اعلامیه هامسایل بین‌المللی

حزب تودهٔ ایران هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و مداخله‌گرانهٔ امپریالیسم آمریکا بر ضد دولت و مردم کوبا را محکوم می‌کند!

نشریهٔ گرانما، ارگان مرکزی حزب کمونیست کوبا، در روزهای اخیر از برخی تظاهرات تحریک‌آمیز اعتراضی در این کشور و تلاش‌های دولت آمریکا به‌منظور بهره‌برداری سیاسی از آن‌ها گزارش‌هایی منتشر کرده است. بر اساس گزارش رسانه‌ها، برخی از نیروهای اپوزیسیون دست‌راستی در کوبا سعی کرده‌اند با بهره‌گیری از اعتراض‌ها به کمبودها و مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده به‌دلیل بیش از شش دهه تحریم‌های ضد انسانی دولت ایالات متحده، به این اعتراض‌ها ابعادی سیاسی و ضد سوسیالیستی بدهند. کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در روز دوشنبه ۲۱ تیرماه رسماً از تظاهرات ناراضیان کوبایی و شعارهای ضد دولتی آنان حمایت کرد.
رفیق میگوئیل دیاز کانل، رئیس‌جمهور کوبا، در نطقی مفصل در روز دوشنبه ۲۱ تیرماه که از تلویزیون این کشور پخش ‌شد، با اشاره به اِعمال تحریم‌های ضد انسانی آمریکا بر ضد این کشور که از سال ۱۹۶۲ میلادی/۱۳۴۱ خورشیدی بی‌وقفه ادامه داشته است و اشاره کرده و آن‌ها را ازجمله علت‌های جدی کمبودهای اقتصادی در این کشور برشمرد و اعتراض‌های اخیر را نیز نتیجهٔ تحریک‌های مستقیم آمریکا به‌هدف سرنگونی حکومت مردمی این کشور دانست و تظاهرکنندگان را ضد انقلاب نامید. رفیق برونو رودریگس، وزیر خارجه کوبا، نیز انجام این اعتراض‌های خیابانی را تحریک و “تأمین مالی” شده از سوی آمریکا خواند.
حزب تودهٔ ایران در راستای سیاست پیگیر خود در شش دههٔ گذشته از دولت کوبا و سیاست‌های آن در ادامه دادن به ساختمان جامعه‌ای سوسیالیستی حمایت کرده و می‌کند و در این شرایط دشوار در کنار حزب کمونیست قهرمان کوبا و اکثر قریب به‌اتفاق مردم و زحمتکشان کوبا قرار دارد. ما سیاست‌های مداخله‌جویانه و تحریک‌ کنندهٔ دولت آمریکا را محکوم می‌کنیم. حزب تودهٔ ایران هم‌صدا با همهٔ مردم جهان، لغوِ همهٔ تحریم‌های خلاف موازین انسانی آمریکا بر ضد کوبا را خواستار است. لازم به توجه است که در نشست هفته اول تیرماه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۸۴ کشور به‌ قطعنامهٔ رفع تحریم‌های آمریکا بر ضد کوبا، رأی مثبت دادند و فقط دولت آمریکا و دولت نژاد پرست اسرائیل به این قطعنامه رأی منفی دادند.
همان‌طور که رفیق دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا نیز اشاره کرد، اقتصاد کوبا به‌دلیل شش دهه تحریم‌های خشن و ضد انسانی آمریکا روشن است که با مشکلات اساسی مواجه است و علاوه بر آن از دوران ریاست‌جمهوری ترامپ روند ویرانگر تشدید تحریم‌ها آغاز شد که همچنان ادامه دارد. در بیش از یک سال گذشته با تعطیل شدن صنعت توریسم (یکی از مهم‌ترین منابع درآمد ملی و نیز منبع رونق بسیاری از کسب و کارهای خصوصی مردم در کوبا) به‌دلیل واگیری جهانی کووید-۱۹ مشکلات اقتصادی کوبا تشدید شده است. همچنین به‌دلیل تحریم‌های آمریکا تأسیسات و ماشین‌آلات بخش تولید شکر نیز فرسوده‌تر شده و در یک سال گذشته این بخش تولیدی که یکی دیگر از منابع عمدۀ درآمد اقتصاد کوبا است با چالش‌هایی جدی رو به‌رو بوده است.
همچنین لازم است اشاره شود که با وجود آنکه کوبا از نظام پزشکی‌ای کارا و ممتاز برخوردار است و توان تخصصی‌ای بالا در زمینه درمان بیماری‌های ویروسی و تولید واکسن دارد، اما از آغاز سال ۲۰۲۰ دولت آمریکا از طریق تشدید تحریم‌ها وسیعاً در روند تولید و ارائه واکسن به‌طور گسترده اختلال به‌وجود آورده و حتی کشورهایی را هم که از کمک‌های پزشکی کوبا استقبال کرده‌اند در این زمینه زیر فشار قرار داده است.
به‌باور حزب تودهٔ ایران، تحریم‌های خشن و ضد بشری آمریکا زیر پوشش دروغین دفاع از “دموکراسی” و “حقوق بشر”، بخش محوری سیاست تهاجمی امپریالیسم در دهه‌های اخیر به‌منظور نابودی حکومت‌هایی بوده است که عدالت اجتماعی و حقوق دموکراتیک را از ارکان اصلی برنامه‌های‌شان قرار دهند. همچنین روشن است که سیاست امپریالیسم به‌لحاظ تاریخی بر پایهٔ حمایت از انواع دیکتاتوری‌های خشن سرکوبگر و نظامی از جمله رژیم شاه در ایران، اندونزی، عراق و حکومت‌های نظامی در آمریکای جنوبی به‌بهانۀ جنگ سرد بوده است و امروز نیز ما ادامۀ همان سیاست‌ها و حمایت از دولت‌های دست‌راستی افراطی‌ای همچون بولسونارو در برزیل، مودی در هند، حکومت قرون وسطایی و ضد مردمی عربستان سعودی، و دولت نژادپرست اسرائیل را شاهدیم.

حزب تودهٔ ایران معتقد است که برخلاف برخی خوش‌بینی‌های بی‌پایه، سیاست خارجی دولت بایدن در اساس در امتداد سیاست‌های دولت ترامپ ادامه یافته است. دولت آمریکا به‌دلیل روبرو بودن با چالش‌های جدی سیاسی و اقتصادی‌ داخلی‌اش، کشورهایی مانند کوبا و چین را به‌دلیل داشتن الگوی اقتصادی‌ای در جهت مخالف با ایدئولوژی بازار آزاد و نولیبرالیسم به‌صورتی بسیار خشن‌تر هدف تحریم‌ها و حمله‌ها و دخالت‌ها قرار داده است [بر اساس گزارش تحقیقاتی دانشگاه کلمبیا، هشت میلیون آمریکایی از ماه مه تا سپتامبر سال ۲۰۲۰ / به صف شهروندان زیر خط فقر اضافه شدند و بدین ترتیب شمار کل شهروندان آمریکایی که زیر خط فقر زندگی می کنند به ۵۵ میلیون نفر رسیده است].
اشاره به این هم نکته ضروری است که زیر پایه و ماهیت این نوع تحریم ها بر ضد کوبا و یا چین با دلیل تحریم های آمریکا برضد جمهوری اسلامی ایران که برنامه اقتصادی اش در سه دهه گذشته همواره هماهنگ با “اجماع واشنگتن” بوده است تفاوت اساسی دارند – هر چند در همه جا هدف از تحریم ها وارد آوردن فشار کمرشکن بر مردم است.
در جمهوری اسلامی ایران نیروهای سیاسی متنوعی از طیف راست تا برخی «چپ» ها مشکلات اقتصادی کوبا و فشار بر مردم و واکنش آنان را در حکم ابزاری برای دفاع از سرمایه داری و نفی سوسیالیسم در تحلیل ها و خبر رسانی هایشان مورد استفاده قرار می دهند و عملا سیاست های تحریم و نقش هژمونی طلبانه آمریکا را تایید می کنند. آنها به همراه جو بایدن و رسانه های امپریالیستی خود را مدافع مردم کوبا جا می زنند و مدعی اند که از حقوق بشر در کوبا دفاع می کنند. اینها همه فریبکاری و خدعه گری است. تجربۀ تاریخی مبارزات مردمی در کشورهای گوناگون در قرن بیستم و بیست و یکم بارها و بارها نشان داده است که سرمایه انحصاری و نظام های سیاسی زائیده آن ماهیتاً مخالف حقوق و آزادی های دموکراتیک و در واقع مخالف واقعی آزادی، استقلال و پیشرفت کشورهای در حال توسعه اند.
حزب توده ایران بار دیگر همبستگی خلل ناپذیر خود را با حزب کمونیست قهرمان کوبا، مردم کوبای سوسیالیستی و دولت منتخب و مورد حمایت زحمتکشان این کشور اعلام می کند. ما همچون ۶۲ سال گذشته در کنار مردم و دولت کوبا از مبارزه همه جانبه آن ها برای غلبه بر مشکلات موجود، در دفاع از حق حاکمیت و تمامیت ارضی و نظام سوسیالیستی این کشور حمایت می کنیم.

حزب توده ایران
۲۳ تیرماه ۱۴۰۰ (۱۴ ژوئیه ۲۰۲۱)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا