کارگران و زحمتکشان

مبارزه کارگران علیه کاهش سطح دستمزدها و حضور پیمانکاران در واحدهای صنعتی

بیش از شش ماه است که کارگران کارخانه تولید کننده ماشین‌های صنعتی” کوپریون” در شهر اشتوتگارت آلمان بر ضد کاهش دستمزد مبارزه می‌کنند. ” کوپریون” قصد عقب‌نشینی ندارد و امتیاز بیشتری می‌خواهد. مدیریت کارخانه در فصل پائیز دستورالعمل‌هایی را صادر کرد که تا پایان ماه مارس ۲۰۲۱ / اسفند- فروردین‌ماه ۱۴۰۰ قابلیت اجرایی داشت. کارگران این کارخانه یک ‌بار در سال ۲۰۰۷ / ۱۳۸۶ با چند روز اعتصاب علیه این دستورالعمل‌ها مبارزه کردند. این‌طور ادعا می‌شد که دستمزدهای بسیار بهتری مدنظر است. در آن زمان بیش از ۸۰ درصد کارگران را مجبور کرده‌بودند که بدون توافق دوجانبه کاهش دستمزد را بپذیرند.
مدیریت کارخانه سعی می‌کند از نگرانی کارگران نسبت به آینده و نبودِ امنیت شغلی که از طریق همه گیری بیماری کرونا، بحران اقتصادی، و رشد فنا‌وری افزایش پیدا کرده‌ است، نهایت بهره را ببرد. سطح دستمزد باید کاهش یابد، بعضی از مشاغل پس از ارزیابی به چهار گروه مزدی تقسیم می‌شوند، برای برخی از آن‌ها دستمزدی کم‌تر از ۱۰۰۰ یورو در ماه در نظر گرفته شده ‌است. کارفرما می‌خواهد چند میلیون یورو به‌جیب بزند. عملکرد این شرکت تا کنون بد نبوده است. بازدهی این شرکت سال‌هاست که از حد متوسط هم بالاتر است و توان پذیرش سفارش‌های بالاتری را هم دارد.
مدیریت این شرکت قبلاً به‌طور یک‌جانبه و با بی‌اعتنائی و بدون نظرخواهی از نماینده کارگران اعلام کرده بود که مزایایی مانند استراحت بین کار را که جزو ساعت کاری کارگران به‌حساب می‌آید، از بین خواهد برد. علاوه بر این، مدیریت تهدید به تغییر محل کارخانه کرده است. یک زن کارگر به‌نمایندگی از طرف کارگران در تجمع اعتراضی ۱۸ ژوئن (۲۸ خردادماه امسال) با تأکید اعلام کرد که کارفرما نمی‌تواند با سرعت کارخانه را تعطیل یا به دست پیمانکاران دست اول یا دست دوم بسپارد. پیام ما کاملاً واضح است، کارگران حاضر نیستند و نمی‌خواهند در راه منافع سرمایه‌داران قربانی شوند. زنان و مردان کارگر کارخانه‌های اطراف این شهر که در این تجمع اعتراضی شرکت کرده‌اند، همبستگی‌شان را با ما اعلام می‌دارند.

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۴۸، ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا