایه افکنده است، تهدیدی که در دورهٔ وجود تسلیحات هسته‌یی، می‌تواند فاجعه‌ای برگشت‌ناپذیر به بار آورد.

رفقای گرامی،

ما به مناسبت این سالگرد مهم حزب طبقهٔ کارگر ایران، که از منافع همهٔ طبقات و قشرهای مردمی کشور شما دفاع کرده است، به شما درود می‌فرستیم.

حزب کمونیست پرتغال بار دیگر همبستگی خود را با حزب تودهٔ ایران، با همهٔ کمونیست‌ها و طبقهٔ کارگر ایران ابراز می‌کند. ما امیدواریم که مناسبات سنّتی همکاری دو حزب ما بر پایهٔ احترام متقابل، همبستگی، و منافع طبقاتی که سال‌هاست ادامه دارد، بیش از پیش تحکیم و تقویت شود.

فرخنده باد صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران!

پیروز باد مبارزهٔ زحمتکشان ایران و حزب آنها!

پاینده باد مناسبات همبستگی میان حزب تودهٔ ایران و حزب کمونیست پرتغال!

 

 

پیام کمیته مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل) به حزب توده ایران به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست ایران

 

رفقای عزیز،

به مناسبت بسیار مهم صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران و وارث شایستهٔ آن حزب تودهٔ ایران، کمیتهٔ مرکزی آکل گرم‌ترین تبریک‌های برادرانه و پُرشور خود را به رهبری، کادرها، و اعضای حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌دارد. اهمیت بزرگداشت این روز فقط برای کمونیست‌های ایرانی نیست، بلکه برای همهٔ کمونیست‌های سراسر جهان است که عمیقاً این روز را گرامی می‌دارند و بر همبستگی با مبارزات کمونیست‌های ایرانی تأکید دارند.

 

این روز تاریخی یادآور فداکاری‌های قهرمانانه و سترگ کمونیست‌های ایران در صد سال گذشته است. حزب کمونیست و حزب تودهٔ ایران در سراسر تاریخ خود بی‌وقفه و شجاعانه برای تحقق حقوق زحمتکشان، توسعه و آزادی و استقلال کشور، و برای دموکراسی و سوسیالیسم تلاش کرده‌اند.مُهر و نشان غیرقابل‌انکار کمونیست‌های ایران در همهٔ عرصه‌های مبارزهٔ مردم ایران به چشم می‌خورد، از جمله در مبارزات طبقهٔ کارگر، دهقانان، فرهنگیان، هنرمندان مترقی، زنان و جوانان.

همهٔ این مبارزات نشان دهندهٔ حقانیت نام حزب توده ایران است،  این حزب به‌درستی حزب مردم و توده‌هاست،  به‌رغم همهٔ سرکوب‌ها و آزارهای شدیدی که علیه آن صورت گرفته است، عمیقاً در قلب و ذهن زحمتکشان ایران ریشه دارد. تعداد بی‌شماری از کمونیست‌های ایران سرکوب، زندانی، شکنجه، و اعدام شده‌اند. آکل، حزب مترقی زحمتکشان قبرس، به شهیدان و قهرمانان حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران که جان خود را در راه دفاع از آرمان‌های خود و حقوق و آرمان‌های مردم ایران فدا کرده‌اند، ادای احترام می‌کند.

اوضاع در خاورمیانه بی‌ثبات است و مداخله‌های امپریالیسم با هدف تضمین کنترل منابع طبیعی و مسیرهای انتقال انرژی از منطقه ادامه دارد. امپریالیسم برای پیشبُرد و تحمیل منافع خود از انواع نیروهای بنیادگرا و ارتجاعی استفاده می‌کند. این مداخله‌ها همچنین با هدف تضعیف و جلوگیری از هرگونه تغییر و تحوّل مترقی در همهٔ کشورهای منطقه صورت می‌گیرد. و همیشه مردم‌اند که بهای آن را پرداخت می‌کنند.

آکل برای نقش حزب تودهٔ ایران در مبارزه برای ایجاد جبههٔ مشترک مبارزه در منطقهٔ ستم‌دیدهٔ ما با هدف حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، و احترام به حق حاکمیت ملت‌ها، ارج بسیاری قائل است.

به مناسبت این سالگرد، آکل مجدداً آمادگی خود را برای توسعهٔ بیشتر روابط نزدیک ما، چه روابط دوگانه متقابل و چه روابط چندجانبه با حزب‌های دیگر، در چارچوب جنبش کمونیستی بین‌المللی اعلام می‌کند. ما به مبارزهٔ خود برای آرمان‌های مشترکمان، برای صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم، و برای آیندهٔ شکوفای ملّت‌های دو کشور و همهٔ ملّت‌های جهان ادامه خواهیم داد.

ما از همبستگی بی‌قیدوشرط و پیگیرانهٔ حزب شما با مبارزهٔ مردم قبرس و آکل برای پایان دادن به اشغال 37درصد از جزیرهٔ ما توسط ترکیه، در راه وحدت دوبارهٔ کشور و اتحاد مردم ما در چارچوب راه حل فدرالی دو-منطقه‌یی و دو-ملّتی قدردانی می‌کنیم.

 

رفقای عزیز،

بار دیگر درودها و آرزوهای برادرانهٔ ما برای موفقیت در مبارزه‌تان را بپذیرید. آکل در همهٔ مبارزات شما دوشادوش شما ایستاده است.

 

ما به تاریخ شکوهمند مبارزات حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران ادای احترام می‌کنیم.

 

کمیتهٔ مرکزی حزب مترقی زحمتکشان (آکل)

نیکوزیا، قبرس

۲۰ ژوئن ۲۰۲۰

  به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۱۰۶، ۲ تیر ماه ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا