مسایل حقوق بشر

حزب کمونیست اسپانیا: سرکوب در ایران را متوقف کنید! اعدام‌ها را متوقف کنید!

ما با رفقای حزب تودهٔ ایران در مبارزهٔ بی‌امانشان در راه آزادی و عدالت اجتماعی ابراز حمایت و همبستگی می‌کنیم.

حزب کمونیست اسپانیا در اعلامیه‌ای که در روز ۲۰ بهمن ۹۹ منتشر کرد، ضمن ابراز همبستگی با حزب تودهٔ ایران و حمایت از فعالیت‌های حزب ما علیه دیکتاتوری ولایی، و با اشاره به گسترش سرکوب‌های حکومتی و وجود خطر جنگ، خواستار توقف اعدام‌ها در ایران و اتحاد عمل برای دفاع از صلح در منطقهٔ خاورمیانه شد. حزب کمونیست اسپانیا یکی از نیروهای تشکیل‌دهندۀ “ائتلاف چپ” در آن کشور است که در دولت حضور دارد.
در ادامه، ترجمهٔ فارسی بخش‌هایی از این اعلامیۀ حزب کمونیست اسپانیا را که در سایت این حزب همراه با تصویری از شعارهای حزب تودهٔ ایران در مبارزه با سرکوب و مخالفت با جنگ منتشر شده است، می‌خوانید.
*****
موج جدید سرکوب سراسر ایران را فرا گرفته است. هشت نفر از اقلیت‌های عرب و بلوچ به اعدام محکوم شده‌اند و جان آنها در خطر جدّی است. این تهدیدهای جدید، افزون بر سرکوب دائمی هرگونه تظاهرات اعتراضی و خواست‌های دموکراتیک مردم توسط رژیم دین‌سالار ایران است. از تاریخ اوّل دسامبر سال ۲۰۲۰ تا کنون حکومت ایران حداقل 49 نفر را اعدام کرده است، و از تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰، نوزده شهروند بلوچ و یک عرب اهوازی نیز اعدام شده‌اند.
به دلیل ستیزه‌جویی اسرائیل و فشاری که از جانب آمریکا وارد می‌شود، هنوز هم خطر جنگ وجود دارد. نیروهای دموکراتیک جهان باید برای ایجاد جنبشی گسترده در راه حفظ صلح و علیه احتمال راه‌اندازی جنگی جدید در خاورمیانه تلاش کنند. نشانه‌های نگران کننده‌ای در این زمینه وجود دارد: علاوه بر هشدارهای وزیر امور خارجی آمریکا آنتونی بلینکن مبنی بر اینکه ایران به‌زودی قادر به تولید اورانیوم مورد نیاز برای ساختن سلاح هسته‌یی خواهد بود، همراه با تحریک‌های مداوم نتانیاهو، تساحی هانِغبی عضو حزب راست افراطی لیکود و وزیر دولت اسرائیل نیز می‌گوید: “آمریکا هرگز به تأسیسات هسته‌یی در ایران حمله نخواهد کرد. ولی اسرائیل ممکن است مجبور شود برای از بین بردن این خطر به طور مستقل عمل کند.”
همان‌طور که حزب تودهٔ ایران اعلام کرده است، در کنار تحریک‌های آمریکا در خلیج فارس و مدیریت فاجعه‌بار همه‌گیری [کرونا] توسط رژیم دین‌سالار ایران (که بالا‌ترین رهبر مذهبی‌اش، علی خامنه‌ای، تا آنجا پیش رفته که ادعا کرده است “قسمتی از این ویروس علیه ایران ساخته شده است” و در مورد واکسن‌ها سخنان تردیدبرانگیزی بر زبان آورده است)، اکنون موج صدها دستگیری در شهرهای متعدد ایران، از جمله در کردستان ایران، به راه افتاده است، آن هم در شرایطی که “تهاجم علیه کارگران در ایران با هدف ایجاد جوّ وحشت به منظور جلوگیری از افزایش اعتراض‌ها” صورت می‌گیرد.
حزب کمونیست اسپانیا سرکوب‌های وحشیانهٔ رژیم دین‌سالار ایران را محکوم می‌کند و خواستار افزایش سریع تلاش‌ها به منظور متوقف کردن اجرای احکام اعدام ده‌ها نفر در ایران، و نیز خواهان تقویت صلح در منطقه است. حزب کمونیست اسپانیا ضمن ابراز حمایت از رفقای حزب تودهٔ ایران و همبستگی با آنان، از کارگران و اتحادیه‌های کارگری اسپانیا می‌خواهد که همبستگی قاطع خود را با کارگران ایران در مبارزه‌شان در راه کسب آزادی و عدالت اجتماعی گسترش دهند.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۲۳، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا