کارگران و زحمتکشان

اطلاعیه حزب تودهٔ ایران

درود به کارگران و کارکنان پروژه ای مبارز و قهرمان صنایع  نفت و گاز و پتروشیمی در  سراسر ایران!

مبارزه کارگران قهرمان هفت تپه همچنان ادامه دارد!

 بر اساس آخرین گزارش‌های رسیده، کارگران و کارکنان پروژه‌ای شرکت‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جنوب ایران در اعتراض به وضعیت اسف‌بار فقر و محرومیت‌ها، دستمزدهای معوقه، شرایط بد خوابگاه‌ها، و بی‌توجهی مدیران به وضعیت‌شان در زمینه‌های مورد اشاره، از امروز، ۱۲ مردادماه ۹۹، تا جامه عمل پوشانده شدن به موارد اعتراض و خواست‌هایشان از کار دست کشیده و درحال اعتصاب به‌سر می‌برند. کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه پارسیان سپهر لامرد، شرکت اکسیر صنعت در فاز ۱۳ در اسکله تنبک، شرکت سینا صنعت در پتروشیمی پارس فنل، شرکت آذران گستر و شرکت آویژه صنعت در پالایشگاه نفت سنگین قشم، سیکل ترکیبی ارومیه، پتروشیمی سبلان، شرکت تناوب در فاز ۱۴، شرکت پتروهمگام ماهشهر، پتروشیمی بوعلی، پتروشیمی هنگام، و شرکت پیمانکاریigc  پالایشگاه آبادان، از کار دست کشیده یا در خوابگاه‌های‌شان یا محوطه‌های کار نشسته‌اند در شرایطی که گرمای هوا در این مناطق بیداد می کند و به ۶۰ درجه سانتیگراد رسیده است. توضیح اینکه “کارگر پروژه‌ای” کارگری است که محوطهٔ کار یا کارگاهی ثابت ندارد. او برای یافتن کار از کارگاهی به کارگاه دیگر و از شهری به شهر دیگر در رفت و آمد است. این نیروی کار زحمتکش میهن ما حتا از حمایت همین قانون کار فعلی جمهوری اسلامی  و همچنین ثبات شغلی برخوردار نیست. با پایان پروژه‌ای معین، بیکاری و رفت و آمد او برای یافتن کار آغاز می‌شود. 

بر اساس گزارش‌های بولتن‌های سندیکاهای کارگری، دستمزدی در خورد کارشان، داشتن مناسب خوابگاه‌، حمام، و سرویس‌های بهداشتی‌ای با وضعیتی مناسب، و از همه مهم‌تر، عقب نیفتادن دستمزدهایشان به‌مدت چندین ماه، رد شدن لیست بیمه با دستمزدی که کار می‌کنند و نه  با دستمزد کارگر ساده، ازجمله خواست‌های کارگران هستند. آنان قبل از دست زدن به اعتصاب، لیست دستمزدهای تصویب‌شده‌شان را به کارفرمایان ارائه داده بودند تا اجرا و پرداخت شود. کارگران عهد کرده‌اند تا دستیابی به همه حقوق‌شان به پروژه‌ها بازنگردند. هم‌زمان با انتشار این خبر، خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به‌نقل از یکی از مدیران شرکت پالایشگاه نفت سنگین قشم، ادعاهای مطرح شده دربارهٔ پرداخت نشدن دستمزدهای کارگران را رد کرده است. به‌نوشته این خبرگزاری، یکی از مدیران شرکت پالایشگاه نفت سنگین قشم درباره دلایل تجمع کارگران این پالایشگاه گفته است: “کارگران صرفاً خواهان افزایش حقوق خود هستند، نه اینکه معوقات داشته باشند. البته پیش از این کارگران بر سر میزان دستمزد خود با مدیریت شرکت به‌توافق رسیده بودند اما حالا مدعی هستند که مجدداً باید افزایش دستمزد داشته باشند.”

این اعتصاب‌های گستردهٔ کارگری در مراکز حساس نفتی کشور درحالی آغاز شده است که کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از ۲۳ خرداد ماه ۹۹ و با وجود همه تهدیدها و فشارهای نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی رژیم همچنان در حال اعتصاب هستند. بعد از گذشت ۵۰ روز از آغاز اعتصاب کارگران هفت‌تپه، نه‌تنها دولت ارتجاعی روحانی نسبت به خواست‌های آنان بی‌اعتنایی می‌کند، بلکه قوه قضائیه و نیروهای امنیتی قصد دارند با بازداشت برخی از کارگران اعتصابی  و برپا کردن بیدادگاه‌های فرمایشی صدای هزاران کارگر معترض هفت‌تپه را خاموش کنند. خواست‌های کارگران هفت‌تپه ازجمله دریافت ۳ ماه حقوق و دستمزد معوقه، تمدید شدن دفترچه‌های تأمین اجتماعی، و روشن شدن وضعیت بلاتکلیف ماندهٔ شغلی‌شان هستند. کارگران مبارزه هفت‌تپه افزون بر این بازگردانده شدن کارخانه نیشکر هفت‌تپه به بخش دولتی و کارگران اخراجی به‌کار و ‌آزادی کارگران زندانی را خواهان‌اند. 

دفاع و همبستگی با مبارزات رو به‌رشد کارگران در سراسر کشور و پیوند دادن آن‌ها با اعتراض‌های گسترده اجتماعی بر ضد سیاست‌های ضد مردمی رژیم، وضعیت به‌شدت بحرانی اقتصادی و افزایش فقر و محرومیت بسیاری از مردم میهن‌مان، وظیفهٔ مهمی است که نیازمند تلاش مشترک و هماهنگ همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور است. کارگران مبارز و قهرمان که با وجود خالی ماندن سفره روزمره نان خود و خانواده‌شان و همه‌گونه تهدید‌ و فشار نیروهای امنیتی به مبارزه‌شان ادامه می‌دهند و می دانند که تنها نیستند و گسترده‌ترین قشرهای اجتماعی، از معلمان و بازنشستگان گرفته تا زنان و دانشجویان مبارز و کارگران دیگر صنایع در کنارشان هستند. تنها با این مبارزه مشترک است که می‌توان رژیم استبدادی و ضد مردمی را به عقب نشینی و تسلیم در مقابل خواست کارگران و زحمتکشان وادار کرد.

حزب تودهٔ‌ ایران

۱۱  مردادماه  ۱۳۹۹

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا