کارگران و زحمتکشان

مطالبهٔ کارگران کانادا: سیاست‌های ضد کارگری و برنامهٔ خصوصی‌سازی باید متوقف شود!

زمانی که حزب “محافظه‌کاران متحد” (یو سی پی) در سال گذشته به حکومت کوتاه‌مدت حزب “دمکرات‌های نوین” (ان دی پی) خاتمه داد، جنبش کارگری استان آلبرتای کانادا به‌خوبی می‌دانست که راه سختی را در پیش خواهد داشت. برخلاف دورهٔ پیشین در سال‌های دهه ۱۹۹۰ میلادی، یعنی آن زمان که اتحادیه‌های کارگری آلبرتای کانادا با وجود بیشتر بودن اعضای‌شان آمادگی لازم را برای مبارزه نداشتند، اکنون و این بار اما جنبش کارگری مبارزاتش را بلافاصله شروع کرد.

حمله‌های وحشیانه به حقوق زحمتکشان از سوی حزب محافظه‌کاران متحد از فردای آغاز به‌کار دولت آن شدت گرفت. این حمله‌ها شامل لغو همه دستاوردهایی بود که جنبش کارگری در دوره‌های پیشین به‌دست آورده بود. در آخرین تنظیم بودجهٔ استان آلبرتا در سال جدید، منافع و حقوق کارگران به‌کلی نادیده گرفته شد که این موضوع به برپایی اعتراضی گسترده منجر گردید. در شهر ادمونتن (مرکز استان آلبرتا)، در روز ارائه بودجه، ۱۳ هزار نفر تظاهراتی اعتراضی بر پا کردند. در سراسر استان آلبرتا، در مدیسن‌هَت، ردریور، و دیگر شهرهایی که سابقه مبارزات کارگری داشتند، به‌مدت دو روز این تظاهرات اعتراضی ادامه یافت.  در بودجهٔ سال جدید، هزارو ۴۳۶ شغل در بخش عمومی حذف خواهد شد و از بودجه خدمات ویژهٔ عمومی به‌میزان ۸۱۳ میلیون دلار کاسته می‌شود. دبیر اتحادیهٔ کارکنان استان آلبرتای کانادا (آ یو پی ای) که ۱۸ هزار عضو دارد، می‌گوید: “من تا کنون چنین حکومت دورویی را ندیده بودم. نخست‌وزیر از یک طرف می‌گوید من از منافع مردم آلبرتا دفاع می‌کنم، ولی درواقع فقط برای منافع شرکت‌های بزرگ دارد کار می‌کند. او مبلغ ۴٫۷ میلیارد دلار تخفیف مالیاتی برای بعضی از همان شرکت‌های بزرگ داده است که دارند کارگران‌شان را اخراج و شهرهای حاشیه‌ای را متروکه می‌کنند بدون اینکه مالیات خود را بپردازند و در عوض آن، از مردم می‌خواهند که هزینه‌ها را بپردازند.”

 افزون بر این‌ها، دولت افزایش بودجه هزینه‌‌های بهداشت را در سقف  ۰٫۳ درصد محدود کرده است.

حمله‌های حزب محافظه‌کاران متحد به سیستم آموزشی یکی از اقدام‌های عمدهٔ این دولت است. در بودجه پیشنهادی از هیئت‌امنای آموزش‌وپرورش می‌خواهد که از پس‌اندازهای ذخیره‌اش استفاده کند و درعین‌حال ۶ درصد از بودجه آموزشی دوره دوم دبیرستانی را هم قطع کرده است. طبق برآورد دبیر اتحادیهٔ فرهنگیان استان آلبرتای کانادا (ای تی ای)، در پاییز سال آینده حدود سی هزار دانش‌آموز بدون بودجه حمایتی وارد مدارس استانی خواهند شد. وزیر آموزش استان ادعا می‌کند که هیئت امنا در سال آینده افزایش بودجه خواهد داشت، اما دبیر اتحادیهٔ فرهنگیان استان آلبرتای کانادا با خطاب به وزیر آموزش به نکته‌ای مهم اشاره می‌کند. او می‌گوید که  وزیر آموزش استان به قطع ۱۳۶ میلیون دلاری بودجه [هیئت‌امنای آموزش‌وپرورش] برای سال ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ هرگز اشاره‌ای نمی‌کند.

بخشی از یورش به حقوق زحمتکشان و حذف آن‌ها از برنامهٔ دولت عبارتند از: حذف سقف پرداختی برای شهریهٔ مقطع دورهٔ دوم دبیرستانی، افزایش بهره بانکی وام دانشجویی، چپاول اندوختهٔ بازنشستگی معلمان… حذف برنامه‌های کودکان تحت مراقبت، از لیست خارج کردن کمک به معلولان، حذف برنامه‌های کمک به اجاره مسکن در سطح استان. نئوامی رانکین، دبیر مسئول حزب کمونیست استان آلبرتای کانادا، تأکید می‌کند که بعضی از اقدام‌های حزب محافظه‌کاران متحد که حذف پرداختی به پزشکان و تأخیر در پرداخت چک درآمد حداقلی برای معلولان و بیکاران را شامل می‌شود مردم را بیشتر آزار می‌دهد. 

 رانکین می‌گوید: “قطع پرداختی به پزشکان آلبرتا باعث خواهد شد که پزشکان این استان را ترک کنند. در مورد چک‌های معلولان و بیکاران میزان این پرداختی‌ها هم‌اکنون هم به‌طور دردآوری کم و با تأخیر طولانی پرداخت می‌شود و این یعنی که آنان قادر به پرداخت اجارهٔ مسکن و هزینه‌های خود در اول هرماه نخواهند بود. ” حزب کمونیست کانادا ابراز همبستگی توده‌ای و اعتراض به برنامه‌های دولت را درخواست کرده است. حزب از کارگران خواست که “اتحادیه‌های خود را وادار به اقدام کنند… کارگران در کلیه بخش‌ها باید از مبارزات یکدیگر به‌منظور حفظ مشاغل و بازگرداندن برنامه‌های حمایت اجتماعی پشتیبانی کنند. کارگران بخش خصوصی با کارگران بخش عمومی منافعی مشترک داشته و برای امنیت شغلی‌شان مبارزه می‌کنند. پرستاران برای تأمین امنیت شغلی، مقابله با خصوصی‌سازی، و معیشت بهتر با آموزگاران، کارگران لوله‌کشی و کارگران برق منافع مشترک دارند. این امری حیاتی است که زحمتکشان آلبرتا در یک همبستگی و به‌صورت توده‌ای مبارزه کنند! “

راه‌پیمایی اعتراضی در برابر پارلمان استان آلبرتای کانادا که واحدهای سندیکاهای محلی ادمونتون سازمان‌دهی کرده بودند از طرف کنفرانس معلمان، کارکنان خدمات اجتماعی و دیگر کارکنان بخش عمومی، و همچنین دانش آموزان دبیرستانی و هنرمندان، پشتیبانی شد. هم‌زمان با آن، فدراسیون کارگری استان آلبرتای کانادا (ای اف ال) مرحلهٔ بعدی اعتراض‌ها در مخالفت با برنامه‌های دولت را با خواست‌هایی همچون مخالفت با خصوصی‌سازی، شناورسازی قوانین و یورش به دستمزد و حقوق کارگران آغاز کرده است. دبیر فدراسیون کارگری استان آلبرتای کانادا می‌گوید: “اعتراض‌های جدید را بر اساس خواست هزاران کانادایی ساکن استان آلبرتا‌- که نماینده آنان هستیم- سازمان‌دهی خواهیم کرد. آنان می‌بینند که دولت در مورد حقوق پزشکان، کارکنان بخش بهداشت، پرستاران و فرهنگیان چگونه عمل می‌کند. آنان می‌بینند که دولت محلی مالیات شرکت‌های بزرگ را کاهش داده‌ و نیز از تصمیم‌شان به حذف مهدکودک‌ها و مزایای بازنشستگان آگاه هستند.”

[برگرفته از: سایت حزب کمونیست کانادا، نشریه صدای مردم،  ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۸/ ۸ ماه مارس ۲۰۲۰].

http://peoplesvoice.ca/2020/03/08/alberta-labour-pushes-back-against-kenney-cuts/

  به نقل از ضمیمه کارگری «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۳۵، ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا