مسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

حزب تودۀ ایران سرکوب خشن و خونین محرومان شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان را شدیداً محکوم می کند!

بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده در رسانه های عمومی و شبکه های اجتماعی اعتراض های مردمی بر ضد سرکوب خونین سوخت بران توسط سپاه پاسداران همچنان ادامه دارد. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز ۴ اسفند ماه ۹۹، سپاه پاسداران با تیراندازی مستقیم به سمت سوخت بران بلوچ در نقطه صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان باعث کشته و زخمی شدن حداقل ۱۵ تن شده است.
سوخت بری در سیستان و بلوچستان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد مردم محروم استان است. دولت ایران چندی پیش طرحی به نام “رزاق” را تصویب کرده که بنابر آن قرار است جایگاه‌های سوخت رسانی در طول مرز زده شود و فروش سوخت توسط ساکنانی که تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز زندگی می کنند، قانونی شود. به گفته فعالان بلوچ این طرح یکی از زمینه‌های نارضایتی‌های اخیر بوده و در نتیجه آن ممکن است جمعیت زیادی از شهروندان در استان سیستان و بلوچستان منبع درآمد خود را از دست بدهند. چرا که بسیاری از کسانی که به سوخت‌بری در استان سیستان و بلوچستان مشغول هستند محل زندگی‌شان بیش از ۲۰ کیلومتر با مرز فاصله دارد.
آغاز موج اعتراض ها همزمان بوده است با عملیات سپاه پاسداران رژیم و بستن و حفر چاله های بزرگ در نقاط صفر مرزی و جلوگیری از تردد سوخت بران بلوچ. این عملیلات پاسداران رژیم با مخالفت و اعتراض شماری از سوخت بران رو به رو شد که با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد به سوخت بران شدند . نیروهای سرکوب گر رژیم بحای بررسی اعتراض های به حق سوخت بران محروم به روی آنان آتش گشودند که به کشته و زخمی شدن گروهی از سوخت بران معترض منجر شد.
در پی این جنایت مزدوران رژیم، گروه کثیری از مردم معترض سراوان به عنوان اعتراض در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و سپس با ورود به فرمانداری با ماموران انتظامی رژیم درگیر شدند. بر اساس خبرگزاری هرانا در جریان این درگیری شماری از شهروندان زخمی شدند. معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در واکنش به اعتراضات مردم در سراوان گفت که “با حمله افراد به پاسگاه مرزی و سوء‌استفاده برخی سودجویان سوخت‌بر با آتش زدن یک دستگاه موتورسیکلت، اقدام به سنگ‌پرانی به‌سمت پاسگاه می‌کنند. بعد از این ماجرا با معتمدان محلی صحبت کردیم و موضوع تحت کنترل در آمد اما امروز باز عده‌ای در فضای مجازی مردم را برای تجمع تحریک می‌کردند که باز عده‌ای به‌سمت فرمانداری حمله کردند و با شکستن شیشه‌های فرمانداری متفرق شدند.”
عملکرد جنایتکارانه پاسداران رژیم ولایت فقیه در شهرستان سراوان، و همچنین موج اعدام های زندانیان سیاسی و دگراندیشان در سیستان و بلوچستان در ماه های اخیر نشانۀ های دیگری از ماهیت عمیقاً ضدمردمی، ظالم و استبدادی رژیمی است که با سیاست های مخرب خود ده ها میلیون ایرانی را به زیر خط فقر و محرومیت رانده است و هیچ مخالفتی را بر نمی تابد. حزب تودۀ ایران بار دیگر اقدام های سرکوبگرانه و ضد انسانی سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی رژیم را بشدت محکوم می کند و از همه نیروهای آزادی خواه و انسان دوست ایران و جهان می خواهد تا صدای اعترض خود را علیه این جنایات بلند کنند.

حزب تودۀ ایران
۶ اسفندماه ۱۳۹۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا