اعلامیه ها

فراخوان حزب تودهٔ ایران به نیروهای مترقی و انساندوست جهان:جلوی اعدام معترضان به استبداد در ایران را بگیرید!

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات مخالفت خود را با احکام اعدامِ معترضان جوان در ایران ابراز می‌کند

حزب تودهٔ ایران صدور حکم اعدام برای این سه جوان معترض به گرانی بنزین، زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی، و فشار مضاعف بر گردهٔ زحمتکشان و جوانان ایران را قاطعانه محکوم می‌کند.

سایت هرانا روز چهارم خرداد به نقل از یکی از وکلای پروندهٔ سه جوان ۲۵ تا ۲۸ ساله به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی که از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ هستند، از تأیید حکم اعدام این سه نفر در دیوان عالی کشور خبر داد. این سه جوان در شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به جرم «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران» به اعدام محکوم شده‌اند. این در حالی است که وکلای این سه تن خواستار دسترسی به پروندهٔ موکلانشان شده‌اند تا حکم صادر شده را مورد بررسی حقوقی قرار دهند.

حزب تودهٔ ایران صدور حکم اعدام برای این سه جوان معترض به گرانی بنزین، زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی، و فشار مضاعف بر گردهٔ زحمتکشان و جوانان ایران را قاطعانه محکوم می‌کند. در حالی که اختلاسگران و شکنجه‌کنندگان و غارتگران اموالی ملّی و مفسدان کلان وابسته به دستگاه حکومت مورد «رأفت اسلامی» قرار می‌گیرند و سبک‌ترین احکام دربارهٔ آنها صادر می‌شود، صدور حکم اعدام برای جوانان و دیگر انسان‌هایی که صرفاً خواهان داشتن فرصت‌های عادلانه برای تأمین زندگی بهتر و حقوق و آزادی‌های دموکراتیک هستند، نشانگر دست سنگین سرکوب رژیم ولایی برای خاموش کردن هر گونه صدای اعتراض و «حفظ نظام» به بهای زندگی و جان زنان و مردان کوشنده برای تأمین زندگی شایسته است.

باید برای لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی تلاش کرد. حزب تودهٔ ایران ضمن تلاش در این راه، و فعالیت جهت بسیج نیروهای بین‌المللی به منظور فشار آوردن بر جمهوری اسلامی برای لغو احکام اعدام و برگزاری دادگاه‌های عادلانه برای این جوانان و همهٔ ستم‌دیدگان در جمهوری اسلامی ایران، همهٔ نیروهای آزادی‌خواه ایران را نیز فرامی‌خواند که تمام تلاش و امکانات خود را در این راه به کار بگیرند.

در همین ارتباط، با کوشش رفقای جوان توده‌ای که در فدراسیون جهانی جوانان دموکرات فعال‌اند، رهبری این فدراسیون در روزهای اخیر در جریان موج جدید سرکوبگری‌های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و امروز صبح با انتشار بیانیه‌ای اقدام جمهوری اسلامی به صدور حکم اعدام  برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی را محکوم کرد.

پیش از این نیز کنگرهٔ بیستم این فدراسیون که در آذر  ۱۳۹۸ در نیکوزیا، پایتخت قبرس، برگزار شد، قطعنامه‌ای را در دفاع و حمایت از مبارزهٔ مردم ایران، و نیز بیانیه‌ای را با امضای ۶۳ سازمان جوانان مترقی و آزادی‌خواه در حمایت از پیکار مردم ایران در راه صلح، دموکراسی واقعی، حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، و عدالت اجتماعی تصویب کرده بود.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات که ۷5 سال سابقهٔ فعالیت دارد، همواره از سازمان‌های پیش‌قدم در همبستگی با مردم ایران بوده است. این فدراسیون میلیون‌ها جوان دموکرات را در نزدیک به 100 کشور جهان متشکل می‌کند و تا کنون بارها و بارها کارزارهایی موفق را در دفاع از جنبش‌های صلح و ترقی‌خواهی در جهان بسیج و هدایت کرده است.

*****

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در بیستمین مجمع عمومی خود که در دسامبر ۲۰۱۹ در قبرس تشکیل شد، دربارهٔ تظاهرات اعتراضی نوامبر ۲۰۱۹ [آبان ۱۳۹۸] در ایران اعلام کرد:

«ما همبستگی خود را با مردم ایران در پیکارشان در راه تأمین صلح، حاکمیت ملّی، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی ابراز می‌کنیم. آیندهٔ ایران و نظام سیاسی آن موضوعی است که مردم ایران، و فقط خودِ مردم ایران، باید درباره‌اش تصمیم بگیرند. ما مداخلهٔ خارجی در ایران را به هر بهانه‌ای که باشد محکوم می‌کنیم. ما سرکوب مردم و استفادهٔ دولت ایران از نیروهای مسلّح برای سرکوب [اعتراض‌ها] را قاطعانه محکوم می‌کنیم.»

اکنون خبرهایی به دست ما رسیده است حاکی از آنکه دست‌کم سه نفر از معترضان به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی که در اعتراض‌هایی شرکت کرده بودند که از روز ۱۵ نوامبر [۲۴ آبان] آغاز شد و ۲۹ استان کشور را در بر گرفت، به اعدام محکوم شده‌اند. همچنین گزارش‌هایی در دست است که ۸ نفر دیگر از معترضان نیز به اتهام شرکت در اعتراض‌ها در معرض حکم اعدام قرار دارند.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات بار دیگر همبستگی خود را با مردم ایران در مبارزه‌شان در راه تحقق صلح، دموکراسی واقعی، و عدالت اجتماعی ابراز می‌کند و خواستار توقف فوری اجرای حکم‌های اعدام امیرحسین مرادی، سعید تجمیدی، و محمد رجبی است. محکومیت و رأی صادر شده در بارهٔ این جوانان برخاسته از میان زحمتکشان نشان می‌دهد که آنها را دارند به خاطر ایستادگی در برابر اختلاف طبقاتی عمیق و فزاینده، فساد، بیکاری، و فقر فراگیر در ایران مجازات می‌کنند.

این جوانان از حق خود در اعتراض به بی‌عدالتی، مطابق با معیارها و حمایت‌های بین‌المللی دفاع از حقوق بشر، استفاده می‌کنند. آنها باید بتوانند از حق خود در داشتن محاکمهٔ عادلانه، همراه با وکیل قانونی مورد نظر خودشان، در حضور ناظران بین‌المللی، برخوردار باشند و بتوانند برداشتن بی‌درنگ حکم اعدام از دستور کار را درخواست کنند. همچنین، ما استفاده از شکنجه در اعتراف گرفتن را، که مطابق شواهد در این مورد دیده می‌شود، محکوم می‌کنیم.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات بار دیگر بر همبستگی خود با جوانان ایران در مبارزه در راه تأمین صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی تصریح و تأکید می‌کند.

سایت حزب توده ایران 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا