کارگران و زحمتکشان

اعتراض کارگران و کارمندان خطوط هوایی ایتالیا برای حفظ امنیت شغلی‌شان

اعتراض کارگران و کارمندان خطوط هوایی ایتالیا برای حفظ امنیت شغلی‌شان
این روزها ۱۱ هزار کارگر و کارمند شرکت هواپیمایی آلیتالیا برای حفظ شغل و درآمد خانواده‌شان علیه توقف پروازها که از برنامه‌ریزی ضدکارگری اتحادیه اروپا ناشی می‌شود، جنبشی اعتراضی را سازمان‌دهی کرده‌اند. خطوط هوایی آلیتالیا، با ۷۴ سال سابقه در مقام خط هوایی اصلی ایتالیا، بعد از خصوصی سازی‌اش در سال ۲۰۰۸/ ۱۳۸۷، با مدیریت بد و به‌دلیل نبود کنترل عمومی تخریب گردیده است. در نهایت، با اتحاد کارگران، آخرین ترفند کارفرمایان- کارفرمایانی که از سوی اتحادیه اروپا حمایت می‌شوند- در جهت کاهش دستمزدها و مشاغل، در ۴ سال پیش شکست خورد. با مبارزه کارکنان این شرکت مجدداً به‌‌کنترل دولت درآمد.
بعد از ۴ سال و در بدترین بحران حمل‌و‌نقل جهانی که عاملش همه‌گیری کووید- ۱۹ بود، کمیسیون اتحادیه اروپا در مقابله با خواست به‌حق کارکنان مانع از بازگرداندن شرکت آلیتالیا به‌زیر پوشش دولت ایتالیا شده‌ است. این مخالفت زمانی صورت‌ می‌گیرد که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا دراین دوره بحران اجازه پرواز به‌خطوط هوایی ملی داده‌ شده‌ است.
با این سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایتالیا هزاران شغل در معرض خطر قرار گرفته است. دولت ایتالیا در صورت ضرورت باید اعلام کند که اتحادیه اروپا علیه سرمایه‌گذاری عمومی عمل کرده و از جیب کارکنان آلیتالیا برای تأمین منافعی خاص در عرصه نقل‌وانتقال هوایی قاره اروپا عمل می‌کند. دولت ایتالیا به کارگران ثابت کرده ‌است که همواره تمایل دارد از تصمیم‌های اتحادیه اروپا پیروی کند. درواقع دولت تلاش می‌کند یک توافق بد را امضا کند و این موضوع اخراج کارکنان و تقسیم شرکت را باعث خواهد شد. کارکنان خط هوایی آلیتالیا به مبارزات‌شان ادامه داده و تسلیم سیاست‌های مخرب اتحادیه اروپا نخواهند شد.
اتحادیه سندیکای کارگران ایتالیا (یو- اس- بی) بار دیگر به‌تأکید از دولت می‌خواهد مذاکرات غیراصولی و مغایر منافع ایتالیا را با اتحادیهٔ اروپا متوقف کند. باید روشی جدید که تضمین‌کننده حقوق کارکنان و حفظ اموال استراتژیکی برای همه ایتالیا باشد را باید درپیش گرفت. در این مبارزات از حمایت‌های بین‌المللی سپاسگزاریم.
دبیرخانه اتحادیه سندیکای کارگران ایتالیا (یو- اس- بی).
سایت فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، ۱۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۰
ترجمه: http://www.wftucentral.org/usb-fights-with-alitalia-workers

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۴۵، دوشنبه۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا