مسایل بین‌المللی

فریدریش انگلس همچنان در خاطره، و قلب کارگران، زحمتکشان و انسان های مترقی جهان زنده است

روزنامۀ آمریکایی ”نیویورک تایمز“ در مقاله ای که در شمارۀ ۱۳ اوت ۲۰۱۷ با عنوان ”نماد کمونیسم که در اوکرائین پایین آورده شد دوباره در انگلستان برپا می شود“. در این مقاله به قلم ”زفریا دیویس“ از جمله گفته می شود: ”منچستر ، انگلیس – پس از ۱۴۷ سال، فریدریش انگلس به شهر خودش بازگشت. مجسمه های انگلس، همکار کارل مارکس، ممکن است در سراسر جهان کمونیست سابق شکسته شود، اما او به اینجا برگشته است، به شهری که باعث شهرت وی شد. رستاخیز وی در منچستر ، جایی که او در دهه ۱۸۴۰ در مورد طبقه کارگر تحقیق کرد، به لطف فیل کالینز ، هنرمند مشهور انگلس تحقق یافت.
واقعیت این است که در سال ۲۰۱۷ متاثر از اوجگیری محبوبیت چپ در انگلستان، پس از اینکه رهبری حزب کارگر در دوره پس از جنگ جهانی دوم در دست جرمی کوربین و جناح چپ جنبش کارگری قرار گرفت، فیل کالینز، هنرمند برجسته انگلیسی و برنده ”مدال ترنر“ (که عالی ترین نشان هنری در انگلستان است) تصمیم به آوردن یکی از مجسمه های انگلس به منچستر گرفت.
فریدریش انگلس دو دهه از زندگی پربار خود را در میانه قرن نوزدهم در این شهر زندگی کرده بود. کالینز در مسافرتی به روسیه، و بلاروس پس از جستجوی فراوان در نهایت توانست مجسمه ای از انگلس را در شهر کوچک مالا پرشپینا پیدا کند که برای منظور او برای برپا کردن آن در قلب کلان شهر صنعتی منچستر در شمال غرب انگلستان ایده آل بود. پس از انجام مراحل قانونی برای خرید و مالکیت این مجسمه و جمع آوری مخارج خرید و انتقال آن به منچستر مجسمه بتنی به ارتفاع ۴ متر و به وزن بیش از دو تن (۲۰۰۰ کیلوگرم) که در سال ۱۹۷۰ در مرکز این شهر کوچک اوکراین برپا شده بود با یک تریلی به انگلستان منتقل شد. در ژوئیه ۲۰۱۷ مجسمه انگلس در میدان مرکزی منچستر (مرکز تونی ویلسون) مستقر و در مراسمی رسمی از آن پرده برداری شد.
به گفته ”زفریا دیویس“ این مراسم مصادف بود با ”صدمین سالگرد انقلاب ۱۹۱۷ روسیه بود که از ایده های مارکس و انگلس در “مانیفست کمونیست” آنها در سال ۱۸۴۸ الهام گرفته شد. و بسیاری از تجزیه و تحلیل آنها بر اساس کار مهم خود انگلس، درباره وضعیت طبقه کارگر” بود. در منچستر ، انگلس هنوز مورد احترام بسیار مردم است.
به گفته آقای کالینز مجسمه تازه احداث شده تنها ادای احترام به انگلس در این شهر نیست. در دانشگاه سالفورد، جایی که انگلس در آسیاب خانوادگی خود کار می کرد، مجسمه ای ابتکاری از ریش نمادین انگلس قرار است بالا برود.
این دانشگاه ادعا می کند که این عمل “برای الهام بخشیدن به نسل های بعدی انجام می دهد.“
آقای کالینز گفت این مجسمه اکنون در مرکز شهر نصب شده است تا به انگلس “رسمیت” داده شود. البته از زمان او اوضاع کمی تغییر کرده است. این مجسمه اکنون در میان معابد سرمایه داری غربی مانند مک دونالد و هیلتون قرار دارد.
مدیر برگزاری مراسم جان مک گراث، اظهار داشت که انتظار دارد مکان جدید مجسمه “مردم را به فکر دعوت کند و بحث برانگیزد.”
در روز ۲۸ نوامبر در کنفرانسی در شهر منچستر که مشترکاٌ توسط حزب های کمونیست بریتانیا و آلمان برگزار خواهد شد، مراسم بزرگداشت فریدریک انگلس در ۲۰۰ مین سالگرد او برگزار خواهد شد. فیل کالینز نیز از سخنرانان اصلی این مراسم خواهد بود.

به نقل از ویژه نامه «نامهٔ مردم»، به مناسبت دویستمین سالگرد تولد انگلس، ۳ آذرماه ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا