مسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

عملیات تروریستی و آدم‌ربایی رژیم برضد هر فعال و نیروی سیاسی محکوم است

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های عمومی دادستان آمریکا چهار ایرانی را متهم به تلاش برای ربودن مسیح علی‌نژاد در آمریکا کرد. مسیح علی‌نژاد فعال سیاسی خارج از کشور است که از مدافعان “فشار حداکثری” روی جمهوری اسلامی بوده است. دادستان‌ها ایالت نیویورک آمریکا اتهاماتی را مبنی بر آدم‌ربایی علیه علیرضا شاهواروقی فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری” که شهروندان ایران هستند اعلام کرده اند. آمریکا مدعی شده است که این چهار نفر مامور اطلاعاتی ایران بوده اند. بر اساس همین گزارش ها این تیم به رهبری علیرضا فراهانی، در حال برنامه‌ریزی‌‌ برای ربودن علی‌نژاد از منزلش و انتقال او به ونزوئلا بوده‌اند تا بعد مسیح علی‌نژا‌د را به ایران منتقل کنند. این تیم قبلا در کانادا، بریتانیا و امارات فعال بود. همچنین براساس بیانیه دادستانی نیویورک اتهاماتی علیه نیلوفر بهادری فر که روز اول ژوئیه در کالیفرنیا بازداشت شد مطرح شده است. هرچند نیلوفر بهادری‌فر مستقیما به تلاش برای آدم ربایی متهم نشده اما این کیفرخواست می گوید که او از این توطئه حمایت کرده بود. بهادری فر به ارائه کمک مالی و سایر خدمات به افراد مقیم ایران و نهادهای این کشور، ارائه خدمات مالی به افراد دخیل در این توطئه ادعایی و نقض تحریم های ایران متهم شده است. برادر مسیح علی نژاد افشا کرده بود که مقام های ایران قصد کشاندن او به ترکیه و ربودن او را داشته اند. برخی از رسانه های گروهی همچنین گزارش دادند که این برنامه دستگاه های امنیتی رژیم بخشی از یک برنامه وسیع تری برای ربودن سه ساکن کانادا و یک ساکن بریتانیا بوده است. وزارت خارجه ایران چند ساعت بعد از صدور این اطلاعیه، طرح توطئه را تکذیب کرده است.
حزب تودۀ ایران قبلاً در هشداری که اول دی ماه ۱۳۹۹ (نگاه کنید به مطلب “هشدار دربارۀ تشدید و گسترش عملیات امنیتی دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم در خارج از کشور”، ”نامۀ مردم“، شمارۀ ۱۱۱۹، ۱ دی ۱۳۹۹) در پی ادم ربایی و سپس اعدام روح الله زم منتشر کرد، از جمله هشدار داد که: اعدام روح‌الله زم، که توسط دستگاه اطلاعاتی سپاه پاسداران رژیم از عراق ربوده شد و با همکاری مأموران امنیتی عراق به ایران برده شد، در کنار انتشار خبرهایی متعدد دربارهٔ گسترش عملیات برون‌مرزی آدم‌کشان حرفه‌ای رژیم در خارج از مرزهای ایران، موجی از نگرانی همراه با محکومیت بین‌المللی علیه رژیم ولایت فقیه برانگیخت. مهدی علم‌الهدی، نمایندهٔ خامنه‌ای در مشهد، در سخنانی گستاخانه ضمن حمایت از اعمال ضد انسانی دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم از جمله گفت: “سربازان امام زمان که این‌ها را دستگیر کرده‌اند در کنار کشور، مگر نمی‌توانستند در همان‌جایی که او را دستگیر کردند، با یک ترور کور او را از بین ببرند؟”
حزب تودۀ ایران بار دیگر ضمن هشدار دربارۀ فعالیت‌های امنیتی رژیم در خارج از کشور، معتقد است که عملیات تروریستی و آدم ربایی رژیم برضد هرفعال و نیروی سیاسی محکوم است. ما همه نیروهای مترقی ایران و جهان را به همکاری مشترک برای بسیج افکار عمومی جهان بر ضد این موج تازه سرکوب و ترور مخالفان فرا می‌خوانیم. با افشای مأموران و وابستگان رژیم می‌توان فعالیت دستگاه‌های امنیتی رژیم در خارج از کشور را با دشواری روبرو کرد.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۳۴، ۲۸ تیر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا