کارگران و زحمتکشان

اعتراض های فزاینده کارگران معدن کرمان

بر اساس گزارش های رسیده معدن کرومیت آسمینون،که در منوجان کرمان فعالیت داشت، به بهانه کمبود سیمان، از ابتدای سال ۱۴۰۰، تعطیل و ۱۲۰۰ کارگر آن بیکار شده‌اند. کارگران از سر بلاتکلیفی در سال جدید دست به اعتراض زدند. ۱۲۰۰ کارگر بیکار شده ۱۵ فروردین ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۸ عصر جاده بندرعباس-کهنوج را مسدود و از رفت و آمد وسایل نقلیه جلوگیری کردند. بر اساس همین گزارش ها مطالبات کارگران البته فقط مربوط بازگشت به کار نیست. کارگران اعلام کرده اند که حاضر نیستند با پیمانکاران قرارداد ببندند و خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و رعایت ساعات کار مقرر در قانون کار هستند. افزون بر این کارگران خواستار پرداخت منظم حقوق، دیگر مولفه‌های مزدی و عرف کارگاه از مطالباتشان و همچنین خواستار خلع ید از کارفرمای فعلی بخش خصوصی هستند.اسماعیل محمودی، نماینده کارگران به ”اقتصاد ۲۴“ از جمله گفت: ”تنها پس از اعتراضات کارگران بالاخره معوقات مزدی کارگران تسویه شد. در عین حال یکی از مطالبات کارگران بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل است. این طرح از سال ۷۸ که اجرایی شده هنوز بازنگری نشده است. همچنین کار‌های سخت و زیان آور موضوع ماده ۵۲ قانون کار که با محوریت کاهش ساعات کار است.“ بر اساس همین اظهارات در حالی که قانون کار تسریع کرده است که کار‌های سخت و زیان آور نباید از ۳۶ ساعت درهفته تجاوز نماید در معادن ساعات کاری بیش از ۱۴۴ ساعت است.
نمایندۀ کارگران در همین مصاحبه افزود که: ”یکی از نگرانی‌های کارگران ورود پیمانکاران به این کارگاه است. به خوبی می‌دانیم قرارداد با پیمانکاران عملاً راهکاری برای تضییع حقوق کارگران است. کارگران پیمانکاری تبعیض زیادی تحمل می‌کنند و در عین حال ما نگران هستیم با ورود پیمانکار اخراج کارگران افزایش یابد. کارفرما تهدید کرده بود در صورتیکه با پیمانکار قرارداد نبندیم شرکت را تعطیل خواهد کرد که کارگران این مسئله را نپذیرفتند. اکنون نیز کارگران اعلام کرده‌اند که زیر بار قرارداد با پیمانکار نمی‌روند و تنها در صورت امضای قرارداد کاری با شرکت اصلی حاضر به کار هستند. کارگران با همین مطالبه از ۲۸ اردیبهشت ماه جاده بندرعباس-کهنوج را مسدود کرده‌اند.”
در پی انتشار اخبار مبارزۀ دلیرانۀ کارگران معدن کرمان برضد تعدیات کارفرمای وابسته به رژیم ”شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه“ که متشکل از بیش از ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در سراسر دنیا با انتشار بیانیه ای همبستگی خود را با مبارزات کارگران معدن کرمان اعلام کرد.

به نقل ازضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۴۶، ۳ خرداد ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا