مسایل سیاسی روز

پیام های تبریک پرشور حزب های کارگری و کمونیستی جهان به حزب تودهٔ ایران به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

پیام های همبستگی از احزاب کشورهای: روسیه، یونان، قبرس، شیلی، پرتغال، فرانسه، آفریقای جنوبی، هند، آلمان، بریتانیا، ترکیه، عراق، فلسطین، اسرائیل، آمریکا، کانادا، اتریش، اوکراین، ارمنستان، دانمارک، فنلاند، نروژ،مکزیک،  و اکوادور، فیلی پین، پاکستان، بحرین، بلژیک و سوازی لند، ، 

پیام حزب کمونیست فدراسیون روسیه

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

 

رفقای گرامی،

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، نخستین سازمان مارکسیست در تاریخ کشور شما را به گرمی به شما شادباش می‌گوید.

حزب کمونیست ایران از همان زمان پایه‌گذاری در سال ۱۹۲۰، و بعدها در قالب حزب تودهٔ ایران، راه درازی از مبارزه را برای صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، عدالت، و سوسیالیسم در ایران پشت سر گذاشته است. کمونیست‌های ایران، به‌رغم همهٔ دشواری‌های پیکار در خط مقدم، همچنان بهترین سنّت‌های مبارزاتی طبقهٔ کارگر در ایران را ادامه می‌دهند و پرچم سرخ سوسیالیسم را به‌رغم شرایط دشوار موجود با افتخار حمل می‌کنند. امروزه همبستگی و حمایت برای کمونیست‌های جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما همراه با حزب شما و حزب‌های کمونیست و کارگری جهان برای پیشبُرد هدف‌ها و آرمان‌های مشترکمان و رسیدن به سوسیالیسم آماده‌ایم.

ما اطمینان داریم که با وجود همهٔ دشواری‌ها، حزب شما به تقویت صفوف خود و افزایش نفوذش در کشور، و گام برداشتن در راهی که برنامه‌ریزی کرده است ادامه خواهد داد.

برای شما ادامهٔ قاطعیت انقلابی، عزم راسخ، و خوش‌بینی در مبارزه برای تحقق حقوق کارگران آرزومندیم.

 

با درودهای رفیقانه،

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست روسیه

 

پیام حزب کمونیست یونان

به حزب تودهٔ ایران

 

رفقای گرامی،

گرم‌ترین درودهای انقلابی حزب کمونیست یونان را به مناسبت صدمین سالگرد بنیاگذاری حزب کمونیست ایران که از نخستین حزب‌های کمونیست در خاورمیانه و آسیای غربی بود، از ما بپذیرید. به همین مناسبت، بار دیگر همیاری و همبستگی بین‌المللی خود را با اعضا و کادرهای حزب تودهٔ ایران، و مجموعهٔ حزب شما ابراز می‌کنیم. اکنون صد سال است که کمونیست‌های ایران در راه تحقق خواست‌ها و منافع طبقهٔ کارگر و دیگر قشرهای مردمی کشور، در برابر اذیت و آزارها و سرکوب بورژوازی و دولت‌های آن مبارزه می‌کنند.

به همین مناسبت، همبستگی خود را با طبقهٔ کارگر و مردم ایران ابراز می‌کنیم که با همه‌گیری کووید-۱۹ مواجه‌اند و بر اثر کمبودهای عظیم نظام درمانی کشور تلفات جانی زیادی داده‌اند که نظام استثماری سرمایه‌داری و همهٔ دولت‌هایی که این نظام را در خدمت منافع سرمایه مدیریت می‌کنند مسئول آنند. برای ده‌ها هزار تن که در کشور شما بیمار شده‌اند آرزوی بهبودی سریع داریم. همچنین، با خانواده‌ها و خویشاوندان بیشتر از ده‌هزار نفری که جان خود را در این همه‌گیری از دست داده‌اند ابراز همدردی می‌کنیم و تسلیت می‌گوییم.

رفقای عزیز

فروپاشی نظام مراقبت‌های بهداشتی-درمانی همگانی، حتّی در قلب جهان سرمایه‌داری- در آمریکا- به‌رغم قهرمانی کارکنان بخش درمان در آنجا، شدیدتر شدن کار این کارکنان و نبود حتی ابتدایی‌ترین امکانات حفاظت شخصی، خطری که زندگی و سلامتی کارگران و زحمتکشان را تهدید می‌کند، و بیکاری، فقط نمونه‌های روزانه‌ای هستند که پوسیدگی و ورشکستگی تاریخی سرمایه‌داری را نشان می‌دهند.

در عین حال، وجود رقابت خصوصی و سوداگری در این زمینه [بهداشت و درمان]، موجب تضعیف و کم‌اثر شدن فعالیت‌های علمی و پژوهشی در زمینهٔ یافتن راهی سریع‌تر برای برون‌رفت از بحران این بیماری همه‌گیر و برآوردن نیازهای روزمرهٔ مردم می‌شود. امروزه، مردم جهان هرچه بیشتر متوجه و آگاه‌تر می‌شوند و فریاد می‌زنند که “ویروس واقعی، سرمایه‌داری است”. ضرورت اجتماعی کردن مالکیت ابزار تولید، توزیع، خدمات، برنامه‌ریزی مرکزی علمی، و سوسیالیسم بیش از پیش آشکار می‌شود.

توجه به آموزه‌های تاریخ جنبش کارگری کشور ما و سراسر جهان، امروزه بیش از پیش اهمیت یافته است. تمام پیروزی‌های طبقهٔ کارگر با مبارزاتی دشوار، از راه مقابله با سرمایه‌داری با همهٔ قدرت آن، و براندازی نیروهایی به دست آمده است که روزی نابود نشدنی به نظر می‌رسیدند.

مهم‌تر از همه، تاریخ نشان داده است که طبقهٔ کارگر، این پیشروترین نیروی جامعه، می‌تواند در اتحاد با دیگر نیروهای مردمی ستم‌دیده سرمایه‌داری را سرنگون کند و جامعهٔ جدیدی بسازد که برآورده کردن نیازهای روزافزون مردمی در کانون وظایف اصلی آن باشد.

تجربهٔ سوسیالیسم در قرن بیستم نشان‌دهندهٔ برتری سوسیالیسم در ارائهٔ خدمات بهداشتی-درمانی، بیمه، اشتغال، و تأمین اجتماعی است. فروریزی سوسیالیسم و عقب‌نشینی جهانی جنبش کارگری، نه توجیه کنندهٔ بربریت سرمایه‌داری است و نه چرخ تاریخ را متوقف می‌کند که با وجود همهٔ مشکلات و موانع، همچنان به پیش می‌رود.

رفقای گرامی،

شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ عامل تسریع کننده در بحران جدید در سرمایه‌داری بین‌المللی بود. افول شاخص‌های اقتصادی از قبل [از کورونا] مشهود بود. در یونان نیز مانند همهٔ کشورهای سرمایه‌داری، دولت بورژوایی در حالی که میلیاردها یورو در اختیار سرمایه‌داران و انحصارهای سرمایه‌داری قرار می‌دهد و از بهره‌وری آنها حفاظت می‌کند، دست به انجام اقدام‌های بی‌رحمانهٔ جدیدی علیه طبقهٔ کارگر و مردم زده است. در عین حال، بحران جدید موجب شده است که رقابت‌های امپریالیستی آشکارتر و تجاوزگری امپریالیستی آمریکا، ناتو و اتحادیهٔ اروپا شدیدتر شود. خطر جنگ و مداخلهٔ امپریالیستی هم در منطقهٔ مدیترانهٔ شرقی و خاورمیانه و هم در سایر مناطق شدیدتر شده است.

در چنین شرایطی، حزب کمونیست یونان از جنبه‌های گوناگون با سیاست ضدمردمی دولت «دموکراسی نوین» و سایر حزب‌های خدمتگزار سرمایه مانند «سیریزا» مبارزه می‌کند که در کشور ما حکومت می‌کنند. ما در راه سازمان‌دهی مبارزه با این هدف که طبقهٔ کارگر و اقشار مردمی بار دیگر هزینهٔ بحران سرمایه‌داری را نپردازند، در راه تقویت مبارزه برای احقاق حقوق و خواست‌های کنونی مردم، و در راه خارج شدن کشورمان از پیمان‌های امپریالیستی ناتو و اتحادیهٔ اروپا و برنامه‌های نظامی و جنگ‌طلبانهٔ خطرناک آنها مبارزه می‌کنیم. ما این مبارزه را از طریق تقویت پیکار در مسیر رسیدن به تنها چشم‌انداز امیدوارکننده- سوسیالیسم- به پیش می‌بریم.

اهمیت ویژهٔ مبارزهٔ حزب کمونیست یونان و نیروهای طبقاتی مانند «پامه» (جبههٔ مبارزه‌جوی همهٔ کارگران) در روز اوّل ماه مه امسال در همین‌جاست. در آن روز، هزاران کارگر با انضباط کامل و نظمی خوب در آتن و بسیاری از شهرهای دیگر تظاهرات کردند و تلاش دولت را برای لغو راه‌پیمایی‌ها در روز اوّل ماه مه خنثیٰ کردند.

ما معتقدیم که با تقویت مبارزهٔ کارگران و ملّت‌ها در مسیر ضدسرمایه‌داری و ضدانحصاری در هر کشور، اقدام مشترک و همکاری حزب‌های کمونیست در سطح بین‌المللی را می‌توان تحکیم کرد و بهبود بخشید و از آن طریق، به وحشیگری هولناک سرمایه‌داری پایان داد.

حزب کمونیست یونان همیشه و پیگیرانه بر همبستگی بین‌المللی خود با حزب تودهٔ ایران تأکید کرده، ممنوعیت فعالیت آن را محکوم کرده، و از مقام‌های ایرانی خواهان آزادی فعالیت سیاسی کمونیست‌ها بوده است.

با امید به تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه میان دو حزب ما، برای شما در بزرگداشت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران و تقویت و ارتقای فعالیت حزب تودهٔ ایران آرزوی موفقیت داریم.

با درودهای رفیقانه،

شعبهٔ روابط بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی

حزب کمونیست یونان

 

 

پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

به حزب تودهٔ‌ ایران

 

رفقای گرامی،

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، حزبی که در روز ۲۳ ژوئن ۱۹۲۰ پایه‌گذاری شد و حزب تودهٔ‌ ایران ادامه دهندهٔ شایستهٔ راه آن است، حزب کمونیست پرتغال درودهای قلبی خود را به حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کند.

تاریخ کمونیست‌های ایران تاریخی طولانی و حماسی است. فعالیت کمونیست‌های ایران و سازمان‌های آنها در بیشتر تاریخ صد ساله‌شان توسط رژیم‌های دیکتاتوری ایران ممنوع بوده است و آنها مورد اذیت و آزار قرار داشته‌اند. هزاران کمونیست که اغلب مجبور به کار مخفی در شرایط دشوار بوده‌اند، به خاطر دفاع از حقوق زحمتکشان ایران به زندان انداخته و شکنجه و اعدام و ترور شده‌اند. ولی شما آموخته‌اید که چطور با این اذیت و آزارها مقابله کنید، به مبارزه ادامه دهید، به وظایف و مسئولیت‌های تاریخی کمونیست‌ها عمل کنید، و از خود به مثابه بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعهٔ ایران دفاع کنید.

حزب شما تاریخ تابناکی در دفاع از حقوق سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی مردم ایران، در سازمان‌دهی طبقهٔ کارگر، زنان، دانشجویان، و دیگر بخش‌های جامعه، و در دفاع از استقلال و حاکمیت ملّی ایران دارد. این سابقهٔ تاریخی اکنون یک بار دیگر به آزمون گذاشته شده است، چون شما در شرایطی فعالیت می‌کنید که هم‌زمان باید در مقابل اذیت و آزارها و محدودیت‌های حقوق سیاسی و اجتماعی در ایران، و تهدیدهای جدّی امپریالیسم، به‌ویژه امپریالیسم آمریکا، و اسرائیل نسبت به ملّت ایران، به مبارزه ادامه دهید. از زمان انقلاب تاریخی [بهمن ۵۷] ایران تا کنون، زحمتکشان مورد حملهٔ بی‌وقفه، و تهدید به جنگ و تجاوز و محاصره و تحریم‌های غیرقانونی قرار دارند که بیش و پیش از هر بخش دیگری از جامعه، بر زندگی آنها اثر می‌گذارد.

ویژگی سراسرِ تاریخ مناسبات میان قدرت‌های امپریالیستی و خاورمیانه، همین رفتارهای تجاوزکارانه بوده است. سرچشمهٔ رنج‌ها و مصیبت‌های ملّت‌های این منطقه، همان‌طور که در تاریخ ایران و نیز در وضعیت اسفناک مردم فلسطین به‌روشنی دیده می‌شود، عطش امپریالیسم برای دستیابی به ثروت عظیم کل این منطقه است. امروزه ملّت فلسطین پس از ده‌ها سال پیمان‌شکنی علیه آن، با مسئلهٔ الحاق یکجای یک‌سوّم سرزمین‌های کرانهٔ غربی رود اردن به خاک اسرائیل توسط دولت نتانیاهو، با حمایت دونالد ترامپ، روبروست.

خطر سرشت تجاوزکارانه و غارتگرانهٔ امپریالیسم امروز بیشتر از پیش است. بحران عمیق و ساختاری سرمایه‌داری- که هم در بحران ۲۰۰۸ و هم در پیامدهای همه‌گیری کنونی کاملاً روشن بوده است- و نیز زوال تاریخی بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین قدرت امپریالیستی، ایالات متحد آمریکا، همهٔ نوع بشر را با خطر عظیمی روبرو کرده است. در چنین پیش‌زمینه‌ای، رقابت‌های بین امپریالیست‌ها، مانند رقابت میان آمریکا و اتحادیهٔ اروپا، رو به افزایش دارد. البته قدرت‌های امپریالیستی اتحادیهٔ اروپا که یورش بی‌رحمانه‌ای به حقوق و سطح زندگی کارگران را در کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا به پیش برده‌اند- و درنده‌خویی آن را کارگران پرتغالی با تمام وجود احساس کرده‌اند- در دشمنی طبقاتی‌شان با ملّت‌هایشان، با مجموعهٔ طبقهٔ حاکم آمریکا متحدند. هم آمریکا و هم اتحادیهٔ اروپا از پذیرفتن حق حاکمیت ملّت‌ها و خلق‌های جداگانه سر باز می‌زنند. این رفتار آنها را در تجاوزگری همیشگی آنها به کشورهایی که راه استقلال را در پیش می‌گیرند، مثل سوریه، لیبی، ونزوئلای بولیواری، و دیگران، و نیز در تشدید خصومت و تجاوزگری آنها نسبت به چین و روسیه که دارند تغییرهای کیفی در توازن نیروهای اقتصادی و سیاسی در جهان به وجود می‌آورند، به‌روشنی می‌توان دید.

امروزه نشانه‌های فزاینده‌ای دیده می‌شود حاکی از آنکه بخش‌های بزرگی از طبقات حاکم امپریالیستی در صدد استفاده از زور و خشونت در واکنش به وضعیت موجودند. امروزه تهدید فاشیسم و جنگ جهانی بار دیگر بر سر کرهٔ زمین سایه افکنده است، تهدیدی که در دورهٔ وجود تسلیحات هسته‌یی، می‌تواند فاجعه‌ای برگشت‌ناپذیر به بار آورد.

رفقای گرامی،

ما به مناسبت این سالگرد مهم حزب طبقهٔ کارگر ایران، که از منافع همهٔ طبقات و قشرهای مردمی کشور شما دفاع کرده است، به شما درود می‌فرستیم. حزب کمونیست پرتغال بار دیگر همبستگی خود را با حزب تودهٔ ایران، با همهٔ کمونیست‌ها و طبقهٔ کارگر ایران ابراز می‌کند. ما امیدواریم که مناسبات سنّتی همکاری دو حزب ما بر پایهٔ احترام متقابل، همبستگی، و منافع طبقاتی که سال‌هاست ادامه دارد، بیش از پیش تحکیم و تقویت شود.

فرخنده باد صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران!

پیروز باد مبارزهٔ زحمتکشان ایران و حزب آنها!

پاینده باد مناسبات همبستگی میان حزب تودهٔ ایران و حزب کمونیست پرتغال!

 

 

پیام کمیته مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل) به حزب توده ایران به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست ایران

 

رفقای عزیز،

به مناسبت بسیار مهم صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران و وارث شایستهٔ آن حزب تودهٔ ایران، کمیتهٔ مرکزی آکل گرم‌ترین تبریک‌های برادرانه و پُرشور خود را به رهبری، کادرها، و اعضای حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌دارد. اهمیت بزرگداشت این روز فقط برای کمونیست‌های ایرانی نیست، بلکه برای همهٔ کمونیست‌های سراسر جهان است که عمیقاً این روز را گرامی می‌دارند و بر همبستگی با مبارزات کمونیست‌های ایرانی تأکید دارند.

 

این روز تاریخی یادآور فداکاری‌های قهرمانانه و سترگ کمونیست‌های ایران در صد سال گذشته است. حزب کمونیست و حزب تودهٔ ایران در سراسر تاریخ خود بی‌وقفه و شجاعانه برای تحقق حقوق زحمتکشان، توسعه و آزادی و استقلال کشور، و برای دموکراسی و سوسیالیسم تلاش کرده‌اند.مُهر و نشان غیرقابل‌انکار کمونیست‌های ایران در همهٔ عرصه‌های مبارزهٔ مردم ایران به چشم می‌خورد، از جمله در مبارزات طبقهٔ کارگر، دهقانان، فرهنگیان، هنرمندان مترقی، زنان و جوانان.

همهٔ این مبارزات نشان دهندهٔ حقانیت نام حزب توده ایران است، این حزب به‌درستی حزب مردم و توده‌هاست، به‌رغم همهٔ سرکوب‌ها و آزارهای شدیدی که علیه آن صورت گرفته است، عمیقاً در قلب و ذهن زحمتکشان ایران ریشه دارد. تعداد بی‌شماری از کمونیست‌های ایران سرکوب، زندانی، شکنجه، و اعدام شده‌اند. آکل، حزب مترقی زحمتکشان قبرس، به شهیدان و قهرمانان حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران که جان خود را در راه دفاع از آرمان‌های خود و حقوق و آرمان‌های مردم ایران فدا کرده‌اند، ادای احترام می‌کند.

اوضاع در خاورمیانه بی‌ثبات است و مداخله‌های امپریالیسم با هدف تضمین کنترل منابع طبیعی و مسیرهای انتقال انرژی از منطقه ادامه دارد. امپریالیسم برای پیشبُرد و تحمیل منافع خود از انواع نیروهای بنیادگرا و ارتجاعی استفاده می‌کند. این مداخله‌ها همچنین با هدف تضعیف و جلوگیری از هرگونه تغییر و تحوّل مترقی در همهٔ کشورهای منطقه صورت می‌گیرد. و همیشه مردم‌اند که بهای آن را پرداخت می‌کنند.

آکل برای نقش حزب تودهٔ ایران در مبارزه برای ایجاد جبههٔ مشترک مبارزه در منطقهٔ ستم‌دیدهٔ ما با هدف حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، و احترام به حق حاکمیت ملت‌ها، ارج بسیاری قائل است.

به مناسبت این سالگرد، آکل مجدداً آمادگی خود را برای توسعهٔ بیشتر روابط نزدیک ما، چه روابط دوگانه متقابل و چه روابط چندجانبه با حزب‌های دیگر، در چارچوب جنبش کمونیستی بین‌المللی اعلام می‌کند. ما به مبارزهٔ خود برای آرمان‌های مشترکمان، برای صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم، و برای آیندهٔ شکوفای ملّت‌های دو کشور و همهٔ ملّت‌های جهان ادامه خواهیم داد. ما از همبستگی بی‌قیدوشرط و پیگیرانهٔ حزب شما با مبارزهٔ مردم قبرس و آکل برای پایان دادن به اشغال 37درصد از جزیرهٔ ما توسط ترکیه، در راه وحدت دوبارهٔ کشور و اتحاد مردم ما در چارچوب راه حل فدرالی دو-منطقه‌یی و دو-ملّتی قدردانی می‌کنیم.

 

رفقای عزیز،

بار دیگر درودها و آرزوهای برادرانهٔ ما برای موفقیت در مبارزه‌تان را بپذیرید. آکل در همهٔ مبارزات شما دوشادوش شما ایستاده است.

ما به تاریخ شکوهمند مبارزات حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران ادای احترام می‌کنیم.

 

کمیتهٔ مرکزی حزب مترقی زحمتکشان (آکل)

نیکوزیا، قبرس

۲۰ ژوئن ۲۰۲۰

 

پیام حزب کمونیست شیلی

۲۳ ژوئن ۲۰۲۰

رفقای گرامی حزب تودهٔ ایران،

یاد کردن و صحبت کردن از حزب کمونیست ایران در صدمین سالگرد تأسیس آن، یعنی یاد کردن و صحبت کردن از حزبی که مثل صدها حزب کمونیست و کارگری دیگر در جهان از میان توده‌های زحمتکش و مبارزهٔ آنها پا به عرصهٔ حیات گذاشت، قدرت گرفت، در راه حقوق زحمتکشان رزمید، و بخش جدایی‌ناپذیر و ماندگاری از پیروزی‌ها و شکست‌های زحمتکشان‌ است.

حزب کمونیست ایران در عمر کوتاه ولی پُرثمر خود توانست شمار عظیمی از کارگران را سازمان‌دهی کند و در مدّتی کوتاه بر سیاست‌های ملّی کشور تأثیر بگذارد. بی‌دلیل نبود که امپریالیسم بریتانیا و آمریکا و دست‌نشاندگان و چاکران محلی‌شان نگران شدند،‌ چون حزب کمونیست ایران را خطری جدّی در برابر منافع سیاسی و اقتصادی خود هم در داخل ایران و هم در منطقه می‌دیدند.

در نتیجه، حزب کمونیست ایران را غیرقانونی اعلام کردند و سرکوب شدیدی را علیه حزب و اعضای آن به راه انداختند. شمار زیادی از اعضای حزب را بازداشت، زندانی، شکنجه، و در نهایت اعدام کردند و عده‌ای نیز مجبور به ترک وطن شدند.

امّا به‌رغم آنکه حزب کمونیست ایران غیرقانونی شد، ولی وارث برحق و ادامه دهندهٔ راه آن، یعنی حزب تودهٔ ایران، پرچم مبارزه را بلند کرد که امروز به‌حق از بنیادگذاران و اعضای آن حزب یاد و به آنها ادای احترام می‌کند.

از سرزمین سالوادور آلنده و پابلو نرودا، حزب کمونیست شیلی به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران به شما رفیقانه شادباش می‌گوید و نسبت به زندگی و فعالیت بنیادگذاران آن حزب و شهیدان حزب که جان خود را برای ساختن کشور و جهانی بهتر فدا کردند، ادای احترام می‌کند و به آنها درود می‌فرستد.

زنده باد کمونیست‌های ایرانی!

فرخنده باد صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران!

حزب کمونیست شیلی

سانتیاگو، شیلی

 

 

پیام دوستی و همبستگی حزب کمونیست فرانسه به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

 

رفقای عزیز،

 

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، کمونیست‌های فرانسه، دبیر ملّی حزب فابین روسل، و همهٔ رهبری حزب کمونیست فرانسه درودهای رفیقانه و بهترین آرزوهای خود را به شما تقدیم می‌کنند. [پس از حزب کمونیست ایران] حزب شما از زمان تأسیس، برای تحقق عدالت اجتماعی، پیشرفت، دموکراسی، و صلح در ایران مبارزه کرده است. در شرایط دشوار فعلی نیز شما مبارزه با رژیم حاکم را که به سرکوب آزادی و جنبش‌های فزایندهٔ مردمی کمر بسته است، ادامه داده‌اید. شما فساد و چپاول اقتصادی طبقهٔ حاكم را كه موجب تشدید نابرابری‌ها و فقر در ایران می‌شود، افشا و محكوم كرده‌اید و به شنیده شدن صدای مردم ایران در مبارزه‌شان در راه رهایی، کمک می‌کنید.

مردم ایران در عین حال با سیاست‌های تجاوزکارانهٔ آمریکا نیز روبرو هستند که تحریم‌های وحشتناکی را تحمیل کرده و موجب افزایش چشمگیر درد و رنج مردم شده است. در حالی که همه‌گیری کووید-۱۹ باعث فاجعه‌ای جدّ شده است، این تحریم‌ها نیز که بیش از پیش به زندگی مردم ایران آسیب زده‌اند، موجب تقویت کنترل رژیم استبداد مذهبی شده‌اند. این تحریم‌ها باید فوراً لغو شود!

کشورهای خاورمیانه در معرض حالت جنگی دائمی هستند که باعث مداخلهٔ نظامی، بی‌ثباتی، و فجایع انسانی همچون موج کشته‌شدگان و پناه‌جویان شده است. این منطقه نیازمند به صلح فوری است. ما نقش حزب شما در گرد هم آورن و متحد کردن نیروهای خواهان صلح، تحوّل اجتماعی،‌ و دموکراسی در خاورمیانه را گرامی می‌داریم.

این امر همان تعهد ما و شماست. زمانی که سیاست‌های ریاضتی وحشیانه، درگیری‌ها، و تعرض به دموکراسی و نظامیگری همه‌جا دیده می‌شود، همبستگی بین‌المللی ضرورتی حتمی و مهم است. در این مبارزه، حزب کمونیست فرانسه در کنار شما ایستاده است!

 

 زنده باد حزب توده ایران!

زنده باد دوستی بین مردم ایران و فرانسه!

زنده باد همبستگی بین‌المللی!

 

حزب کمونیست فرانسه

پاریس

۱۷ژوئن ۲۰۲۰

 

پیام کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست مکزیک

به کمیتهٔ مرکزی حزب توده ایران 

حزب کمونیست مکزیک صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران را به شما شادباش می‌گوید و همبستگی خود را با مبارزات معاصر کمونیست‌های ایران در راه تحقق آزادی و علیه ستم و سرکوب اعلام می‌دارد.

حضور و فعالیت حزب‌های کمونیست، با تمام خصوصیات انقلابی آنها، مبتنی بر نظریهٔ مارکسیستی-لنینیستی، شرط لازم برای موفقیت مبارزهٔ طبقهٔ کارگر در رسیدن به هدف‌های فوری و نزدیک و نیز تحقق هدف تاریخی نهایی آن، یعنی رسیدن به سوسیالیسم است.

 

خجسته باد صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران!

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست مکزیک

 

 

حزب کمونیست بلژیک

 

به شعبهٔ روابط بین‌المللی حزب تودهٔ ایران

رفقای عزیز،

به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست بلژیک به ادامهٔ دهندهٔ راه حزب کمونیست ایران، یعنی حزب تودهٔ ایران شادباش می‌گوید که تقریباً ده سال پس از غیرقانونی کردن حزب کمونیست ایران توسط دیکتاتوری رضاشاه، پایه‌گذاری شد.

حزب کمونیست بلژیک همچنین مایل است همبستگی رفیقانهٔ خود را با حزب تودهٔ ایران ابراز کند که در مدّت نزدیک به ۸۰ سال موجودیت خود ده‌ها سال با کمونیسم‌ستیزی، ممنوعیت فعالیت، و سرکوب روبرو بوده و مبارزه کرده است. در حال حاضر، هنگامی که تهدیدهای امپریالیستی به جنگ و کمونیسم‌ستیزی در سراسر جهان رو به افزایش است، ما باید همبستگی بین‌المللی خود را ادامه دهیم و تقویت کنیم تا بتوانیم طبقهٔ کارگر را در سراسر جهان علیه امپریالیسم و سرمایه‌داری سازمان‌دهی و متحد کنیم.

ما به رفقای ایرانی خود در پیکارشان برای تأمین صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم در ایران درود می‌فرستیم.

 

زنده باد حزب تودهٔ ایران!

زنده باد همبستگی بین‌المللی!

رنه اندرسن 

مسئول روابط بین‌المللی حزب کمونیست بلژیک 

 

 

پیام حزب کمونیست هند

۱۷ ژوئن ۲۰۲۰

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

رفقای گرامی،

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست هند درودهای پیکارجویانهٔ خود را به رهبری و همهٔ اعضای حزب تودهٔ‌ ایران تقدیم می‌کند.

حزب کمونیست هند از تاریخ کمونیست‌های ایرانی و مرحله‌های گوناگون مبارزات و فداکاری‌های آنها که با حروف زرّین در دفتر تاریخ جنبش بین‌المللی کمونیستی درج شده است، به‌خوبی آگاه است.

فعالیت حزب کمونیست ایران که در سال ۱۲۹۹ پایه‌گذاری شد، و نیز حزب تودهٔ ایران [که راه حزب کمونیست را ادامه داد] بارها در رژیم‌های ایران ممنوع شده است. امّا کمونیست‌های ایرانی، با اعتقاد عمیق به مارکسیسم-لنینیسم و به اتکای بهترین سنّت‌های تاریخی جنبش بین‌المللی طبقهٔ کارگر، حتّی در دشوارترین شرایط نیز با افتخار و غرور برای دفاع از منافع زحمتکشان ایران رزمیده‌اند.

تاریخچهٔ صد سال گذشتهٔ کمونیست‌های ایران، تاریخ فداکاری‌ها و جانبازی‌هاست. در این سال‌ها، هزاران کمونیست شکنجه و کشته شده‌اند و هنوز هم بسیاری از آنها در حبس‌اند. با وجود این، آنها بر سر حقوق خود و ایدئولوژی و ارزش‌هایشان سازش نکردند. به همین دلیل است که پرچم سرخ مبارزه همچنان در خاک ایران برافراشته و در اهتزاز است.

رفقای گرامی،

ما همچنین از شرایط کنونی که رفقای حزب تودهٔ ایران در آن فعالیت می‌کنند آگاهیم. ما ایمان و اعتقاد شما را به ادامهٔ مبارزهٔ مردم ایران و رشادت شما را در این مبارزه علیه امپریالیسم، بنیادگرایی مذهبی، و خودکامگی و در راه تحقق دموکراسی، صلح، و تحوّل اجتماعی در جامعهٔ ایران ارج می‌نهیم.

بار دیگر از جانب حزب کمونیست هند به شما درود می‌فرستیم و پیمان می‌بندیم که به همبستگی خود با حزب تودهٔ ایران ادامه خواهیم داد.

با آرزوی کامیابی کمونیست‌های ایرانی،

با درودهای رفیقانه،

 

پالاب سِنگوپتا

دبیر شورای ملّی، صدر دفتر بین‌المللی

حزب کمونیست هند

 

پیام شادباش حزب کمونیست هند (مارکسیست)

۲۰ ژوئن ۲۰۲۰

 

رفقای گرامی،

 

حزب کمونیست هند (مارکسیست) درودهای انقلابی خود را به مناسبت صدمین سالگرد تشکیل حزب کمونیست ایران به شما تقدیم می‌کند. به همین مناسبت مهم، ما به رهبری و همهٔ اعضای حزب تودهٔ ایران درود می‌فرستیم که میراث حزب کمونیست ایران را دلیرانه حفظ کرده‌اند و به پیش می‌برند، و همبستگی قلبی خود را با شما ابراز می‌کنیم. اتفاقاً حزب کمونیست هند (مارکسیست) نیز امسال صدمین سال تشکیل خود را جشن می‌گیرد. روشن است که تولد هر دو حزب الهام‌گرفته از انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر به رهبری لنین و حزب بلشویک بوده است.

تاریخ صد سال فعالیت درخشان حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران منبع الهام عظیمی برای همهٔ کمونیست‌ها در سراسر جهان است. حزب شما در مبارزه با امپریالیسم، مبارزه با کنترل امپریالیسم بر صنعت نفت ایران، و نیز پیکار با انواع نیروهای ارتجاعی، از جمله حکومت خودکامهٔ شاه، نقشی ستودنی داشته است. در این مبارزه علیه سرکوب و استثمار، حزب شما بخش‌های گسترده‌ای از جامعه را، از کارگران و دهقانان گرفته تا هنرمندان و نویسندگان و شاعران و روشنفکران، به خود جلب و جذب کرد. همین محبوبیت و اعتبار فزایندهٔ حزب بود که طبقات حاکم در ایران را می‌ترساند. سرانجام فعالیت حزب را ممنوع کردند و دست به سرکوبی بی‌رحمانه زدند که سابقه نداشت. شما همه گونه سرکوب و اذیت و آزار را متحمل شدید ولی پرچم سرخ مبارزه، پرچم طبقهٔ کارگر و همهٔ طبقات زحمتکش جامعه را دلیرانه و شجاعانه برافراشته نگه داشتید. هزاران تن از رفقای شما جان خود را در راه ساختن آینده‌ای بهتر تقدیم کردند و امروزه هم شمار زیادتری از رفقای شما همچنان این میراث قهرمانی را ادامه می‌دهند و تار و پود تاریخ نوع بشر را با رشته‌های زرّین می‌بافند.

بحران‌های این روزها- هم همه‌گیری کووید-۱۹ و هم بحران جهانی اقتصاد- دوراندیشی بنیادگذاران مارکسیسم-لنینیسم را ثابت کرد. بار دیگر ثابت شد که سرمایه‌داری به طور ذاتی و سرشتی نظامی بحران‌زا است و قادر نیست نوع بشر را از فلاکتی که به آن گرفتار است، رها سازد. نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی و نژادی که آفت دنیا شده است بسیار جدّی‌تر از ویروسی است که زندگی بشر را تهدید کرده است. امروزه بخش‌های بیشتری از مردم متوجه ناتوانی و درماندگی نظام سرمایه‌داری می‌شوند و سرشت غیرانسانی آن را درک می‌کنند.

تداوم و تشدید تحریم‌های قدرت‌های امپریالیستی و در پیشاپیش آنها آمریکا بر کوبا، ونزوئلا، و ایران، به‌ویژه در این روزهای دشوار، افشاگر سرشت بی‌رحمانهٔ سرمایه‌داری است. امروزه بار دیگر عظمت و برتری نظام سوسیالیستی به نمایش گذاشته شد، نه‌فقط به خاطر نحوهٔ مقابلهٔ کوبا، چین، ویتنام، و لائوس با همه‌گیری در کشور خودشان، بلکه در یاری‌رسانی آنها به خیلی از کشورهای دیگر جهان. تمایز و تباینی بهتر از این میان امپریالیسم و سوسیالیسم نمی‌شود دید: امپریالیسم تحریم می‌کند، در حالی که کشورهای سوسیالیستی کمک‌رسانی می‌کنند.

امروزه مردم جهان این تحوّل‌ها را با دقت دنبال و تحلیل می‌کنند. بخش‌های گوناگون جامعه به خیابان‌ها آمده‌اند تا به ناتوانی و درماندگی دولت‌هایشان اعتراض کنند. اعتصاب‌ها و اعتراض‌های گوناگون کارگری که امروزه صورت می‌گیرد بازتاب‌دهندهٔ همین نارضایتی فزایندهٔ مردم است. اعتراض به نابرابری‌های نژادی در آمریکا و کشورهای دیگر نیز نشانگر خشم مردم نسبت به یورش‌های اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی نظام سرمایه‌داری است. همهٔ این رخدادها و تحوّل‌ها فرصتی درخور است برای ما، کمونیست‌ها، تا بدیل سوسیالیستی خود را مطرح و تبلیغ و ترویج کنیم.

در چنین بستری است که امپریالیسم سخت تلاش دارد سرکردگی‌اش بر جهان را حفظ کند و توجه مردم را از ریشهٔ اصلی فلاکت و تهی‌دستی‌شان منحرف کند. نومیدانه و با هر وسیله‌ای تلاش دارند که بین مردم بر اساس نژاد، دین، و قومیت تفرقه بیندازند. نیروهای راست‌گرا، تفرقه‌افکن، فرقه‌گرا، و بنیادگرا را تقویت می‌کنند و جلو می‌اندازند تا از طریق آنها، هشیاری و آگاهی فزایندهٔ مردم را سرکوب و خنثا کنند. راه‌حل آنها برای برون‌رفت از بحران‌های همه‌گیری (سلامت) و اقتصادی کنونی‌، مثل همیشه، انداختن بار به دوش طبقهٔ کارگر و دیگر زحمتکشان جامعه است. ما کمونیست‌ها معتقدیم که وظیفهٔ ما مقاومت در برابر این تلاش‌های سرمایه‌داری، و کوشش در راه برپایی گسترده‌ترین اتحاد طبقاتی ممکن در میان زحمتکشان، به رهبری طبقهٔ کارگر، است.

ما اطمینان داریم که حزب تودهٔ ایران در حدّ عالی‌ترین انتظارهایی که از آن می‌رود عمل خواهد کرد و در برابر همهٔ تلاش‌های طبقات حاکم و امپریالیسم مقاومت خواهد کرد و میراث درخشان حزب کمونیست را سربلند نگه خواهد داشت.

به مناسبت صدمین سالگرد تشکیل حزب کمونیست ایران بار دیگر بر همبستگی خود تأکید می‌کنیم و تصریح می‌کنیم که حزب کمونیست هند (مارکسیست) شانه به شانهٔ شما در مبارزه با امپریالیسم و در راه برقراری جامعه‌ای رها از استثمار ایستاده است.

 

کمیتهٔ مرکزی

حزب کمونیست هند (مارکسیست)

 

پیام شادباش حزب کمونیست آفریقای جنوبی به کمیته مرکزی حزب توده ایران

 

رفقای حزب تودهٔ‌ ایران

به مناسبت صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران، سَلَف حزب تودهٔ ایران، بهترین آرزوهای انقلابی را از حزب برادر خودتان، حزب کمونیست آفریقای جنوبی، بپذیرید.

در زمان کنونیِ بلاتکلیفی و عدم اطمینان در بحبوحهٔ همه‌گیری کووید-۱۹، که شدیدترین تاخت‌وتاز سرمایه‌داری نولیبرال سبب تباهی زندگی مردم در سراسر جهان شده است، وظیفهٔ ماست که گسترده‌ترین همکاری و همبستگی ممکن را که تا کنون در تاریخ نوع بشر دیده شده است، به وجود آوریم.

سرمایه‌داری نولیبرال نه‌فقط در بحران است، بلکه در وخیم‌ترین بحران از زمان رکود بزرگ [دههٔ ۱۹۳۰] قرار دارد، بحرانی که آن را به سوی بی‌سابقه‌ترین سطح تجاوزکاری و جنگ‌طلبی به‌ویژه در منطقهٔ خاورمیانه رانده است. مردم جهان آرزومندِ صلح، بهروزی فراگیر، و سطح زندگی خیلی بالاتری‌اند.

به مناسبت بنیادگذاری سَلَف پیشگام‌ترین نیروی ترقی‌خواه و چپ در تاریخ ایران، ما احترام عمیق خود را به میراث این نیروها و مبارزهٔ آنها برای دنیایی بهتر برای همگان ابراز می‌کنیم.

پیروزی قطعی است!

چه ماتلهاکو

معاون دبیرکل

حزب کمونیست آفریقای جنوبی

 

پیام حزب کمونیست ترکیه

رفقای گرامی،

 

به مناسبت صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران، گرم‌ترین درودهای خود را به حزب تودهٔ ایران می‌فرستیم.

تصادفی نیست که حزب‌های ما در ایران و ترکیه در سال ۱۹۲۰ یکی پس از دیگری ایجاد شدند. کشورها، ملّت‌ها، و حزب‌های ما در سراسر تاریخ خود شباهت‌های زیادی داشته‌اند. جنبش کمونیستی در ایران همیشه نیرویی عمده در همهٔ مرحله‌های ترقی‌خواهی در تاریخ ایران بوده است، درست مثل جنبش کمونیستی در ترکیه. وقتی که امپریالیسم با کاربست شیوه‌هایی مثل کودتا و تاکتیک‌های نفوذی تصمیم به از میان بردن دستاوردهای ملّت‌ها گرفت، حزب‌های کمونیست در ایران و ترکیه همیشه حریف اصلی بوده‌اند. هر دو حزب ما را »غیرقانونی«کردند. با نگاهی به گذشته به‌روشنی می‌توان دید که جریان‌های ضدانقلابی در ایران و ترکیه در آغاز دههٔ ۱۹۸۰ [۱۳۶۰] نقاط عطفی مهم در مسیری بودند که با کمال تأسف به فروریزی اردوگاه سوسیالیستی منجر شد.

امّا پیشاهنگان طبقهٔ کارگر از لحاظ تاریخی در سوی حق قرار دارند و برای سرنگون کردن نظام غیرانسانی و ناعادلانهٔ کنونی و استقرار نظمی نوین پیکار می‌کنند. حزب تودهٔ ایران- ادامهٔ دهندهٔ راه حزب کمونیست ایران- و حزب کمونیست ترکیه، هر دو، فعالیت خود را وقف مبارزهٔ یکسانی کرده‌اند. تردیدی نیست که هر دو ملّت و هر دو حزب در پیروزی حتمی طبقهٔ کارگر در ایران و ترکیه بار دیگر سرنوشت مشترکی خواهند داشت.

 

زنده باد پیکار در راه سوسیالیسم!

زنده باد میراث حزب کمونیست ایران!

پاینده باد حزب تودهٔ ایران!

حزب کمونیست ترکیه

 

پیام حزب کمونیست اوکراین

رفقای گرامی کمیته مرکزی حزب توده ایران،

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، یکی از قدیمی‌ترین حزب‌های کمونیست در خاورمیانه و آسیای غربی که خودش ادامهٔ دهندهٔ راه حزب سوسیال-دموکرات انقلابی در ایران به نام »عدالت«بود، و در نخستین کنگرهٔ آن، کنگرهٔ تأسیس حزب در روز ۲۳ ژوئن ۱۹۲۰شکل گرفت، از جانب حزب کمونیست اوکراین و خودم، از صمیم قلب و به‌گرمی به شما شادباش می‌گویم.

برای ما کمونیست‌های اوکراین، توجه به نزدیکی کشور شما به روسیهٔ انقلابی که در آن حزب بلشویک زیر رهبری ولادیمیر ایلیچ لنین شکل و قدرت گرفت، مهم است. پیروزی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر در روسیه پیش‌زمینه و شالودهٔ شکل‌گیری حزب کمونیست ایران و ایجاد جمهوری شوروی گیلان در انزلی، در استان گیلان، در ژوئن ۱۹۲۰ را فراهم آورد. به همین سبب، در همیاری و همراهی انقلابی و انترناسیونالیستی ما تردیدی نیست. برای ما کمونیست‌های اوکراین، پیکار انقلابی بی‌نظیر کمونیست‌های ایران در دفاع از حقوق و آزادی‌های کارگران، به‌ویژه در شرایط اذیت و آزار و ترور رژیم‌های ضدمردمی حاکم، تحسین‌برانگیز است.

اکنون به دلیل بحران اقتصادی و مالی جهانی، و سیاست جنایتکارانهٔ آمریکا و متحدانش، که به تروریسم و درگیری‌های نظامی تازه، تجدید حیات فاشیسم، و یورش به حقوق و آزادی‌های دموکراتیک شهروندان منجر شده است، موضوع ضرورت مبارزه برای اتحاد جنبش بین‌المللی کارگری و کمونیستی برای تحقق دموکراسی و سوسیالیسم بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

به امید آنکه رشد و تحکیم روابط دوستانه و همبستگی انترناسیونالیستی میان حزب‌های ما به خاطر منافع زحمتکشان ایران و اوکراین و مبارزهٔ هر دو حزب ما، همچنان ادامه داشته باشد.

کارگران همهٔ کشورها متحد شوید!

با درودهای رفیقانه،

پترو سیموننکو، ‌دبیر اوّل کمیتهٔ مرکزی

حزب کمونیست اوکراین

 

پیام حزب کمونیست عراق

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

 

رفقای گرامی،

گرم‌ترین درودهای کمونیست‌های عراق به مناسبت صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران را بپذیرید. بزرگداشت این سالگرد حتّی امروز، صد سال بعد از بنیادگذاری حزب کمونیست، مناسبت شایسته‌ای است برای بزرگداشت و ادای احترام به پایه‌گذاران حزب طبقهٔ کارگر ایران، و برای ادای احترام به خاطرهٔ گروه انبوهی از رهبران و کادرهای کمونیست ایرانی که میهن‌دوستانی واقعی بودند و زندگی و جان خود را در راه اندیشه‌های والای کمونیسم و دفاع از آرمان عادلانهٔ مردم ایران فدا کردند. الگویی که آنها به‌جا گذاشتند، الهام‌بخش نسل‌های آیندهٔ کمونیست‌ها و ترقی‌خواهان در سراسر جهان بوده است و خواهد بود.

حزب تودهٔ ایران امروزه در همان مسیر پُرافتخار گام برمی‌دارد و پرچم سرخ مبارزه را در ایران برافراشته نگه می‌دارد، همان‌طور که در سراسر نزدیک به ۸۰ سال گذشته، پس از تأسیس آن حزب چند سال بعد از غیرقانونی شدن حزب کمونیست ایران توسط دیکتاتوری رضاشاه در دههٔ ۱۳۱۰/۱۹۳۰، تا کنون پیگیرانه عمل کرده است.

در این بزرگداشتِ صدمین سال تأسیس حزب کمونیست ایران، ما از نقش بنیادگذاران حزب کمونیست ایران به رهبری حیدر عمواوغلی (حیدر خان) و نقش رهبران برجستهٔ حزب تودهٔ ایران یاد می‌کنیم که میهن‌دوستان و انترناسیونالیست‌های واقعی بوده‌اند. در میان این قهرمانان مردم ایران، به‌ویژه از رفیق خسرو روزبه یاد می‌کنیم که در ماه مه ۱۹۵۸[اردیبهشت ۱۳۳۷] با شجاعت تمام در برابر جوخهٔ اعدام ایستاد.

صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران همچنین مناسبت خوبی است برای ما کمونیست‌های عراقی تا بار دیگر با افتخار از رابطه و پیوند ویژهٔ میان دو حزب تودهٔ ایران و حزب کمونیست عراق یاد کنیم. در دهه‌های گذشته، در دوره‌ای که هر دو حزب ما با سرکوب و ترور حکومت‌های ارتجاعی و ضدکمونیستی پی‌در‌پی روبرو بوده‌اند، این پیوند پایدارتر و محکم‌تر از پیش شده است.

به خاطر داریم که در دههٔ ۱۹۵۰[۱۳۳۰] و ۱۹۶۰[۱۳۴۰]، به‌رغم شرایط بسیار دشوار در هر دو کشور ایران و عراق پس از کودتاهای فاشیستی سیا-ساخته، وقتی که کمونیست‌ها و دموکرات‌ها متحمل ترور فاشیستی و اعدام‌های گروهی شدند، رابطهٔ ویژه و منحصر‌به‌‌فردی میان دو حزب ما شکل گرفت.

در اواخر دههٔ ۱۹۷۰[۱۳۵۰] و اوایل دههٔ ۱۹۸۰[۱۳۶۰] بار دیگر روحیهٔ انترناسیونالیستی میان دو حزب با قوت خود را نشان داد. در جریان جنگ خونین ایران-عراق که هشت سال به درازا کشید و پیامدهای فاجعه‌باری داشت و صدهاهزار تن از هر دو طرف در آن کشته شدند، کمونیست‌های ایرانی و عراقی نیروی پیش‌برندهٔ کارزار بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح و دموکراسی در هر دو کشور بودند.

کمونیست‌های عراقی این میراث انترناسیونالیستی را گرامی می‌دارند و به تحکیم و تقویت پیوندهای مبارزاتی در مبارزهٔ مشترک در راه دستیابی به آزادی، صلح، و عدالت اجتماعی، و ساختن آینده‌ای بهتر برای هر دو ملّت ایران وعراق ادامه خواهند داد.

رفقای گرامی،

به این مناسبتِ ویژه در زندگی شما حزب برادر، ما بار دیگر بر حمایت خود از آرمان‌های برحق مردم ایران برای برخورداری از صلح، دموکراسی، و حقوق بشر تصریح و تأکید می‌کنیم. ما همراه با جنبش جهانی کمونیستی و نیروهای ترقی‌خواه جهان تهدیدهای خارجی امپریالیستی و تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را که سبب شدّت یافتن تنش‌ها و برافروختن شعله‌های جنگی دیگر در خاورمیانه شده است، محکوم می‌کنیم. به اعتقاد ما، مبارزه با نقشه‌های امپریالیستی و پیکار در راه برقراری صلح باید با دفاع از حقوق بشر و حقوق دموکراتیک مردم ایران همراه باشد. همبستگی انترناسیونالیستی مستلزم قرار گرفتن در کنار مردم و نیروهای دموکراتیک مردمی در هر کشور، و طرد هر گونه رویکرد یک‌جانبهٔ زیانبار است که نقض حقوق بشر و حقوق دموکراتیک را نادیده می‌گیرد.

رفقای گرامی،

در این مناسبتِ باشکوهِ صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران ما از فرصت استفاده می‌کنیم و بار دیگر از حزب شما به خاطر همبستگی انترناسیونالیستی پیگیرتان با مردم و دموکرات‌ها و کمونیست‌های عراقی سپاسگزاری می‌کنیم.به مناسبت صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران، درودهای گرم خود را به همهٔ اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کنیم. ما خواهان تحکیم و تقویت پیوندهای ویژهٔ دوستی و روابط انترناسیونالیستی بین حزب‌هایمان و  نیز پیوندهای تاریخی میان ملّت‌های عراق و ایران در راه دستیابی به صلح، آزادی، دموکراسی، و پیشرفت اجتماعی هستیم.

با گرم‌ترین درودهای رفیقانه،

کمیتهٔ مرکزی،

حزب کمونیست عراق

۲۱ ژوئن ۲۰۲۰

 

پیام جمعیت ترقی‌خواه بحرین

۲۱ ژوئن ۲۰۲۰

 

با درود به شما رفقا،

به مناسب صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، من از طرف رهبری جمعیت ترقی‌خواه بحرین و رفقای کمیتهٔ مرکزی و اعضای جمعیت درودها و بهترین آرزوهای خود را به شما رفقا تقدیم می‌کنم. فداکاری‌ها و جانبازی‌های شما رفقای کمونیست در صد سالی که از تشکیل حزب کمونیست ایران، حزب مردم ستم‌دیده و زحمتکش ایران، می‌گذرد شایسته تقدیر است. حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران در مسیر تلاش خستگی‌ناپذیر خود در راه آزادی، ده‌ها شهید و تبعیدی داشته‌اند و برای حزب‌های ترقی‌خواه امروزی سرمشق پایداری بوده‌اند.

حزب تودهٔ ایران از زمانی که تشکیل شد بیشترین تأثیر را بر شکل‌گیری حزب‌های کمونیست در منطقهٔ خلیج فارس، از جمله پادشاهی بحرین داشته است. کادرها و اعضای حزب در بحرین در مکتب مبارزهٔ حزب تودهٔ ایران آموزش دیدند که امید را در میان زحمتکشان منطقه برانگیخت و گسترد. مُهر و نشان حزب شما در میان روشنفکران و تاریخ مبارزاتی منطقه به جا مانده است.

رفقای شما در بحرین حزب شما را الگو می‌بینند. ما امیدواریم که حزب شما و مردم ایران که در معرض تحریم‌های اقتصادی دولت‌های امپریالیستی و سرکوب پلیسی رژیم تاریک‌اندیش قرار دارند، با مبارزهٔ خود بتوانند شرایط دشوار کنونی را با موفقیت پشت سر بگذارند. امیدواریم که شرایط عینی و ذهنی کنونی زمینه‌ای باروَر باشد که بتواند مبارزه و خیزش مردم برای رهایی را به پیروزی برساند.

یاد و خاطرهٔ شهیدان حزب تودهٔ ایران فرخنده و پاینده باشد!

فرخنده باد صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران!

پاینده باشید رفقا!

خلیل یوسف

دبیرکل

 

 

پیام حزب کمونیست بریتانیا

پیام شادباش و همبستگی به حزب تودهٔ ایران به مناسبت ۱۰۰مین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

 

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

۱۳ ژوئن ۲۰۲۰

 

رفقای گرامی،

حزب کمونیست بریتانیا همبستگی و گرم‌ترین درودهای خود را به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران در روز ۲۳ ژوئن ۱۹۲۰ به شما، حزب تودهٔ ایران، تقدیم می‌کند.

حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران کارنامه‌ای حماسی از مبارزه و مقاومت در برابر امپریالیسم، به‌ویژه امپریالیسم بریتانیا دارند. در دههٔ اوّل قرن بیستم، شرکت‌های نفتی بریتانیایی به نمایندگی از دولت بریتانیا، منابع نفتی وسیع کشور شما را به تصرّف خود در آوردند و تا هشتاد سال بعدی در اختیار خود نگه داشتند. در این دورهٔ زمانی، دولت بریتانیا برای تضمین بقای رژیم‌های مطیع بارها در کشور شما دخالت کردند، به‌ویژه به منظور محدود کردن فعالیت‌های حزب شما، و نیز برای تضمین سرکوب‌های خشن توسط رژیم حاکم. به همین دلیل، کمونیست‌های بریتانیا در سراسر قرن [میلادی] گذشته با رفقای خود در ایران ابراز همبستگی کرده‌اند و از جانبازی‌های عظیم شما در راه رهایی کشورتان، آگاه‌اند. ما مبارزهٔ کارگران نفت ایران زیر رهبری حزب کمونیست در سال ۱۹۲۹ با امپریالیسم، سرکوب خشن آن، و سپس سرکوب حزب کمونیست ایران در سال ۱۹۳۱، زندانی کردن رهبری آن، و به قتل رساندن دکتر تقی ارانی، از رهبران حزب، در سال ۱۹۴۰ را به یاد داریم.

ما همچنین بنیادگذاری حزب شما، حزب تودهٔ‌ ایران، در سال ۱۹۴۱ با مشارکت عده‌ای از ۵۳ تن از رهبران آزاد شدهٔ حزب کمونیست پس از برکناری شاهِ همدست [با امپریالیسم] را گرامی می‌داریم. سال‌های بعدی، شاهد ظهور جنبش توده‌یی طبقهٔ کارگر زیر رهبری حزب تودهٔ ایران، تلاش‌های عظیم در راه رهایی زنان، و انتخاب دکتر مصدق با برنامهٔ ملّی کردن مالکیت منابع نفت ایران بود. کودتای آمریکایی-انگلیسی ۱۹۵۳[مرداد ۱۳۳۲] بار دیگر در صدد از میان بردن آن جنبش دموکراتیک برآمد و به‌ویژه باعث مخفی شدن اجباری حزب تودهٔ ایران و دستگیری‌های گسترده تا سال ۱۹۵۷ شد.

در دو دههٔ بعد از کودتا، حزب شما روحیهٔ مقاومت دموکراتیک در ایران را زنده نگه داشت و نقشی کلیدی در انقلاب ۱۹۷۹ بازی کرد. اکنون کاملاً مستند و روشن شده است که [در دههٔ ۱۳۶۰] نیروهای دولتی بریتانیا، از طریق سازمان اطلاعات و امنیت نظامی اِم‌آی۶ در همکاری با رژیم خمینی از سال ۱۹۶۲، همراه با مأموران آمریکایی طرح ایران-کنترا در سال‌های ۱۹۸۶-۱۹۸۷، به دستگیری‌های گسترده و سپس قتل‌عام شمار زیادی از رفقای شما دست زدند.

با وجود همهٔ اینها، حزب شما تشکیلات خود را حفظ کرده و به راهنمایی طبقهٔ کارگر کشور و جنبش دموکراتیک در دو دههٔ گذشته ادامه داده است. حزب شما با حکومتی مبارزه می‌کند که دین را در خدمت نظام استثماری سرمایه‌داری درآورده است و آزادی همهٔ کارگران، تولیدکنندگان کوچک، روشنفکران، و به‌ویژه زنان را محدود کرده است.

فداکاری و گام‌های استوار اعضای حزب شما مورد احترام ماست.

ما برای شما رفقای گرامی بهترین آروزها را داریم و به مناسبت این سالگرد، با شما ابراز همبستگی می‌کنیم.

زنده باد سوسیالیسم!

پاینده باد همبستگی بین‌المللی طبقهٔ کارگر!

 

رابرت گریفیتز

دبیرکل

حزب کمونیست بریتانیا

 

 

 

پیام همبستگی حزب کمونیست کانادا

 

درودهای انقلابی به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

 

۲۲ ژوئن ۲۰۲۰

 

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست کانادا شادباش‌ها و درودهای همر‌زمانهٔ گرم خود را به مناسبت فرخندهٔ صدمین سال تولد حزب کمونیست ایران به شما ادامهٔ دهندهٔ راه آن حزب تقدیم می‌کند.

حزب کمونیست ایران نیز مثل حزب ما میوهٔ سازمان‌دهی انقلابی الهام‌گرفته از لنین و انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر بود. در آن دوره، حزب‌های کمونیست در سراسر جهان با هدف قدرت‌گیری سیاسی طبقهٔ کارگر و شکست سرمایه‌داری وحشی، استعمار، و امپریالیسم در قرن بیستم شکل گرفتند.

تاریخ حزب کمونیست ایران (و حزب تودهٔ‌ ایران) در طول عمر خود، تاریخ مقابله با وحشیگری امپریالیسم و تحمل سال‌های «غیرقانونی» بودن، تبعید، زندان و مرگ، و تروریسم دولتی بوده است. قهرمانی‌های کمونیست‌های ایرانی در سراسر این سال‌های دراز و تاریک هرگز از یاد جنبش بین‌المللی کمونیستی نخواهد رفت. همین‌طور، جنبش کمونیستی جهان هرگز رنج و محنت درازمدّت مردم ایران را فراموش نمی‌کند که همچنان به مبارزه با امپریالیسم، جنگ، و رژیم دین‌سالار بی‌رحم کنونی ادامه می‌دهد که سال‌هاست به‌خوبی به منافع امپریالیسم آمریکا خدمت کرده است.

حزب تودهٔ ایران در سراسر تاریخ خود برای تأمین منافع زحمتکشان، صلح، دموکراسی، و برقراری سوسیالیسم در ایران همواره و پیگیرانه رزمیده است. امروزه، در شرایط وجود تهدید‌های امپریالیسم آمریکا و دولت ترامپ، حزب تودهٔ ایران به مبارزه با مداخلهٔ آمریکا و همهٔ قدرت‌های خارجی در ایران ادامه می‌دهد و تأکید دارد که مردم ایران، وقتی رها از مداخلهٔ خارجی باشند، خودشان آیندهٔ خود- آینده‌ای سوسیالیستی- را تعیین می‌کنند. کمونیست‌های ایران در شرایط سرکوب و «غیرقانونی» بودن فعالیتشان به ارائهٔ رهنمودهای انقلابی به پیکار مردم برضد جنگ، ارتجاع، و رژیم دین‌سالار بی‌رحم کنونی ادامه می‌دهند.

حزب تودهٔ ایران وظایف انترناسیونالیستی خود را نیز پیگیرانه انجام داده است و از مبارزات زحمتکشان جهان حمایت کرده است و در جنبش کمونیستی و کارگری جهان برای وحدت بر پایهٔ اصول مارکسیسم-لنینیسم و انترناسیونالیسم پرولتاری پیگیرانه پیکار می‌کند.

رفقای گرامی، به مناسبت این صدمین سالگرد، به شما درود می‌فرستیم و برای شما در پیکار بی‌وقفه‌تان در راه برقراری صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم آرزوی کامیابی داریم.

 

با درودهای رفیقانه، لیز رولی

صدر حزب کمونیست کانادا

 

 

پیام حزب کمونیست آمریکا

 به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

 

به مناسب یک قرن مبارزهٔ کمونیست‌های ایران در راه منافع طبقهٔ کارگر ایران، حزب کمونیست آمریکا به حزب تودهٔ ایران شادباش می‌گوید.

کمونیست‌های ایران از درون دشوارترین شرایط فعالیت که قابل‌تصوّر است سربلند بیرون آمده‌اند. کمونیست‌های ایران پیش از جنگ جهانی دوّم و در دورهٔ دیکتاتوری رضاشاه هوادار نازی‌ها متحمل زندان و اعدام شدند. در جریان جنگ جهانی دوّم و پس از آن، حزب شما نیز به فعالیت خود برای تشکیل سندیکاهای کارگری و دیگر سازمان‌های مردمی، و یاری‌رسانی به ملّی کردن شرکت نفت امپریالیستی بریتانیایی ایران و انگلیس ادامه داد.

در سال ۱۹۵۳ [۱۳۳۲] حزب شما نقش برجسته‌ای در مخالفت با کودتای »سیا«بازی کرد. هدفِ این کودتا، خصوصی‌سازی مجدد صنعت نفت ملّی ایران و به قدرت رساندن مجدد دیکتاتوری شاهنشاهی بود. به‌رغم موج تازه‌ای از سرکوب که پس از کودتا به راه افتاد و بیشتر از بیست سال ادامه یافت، حزب تودهٔ ایران به مبارزه در راه منافع و حقوق زحمتکشان ایران ادامه داد.

در سال ۱۹۷۸ [۱۳۵۷] حزب شما فعالانه از انقلاب مردم حمایت کرد که در نهایت به سرنگونی محمدرضاشاه انجامید. پس از انقلاب نیز حزب شما با سلطهٔ انحصاری نیروهای ارتجاعی دین‌سالار بر روند انقلاب ابراز مخالفت کرد. در نتیجه، حزب مورد وحشیانه‌ترین سرکوب‌ها قرار گرفت که در جریان آن شمار زیادی از اعضا و رهبران شما جان خود را از دست دادند.

امّا به‌رغم همهٔ این دشواری‌ها شما ایستادگی کردید و به مبارزه ادامه دادید، و اکنون می‌توانید ضمن ادامهٔ پیکار با امپریالیسم از خارج و مبارزه با ارتجاع در داخل، صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران را جشن بگیرید.

حزب کمونیست آمریکا به انگیزهٔ این مناسبت تاریخی شادباش‌های صمیمانهٔ انقلابی خود را به حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کند و بار دیگر با حزب شما و با مردم ایران ابراز همبستگی درازمدّت می‌کند.

 

 

پیام حزب کمونیست آلمان

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

۲۶ ژوئن ۲۰۲۰

 

رفقای گرامی و محترم،

 

جنبش کمونیستی ایران تاریخی صد ساله دارد که در آن همیشه حامل مترقی‌ترین اندیشه‌ها در ایران و جهان بوده است. حزب تودهٔ ایران نیز نزدیک به ۸۰ سال است که فعالیت پیشگامانه‌ای در مبارزات اجتماعی و سیاسی طبقهٔ کارگر ایران، زنان، و جوانان و دانشجویان داشته است.

شاخص مناسبات میان کمونیست‌های ایرانی و آلمانی همیشه دوستی و احترام متقابل بوده است. زمانی بود که حزب سیوسیالیست متحد در جمهوری دموکراتیک آلمان حاکم بود و حزب کمونیست آلمان در جمهوری فدرال آلمان فعالیت می‌کرد، و در چارچوب انترناسیونالیسم پرولتاری پیوندهای نزدیکی با حزب تودهٔ ایران داشتند. این پیوند اکنون در مناسبات میان حزب کمونیست آلمان (DKP) و حزب شما همچنان برقرار است.

حزب پُرتجربه و آبدیدهٔ شما توفان‌های زیادی را در مبارزهٔ طبقاتی از سر گذرانده است و جانبازی‌های زیاد و فداکاری‌های عظیمی در پیکار در راه صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم کرده است. ما در برابر شهیدان بی‌شمار و پیکارگران دلیر شما در مبارزه‌تان ادای احترام می‌کنیم. از زمان پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ تا کنون، رژیم دین‌سالار حاکم مبارزان حزب شما را مورد اذیت و آزار، حبس، شکنجه، اعدام، و کشتار جمعی قرار داده است. امّا قدیمی‌ترین حزب ایران نابود نشده و همچنان زنده است و به مبارزه ادامه می‌دهد. روز سرنگونی دیکتاتوری هم فرا خواهد رسید، روزی که مردم ایران قیام خواهند کرد و زنجیرهایی را که به دست و پایشان بسته شده است، از هم خواهند گسست. این سرنگونی پاداش کمونیست‌هایی خواهد بود که دهه‌های دشوار و تاریکی را پشت سر گذاشته‌اند و همچنان سر خود را بالا نگه داشته‌اند.

زنده باد حزب تودهٔ ایران، حزب کمونیست‌های ایران!

پاینده باد همبستگی بین‌المللی!

 

رناته کوپه مانفرد ایدلر

دبیر بخش بین‌المللی عضو بخش بین‌المللی

حزب کمونیست آلمان حزب کمونیست آلمان

 

 

پیام حزب کمونیست اتریش

به حزب توده ایران

به انگیزه صدمین سالگرد بنیادگذاری

حزب کمونیست ایران  

 

رفقای ارجمند،

ما به نام هیئت رئیسه حزب کمونیست اتریش، به مناسبت سدمین (صدمین) سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران، به رفقایمان در حزب توده ایران درود می فرستیم. نیروهای پیشرو جنبش کارگری در ایران نیز همانند اتریش و در بسیاری از کشورهای دیگر با الهام از پیروزی انقلاب اکتبر در روسیه به هم پیوستند و حزب های کمونیست بر پایه مارکسیستی را بنیاد گذاردند. آنان پیش قراولان پیکار بر ضد ستم و بیداد استعماری و امپریالیستی بودند و در این پیکارها از خودگذشتگی های بسیار از خود نشان دادند.

حزب توده ایران، که پیکار حزب کمونیست ایران را در شرایط دشوار کنونی به پیش می برد، شایسته احترام و همبستگی تمامی نیروهای پیشرو جهان است. ما آرزومند و امیدواریم که حزب شما و مردم ایران بتوانند بر دیکتاتوری مذهبی پیروز شوند، نفوذ کشورهای امپریالیستی را در منطقه پس برانند، دمکراسی واستقلال ملی را به چنگ آورند و راه های تکامل سوسیالیستی را باز کنند.

از شما خواهش می کنیم، همبستگی حزب ما را به همگی اعضا، پیکارگران و دوستان حزب توده ایران در ایران، در همه کشورها و به ویژه در اتریش برسانید.

دکتر میرکو مسنر، سخنگوی حزب کمونیست اتریش             

 

پیام کمیته مرکزی حزب مردم فلسطین

به: رهبری حزب تودهٔ ایران

رفقای عزیز

در صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، اجازه می‌خواهیم تبریک‌ها و درودهای رفیقانه خود را به‌مناسبت این روز مهم به شما و از طریق شما به همهٔ اعضا و هواداران حزب شما و همچنین به همهٔ مردم مترقی و دمکرات ایران، تقدیم داریم.

ما همچنین می‌خواهیم از این فرصت استفاده کرده، از موضع‌گیری مستحکم و پیگیر شما و حزب شما در همبستگی با مبارزه عادلانه مردم فلسطین طی ده‌ها سال، سپاسگزاری کنیم.

ما مطمئن هستیم که تلاش شما برای صلح، پیشرفت، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم ادامه خواهد یافت و به هدف‌هایتان دست خواهید یافت. ما همچنین معتقدیم که با نقش فعال شما در خانواده حزب‌های کمونیستی و کارگری، مبارزه ضد امپریالیستی و ضد سرمایه‌داری همچنان ادامه خواهد یافت. ما علاقه‌مندیم روابط دوجانبه‌مان را با حزب توده ایران در عرصه مبارزه مشترک‌مان برای آینده بهتر مردم، صلح،  و خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و مداخله‌های خارجی تقویت کنیم.

با درودهای مجدد

کمیتهٔ مرکزی حزب مردم فلسطین

 

پیام حزب کمونیست اسرائیل

 

رفقای گرامی حزب تودهٔ ایران،

اجازه بدهید از جانب کادرها و رهبری حزب کمونیست اسرائیل صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران را به شما تبریک بگوییم.

فداکاری‌های عظیم کمونیست‌های ایران و رهبری حزب کمونیست و حزب شما طی سالیان دراز در راه رهایی مردم ایران از یوغ استعمار و متحدانش، نمونهٔ زنده‌ای برای همهٔ جنبش‌های انقلابی سراسر دنیاست.

حزب شما همچنان به مبارزه در راه استقلال واقعی مردم ایران، مبارزه با امپریالیسم، ارتجاع، و تحریم‌های اقتصادی گوناگونی که مردم ایران متحمل آنها هستند، ادامه می‌دهد.

پیکار و ارزش‌های مشترک ما در راه ساختن آینده‌ای بهتر برای نوع بشر و همهٔ مردم دنیا، در مقابله با ظلم و ستم، تبعیض، استعمار، برده کردن مردم، و تصاحب ثروت آنها، و در راه توزیع عادلانهٔ این ثروت و رسیدن به سوسیالیسم، پیکاری ارزنده و پیروزمند است.

فرخنده باد صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران!

زنده باد حزب تودهٔ ایران!

با درودهای رفیقانه و انقلابی،

کمیتهٔ روابط بین‌المللی حزب کمونیست اسرائیل

حیفا، اسرائیل

۲۵ ژوئن ۲۰۲۰

 

 

 

پیام حزب کمونیست فنلاند

حزب کمونیست فنلاند به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران به حزب تودهٔ ایران شادباش می‌گوید.

امروزه، ما کمونیست‌های فنلاند، همراه با حزب‌های کمونیست و کارگری در جبههٔ جهانی و از جمله کمونیست‌های ایران، صدمین سالگرد پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران، یکی از قدیمی‌ترین حزب‌های کمونیست در خاورمیانه و آسیای غربی را جشن می‌گیریم.

حزب کمونیست فنلاند در این مناسبت تاریخی مهم، برای شما در تلاش و پیکارتان در راه تحقق صلح، پیشرفت، و سوسیالیسم در ایران آرزوی موفقیت دارد. جامعهٔ بین‌المللی کمونیست‌ها بسیار علاقه‌مند و مشتاق است که بتواند مطالبی را که به این مناسبت تهیه می‌شود مطالعه کند.

برای ما کمونیست‌های فنلاندی، موضوع‌های سیاسی‌ای مثل تقسیم کار و مشاغل، روزهای کاری کوتاه‌تر، بهبود امنیت و آسایش عمومی، و مبارزهٔ ضدنظامیگری برای زندگی در جهانی بدون جنگ، در کار روزمرّهٔ حزبمان بالاترین اولویت را دارد. ما همچنین معتقدیم که مبارزهٔ طبقاتی بدون همیاری بین‌المللی و اتحاد رفقا در سطح جهان موفق نخواهد شد.

بنابراین، ما از هر طرح و ابتکاری برای همیاری و همکاری بین دو حزب ما در آینده صمیمانه استقبال می‌کنیم.

پیروز باد مبارزهٔ طبقاتی!

پاینده باد صلح و همبستگی!

زنده باد حزب تودهٔ ایران!

یوها-پکا وایسانین،

صدر حزب کمونیست فنلاند

پیام همبستگی حزب کمونیست اکوادور

۲۳ ژوئن ۲۰۲۰

رفقای حزب تودهٔ ایران، به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، درودهای گرم و پرشور حزب کمونیست اکوادور به اعضا و رهبران مبارز حزبتان را بپذیرید. حزب شما در دشوارترین شرایط پیکار با امپریالیسم آمریکا و سرکوبگران ارتجاعی ملّت ایران (که فرهنگی غنی دارد)، حضور خود در مبارزهٔ مردمی را حفظ کرده و ادامه داده است. فعالیت حزب شما احترام و تحسین همهٔ ملّت‌های جهان را برمی‌انگیزد. واقعیت تاریخی مبارزهٔ بی‌وقفهٔ کمونیست‌های ایران که اکنون صد سال است ادامه دارد، نمونه و الگوی پایداری و مبارزه برای اعضای حزب ما و جوانان کمونیست اکوادور است.

درود و افتخار به حزب کمونیست ایران!

درود و افتخار به صد سال مبارزهٔ کمونیست‌های ایران!

وینستون آلارکون،

دبیرکل

حزب کمونیست اکوادور

 

 

تبریک حزب کار اتریش (PdA) به حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

 

رفقای عزیز

کمیتهٔ مرکزی حزب کار اتریش صمیمانه‌ترین تبریک‌ها و درودهای رفیقانه خود را به‌مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، به کمیتهٔ مرکزی و همه اعضای حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌دارد.

حزب تودهٔ ایران تاریخی طولانی و باشکوه دارد. کمونیست‌های ایران، در صد سال گذشته، قهرمانانه مبارزه کرده‌اند و هزینه سنگین این مبارزات را به‌دفعات پرداخت کرده‌اند. ما به هزاران نفری که جان‌شان را در تلاش برای حفظ حقوق طبقه کارگر و مردم ایران، در راه صلح، آزادی، و سوسیالیسم فدا کرده‌اند، ادای احترام می‌کنیم. تداوم مبارزات حزب در سخت‌ترین شرایط و در دوران سلطهٔ سرکوبگرترین حکومت‌ها به‌خاطر طبقه کارگر و جنبش‌های مردمی در ایران از بیشترین اهمیت برخوردار است. امروز، سرکوب و استثمار مردم در داخل همراه با طرح‌های امپریالیستی ایالات متحده و متحدان آن از خارج کشور بار دیگر بر نیاز به ‌وجود و مبارزهٔ حزب انقلابی‌ای قدرتمند در راه حقوق طبقه کارگر در ایران تأکید دارد.

بسیاری از کمونیست‌های ایرانی با پناه بردن به اتریش، روابط رفیقانه‌ای نزدیک با جنبش کمونیستی در این کشور، مانند دیگر کشورها، برقرار کردند. حزب کار اتریش از سنت انترناسیونالیستی جنبش انقلابی کمونیستی در اتریش حمایت می‌کند. این حزب از مبارزات حزب‌های کمونیستی و کارگری در سراسر جهان در برابر استثمار سرمایه‌داری و تجاوز امپریالیستی پشتیبانی می‌کند. ما به‌تحکیم همبستگی بین‌المللی و همکاری بین حزب‌ها با اهداف انقلابی یکسان پایبندیم.

ما با آرزوی بیشترین موفقیت‌ها در سدهٔ  دوم  زندگی حزب شما، پیگیر تقویت روابط دوجانبه در آینده هستیم.

 

زنده‌باد حزب تودهٔ ایران!

زنده‌باد مارکسیسم-لنینیسم!

زنده‌باد انترناسیونالیسم پرولتری!

 

کمیتهٔ مرکزی حزب کار اتریش

وین، ۳ تیرماه ۱۳۹۹

 

 

پیام تبریک و همبستگی حزب کمونیست نروژ به حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت صدمین سالگرد بنیان‌گذاری حزب کمونیست ایران – 

 ۳ تیرماه  ۱۳۹۹

رفقای عزیز

حزب کمونیست نروژ افتخار می‌کند در مقام عضوی از کنفرانس بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در کنار وارث یکی از قدیمی‌ترین حزب‌های کمونیستی در خاورمیانه و غرب آسیا، یعنی حزب تودهٔ ایران، قرار دارد. حزب شما تاریخی افتخارآمیز در مبارزات طبقه کارگر و مردم ایران دارد. اندیشه‌های سوسیالیستی در میان سوسیال‌دموکرات‌های انقلابی ایران از سال‌های دههٔ ۱۸۸۰ ریشه گرفتند. در اختر، نشریه چپ ایرانی مستقر در استانبول، مقاله‌‌هایی در این زمان درباره سوسیالیسم  به چاپ می‌رسید.

کمونیست‌های ایرانی در انقلاب مشروطه ایران در سال‌ها‌ی ۱۹۰۶- ۱۹۱۱  حضور  فعال داشتند. دبیرکل حزب کمونیست ایران، حیدرعمواوغلی، از رهبران شناخته‌شدهٔ انقلاب مشروطه بود. حزب کمونیست ایران جانشین حزب انقلابی سوسیال‌دموکرات ایران بود که رسماً در کنگره بنیادین آن در ۲۳ ژوئن ۱۹۲۰ برابر با  ۲ تیرماه ۱۲۹۹، در بندر انزلی به‌وسیله جریان‌های کمونیستی فعال آن زمان در داخل ایران تأسیس گردید.

موجودیت حزب کمونیست ایران با ممنوعیت کمونیسم و فعالیت‌های کمونیستی از طریق  اعمال  قانونی [معروف به قانون سیاه] از سوی دیکتاتوری رضا شاه در سال ۱۳۱۰ متوقف شد. رهبران حزب، کادرها، و هوادارانی که در قرن گذشته در حزب گردهم آمده بودند همگی  دستگیر  شدند. بسیاری از آنان رفتارهایی وحشتناک [شکنجه جسمی و روحی] از جانب پلیس امنیتی دیکتاتوری متحمل شدند و رهبر وقت حزب هم یعنی دکتر تقی ارانی،  در  ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۱۸ در زندان به‌قتل رسید.

رضا شاه را که طرفدار آلمان نازی بود [متفقین در جنگ جهانی دوم به خارج کشور] تبعید کردند و پسرش محمدرضا پهلوی را به تخت نشاندند. درهای زندان‌های کشور در شهریور ۱۳۲۰ گشوده شدند. رهبران آزاد شده حزب کمونیست ایران، شروع کردند به سازماندهی مجدد این حزب. برای مقابله با محدودیت‌های قانونی، حزب بازسازی شده، حزب تودهٔ (مردم) ایران نام گرفت. یک سال بعد،  حزب تودهٔ ایران در نخستین کنگره‌اش، مارکسیسم-لنینیسم را در حکم اصول عقیدتی خود برگزید و خویش را ادامه‌دهنده و وارث معنوی حزب کمونیست ایران اعلام کرد.

نزدیک به ۸۰ سال است که حزب تودهٔ ایران با حفظ سنت‌های انقلابی حزب کمونیست ایران برای صلح، دموکراسی و پیشرفت اجتماعی در ایران به نحو خستگی‌ناپذیر مبارزه کرده است.

حزب کمونیست نروژ در نبرد مشترک جهانی زحمتکشان علیه امپریالیسم، نژادپرستی، فاشیسم، و جنگ و برای به‌قدرت رساندن طبقه کارگر و مردم، حق تعیین سرنوشت ملی، صلح و عدالت اجتماعی، در کنار شما ایستاده است!

اسلو، ۳۰ خردادماه ۱۳۹۹

هیئت سیاسی  کمیتهٔ  مرکزی  حزب کمونیست نروژ

سخنگو: رونا اِوِنسن  –  دبیر امور بین‌الملل: سوندن هاكن  ژاكوبسن 

 

 

پیام رهبری حزب کمونیست در دانمارک

رفقای عزیز حزب تودهٔ ایران،

 

به‌مناسبت صدمین سالگرد تشکیل حزب کمونیست ایران تبریک‌های صمیمانه‌مان را تقدیم می‌داریم. ما از نقش کمونیست‌های ایرانی در مبارزه برای زندگی بهتر، صلح، و سوسیالیسم، به‌رغم شرایط بسیار دشوار و خطرناکی که در آن قرار داشته و دارند، به‌خوبی آگاهیم.

ما با سازمان حزب تودهٔ ایران در دانمارک همکاری‌ای خوب و مداوم داریم.

ما برای شما و حزب شما بهترین‌ها را آرزومندیم.

معضل ما سرمایه‌داری است. سوسیالیسم راه‌حل است.

 

با درودهای رفیقانه،

حزب کمونیست دانمارک، KPiD

بو مولر

 

 

پیام دبیرکل حزب کمونیست فیلیپین (۱۹۳۰)

۳ تیرماه ۱۳۹۹

 

رفقای عزیز،

 

از طریق شما، حزب کمونیست فیلیپین (۱۹۳۰) صمیمانه‌ترین تبریک‌های رفیقانه‌اش را به‌مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، به وارث آن، حزب توده ایران، تقدیم می‌کند. درعین‌حال، حزب ما همبستگی پایدارش را با مبارزات فعلی حزب توده ایران علیه تهدیدات نظامی امپریالیسم و تحریم‌های جنایت‌کارانه علیه ایران و همچنین علیه دیکتاتوری وحشیانه مذهبی در ایران ابراز می‌دارد.

ما به حزب کمونیست ایران، یکی از نخستین حزب‌های کمونیستی خاورمیانه و غرب آسیا، که در ۲ تیرماه  ۱۲۹۹ در بندر انزلی تأسیس شد، درودهای انترناسیونالیستی‌ می‌فرستیم. ما می‌دانیم که حزب کمونیست ایران توسط رهبران حزب سوسیال‌دموکرات عدالت و در پی انقلاب مشروطیت که ایده‌های مارکسیستی را در میان زحمتکشان ایران رواج می‌دادند، تشکیل گردید. این امر کاملاً بی‌نظیری است که برخی از بنیان‌گذاران حزب، کارگران فصلی شاغل در قفقاز و مناطق آسیایی روسیه تزاری، به‌ویژه در صنعت نفت باکو، بودند و آگهی‌ها و جزوه‌های شعبه‌های آسیایی حزب بلشویک لنین و همچنین نسخه‌هایی از روزنامه ایسکرای لنین را در شهرهای ایران پخش می‌کردند.

ما نقش حزب کمونیست ایران در توسعه جنبش‌های کارگری و ضد دیکتاتوری در ایران یعنی نقشی که این حزب را به قدرتمندترین چالش در برابر امپریالیسم و دیکتاتوری رضاشاه در آن زمان تبدیل کرد، ستایش می‌کنیم. متأسفانه، شروع ممنوعیت فعالیت‌های کمونیستی و اتحادیه‌های صنفی و دیگر فعالان چپ از سال ۱۳۱۰ و بازداشت ۵۳ نفر پیشگامان نظری حزب، کادرهای بی‌شمار، و حامیان حزب از سوی مرتجعان، به‌معنای پایان حیات فعال حزب بود. ما یاد رهبران و کادرهایی را که در زندان به‌قتل رسیدند و قربانی شکنجه‌های وحشتناک شدند، گرامی می‌داریم.

ما به اراده و عزم آهنین کمونیست‌های ایرانی که در شهریور ۱۳۲۰ و پس از عزل رضا شاه هوادار آلمان نازی، آزاد شدند و با سازمان‌دهی بی‌درنگ جنبش کمونیستی، حزب توده ایران را در مهرماه ۱۳۲۰ تأسیس کردند درود می‌فرستیم. از آن زمان، به‌رغم سرکوبگری رژیم‌های محمدرضا شاه پهلوی و سپس حکومت اسلامی، حزب توده ایران همچنان پرچم مارکسیسم-لنینیسم و مبارزه  برای صلح، دموکراسی، و پیشرفت اجتماعی در ایران را در اهتزاز  نگاه  داشته است.

در سال‌های دهه ۱۹۸۰ میلادی، برخی از اعضای جوان حزب تودهٔ ایران (و همچنین سازمان فدائیان خلق ایران- اکثریت) با کمک دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در برخی از دانشگاه‌های  مانیل تحصیل می‌کردند. ما از همکاری با آن رفقا مفتخر بودیم و به‌طور مرتب برای تبادل اطلاعات و تجربیات خود با آنان دیدار داشتیم و در برگزاری همایش‌ها  در ارتباط  با  موضوع  حاد  پایان دادن  به جنگ ایران و عراق همه گونه کمک می‌کردیم.

ما قدردان تجربیاتی هستیم که از طریق همکاری‌های بین‌المللی کسب کرده‌ایم  و آرزو می‌کنیم که روابط دوستانه فعلی بین حزب کمونیست فیلیپین- ۱۹۳۰  و حزب تودهٔ ایران، که بر اساس فعالیت‌های مشترک ما در SOLIDNET و نشست‌های  بین‌المللی حزب‌های کمونیستی و کارگری استوار است، هرچه بیشتر در مبارزه مشترک ما علیه امپریالیسم و جنگ و برای صلح و سوسیالیسم تقویت شود.

با درودهای کمونیستی  

آنتونیوپاریس- دبیرکل

 

 

حزب کمونیست ارمنستان

رفقای عزیز کمیته مرکزی حزب تودهٔ ایران

رفیق عزیز علی خاوری دبیرکل حزب تودهٔ ایران

 

حزب کمونیست ارمنستان به‌مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران در تیرماه ۱۲۹۹ (برابر با ژوئن ۱۹۲۰) را به همه اعضا و هواداران حزب توده ایران، وارث حقیقی حزب کمونیست ایران و پرچم‌دار مبارزه برای صلح و سوسیالیسم، درودها و تبریک‌هایش را تقدیم می‌دارد.

حزب کمونیست ایران بنا بر ضرورت تاریخی و در پی انقلاب مشروطه که کمونیست‌ها و سوسیال‌دمکرات‌های انقلابی در آن فعالیت می‌کردند، تشکیل گردید. کمونیست‌های ارمنی ایرانی از مبارزانی بودند که هم در انقلاب مشروطیت ۱۹۰۶-۱۹۱۱ و هم در بنیان‌گذاری حزب کمونیست ایران نقش داشتند. آنان نقشی مهم در نخستین تحول‌های مهم تاریخی از مقطع‌زمانی ابتدای قرن بیستم در کشور شما داشتند.

از زمان به‌قدرت رسیدن سوسیالیسم در اتحاد جماهیر شوروی، حزب کمونیست ارمنستان تحول‌های ایران را همواره با اشتیاق دنبال کرده و روابطی نزدیک با حزب کمونیست ایران و سپس حزب تودهٔ ایران داشته است. ما از تاریخ حزب کمونیست ایران و امر پراهمیت ادامهٔ فعالیت آن از سوی حزب توده ایران، از سال ۱۹۴۱ (۱۳۲۰)، به‌خوبی آگاهیم.

کمونیست‌های ایرانی همیشه در مبارزه برای صلح، حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، عدالت و سوسیالیسم در ایران قهرمان بوده‌اند… مبارزه‌ای که با خون، اشک، و فداکاری‌های عظیم عجین بوده است. کمونیست‌های ایرانی فعالیت خود را با حزب کمونیست ایران در سال ۱۹۲۰ (۱۲۹۹ خورشیدی) آغاز کردند و پس از انحلال حزب به‌وسیله دیکتاتوری رضا شاه در سال‌های دهه ۱۹۳۰/۱۳۰۰ خورشیدی از طریق تأسیس حزب تودهٔ ایران و با حفظ سنت‌های مبارزاتی طبقه کارگر در شرایط ایران، به‌مدت ۸۰ سال سرافرازانه مبارزه کرده‌اند و امروز پرچم سرخ آنان به‌رغم شرایط دشوار مبارزه، در اهتزاز است.

مبارزات کمونیست‌های ایران یکی از مهم‌ترین عوامل در ادامه پیش‌روی جنبش مردمی در تاریخ کشور شما بوده است. ما معتقدیم که ادامه این حرکت نه‌تنها برای کارگران ایرانی مفید است بلکه پیامدهای مثبت مهمی در تحول‌های استراتژیک در همه کشورهای همسایه ایران، ازجمله در ارمنستان، به‌همراه خواهد داشت. پیوندهای مهم و قدرتمند فرهنگی، سیاسی، تاریخی، و اقتصادی بین ایران و ارمنستان همواره وجود داشته است.

ما بار دیگر درودها و تبریک‌های‌مان را به‌مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ  ایران که جانشین واقعی حزب تاریخی کمونیست ایران است، تقدیم می‌داریم. ما به توسعه و تعمیق بیشتر روابط بین دو حزبمان وفاداریم.

زنده‌باد همبستگی بین‌المللی

زنده‌باد سوسیالیسم

کمیته مرکزی حزب کمونیست ارمنستان

۲۰ ژوئن ۲۰۲۰/ ۳۱ خردادماه ۱۳۹۹

 

پیام همبستگی حزب کمونیست پاکستان به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

 

رفقای عزیز،

 

به نمایندگی از کمیتهٔ مرکزی و تمام حزب کمونیست پاکستان، صمیمانه‌ترین شادباش‌های رفیقانهٔ خود را به حزب تودهٔ ایران، به مناسبت صد سال مبارزهٔ شکوهمند [کمونیست‌های ایران] با امپریالیسم، بنیادگرایی، و استبداد تقدیم می‌کنیم. تاریخچهٔ رابطهٔ حزب تودهٔ ایران و حزب کمونیست پاکستان طولانی و ماندگار است. به‌ویژه پیش از برقراری حکومت مذهبی فاشیستی ایران، رفقای حزب تودهٔ ایران که ساکن پاکستان بودند یا برای تحصیل به پاکستان آمده بودند، با حزب ما و دانشجویان هوادار حزب ما روابط کاری بسیار نزدیکی داشتند و در فعالیت‌های گوناگون نیز یکدیگر را یاری می‌کردند.

حزب کمونیست ایران از آغاز شکل‌گیری و فعالیت خود در 23 ژوئن 1920، در راهبری و سازمان‌دهی مبارزات تاریخی درخشان توده‌ها علیه شاه شرکت داشت. ترس از موفقیت و محبوبیت حزب کمونیست ایران در میان مردم موجب شد که رژیم ایران 11 سال پس از تشکیل این حزب، آن را غیرقانونی اعلام کند. رهبری و کادرهای حزب دستگیر و به زندان انداخته شدند و مورد شکنجه‌های وحشیانهٔ حکومت ایران قرار گرفتند. پس از ورود نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوّم به ایران بود که این رفقا از زندان آزاد شدند و فرصت را برای سازمان‌دهی مجدد حزب و ادامهٔ مبارزهٔ علنی در میان توده‌ها مناسب یافتند.

این رفقای شجاع توانستند حزب را مجدداً با موفقیت بازسازی کنند و این بار آن را حزب تودهٔ ایران نام‌گذاری کردند. پس از این بازسازی، حزب تودهٔ ایران توانست پُرقدرت‌تر از پیش، مبارزه با رژیم سلطنتی را ادامه دهد و نیروی کارگران، زنان و دانشجویان را در جبهه‌ای واحد برای پیشبُرد مبارزهٔ ضدسلطنتی و طبقاتی سازمان‌دهی کند. این دوره از مبارزات رفقای توده‌ای ما فصلی طلایی در تاریخ جنبش ترقی‌خواهی جهان خواهد ماند. دنیای مترقی نمی‌تواند فراموش کند که چگونه رفقای حزب تودهٔ ایران، با وجود شکنجه، قساوت و سرکوب ساواک، پلیس امنیتی بی‌رحم رژیم شاه، راه را برای مرحلهٔ انقلابی هموار کردند. کارگران، مردم، و نیروهای دموکراتیک ایران تحت رهبری حزب تودهٔ ایران در شرف رسیدن به به هدف‌های انقلابی خود بودند ولی نیروهای امپریالیستی آمریکایی و اروپایی با توطئهٔ جدیدی انقلاب را سرکوب کردند و به بیراهه بردند.

 

رفقای عزیز،

تاریخ جنبش کمونیستی شاهد آن است که حزب تودهٔ ایران در انقلاب 1979/۱۳۵۷ نقش پیشتازانه‌ای داشت، ولی نیروهای فاشیستی مذهبی با کمک توطئه‌گران امپریالیستی توانستند انقلاب مردم را برُبایند و در نهایت فاشیسم مذهبی کنونی را به مردم ایران تحمیل کنند. در این زمان بود که شما متحمل قساوت‌ها و بی‌رحمی‌هایی شدیدتر از پیش شدید. دشمنان شما اکنون کسانی بودند که روزی در کنار شما بودند. به همین دلیل، به دام انداختن و سرکوب رفقای شما برای آنها آسان‌تر بود. این رژیم مذهبی از سویی مثل نیرویی ضدامپریالیستی عمل می‌کرد، ولی از سوی دیگر، نیروهای ضدامپریالیستی همچون حزب تودهٔ ایران را در داخل کشور سرکوب می‌کرد.

حزب کمونیست پاکستان به حزب تودهٔ ایران درود می‌فرستد؛ نه‌فقط به‌خاطر رودررو بودن با چنین پیامدهای ظالمانه، بلکه به‌خاطر سازمان‌دهی مجدد خود در مقاطع زمانی گوناگون و به چالش کشیدن حکومت ستمگر فاشیستی مذهبی در ایران. حزب کمونیست پاکستان دستاوردها و فداکاری‌های حزب تودهٔ ایران را میراث خودش می‌داند، و این نه‌فقط به دلیل داشتن روابط در جنبش بین‌المللی کمونیستی بلکه همچنین به دلیل همسایگی دو حزب برادر با شرایط تقریباً یکسان است. حزب کمونیست پاکستان درک می‌کند که مردم ایران به دلیل شکست سیاست‌های اقتصادی و خارجی رژیم فاشیستی مذهبی کنونی، دیگر هیچ امیدی به این حکومت ندارند. در واقع فقط حزب تودهٔ ایران است که امید دهنده به مردم ایران است. حزب کمونیست پاکستان بر این باور است که به‌رغم دشوار بودن شرایط، حزب تودهٔ ایران این رژیم فاشیستی مذهبی را شکست خواهد داد و در سازمان‌دهی و متحد کردن زحمتکشان طبقهٔ کارگر و نیروهای دموکراتیک با هدایت خود موفق خواهد بود.

 

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست پاکستان

 

حزب کمونیست سوازیلند صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران را به طبقهٔ کارگر ایران تبریک می‌گوید

 

به کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

۲۳ ژوئن سال ۲۰۲۰ صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، یکی از قدیمی‌ترین حزب‌های کمونیست در خاورمیانه و غرب آسیا است. حزب کمونیست سوازیلند بنیان‌گذاری حزب کمونیست ایران را به طبقهٔ کارگر ایران تبریک می‌گوید.

حزب کمونیست سوازیلند همچنین تبریکات خود را به وارث حزب کمونیست ایران یعنی حزب تودهٔ ایران، به‌خاطر ادامه منظم مرام مارکسیست- لنینیستی و مبارزات طبقاتی در ایران تقدیم می‌دارد. حزب تودهٔ ایران در مقام عضوی از خانواده حزب‌های کمونیستی و کارگری جهان همچنان در مبارزات طبقه کارگر به‌طور مؤثر مشارکت دارد.

ازخودگذشتگی اعضای حزب کمونیست ایران و حزب تودهٔ ایران در مبارزات طبقه کارگر در ایران الهام‌بخش طبقه کارگر کشور ما، سوازیلند، و همچنین اعضای حزب ما است. جنبش کمونیستی در ایران فراز و نشیب‌هایی بسیار را پشت سر گذاشته است ولی انضباط درون جنبش از بین نرفته است و به ما درس‌هایی عملی، به‌ویژه درک روند پیچیده مبارزه، ازجمله نقش نیروهای امپریالیستی در همکاری با نیروهای ارتجاع داخلی در سرکوب کمونیسم و طبقه کارگر، ارائه می‌دهد.

پیشینه ایده‌های مارکسیستی در ایران به قرن نوزدهم برمی‌گردد، یعنی هنگامی‌که روابط سرمایه‌داری، پیدایش طبقه کارگر، و جنبش سوسیال‌دموکراسی در ایران درحال شکل‌گیری بود. طبقه کارگر در انقلاب مشروطه ایران که در دهه اول قرن بیستم رخ داد، نقشی مهم داشت. این پیروزی‌های طبقه کارگر همزمان با شکل‌گیری انقلاب روسیه بود که به انقلاب بزرگ سوسیالیستی اکتبر در سال ۱۹۱۷ انجامید. در خلال این روند، کمونیست‌ها ارائه دهنده روش‌های مارکسیستی مبارزه به دیگر نیروهای جنبش‌های آزادی‌بخش در صف‌های‌شان بودند.

حزب کمونیست ایران در جنبش آزادی‌بخش ملی ایران و مبارزات طبقه کارگر ایران، طبقه‌ای که سهمی حیاتی در شکل‌گیری مناسبات اجتماعی و سیاسی ایران داشت، فصلی جدید گشود. حمایت و کمک کمونیست‌ها در تشکیل اتحادیه‌های کارگری در تهران و دیگر شهرها در سراسر کشور و سازمان‌دهی مبارزات آن‌ها، از یک‌سو طبقه کارگر ایران را متحد کرد و از سوی دیگر، نیروهای ارتجاعی حاکم را وحشت‌زده کرد. وضع و اجرای قوانین و سیاست‌های ضد کمونیستی در جهان، به رهبری و حمایت نیروهای امپریالیستی، بر موجودیت حزب کمونیست ایران نیز تأثیر منفی داشت.

تصویب قانون ضد کمونیستی موسوم به “قانون سیاه” از سوی رژیم رضاشاه در اواخر ماه مه ۱۹۳۱/ ۱۳۰۹ خورشیدی، به ممنوعیت فعالیت حزب کمونیست ایران و سپس سرکوب و دستگیری گسترده رهبری آن و تعداد زیادی از کمونیست‌ها و رهبران کارگری منجر شد که عده‌ای از آنان نیز بعداً به‌قتل رسیدند. این حملات ضد کمونیستی، ولی، موجب بازداشتن کمونیست‌های ایرانی از مبارزه نشد.

تشکیل حزب توده ایران در ۲  اکتبر ۱۹۴۱/ ۱۰ مهر ۱۳۲۰ از استقبال بسیار زیاد طبقه کارگر ایران برخوردار شد و این حزب بدین ترتیب توانست نیروهای طبقه کارگر را در مبارزات مردم متحد کند. کودتای سال ۱۹۵۳/ ۱۳۳۲ که دولت قانونی دکتر مصدق بود سرنگون کرد، حمله‌ای به اتحاد طبقه کارگر و به نفع امپریالیسم بود. این کودتا به بازداشت و حبس تعداد زیادی از اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران و سپس اعدام بسیاری از کادرها و افسران توده‌ای حزب  و همچنین دستگیری و بازداشت برخی اعضای دولت منتخب و دموکرات و حبس خانگی دکتر مصدق تا زمان مرگ ایشان منجر شد. به‌رغم این شکست‌ها، با تلاش‌های الهام‌بخش حزب توده ایران، انقلاب بزرگ ۱۹۷۹/ ۱۳۵۷ خورشیدی ایران که مورد تأیید کامل زحمتکشان بود، به‌وقوع پیوست.

حزب کمونیست سوازیلند برای رهبری، اعضا، و همچنین هواداران حزب توده ایران و همه طبقه کارگر ایران بهترین آرزوها را دارد. همان‌طور که حزب ما همچنان به سمت وحدت طبقه کارگر سوازیلند در مبارزه با رژیم استبداد سلطنتی، آخرین حکومت پادشاهی مستبد در منطقه جنوب صحرای آفریقا، ادامه می‌دهد، آموخته‌های مبارزات مردم ایران، برای مردم مظلوم سوازیلند راهنمایی الهام‌بخش‌اند.

با درودهای کمونیستی

توکوزانی کنت کنین

دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست سوازیلند – کنگرهٔ سوم

  به نقل از ویژه نامهٔ «نامهٔ مردم»، به مناسبت یکصدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران، ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا